• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:19

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

препоръки за 200 литров аквариум

Започната от stefan9, 28.10.2020 09:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stefan9

Здравейте !

Имам аквариум с размери 100-40-50H. В момента е с окачен филтър , осветление 18W 4000K 1650Лумена, обитатели - 3 скаларии , 1 боциа , 2 САЕта. Разстения нямам.

сега към въпросите :)

смятам да сменя филтъра ? спрял съм се на 2 модела на SUN SUN 302 и 303 моделите , съответно със 1000 лт/ч и 1400 лт/ч , кое да избера ? може и други модели да препоръчате ... :)

мисля да засея и няколко разстения , предимно от по ЛЕСНО отглеждащите се . Ще успея ли с това осветление ? или ще е нужно да добавям още ? ако е нужно , какво да добавя ?

П.П. мисля че няма да е проблем засяването при 50% обем на водата ? да не се налага рестарт :)
П.П. 2 - грунда е дребен "чакъл" около 4-5мм и дебелина 4-5см



jabeto

Аз съм с 240л аквариум и съм със Сън Сън 304 2000л/ч.Вземи си Сън Сън 303 ,а най добре 304 ,но 302 според мен ще ти е слабичка.На 302-ката като и напълниш кошниците и поработи няколко седмици дебита ще падне на половина.И ще трябва да чистиш филтъра всеки месец.За осветлението си вземи поне още една пура 18вата и им сложи светлоотражател.Моя аквариум дълго време съм го осветявал само с една 36 вата пура Т8 със отражател и без проблем гледах микрозорум,анубиас и болбитис.Естествено без торене.

stefan9

То мойто не е пура , а е готово тяло което е с iP65. Не е от "специалните" за акваристика. Ако махна окачения филтър и взема външен , ще имам място за още една 18W 4000K 1650лумена.

Да .. може и 304 , то 30лв разлика .. :) А какъв пълнеж да му взема ?

jabeto

Аз съм сложил 3 кошници с китайска керамика като съм я подредил за да се хване повече (а не просто да я изсипя в кошницата)и една кошница с едропореста гъба

Smelly fish

За осветлението мисля, че тези като моите растения ще ти вървят и само с 4000К. Няма да ти обяснявам, че при мен съм с 5 обикновени LED крушки по 9 вата. Ако намериш втора лампа с повече от 18 вата ще е по-добре, както ти писах в другата тема, желателно е 30 лумена на литър, пък и аквариума ти е дълбок 50 см, а колегите тука много са коментирали, че 50 см иска повече светлина.
За керамиката и аз съм с китайска. Най-долната кошница ми е едра биогъба, средната съм сложил глинени цилиндърчета, най- горе от тия белите цилиндърчета, дето ги водят май стъклена керамика. Вата нямам за да не чистя често. Проблем с рибите нямам, при 20 броя за последната година я има 1 или 2 умрели рибки, я не. Ама те си бяха вече дърти тези за които се сещам.

stefan9

Ти си със 302 модела на 140 литров
Жабето с 304 на 240 литров

Ами аз освен да взема 303 със 200 литра :) и да сложа някой лев повече за по качествен пълнеж ?

А лампи други не намирам под метър които да са..

stefan9

Така ..sunsun 303 филтъра най-вероятно ще го поръчам от сайта на аквариумбг. Какви пълнежи да поръчам заедно с него ? И колко количество ? Лава ? Керамика ? Какво препоръчвате и колко колкчество ?

kstoilov

Аз съм фен на Seachem Matrix и Eheim Substrat Pro, който си беше с филтъра.

Smelly fish


stefan9

Подредба ?
От долу на горе . Пореста гъба - пореста керамика - стъклена керамкка.

Най отгоре не се ли слага пак гъба ?

Smelly fish

Подредбата е точно както си написал. Не съм слагал гъба отгоре. Водата ми е бистра и както ти писах чистя филтъра през 2 месеца на третия. Започва да намалява струята.
А бе колкото човека питаш, толкова мнения ще чуеш за керамиките, подредбите и така. В началото ползвах и тия вулканични камъни ли се водят с един филтър самоделка, ама нещо ми умираха рибите и ги махнах. После се оказа, че е от твърдостта на водата, ама междувременно ги разкарах вулканичните камъняци. Иначе ги водят, че са добри. Малко по- бавно се заселвали с бактерии, но след това били много добре. Но това само съм го чел.

stefan9

Поръчах вече :)
Утре след работа или събота ще монтирам и пусна. Сега ще погледна 1-2 клипа как става.. а ако има някаква тънкост може да споделите!

Една седмица ще оставя да поработи с новия филтър и след това вече ще сифонирам/ сменя водата (20/30%) ,и ще добавя осветление и разстения.

1 седмица мисля че ще стигне за заселване на бактерии във филтъра ?

hip9

Здравей, като включиш новия филтър не изключвай стария, според мен седмица ще му е малко да се зацикли. Нека да работят заедно със стария филтър месец, а пък аз лично бих ги оставил и двата за постоянно,допълнителната филтрация все пак никога не е излишна. А относно осветлението зависи от растенията които ще отглеждаш, аз на 150 литра с 50см воден стълб преди за по-бърз аквариум си правих сметките по 40lm/литър, за самоделно LED осветление с 6500К. В момента аквариумът ми е с бавни растения( анубиас, микрозорум и явански мъх) и използвам една твърда лед лента, която може би дава по 15-20lm/литър и е 6000К. Ако използваш луминисцентно осветление за бавен аквариум 0.5W/литър съм чел, че е необходимо, като е в полза да се използват рефлектори. Дано съм ти бил полезен.

stefan9

Филтъра в момента е от "окачените" на капака. Ако го оставя да работи , няма да имам място за осветление.
Дори незнам двата на веднъж дали ще мога да ги използвам.. че все пак е разположен на най-задната част на капака. А от там ще трябва да прекарам маркучите на канистъра.. сложна работа :D

А иначе съм с Лед, от практис :)
Близо 18/20 лумена на литър ще имам. При реален обем от 170/180 литра..

Все пак 50см височина , но с 5 см грунд , то остава 45см..


wire

Ако ще махаш текущия филтър, сложи кавото има в него като пълнеж в новия филтър.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

Similar topics (5)

13270

Публикации: 10
Прегледи: 5531

40831

Публикации: 10
Прегледи: 6750

15360

Публикации: 6
Прегледи: 6490

30934

Публикации: 5
Прегледи: 5441

56966

Публикации: 2
Прегледи: 2093