• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:58

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Обратна осмоза

Започната от nikan, 13.10.2014 11:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nikan

Здравейте от известно време планирам да си купя система за обратна осмоза поради твърдата вода се налага да добавям трапезна такава в аквариумите ми  и попаднах на това  http://www.biowater.bg/6-stepenna-prechistvatelna-sistema-za-trapezna-bio-voda-model-dps-06.html  хареса ми поради изключително лесното използване в домашни условия и свързване въпроса ми е дали ще достатъчно ефективна?

petko

Това не е точно обратна осмоза.
Не се знае с какви параметри е на изхода.Дали променя твърдостта.

nikan

Да интересно че все пак водата преминава през обратна осмоза ето ги етапите на процеса,а и няма загуба на вода *UNKNOWN*
1 Етап: Двоен керамичен филтър предотвратява преминаване на органичните и неорганичните замърсители като ръжда, песъчинки, водорасли, тиня и др. през системата. Порите на керамиката са с големина от 0,5 микрон, което предотвратява и преминаването на бактериите през нея!

2 Етап: NMPW Нано пълнеж - Нанотехнологиите са едно от най-големите достижения на науката през последните години. Пречистването на вода за питейни нужди с използването на нанотенология повишава енергоефективността на процеса и намалява цената. Като специфична пореста повърхност NMPW е с до 100 пъти по-голям капацитет и 10 пъти по бързо усвояване на тежките метали и хлора във водата, спрямо стандартно използваните KdF медиите. Нано пълнежа потиска развитието на бактерии, натрупани по външната част на керамичния филтър.

3 Етап: Активен въглен - Активен въглен от кокосови черупки ефективно премахва вещества, които причиняват цвят и мирис на водата, хлор и токсични органични вещества и някои тежки метални йони.

4 Етап: Двойна обратна осмоза - Двойния керамичен филтър предотвратява преминаване на органичните и неорганичните замърсители като ръжда, песъчинки, водорасли, тиня и др. през системата. Порите на керамиката са с големина от 0,1 микрон, което предотвратява и преминаването на бактериите през нея!

5 Етап: 2-ри NMPW Нано пълнеж (за по-качествена филтрация) - Нанотехнологиите са едно от най-големите достижения на науката през последните години. Пречистването на вода за питейни нужди с използването на нанотенология повишава енергоефективността на процеса и намалява цената. Като специфична пореста повърхност NMPW е с до 100 пъти по-голям капацитет и 10 пъти по бързо усвояване на тежките метали и хлора във водата, спрямо стандартно използваните KdF медиите. Нано пълнежа потиска развитието на бактерии, натрупани по външната част на керамичния филтър.

6 Етап: 2-ри Активен въглен (за по-качествена филтрация) - Активен въглен от кокосови черупки ефективно премахва вещества, които причиняват цвят и мирис на водата, хлор и токсични органични вещества и някои тежки метални йони.

SDB

Интересно - "6 степенна" а само с два филтъра *dontknow*

petko


nikan

Да в етапите е описано че минава през обратна осмоза,а в сравнителния анализ на продукта става ясно че не е така дори обратното колко вредно било явно не би ми свършила работа !В такъв случай може ли някой да сподели мнение за подобна система лесна за свързване която да използвам 1 път седмично да добия 60-80л вода!

asito

Мда, не прави осмоза. Иначе с тоя дебит 4л/мин щях я взема веднага...

gebo777

Да, това си е измишльотина някаква... За приблизително същите пари препоръчвам това - http://www.ebay.de/itm/121184396500?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Аз лично съм с такава, взех и за един познат. Продавачът приема оферти от 105 евро и като прибавите транспорта, става 240 лева - монтира се елементарно, получавате и осмозна вода, и трапезна за пиене.
Да не забравите после да почерпите по една бира !?!  :-D :-D :-D
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

bunzip2


nikan

Моята идея е монтирам системата примерно на батерията в банята пускам я за няколко часа добивам 60-80л вода след това разкачам до следващото ползване

gebo777

Такъв вариант мисля, че не съществува... Със сигурност може да се пригоди някакси, но няма да е чак толкова елементарно... Този вариант, който аз пуснах, е с допълнителна малка батерийка и се монтира в кухнята - доста е удобно, а и спирате да купувате от псевдоминералните води за пиене... :-)
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

nikan

Определено трябва да се насоча към инсталацията и за постоянно !Мисля че попаднах на нещо подобно http://www.argo-market.com/Products/Details/2416 притеснява ме монтажа на допълнителната батерия не ми се пробива плота на кухнята или по някакъв начина да я извеждам отгоре иначе имам място под мивката  :-(

petko

Тази не става за пиене.Няма минерализаторна степен.

gebo777

Това с допълнителната батерия на пръв прочит звучи страховито, но е в пъти по-удобно. Имай предвид, че ако вземеш система с допълнителна минерализация, тази вода освен за пиене ще започнете да я използвате за готвене, да си пълните кафе-машината, формичките за лед и т.н. и т.н... Ако за всяко нещо трябва да опъваш маркучи с отделни кранчета, много бързо ще ви дотегне...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

asito

Дългата употреба на минерална вода, води до камъни в бъбреците...

VDO

Цитат на: asito - 14.10.2014 19:40
Дългата употреба на минерална вода, води до камъни в бъбреците...
Това зависи от минерализацията на водата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

asito

Цитат на: VDO - 14.10.2014 21:00
Това зависи от минерализацията на водата.
Да, колкото повече минерали, толкова по-бързо камък. Че и по-голям сигурно :) 

Caxapa

Цитат на: asito - 14.10.2014 21:38
Да, колкото повече минерали, толкова по-бързо камък. Че и по-голям сигурно :)
*offtopic Извън темата но Хисарската вода.......какво прави?   Има води и води....

asito

Изворна Вода
Изворната вода идва от подземни или наземни извори. Има различно минерално съдържание. Изворната вода е добър вариант за пиене, като се препоръчва да е с по-ниско минерално съдържание, от подземен извор и да има pH от 7.0 нагоре (вижте на етикета й).

Минерална вода
Минералната вода съдържа минерали или други разтворими вещества, които променят нейния вкус и й придават лечебна стойност. Въпреки качествата си, минералната вода не бива да се пие постоянно, както и не е добре да бъде съхранявана в пластмасови бутилки. Също така тя трябва да се комбинира и с друг вид вода, за да се балансира минерализацията в организма.

Филтрирана (пречистена) вода
С филтрирането на вода се премахват химикали, тежки метали, бактерии, вируси и др. За да бъде наречена една система пречистваща, то тя трябва да премахва над 99.75% от бактериите във водата. Най-популярните методи за пречистване на вода са:филтрите с активен въглен, филтрите с твърд водороден блок, пречистването чрез обратна осмоза.

Дестилирана вода
Дестилираната вода е чиста Н2О вода. Тя не уврежда тъканите, разтваря отпадъчните продукти от клетката и елиминира токсините. Дестилираната вода разтваря и неорганичните минерални вещества. Тя обаче, изсмуква в малки количества и органичен калций от организма, за което трябва да сме внимателни. Ако консумираме достатъчно плодове и зеленчуци,  няма опасност от този страничен ефект. Препоръчително е, при силно интоксикирани организми, да се консумира повече дестилирана вода в периода на пречистване. За да се коригират отрицателните качества на дестилираната вода, може да се изкисват различни билки и плодове във водата, чрез които тя може да стане органична. Не се препоръчва постоянната употреба на дестилирана вода, както и дестилирана вода, която е стояла дълго време в пластмасови бутилки.

Протиева вода
За да пречистите вода в домашни условия можете да използвате хладилник и да ,,произведете" т.нар. протиевата вода, която  е пречистена до 80 % от всички вредни примеси, леки и тежки изомери, притежава очистителни свойства и се усвоява най-лесно от организма.

Чешмяна вода
Източниците, от които идва водата в чешмите ни, са подземни води или наземни източници: язовири, езера или реки. Водата от тях преминава през пречиствателни станции, в които се филтрира и пречиства допълнително чрез химикали. Въпреки това, в нея съществуват определени количества допустими, според законодателството, замърсители.

Препоръки
·         Пийте алкална вода.
·         Комбинирайте изворна, минерална, пречистена водас  високо pH(над 7.0).
·         Поставяйте водата в стъклен съд.
·         Поставяйте водата на слънце – така приемате в тялото си слънчева вибрация.
·         Пийте вода,когато сте жадни.
·         По време на хранене не пийте вода, за да не се разреждат стомашните сокове. ·         Препоръчително е да пиете вода 15 минути преди или 2-3 часа след хранене.

VDO

Много общо си копнал,но както и да е,не ми се спори.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

NO CARRIER

Цитат на: asito - 14.10.2014 22:12
Изворна Вода
Изворната вода идва от подземни или наземни извори. Има различно минерално съдържание. Изворната вода е добър вариант за пиене, като се препоръчва да е с по-ниско минерално съдържание, от подземен извор и да има pH от 7.0 нагоре (вижте на етикета й).

Минерална вода
Минералната вода съдържа минерали или други разтворими вещества, които променят нейния вкус и й придават лечебна стойност. Въпреки качествата си, минералната вода не бива да се пие постоянно, както и не е добре да бъде съхранявана в пластмасови бутилки. Също така тя трябва да се комбинира и с друг вид вода, за да се балансира минерализацията в организма.

Филтрирана (пречистена) вода
С филтрирането на вода се премахват химикали, тежки метали, бактерии, вируси и др. За да бъде наречена една система пречистваща, то тя трябва да премахва над 99.75% от бактериите във водата. Най-популярните методи за пречистване на вода са:филтрите с активен въглен, филтрите с твърд водороден блок, пречистването чрез обратна осмоза.

Дестилирана вода
Дестилираната вода е чиста Н2О вода. Тя не уврежда тъканите, разтваря отпадъчните продукти от клетката и елиминира токсините. Дестилираната вода разтваря и неорганичните минерални вещества. Тя обаче, изсмуква в малки количества и органичен калций от организма, за което трябва да сме внимателни. Ако консумираме достатъчно плодове и зеленчуци,  няма опасност от този страничен ефект. Препоръчително е, при силно интоксикирани организми, да се консумира повече дестилирана вода в периода на пречистване. За да се коригират отрицателните качества на дестилираната вода, може да се изкисват различни билки и плодове във водата, чрез които тя може да стане органична. Не се препоръчва постоянната употреба на дестилирана вода, както и дестилирана вода, която е стояла дълго време в пластмасови бутилки.

Протиева вода
За да пречистите вода в домашни условия можете да използвате хладилник и да ,,произведете" т.нар. протиевата вода, която  е пречистена до 80 % от всички вредни примеси, леки и тежки изомери, притежава очистителни свойства и се усвоява най-лесно от организма.

Чешмяна вода
Източниците, от които идва водата в чешмите ни, са подземни води или наземни източници: язовири, езера или реки. Водата от тях преминава през пречиствателни станции, в които се филтрира и пречиства допълнително чрез химикали. Въпреки това, в нея съществуват определени количества допустими, според законодателството, замърсители.

Препоръки
·         Пийте алкална вода.
·         Комбинирайте изворна, минерална, пречистена водас  високо pH(над 7.0).
·         Поставяйте водата в стъклен съд.
·         Поставяйте водата на слънце – така приемате в тялото си слънчева вибрация.
·         Пийте вода,когато сте жадни.
·         По време на хранене не пийте вода, за да не се разреждат стомашните сокове. ·         Препоръчително е да пиете вода 15 минути преди или 2-3 часа след хранене.

"Solid carbon block, или филтър с твърд водороден блок."

Къде е въглеродът, къде е водородът?! Някой го е сгрешил, другите като папагали копират, копират, копират и накрая всичко става истина.

Да, продължителното приемане на минерална вода не е добра идея. Предполага се, че минерализаторите в тия системи добавят жизненоважни основни елементи (натрий, калий, калций, магнезий), и не правят водата минерална в буквалния смисъл на думата.

Дестилирана вода пият вманиачените на тема пречистване на организма. Яж салам и сирене за 2 лева и ще се пречистиш, ама друг път.

Всички препоръчват водата да се държи на тъмно и хладно място, а тук?!

Моля те, не вярвай на такива откровени глупости! Чети и си пази здравето. *privet*

Съжалявам за офтопика. Може би трябва да разделим темата, за да се запази идеята.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

nikan

17.10.2014 00:52 #21 Last Edit: 17.10.2014 17:10 by nikan
Малко темата се разми коя вода била полезна или не... но идеята е вода с пх около 7 без примеси хлор и т.н постигната дори и без обратна осмоза,чрез йонообменна смола http://www.biowater.bg/domashni-filtri-za-voda/8-stepenna-prechistvatelna-sistema-za-trapezna-bio-voda-model-dps-08.html понеже активно рекламират че техния продукт омекотява водата ще ги попитам макар  и да знам че е доста общо(зависи от доста показатели)колко е осреднената стойност която техния продукт може  да достигне :-)

gebo777

Мембраната за обратна осмоза е с пори 0.001 микрона, т.е. сто пъти по-малки от на този филтър. Теб те интересува в по-голяма степен да се спрат бактерии, спори и т.н. - тези филтри, които гледаш, са ала-бала в това отношение... Да не говорим, че по никакъв начин не могат да спрат да речем карбонатна молекула, така че за омекотяване е абсурд да се говори, каквото и да твърди търговецът. При положение, че никак не са евтини, не виждам смисъл да се купува нещо такова...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

nikan

Ето и част от отговора на запитването което отправих "Здравейте,

Ако е необходимо само да омекотявате водата Ви препоръчваме система
модел DPS-05 "5 Степенна пречиствателна система". pH-то на пречистената
вода е в интервала от 7,0 до 7,4 и зависи от pH-то на входящата вода.
Най-добрия вариант е ако ни изпратите по куриер (Еконт до поискаване в
офис на Еконт гр.Варна името на офиса е Червен площат) контролна проба
от водата в размер на 2,5 литра, която да изследваме в нашата
лаборатория и да ви дадем окончателен отговор можем ли да ви предложим
продукт, който да Ви свърши работа!"
Мисля да им изпратя водата и ако по този начин се получава трапезна вода с близки стойности която аз купувам(по 50-60л на седмица) мисля че си струва!

asito

О,супер е тази оферта :)

saxon

А коя трапезна вода е добра за претенциозни растения.Преди години си спомням малкото акваристи във Варна пълнеха туби от извора на магистралата за Бургас.Ако някой е ползвал от там може да сподели.

SDB

Абе я обяснете може и нещо да не схващам но в характеристиките пише:
Система: 1 брой 5 СТЕПЕННА ПРЕЧИСТВАТЕЛНА СИСТЕМА DPS-05
1 Филтър: 1 брой филтър моделRF-08 с капацитет до 10 000 литра пречистена вода
2 Филтър: 1 брой филтър модел RKF-03 с капацитет до 10 000 литра пречистена вода
и  *dontknow* дотам какви  са останалите 3 пречистващи елементи 

nikan

Цитат на: saxon - 20.10.2014 11:45
А коя трапезна вода е добра за претенциозни растения.Преди години си спомням малкото акваристи във Варна пълнеха туби от извора на магистралата за Бургас.Ако някой е ползвал от там може да сподели.
Всяка трапезна вода  Ph7-7.2 с ниска минерализация около 10мл/л е подходяща!
Цитат на: SDB - 20.10.2014 12:52
Абе я обяснете може и нещо да не схващам но в характеристиките пише:
Система: 1 брой 5 СТЕПЕННА ПРЕЧИСТВАТЕЛНА СИСТЕМА DPS-05
1 Филтър: 1 брой филтър моделRF-08 с капацитет до 10 000 литра пречистена вода
2 Филтър: 1 брой филтър модел RKF-03 с капацитет до 10 000 литра пречистена вода
и  *dontknow* дотам какви  са останалите 3 пречистващи елементи 

Аз поне си го обяснявам в тази система филтрите са 2 а във всеки от тях са пречиставщите елементи през които минава водата затова има и 5 и 8 степенни системи !
П.П Досега впечатленията ми са много позитивни след отговора им по  мейла се свързах с тях изпратих им днес водата като изразиха готовност да бъдат измерени основните и стойности (пх,gh,kh нитрати т.н)и след това да ми изпратят подробен анализ и да установят през коя система мога да получа стойностите които искам!Освен това което много ми хареса  могат да оборудват системата спрямо моята вода,но едва след като се уверят че има решение което да ми свърши работа !

asito

Пиши какво се случва, че ако осигуряват и монтаж, може и аз да взема една система :) Поне за малкия ми аквариум дебита ще е ок

asito

Здрасти колега.Купи ли с-ма за обр.осмоза?Каква избра?Цените на хубавите,вършещи работа май са по 400лв???

iivs

Да се включа и аз защото съм на вълна осмоза.Преди няколко дни си поръчах система за обратна осмоза с разширителен съд и 5+6 степенно пречистване препоръчана от колегата GEBO чакам я до 10тина дни да пристигне и ще споделя мнение!

bustama

 *offtopicКак съм я пропуснал темата...
Пичове  :-D аз наливам водата от водопровода в кана за вода, тези с въглена абе сещате се, които ги продават по магазините. Каната, няма да и правя реклама, но понеже се заговори за КН и РН - водопровода при мен е с 7,5рн да кажем и 3кн, след каната - 6,5рн и 0кн. Измерено с тест на джбиел не, че е кой знае колко точен, но все пак нуждите на аквариста ако не са високо претенциозни, една кана си е без пари, хем за дома, хем за хобито. Растенията ми много добре  приеха водата от каната - най вече мъха!

zariio

Проблема при каните си мисля че може да е малкото литри на които трябва да се сменя филтъра.Моя го сменям на 200л.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

bustama

Прав си!
Споделям щото при мен работи или поне си мисля така. Пък и моя аквариум е 50л. и ме устройва. :-)

asito

Цитат на: bustama - 25.01.2015 12:37
*offtopicКак съм я пропуснал темата...
Пичове  :-D аз наливам водата от водопровода в кана за вода, тези с въглена абе сещате се, които ги продават по магазините. Каната, няма да и правя реклама, но понеже се заговори за КН и РН - водопровода при мен е с 7,5рн да кажем и 3кн, след каната - 6,5рн и 0кн. Измерено с тест на джбиел не, че е кой знае колко точен, но все пак нуждите на аквариста ако не са високо претенциозни, една кана си е без пари, хем за дома, хем за хобито. Растенията ми много добре  приеха водата от каната - най вече мъха!

Колега,тука водата от чешмата е с KH 12-14.Аз като почнах да смесвам с купена осмозна я докарвам на половина КХ :) И пак е два пъти по-твърда от Софийската.С вода от чешмата,бликси,хемиантуси и подобни не могат се гледат във Варна.
А на Гебо с-мата е ясна.Но нито знам немски,нито ползвам пейпал.Търся аналог, но на подобна цена като в ибея :) Е,по-висока ще е,но да е под 400.Затова и чакам колегата Никан да пише до къде е стигнал с осмозата :)

niki_o

Шапка ви свалям на всичките *privet*.То това вашето е пълната дифиниция на ХОБИ(нещо дето ти завзема повече свободно време от където имаш).Мойте уважения на ентусиястите *thanks.Аз никога не бих хвърлил този ентусиязъм само да запазя едно растение(въпреки,че са живи същества за мене рибката е многократно по-пазена от растение).Може би ще дорасна и аз до вашето ниво,но незнам кога....Щом не вирее при мене..абе ясно е аматъор съм ,но въпреки ясните показатели за предозиране на Магнезий  няма да направя нищо по-различно от нормалното за мене...Просто исках да кажа колко уважавам желанието на много запалени  ...да запазят това което имат,за съжаление аз не съм чак такъв маняк :-[

PVV

Тези системи и аз ги заглеждам отдавна, но не съм сигурен при нас колко ще са ефективни. Скоро си купих кафе робот и покрай това каква вода да слагам направих някои измервания на водата при нас. И се отчаях. Каната, от която пия отдавна вода и която трябва да филтрира 200 литра вода или един месец на 15 ден вече не омекотява водата. При нас общата твърдост измерена с JBL лентички е по-голяма от 21 / и четирите квадратчета са лилави/ С нов филтърен патрон водата е омекотена до 4d  , но това както казах до 15 -я ден. От там нататък пак е твърда и това ме навежда на мисълта, че и тези филтри дето ги дават по няколко хиляди литра и година ползване при нашите условия/ североизтока/ няма да издържат толкова. За кафе машината почнах да купувам вода за пеленачета собща минерализация по-малко от 50, а в аквариума мисля да минавам на пролет на цихлиди. Уморих се да се мъча с растенията. 

asito

Прав си,че филтрите ще трябва да се сменят по-често,но ако не са скъпи,бива :)
Аз искам и за пиене да се ползва,че жената ме кара всеки ден да и купувам вода.
Имам и аз кафе робот,дето мели и всичко прави.Бухам чешмянка и на два месеца прекарвам с оцет и е пушка машината :) Аз много кафета пия-минимум три си пускам за деня :)

SDB

Здарвейте,
да се намеся и аз
има обратни осмози за домашно ползване които след мембраната имат минерализатор
който вкарва някои полезни минерали и водата вече има и вкус и става за пиене,
а преди този филтър си е осмозна за готвене кафе чай и риби

asito

Да,предложената от Гебо в първата страница от темата е точно такава.Има две кранчета чучура и откъдето ти е кеф от там консумираш-през минерализатора или го скипваш :)
На мен в кафето минерали не ми трябват,но за пиене ще е ок ниската минерализация :)
За рибите както дойде,там номера е да е по-мека,че тука водата с нож да я режеш :)

SDB


Penta

Аз съм с 3-степенна RO система на Павирани, една събота в месеца окупирам за цял ден мивката на двора и пълня 12-тина туби с вода които ми стигат за 3-4 седмици. Доволен съм.

asito


Penta

Цитат на: asito - 26.01.2015 00:17
Аз ще взема тази

http://www.ebay.de/itm/121184396500?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

В павирани,подобна с-ма е 400лв.

Цената е без конкуренция...

elldiablo

Цитат на: asito - 26.01.2015 00:17
Аз ще взема тази

http://www.ebay.de/itm/121184396500?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

В павирани,подобна с-ма е 400лв.

Този продавач май не праща до България, иначе цената е супер, този май праща
http://www.ebay.de/itm/WATERMAN-UMKEHROSMOSE-TRINK-WASSERFILTER-OSMOSEANLAGE-UMKEHROSMOSEANLAGE-SILBER/151161504532?rt=nc

nikan

Здравейте все пак   закупих въпросната система за която става въпрос в началото на темата http://www.biowater.bg/8-stepenna-prechistvatelna-sistema-za-trapezna-bio-voda-model-dps-08.html
Определено съм доволен поради следните причини
1 Не съм сигурен доколко ми е необходима система за обратна осмоза понеже имам 2 растителни аквариума(нямам капризни видове скариди) и единствено мога да я използвам като допълнение към чешмяната вода когато сменям !Предполагам че се досещате че ако използвате само осмозна вода в аквариумите не би се отразило добре на растенията!
2 Добър дебит за около 6мин се пълнят 10л
3 Възможност за комбиниране на различни филтри -поради твърдата вода аз поисках системата да имам 2 омекотителни филтъра и 1 керамичен филтър
4 Много добър вкус на  добитата вода !Вече 2 месеца пием единствено такава вода в дома !
Когато закупих системата добавях по 30л от 80л сменена вода във всеки от двата ми аквариума !Във момента целите 50% смени  и на 2 та аквариума минават през системата !Резултата е изключително здрави растения дори някои видове с които не получаваше в момента процъвтяват!
Минуси
1 Високата цена 260лв,но при моето купуване на трапезни води който добавях преди това в аквариумите за 5месеца би се отплатила инвестицията
2 По скоро е мой -все още не съм изследвал добитата вода затова и изключително внимателно и постепенно я добавях
3 Единствения тест който и направих е с ТДС-който даде незначителена разлика спрямо чешмяната вода
П.П Видях, че фирмата има офис в гр.Варна зад общината ,където може лесно да се провери на място какво предлагат,така и не ми остана време да отида,но представителя им беше много коректен и доста се разговорихме по телефоните !Поздрави!

beonedge

tds трябва да е много нисък (при мен е вода/осмоза - 145/4) , от порядъка на 3-5ppm. Нещо да не би свързването да е объркано ? За дебита на осмозната вода - аз съм със 100gpd и "добива" ми е около 240 l/24h (теоретично трябва да е към 380 л/ден) . отношението дестилат/дренаж съм го настроил 1/4
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

elldiablo

Може би защото не е система за обратна осмоза да са такива показателите, няма го най-важното - мембраната

SDB

Да като гледам  това не е с-ма с обратна осмоза
това е филтърна с-ма с йонообменни смоли за омекотяване на водата

nikan

Промених заглавието не съм сигурен дали е възможно или бих помолил модераторите  в Система за филтриране на вода  :-)

asito

А тази http://pavirani.com/%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0_%D0%B7%D0%B0_%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%BE%D0%B7%D0%B0_%D0%B1%D0%B5%D0%B7_%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BE%D0%B0%D1%80_advance_ro_400-1963.html
дали си струва.Бая лев е,обаче няма загуба на вода.Иначе на 1 пречистен литър имало 3л загуба на вода,т.е.плащаш 4л,получаваш 1л :) А и магнетизатор има,ама какъв ще е ефекта не ми е ясно *dontknow*

Публикациите са слети: 26.01.2015 21:29

Сега видях,че няма минерализатор.Което не ми върши работа.

beonedge

По скоро декларират че производителността е толкова голяма че няма нужда от буферен съд . Без да съм разбирач :

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2Fvqgkgidwn%2F1386933922_advance_1_ro_400.jpg&hash=7775acbe471a20cdfcc43df582b2453c4f02c00f
а и така или иначе отделените от мембраната боклуци трябва да се изхвърлят , не виждам как без дрениране на мембраната
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

asito

Днес дойде с-мата за обратна осмоза.Полска-аква филтър.Ей тази е:http://pavirani.com/%D1%84%D0%B8%D0%BB%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%89%D0%B0_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0_%D0%B7%D0%B0_%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%B9%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0_%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%BE%D0%B7%D0%B0-793.html
Не съм доволен.Тези клик връзки въобще не вдъхват доверие.Тече от едната-където влиза маркуча в буферния съд.Като спра водата пък теква връзката за отичане на вода.Кво ли не правих,така е засега.Замерих и твърдостта на водата от канелката на с-мата.Канелката има два крана-само за осмозна и за минерализирана осмозна,съответно от предпоследния и последния филтър водата се насочва към канелката.С тест на Сера,дето все него ползвам досега,осмозната ми даде твърдост 14,минерализираната осмозна ми даде твърдост 6.
Очаквах еднакви,доста по-ниски стойности.Не вярвам да не съм вързал нещо не както трябва.Утре ще се обадя в магазина за инструкции и ако не спре теча я връщам.Не знам вашите с-ми какви връзки използват за маркучите,но тези изглеждат много несигурни.Както е под-налягане с-мата,ако избие от някоя връзка и замина апартамента,че и на комшиите.
Ми това е.Разочарован съм като цяло.Даже тази вечер ще я спра да мога да спя спокойно,да не мисля за наводнение.
Моля колегите с такива с-ми да споделят какви са им връзките за водата и колко понижава твърдостта.Ако има някой с канелка с два крана да пише има ли разлика в твърдостта от двата крана.

gebo777

Аси, сигурно нещо не си свързал както трябва... Моята, дето е от Германия, е съвсем същата, полска. Ползвам я от осем месеца, не съм имал теч. А тестовете на SERA (тия капковите) изобщо не хващат никаква твърдост и на двата изхода - още на първата капка цветът е променен... TDS-метърът ми дава стойности 10/14, при вход 180-220... Прегледай пак схемата на свързване, най-вече към клапана. Доколкото си спомням, мембраната беше в транспортна целофанова обвивка, нали не си забравил да я махнеш? :-)
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

asito

Махнах целофана на мембраната.Обаче едно синьо фолио около плътно около нея го оставих -според бг инструкциите.Гледах два часа схемата,проследявах и пътя на водата и....вързах маркучите.Добре звучи че нямаш течове,дано и аз нямам.
Теста го направих веднага след като вързах всичко.Може би и трябва време да се разработи,но няма логика според мен-щом водата е минала от входа до изхода,трябва да е променена.
И единия кран на канелката е вързан след последния филтър-минерализатора.Там ми дава 6 теста??????
На кое казваш клапан? Към бидона ли имаш предвид?
Другото е,че стартирах системата преди 4 часа,вода пуснах колкото за тестовете,а още тече в мивката от червения маркуч??????

Публикациите са слети: 30.01.2015 00:41

Да кача една снимка сега как съм вързал маркучите,ама не знам дали ще стане ясно от нея

gebo777

Клапанът е един такъв правоъгълен, между горните три съда - той разпределя кое накъде да отива... Ако този червеният маркуч ти е изхода към мръсния канал, със сигурност не е свързано както трябва (или пък клапанът е дефектен :-)) - би трябвало да ти пълни резервоара за около един час и после да спира...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

asito


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs5.postimg.cc%2F5gtmg6uqf%2F20150130_000653.jpg&hash=1700a84d5cc01c98f78f36a34eccd3a0671bc5fc

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs5.postimg.cc%2Fb69v0i0wn%2F20150130_000735.jpg&hash=58a1eaf03281904a2c5a4bbba6c8c640e0e425c4

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs5.postimg.cc%2Fer5qjq5g7%2F20150130_000721.jpg&hash=2266f4feacf8c7b17b8153131bcb8a2379000407

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs5.postimg.cc%2Fyaabt347r%2F20150130_000727.jpg&hash=0fc824d46c916e891fbed51065883229469c3f51

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs5.postimg.cc%2Fl7ep9tdzr%2F20150130_000744.jpg&hash=c2c93fc524bad943dc8e7547134add0be88f531d


Публикациите са слети: 30.01.2015г 00:12ч

Ако клапана е един малък цилиндър,в него влиза червен маркуч от осмозата и сложих да излиза червен и в канала отива водата от там.Стрелката сочи към канала

Публикациите са слети: 30.01.2015г 00:12ч

Ама гледам,че и по схемата е така.Ако имаш време да минеш утре ще е супер.

Публикациите са слети: 30.01.2015 00:55

На снимката-червения маркуч отива в канала,синия в бидона,жълтия е след минерализатора и отива в канелката,белия е преди минерализатора и отива в канелката.

Penta

След около 6 месеца (вярно периодична употреба) моята три степенна система на Павирани дава TDS 1 вода (сега я замерих).  Гледам рестриктора ти е 420 като при мен, нямам идея защо така :(

Caxapa

За Полша както соменава колегата Асито  от където е  дошъл филтъра не знам но тук в Австрия си има стандарт  на налягане на водата по тръбопровода и без да съм много сигурен и точен е 3 бара.  Нещо такова  ми се върти в главата. Та и може налягането да е по-високо при него  за да тече от тези клик системи на маркучите.  При мен  не текат дори като съм ги разглобявал и сглобявал няколко пъти. Днес ще ходя до един магазин, точно по водни  проблеми и ще питам за нормалното  водно налягане по тръбопроводите и ще докладвам.

asito

30.01.2015 10:47 #59 Last Edit: 31.01.2015 17:11 by asito
Мерси.Днес се свързах с павирани.Много са любезни.Ще ми пратят нов кран за бидона.Казаха,че връзките били много надеждни и здрави.Не можаха да ми отговорят, защо тече постоянно в изходния канал.Пратих снимки,казаха че правилно съм свързал с-мата.Гебо днес следобед ще мине...Дано всичко се оправи.Сега отивам на един приятел да вържем-двамата си поръчахме и има намаление 10% :)
Пп:мисля че проблема може да е от крана на бидона-не подава достатъчно налягане на осмозата и затова не спира да произвежда.Все едно няма буферен съд.Ще видим...

Публикациите са слети: 31.01.2015 17:11

Тъййй,всичко е ок вече.Да започна,че момчето от фирмата много бързо реагира и ми прати вчера ново кранче за бидона(буферния съд).Затова предпочитам от БГ да пазаря :) Макар,че не всички търговци са отзивчиви,но пък гледам увеличават се :)По-скъпо е,но особено сега в моя случай се радвам,че я взех от тук с-мата.Не капе вече.Дърпах връзките,мърдах ги-държат.Дано не стане фал все пак.Вчера вързах на аверчето.Много бързо стана и безаварийно.Даже му пуснахме осмозна вода към хладилника.
При мен засякох преди малко,пълни бидона(15л общо,12л полезен обем)за 3 часа.Излиза 96л на денонощие,което е доста под спецификациите -280л/24ч.
Но там е дадено налягане 6 бара,а при мен явно е 3,което е минимума(2.8бара)за с-мата.
Аз още вчера замерих дебита-480мл/4.7мин,но маркуча естествено не беше свързан с бидона,т.е.реалния дебит при свързан бидон е по-малко,тъй като бидона колкото повече се пълни,толкова повече увеличава налягането и водата по-бавно постъпва в него.
Абе пак ще върши работа :) Най-важното е да няма течове.
Тъй като станах спец по системи за обратна осмоза,ще си позволя с по-прости думи да обясня максимално просто и кратко как бачка една такава система:
Водата постъпва в с-мата от водопровода под налягане Х.Минава през седиментни и филтър от активен въглен,после през осмозната мембрана.От отделението,където е осмозната мембрана има два изхода-единия е за отпадната вода,той я отвежда към мръсния канал.От другия изход,пречистената водата постъпва в следващия филтър,както и към буферния съд(свързани са с тройник).Когато буферния съд се напълни,създава налягане Y ,равно от това във водопровода и така се спира постъпващата в системата вода. Т.е.две сили, равни по сила и срещуположни по посока.И така става автоматично спиране на производството на вода.След осмозата,фитрите могат да бъдат различен брой при различните с-ми.Ако канелката е с два крана,единия е свързан с минерализатора-последен е в пътя на водата в с-мата,от там тече осмозна минерализирана вода,а другия е свързан с предпоследния филтър-от там се получава само осмозна.
Ми май това е.Може на някой да е полезно това просто обяснение.

beonedge

 все съм се чудел този буферен съд има ли клапан за обезвъздушаване т.е. къде отива въздуха при пълненето му ?
При теб какво е отношението осмозна вода / мръсна (дренаж)
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

asito

Буферния съд фабрично е под налягане,като пълниш с вода,въздуха остава и така налягането се увеличава до момента ,в който се изравни с налягането в с-мата и водопровода.Моя бидон е 15л,но източвам 9,5л на един път и това количество е заедно с директната продукция от водопровода.Аз така си го обяснявам,нямам претенции,че съм голям специалист,може пък да греша.Не знам какво е реалното отношение.По спецификации май беше 1/4.Как мога да го измеря това отношение???Флоу рестриктора е 420,ама дали бачка добре не знам.На авера се пълни бидона за 1.5 часа,на 6-ти етаж живее,повече живущи са в кооперацията.При мен за 2.5-3 часа,в зависимост колко комшии са пуснали вода,на 3-тия етаж съм.Та или налягането ми не е ок(въпреки че изглежда перфектно) или този флоу рестриктор не е ок и пуска повече към канала и затова по-бавно ми се пълни бидона.От рестриктора можело да се увеличава налягането в с-мата,но моя няма регулировка.Утре ще питам в магазина.Между другото се предлага датчик за наводнение и автоматично спиране на водата в с-мата при поява на наводнение.Мисля да го поръчам утре.Не е скъп-16-17лв,но може да ми спести много,много,много повече )

Публикациите са слети: 01.02.2015 19:05

Да добавя,че  бидона има канелка от долу за източване.

Penta

А какво стана с параметрите на водата? Беше измерил нереално високи стойности на твърдост?

Caxapa

Тя системата трябва да поработи малко на празен ход и едва тогава да се замерят стойностите. В началото е така. Мисля в упътването трябва да е описано. Първите 100 литра примерно се изхвърлят и чак следващата вода се замерва  и трябва да е в норма.

beonedge

@asito - отношението може да го измериш като разкачиш тъбичките от мръсния канал и буферния съд и ги пуснеш в 2 отделни съда (бутилки , кофи ...) и като се напълни този съд с дренажа - мериш
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Caxapa

 beonedge Тази която се излива в мръсния канал, трябва да е със параметрите на входящата вода от тръбопровода.

petko

Няма ли да е с по-високи показатели от входната вода.

asito

Мда,явно трябва да се разработи.Сега премерих твърдостта ,пак с тест на Сера.И минерализираната и осмозната ги дава с твърдост 2,което е ок мисля.
Тъй като мога да държа макс 4 туби по 10л,реших да правя седмично по 30% смяна 50/50 осмозна/чешмяна в двата аквариума-200/60л вода.При твърдост на чешмяната 14,ще се получи 8 в аквариума,което е ок мисля.За да е по-ниска твърдостта,бая туби трябва да пълня и освен че е трудоемко и ми се карат вкъщи.

Публикациите са слети: 01.02.2015 21:16

Честно казано не ми се мери това отношение,в смисъл пак да разкачам,закачам.Сега всичко работи.Ако до седмица не почне по-бързо производство на вода ще замеря тогава.Утре може да си поръчам един рестриктор да имам :)

beonedge

Цитат на: Caxapa - 01.02.2015 21:08
beonedge Тази която се излива в мръсния канал, трябва да е със параметрите на входящата вода от тръбопровода.
!?! ако си представям правилно процеса -> вкарваш вода от тръбопровода , тя се разделя от мембраната на 2 потока (дестилат и дренаж) Би трябвало дренираната вода да е с повече примеси ( по-високо TDS)...сега измерих - при мен са TDS - 132/172/3 (вода/дренаж/дестилат)
@asito - предполагам си се запознал , но все пак да кажа , че отношението е важно не толкова за производителността , колкото за живота на мембраната . Аз периодично (седмично) пускам дренажа без рестриктер (по-голям дебит на дренажа) за 5 мин,  за да я промия :)
@Caxapa - имам предвид че се мерят обемите на 2та потока .Колкото водата на входа е по-твърда , толкова това отношение се вдига , но не зная каква е допустимата стойност на дренажа
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Caxapa

Възможно и така да е. И аз пуснах системата си да работи и чакам да отече малко за да меря стойностите на двата потока.

Caxapa

beonedge  прав си!  *privet* има разлика и то голяма във входяща вода и дренажната. При мен има разлика с 20 единици. Изчаквам все пак да се нормализира температурата в чашите с вода за да замеря пак.Мисля, че има значение също това.

Penta

Цитат на: asito - 01.02.2015 21:13
Мда,явно трябва да се разработи.Сега премерих твърдостта ,пак с тест на Сера.И минерализираната и осмозната ги дава с твърдост 2,което е ок мисля.
Водопроводната вода ми е е TDS 158,  осмозната e TDS 1. От известно време нямам kH тест и гледам да поддържам водата в аквариума TDS 125.
В аквариума с Манадо смяната е 50/50, в този с речен грунд - 60-70% осмоза/30-40% водопровод.

iivs

Защо я смесвате с чешмяна, не може ли да се направи система за директно доливане в аквариума от осмозата?

Caxapa

След като се изравниха температурите на водата със стайната замерих пак вода от водопровода- 169 TDS
дренажна- 197 TDS
осмозна - 065 TDS Като почти година не е работила системата /не съм я пускал/
Малка поправка в измерванията. осмозна -030

Caxapa

Цитат на: iivs - 01.02.2015 23:19
Защо я смесвате с чешмяна, не може ли да се направи система за директно доливане в аквариума от осмозата?
За морските системи се изискват едни стойности за сладководни скариди и други  съвсем други като при всеки от случаите се добавят различни соли според изискванията.

Penta

Цитат на: iivs - 01.02.2015 23:19
Защо я смесвате с чешмяна, не може ли да се направи система за директно доливане в аквариума от осмозата?
За доливане става, но говорим за седмична смяна.
Само с осмоза след няколко смени карбонатната твърдост ще клони към нула, минимално подаване на CO2 ще води до голям спад в pH, а и растенията ще хванат "рахит"  :-D
Оптималния вариант е Осмозна вода + GH Booster

iivs

Благодаря за информацията щото аз мислех след като ми дойде осмозата другата седмица да сменявам вода само с нея да не пълня бидони ама май няма да се размине *DRINK*

Caxapa

Цитат на: Penta - 01.02.2015 23:12
Водопроводната вода ми е е TDS 158,  осмозната e TDS 1. От известно време нямам kH тест и гледам да поддържам водата в аквариума TDS 125.
В аквариума с Манадо смяната е 50/50, в този с речен грунд - 60-70% осмоза/30-40% водопровод.
Днес ходих до магазина от който си пазаря и носех  осмозна вода за тест. След това ми изнесоха една лекция в която  каза същото. 50% на 50% при смяна на водата. Е, и малко повече познания по химия не са за пренебрежение.
Това като успокоение за самият мен, че системата ми работи без проблем а бях се наканил да е хвърлям като ненужна.  *YAHOO*

bunzip2

Цитат на: Caxapa - 02.02.2015 14:30
... а бях се наканил да е хвърлям като ненужна.  *YAHOO*

Ако решиш да я хвърляш, обади се  :-D :-D :-D

Caxapa

Цитат на: bunzip2 - 02.02.2015 14:53
Ако решиш да я хвърляш, обади се  :-D :-D :-D
Имаш ЛС

Caxapa

Вчера установих, че трябва да подменя Осмозатора.  Та тази добра  ли е и дали върши работа. Седиментния филтър е 5 микрона. Цялата система е 7,9л/ч или още казано 190 литра на 24 часа. Има ги в три варианта като този е (50 GPD TFC-Membrane)
285 Liter -75 GPD и за  380 литра  -100 GPD
При трите варианта дават да се подменя мембраната на 24 месеца и останалите елементи на всеки 6 месеца.









grigor nakov

имал съм такава осмоза доволен съм бил ;-)

niky

Aз имам същата система в момента. Нямам оплаквания. А филтрите ще сменя когато почне да не върши работа т.е като се качи TDS a на изхода. Дотогава не пипам нищо :-D

Caxapa

Може би имат предвид при постоянно осмозиране  да се подменят на такъв период?  Както и да е... Анлагето е вече монтирано и работи. Естествено първите 10 литра ги излях и сега вече зареждам тубите за следващата смяна на вода по скаридарниците.

niky

Предполагам че наистина става дума за постоянно ползване. Аз моята я пускам веднъж на седмица, най-много две. Просто имам общо 90 литра вода, от която сменям 10 да кажем. Досега нямам никакви проблеми. Единственото което може би трябваше да си купя е поплавък - изключвател, че понякога се отплесвам и шишето си прелива ли прелива.

Ти вече заформи сериозно аквариумно стопанство. Време е да говориш с дядо Коледа за един огледалнорефлексен фотоапарат плюс светкавица, че скоро пускаме галерията и ще ни трябват качествени снимки  :-D  (това в кръга на шегата де)

Caxapa

Моята съм е мнтирал в банята  на крана за пералнята като до нея е душкабината и тубите се пълнят там. И да прелее няма проблем.  Парен каша духа..веднъж вече наводних комшията  и то сериозно. Колкото до апарат...  :-[ имам си някакви сапунерки и един Олимпус Е420 ама толкова си може  задапаратното устройство.

niky

E, че ти по-голямата част я имаш значи. Трябва ти една светкавица - http://www.amazon.de/dp/B00CPIPRYE/?smid=A13QADB1CUPV1N&tag=idealode-mp-pk02-21&linkCode=asn&creative=6742&camp=1638&creativeASIN=B00CPIPRYE&ascsubtag=iuGUON77cqwhJZ5-Z7D9HA и безжично управление - Yong­nuo RF603
трябва да видиш само кое работи с Олимпус. И си готов :-D

cantiga

Привет, някой използва ли Dennerle Osmose Compact 130 и ако да, може ли да сподели преки впечатления? Благодаря!  :-)
Поздрав!
Светослав

Similar topics (4)

28130

Публикации: 0
Прегледи: 2839

20098

Започната от petrovichi


Публикации: 24
Прегледи: 17113

32013

Започната от joro1981


Публикации: 11
Прегледи: 7629