• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 18:01

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

ОСВЕТЛЕНИЕ-ПОМОЩ

Започната от maestro66, 24.07.2009 20:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

maestro66

Здравейте!
Поръчан е аквариум с размери:150 дължина 50см ширина и 70 см височина,ще има предимно растения,по принцип бързорастящи,ще се подава  въглероден двуокис  т. е. осветлението трябва да бъде над 0,5-0,7 вата на литър.спрял съм се на  Т5 пури,мисля да са 80 ватови на 1449 см,
една 840 на филипс или осрам,и две 830 на филипс или осрам, четвъртата мисля да е 880 SKYWHITE на осрам.
Дайте идеи и съвети от каде мога да ги намеря  .Тук в Бургас има само 840 на цена 12.80. Проблема идва и от това ,че нямат  ел. запалване... Съжалявам!. Казаха ми с поръчка  над месец  от филипс.
Моля Ви помагайте!

Caxapa

Ти само за пурите ли говориш или за цялата лампа с дросела? Защото ако само пурите са проблем то може да ги направиш олекотена конструкция с електроно палене или старият и тежък метод с дросела.

discus

На тези 70 см светлината няма да има от лампи т5, ще трябва да мислиш за метал-халогени.

maestro66

Май щесе ориентирам към метал халогени ако не мога да намеря Т5

Divane

 И все пак - някой виждал ли е тези пури по магазините? :-)

discus

т5 лампи се намират макар и трудно, но на 70 см воден стълб, няма да има светлина за растенията.

Divane

аз питам за мен, височината ми ще е 50-55 см  ;-)

maestro66

Аквариума е 70 см висок: ще има 5см основа(торф) и10-12 см грунд см и ще е на нива  така  че реално ще стане  50см воден стълб

Joro Vn

    С този торф и количеството му ми намирисва на бъдещи проблеми, но нека да караме по ред. Осветлението идва слабо за бърз растителен аквариум, дори и да беше при малка височина на водния стълб. За този обем идва грубо по около 50 lm/w, а това е горе- долу долна граница. Ще трябва да добавяш още пури. Може би най- удачния вариант е МХ + Т5, за да получиш количество и подходящ спектър. Т5 стартират само със специализирани електронни баласти, затова се поинтересувай и за цената им, при поръчка специално за теб.