• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 03:13

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Обратна осмоза

Започната от nikan, 13.10.2014 11:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

beonedge

 все съм се чудел този буферен съд има ли клапан за обезвъздушаване т.е. къде отива въздуха при пълненето му ?
При теб какво е отношението осмозна вода / мръсна (дренаж)
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

asito

Буферния съд фабрично е под налягане,като пълниш с вода,въздуха остава и така налягането се увеличава до момента ,в който се изравни с налягането в с-мата и водопровода.Моя бидон е 15л,но източвам 9,5л на един път и това количество е заедно с директната продукция от водопровода.Аз така си го обяснявам,нямам претенции,че съм голям специалист,може пък да греша.Не знам какво е реалното отношение.По спецификации май беше 1/4.Как мога да го измеря това отношение???Флоу рестриктора е 420,ама дали бачка добре не знам.На авера се пълни бидона за 1.5 часа,на 6-ти етаж живее,повече живущи са в кооперацията.При мен за 2.5-3 часа,в зависимост колко комшии са пуснали вода,на 3-тия етаж съм.Та или налягането ми не е ок(въпреки че изглежда перфектно) или този флоу рестриктор не е ок и пуска повече към канала и затова по-бавно ми се пълни бидона.От рестриктора можело да се увеличава налягането в с-мата,но моя няма регулировка.Утре ще питам в магазина.Между другото се предлага датчик за наводнение и автоматично спиране на водата в с-мата при поява на наводнение.Мисля да го поръчам утре.Не е скъп-16-17лв,но може да ми спести много,много,много повече )

Публикациите са слети: 01.02.2015 19:05

Да добавя,че  бидона има канелка от долу за източване.

Penta

А какво стана с параметрите на водата? Беше измерил нереално високи стойности на твърдост?

Caxapa

Тя системата трябва да поработи малко на празен ход и едва тогава да се замерят стойностите. В началото е така. Мисля в упътването трябва да е описано. Първите 100 литра примерно се изхвърлят и чак следващата вода се замерва  и трябва да е в норма.

beonedge

@asito - отношението може да го измериш като разкачиш тъбичките от мръсния канал и буферния съд и ги пуснеш в 2 отделни съда (бутилки , кофи ...) и като се напълни този съд с дренажа - мериш
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Caxapa

 beonedge Тази която се излива в мръсния канал, трябва да е със параметрите на входящата вода от тръбопровода.

petko

Няма ли да е с по-високи показатели от входната вода.

asito

Мда,явно трябва да се разработи.Сега премерих твърдостта ,пак с тест на Сера.И минерализираната и осмозната ги дава с твърдост 2,което е ок мисля.
Тъй като мога да държа макс 4 туби по 10л,реших да правя седмично по 30% смяна 50/50 осмозна/чешмяна в двата аквариума-200/60л вода.При твърдост на чешмяната 14,ще се получи 8 в аквариума,което е ок мисля.За да е по-ниска твърдостта,бая туби трябва да пълня и освен че е трудоемко и ми се карат вкъщи.

Публикациите са слети: 01.02.2015 21:16

Честно казано не ми се мери това отношение,в смисъл пак да разкачам,закачам.Сега всичко работи.Ако до седмица не почне по-бързо производство на вода ще замеря тогава.Утре може да си поръчам един рестриктор да имам :)

beonedge

Цитат на: Caxapa - 01.02.2015 21:08
beonedge Тази която се излива в мръсния канал, трябва да е със параметрите на входящата вода от тръбопровода.
!?! ако си представям правилно процеса -> вкарваш вода от тръбопровода , тя се разделя от мембраната на 2 потока (дестилат и дренаж) Би трябвало дренираната вода да е с повече примеси ( по-високо TDS)...сега измерих - при мен са TDS - 132/172/3 (вода/дренаж/дестилат)
@asito - предполагам си се запознал , но все пак да кажа , че отношението е важно не толкова за производителността , колкото за живота на мембраната . Аз периодично (седмично) пускам дренажа без рестриктер (по-голям дебит на дренажа) за 5 мин,  за да я промия :)
@Caxapa - имам предвид че се мерят обемите на 2та потока .Колкото водата на входа е по-твърда , толкова това отношение се вдига , но не зная каква е допустимата стойност на дренажа
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Caxapa

Възможно и така да е. И аз пуснах системата си да работи и чакам да отече малко за да меря стойностите на двата потока.

Caxapa

beonedge  прав си!  *privet* има разлика и то голяма във входяща вода и дренажната. При мен има разлика с 20 единици. Изчаквам все пак да се нормализира температурата в чашите с вода за да замеря пак.Мисля, че има значение също това.

Penta

Цитат на: asito - 01.02.2015 21:13
Мда,явно трябва да се разработи.Сега премерих твърдостта ,пак с тест на Сера.И минерализираната и осмозната ги дава с твърдост 2,което е ок мисля.
Водопроводната вода ми е е TDS 158,  осмозната e TDS 1. От известно време нямам kH тест и гледам да поддържам водата в аквариума TDS 125.
В аквариума с Манадо смяната е 50/50, в този с речен грунд - 60-70% осмоза/30-40% водопровод.

iivs

Защо я смесвате с чешмяна, не може ли да се направи система за директно доливане в аквариума от осмозата?

Caxapa

След като се изравниха температурите на водата със стайната замерих пак вода от водопровода- 169 TDS
дренажна- 197 TDS
осмозна - 065 TDS Като почти година не е работила системата /не съм я пускал/
Малка поправка в измерванията. осмозна -030

Caxapa

Цитат на: iivs - 01.02.2015 23:19
Защо я смесвате с чешмяна, не може ли да се направи система за директно доливане в аквариума от осмозата?
За морските системи се изискват едни стойности за сладководни скариди и други  съвсем други като при всеки от случаите се добавят различни соли според изискванията.

Similar topics (4)

28130

Публикации: 0
Прегледи: 2853

20098

Започната от petrovichi


Публикации: 24
Прегледи: 17159

32013

Започната от joro1981


Публикации: 11
Прегледи: 7662