• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 06:21

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

По малък съмп с по силна помпа или по голям съмп със по слаба помпа......

Започната от Vodna_me4ka, 14.01.2013 11:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Vodna_me4ka

Здравейте,
наскоро започнах един проект за 60 литров аквариум. 15 литра от аквариума е съмп който в края има 200 литра на час помпичка.

Аквариума е стартиран преди 25 дни и в него не е имало никакви растения... наскоро добавих мъхове и няколко риби и водата почна да потъмнява.

Въприса ми е дали това се дължи на слабата помпичка и трябва ли да я сменя с по силна?


Благодаря предварително


zariio

Помпичката че не е много силна не е но по ми се струва че не е добре организиран съмпа отколкото дебита на помпата.

Дай някоя снимка да се ориентираме.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Vodna_me4ka

Малко е невъзможно това .... вече е поставен и има син фон ... поне съмпа няма да се види.

Когато съм в нас ще опитам да направя снимки.

Аквариума е 85x40x18 висок. Съмпа е с 5 отделения от който едното е за затоплител и помпичка а в първото има филтърна вата и гъба. другите 3 имат сера сипоракс и ехеим субстрат.
Аквариума е замислен за рачета камбарелус и малки рибки  галакси + мъхове. За това е сложена и слаба помпичка.

niki_v

Керамиката ти е добра за биологична филтрация. От кой вид ти е гъбата, ако ти е средно пореста или ситно пореста, махни ватата.
Дебита на помпата е много малък за тази дължина на аквариума и движението на водата е много слабо.
Вариант за който си  мисля в момента, че може да свърши работа е да се замени помпата, с по мощна 400-500 л.ч и да се сложи флейта по цялата задна дължина на аквариума, така че да има раздвижване на цялата вода в аквариума и в същото време да няма силно течение.
Все пак говорим за 40 см. ширина на аквариума
Но както са ти писали и колегите, пусни снимки на съмпа от всички страни които се виждат, като наблегни на входо-изходните отвори
145/60/55- 480л.
1. Labidochromis caeruleus  20 бр.
2. Melanochromis-Maingano 11бр.


dorbitan

Определено ти е слаба помпата. Тази която имаш би вършила работа по-скоро за 25-30л

Heartwork

400 литра на час, би ти свършила работа. Аз ползвам за 50 литров 300 л/ч.
Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Vodna_me4ka

Силното течение е проблема аквариума е нисък със замисъл ....

Какво мислите за 400 литра помпа със трабичка като за дъждовна вода но да сложа филтрационна гъба за да намали плискането и течението.

danielm

Не ти трябва по силна помпа, ако наистина завърта 200л, поне не за това, за което смяташ да гледаш.
Имай предвид, че при така направен съмп колкото и да е силно течението ... повечето боклуци няма да отидат в съмпа.
Този съмп е по-скоро за биологичната филтрация и за аериране на водата.
Може да сложиш втора помпа с гъба в аквата за механична.

Vodna_me4ka

Вчера вечерта смених помпата с по силна 380 литрова ... и водата в съмпа почна да се движи значително по силно ..... но за да намаля течението сложих дълаг пипет и гъба ..... и сега течението в аквариума почти го няма.....

Не съм много сигорен дали това е здравословно ....  в смисал водата преминава през съмпа по бързо но дефакто в аквариумната част водата е почти неподвижна.

Yavkata

Колеги, надявам се, че не съм изровил прекалено стара тема. Тази е най-скорошната, която намерих, а и се отнася за съмп.
Бихте ли ми казали дали съм допуснал грешка. Направих си overflow box, но му сложих накрайник за 1/2 маркуч. Мислех да е 3/4, но такъв имах на момента.. Аквариумът ще е 275 литра, а съмпа 60 литра с 3 големи отделения. :)

EDIT : Колеги, реших да променя дизайна направо. Извинявам се, ако сам вдигнал стара тема за нищо. :)

kamos

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

скумрията

Здравейте,простете  неук съм и чета ли чета ,но никъде не срешнах нещо по въпроса по-горе посочения син фон който прикрива съмпа. Аз искам да си правя също съмп за 180 л ,по препоръки от ваши колеги тук .Ще го сложа  на задната страна но немисля да е по цялата дължина ,моля кажете ми цветно стъкло ли ползвате ,или го боядисвате с някаква боя .Искам черен фон за рибоците.Другият ми въпрос е в какъв ред трябва да поставя филтрите както и нагревателя и аерацията .Смятам да гледам малки рибки неонки, хелери но искам и повечко растения .Поздрави!

}|{opukc


Асен Евгениев

Цитат на: скумрията - 29.04.2013 05:31
Ще го сложа  на задната страна но не мисля да е по цялата дължина
Как мислиш да го направиш, че може да не се получи естетично?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

скумрията

Цитат на: akapulko - 29.04.2013 22:05
Как мислиш да го направиш, че може да не се получи естетично?
Още го обмислям ,премам и предложения . Дори ще съм много благодарен ако някой предложи хубав модел ,който да ми харесва и да върши работа както трябва. Аквариумът не съм го направил, искам всичко да премисля и така да правя.Смятам да е с размери 90х50х40 дължина,височина,ширина.Капака ще е от еталбонд 4мм, не искам прекалено светъл аквариум ,и за това височината мисля няма да е проблем.

Асен Евгениев

Цитат на: скумрията - 01.05.2013 13:26
Смятам да е с размери 90х50х40 дължина,височина,ширина.Капака ще е от еталбонд 4мм,
Съмпа много ще стесни аквариума, иначе е добре да е по цялата дължина. Когато започнеш
капака, да покажеш всеки етап от изработката плюс технологията, като мебелист трябва
да направиш нещо качествено. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

скумрията

Цитат на: akapulko - 01.05.2013 20:26
Съмпа много ще стесни аквариума, иначе е добре да е по цялата дължина. Когато започнеш
капака, да покажеш всеки етап от изработката плюс технологията, като мебелист трябва
да направиш нещо качествено. :-)
За съжаление еталбонд-а е доста скъп ,и изисква доста скъпи инструменти за обработката си. Имам приятел с който съм го работил преди, и за това няма проблеми . Искам всичко да обмисля предварително ,всичко да е идеално пък вие ще помагате за дизайна. Съмпа може да го скрия с един бекгрунд ,със студоупор хаха да го изгоря с поялника ,и да го замажа с 2-3 цвята фугираща смес.но снимки ще има .Колегата Antuni съм го избрал да ми направи малкото бижу,но искам да прочета още,и да си осигуря големи скали.

Similar topics (5)

2150

Започната от tito


Публикации: 8
Прегледи: 4423

27625

Публикации: 8
Прегледи: 6091

11756

Публикации: 6
Прегледи: 8502

42106

Публикации: 1
Прегледи: 2178

1901

Публикации: 17
Прегледи: 11708