• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 06:41

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

По малък съмп с по силна помпа или по голям съмп със по слаба помпа......

Започната от Vodna_me4ka, 14.01.2013 11:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Vodna_me4ka

Здравейте,
наскоро започнах един проект за 60 литров аквариум. 15 литра от аквариума е съмп който в края има 200 литра на час помпичка.

Аквариума е стартиран преди 25 дни и в него не е имало никакви растения... наскоро добавих мъхове и няколко риби и водата почна да потъмнява.

Въприса ми е дали това се дължи на слабата помпичка и трябва ли да я сменя с по силна?


Благодаря предварително


zariio

Помпичката че не е много силна не е но по ми се струва че не е добре организиран съмпа отколкото дебита на помпата.

Дай някоя снимка да се ориентираме.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Vodna_me4ka

Малко е невъзможно това .... вече е поставен и има син фон ... поне съмпа няма да се види.

Когато съм в нас ще опитам да направя снимки.

Аквариума е 85x40x18 висок. Съмпа е с 5 отделения от който едното е за затоплител и помпичка а в първото има филтърна вата и гъба. другите 3 имат сера сипоракс и ехеим субстрат.
Аквариума е замислен за рачета камбарелус и малки рибки  галакси + мъхове. За това е сложена и слаба помпичка.

niki_v

Керамиката ти е добра за биологична филтрация. От кой вид ти е гъбата, ако ти е средно пореста или ситно пореста, махни ватата.
Дебита на помпата е много малък за тази дължина на аквариума и движението на водата е много слабо.
Вариант за който си  мисля в момента, че може да свърши работа е да се замени помпата, с по мощна 400-500 л.ч и да се сложи флейта по цялата задна дължина на аквариума, така че да има раздвижване на цялата вода в аквариума и в същото време да няма силно течение.
Все пак говорим за 40 см. ширина на аквариума
Но както са ти писали и колегите, пусни снимки на съмпа от всички страни които се виждат, като наблегни на входо-изходните отвори
145/60/55- 480л.
1. Labidochromis caeruleus  20 бр.
2. Melanochromis-Maingano 11бр.


dorbitan

Определено ти е слаба помпата. Тази която имаш би вършила работа по-скоро за 25-30л

Heartwork

400 литра на час, би ти свършила работа. Аз ползвам за 50 литров 300 л/ч.
Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Vodna_me4ka

Силното течение е проблема аквариума е нисък със замисъл ....

Какво мислите за 400 литра помпа със трабичка като за дъждовна вода но да сложа филтрационна гъба за да намали плискането и течението.

danielm

Не ти трябва по силна помпа, ако наистина завърта 200л, поне не за това, за което смяташ да гледаш.
Имай предвид, че при така направен съмп колкото и да е силно течението ... повечето боклуци няма да отидат в съмпа.
Този съмп е по-скоро за биологичната филтрация и за аериране на водата.
Може да сложиш втора помпа с гъба в аквата за механична.

Vodna_me4ka

Вчера вечерта смених помпата с по силна 380 литрова ... и водата в съмпа почна да се движи значително по силно ..... но за да намаля течението сложих дълаг пипет и гъба ..... и сега течението в аквариума почти го няма.....

Не съм много сигорен дали това е здравословно ....  в смисал водата преминава през съмпа по бързо но дефакто в аквариумната част водата е почти неподвижна.

Yavkata

Колеги, надявам се, че не съм изровил прекалено стара тема. Тази е най-скорошната, която намерих, а и се отнася за съмп.
Бихте ли ми казали дали съм допуснал грешка. Направих си overflow box, но му сложих накрайник за 1/2 маркуч. Мислех да е 3/4, но такъв имах на момента.. Аквариумът ще е 275 литра, а съмпа 60 литра с 3 големи отделения. :)

EDIT : Колеги, реших да променя дизайна направо. Извинявам се, ако сам вдигнал стара тема за нищо. :)

kamos

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

скумрията

Здравейте,простете  неук съм и чета ли чета ,но никъде не срешнах нещо по въпроса по-горе посочения син фон който прикрива съмпа. Аз искам да си правя също съмп за 180 л ,по препоръки от ваши колеги тук .Ще го сложа  на задната страна но немисля да е по цялата дължина ,моля кажете ми цветно стъкло ли ползвате ,или го боядисвате с някаква боя .Искам черен фон за рибоците.Другият ми въпрос е в какъв ред трябва да поставя филтрите както и нагревателя и аерацията .Смятам да гледам малки рибки неонки, хелери но искам и повечко растения .Поздрави!

}|{opukc


Асен Евгениев

Цитат на: скумрията - 29.04.2013 05:31
Ще го сложа  на задната страна но не мисля да е по цялата дължина
Как мислиш да го направиш, че може да не се получи естетично?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Similar topics (5)

15340

Публикации: 11
Прегледи: 5464

2150

Започната от tito


Публикации: 8
Прегледи: 4413

27625

Публикации: 8
Прегледи: 6070

11756

Публикации: 6
Прегледи: 8443

42106

Публикации: 1
Прегледи: 2175