• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 19:23

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Впечатления от моделите филтри

Започната от Boby_, 07.02.2007 14:31

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Boby_

Постоянно се роят теми от рода на "Какъв филтър да си взема за 100 л. аквариум?" или "Едикой си модел подходящ ли е за трилитров буркан?".
Предлагам да оформим тема, в която всеки да сподели впечатления (не данни от производителя, а именно лични впечатления) за различни модели филтри, какво, как и колко филтрира с тях и какви са резултатите, а после да обобщим данните в един каталог, към който да можем да препращаме подобни питания за справка. Мисля, че ще е полезно за всички.

Започвам с филтрите, които ползвам в момента:
1. Hagen Fluval 404 (канистър):
Плюсове:
+ Системата AquaStop за спиране и пускане на водата е много удобна, особено когато не е необходимо изпразване и почистване на маркучите;
+ Съвсем приличен вътрешен обем, добро разпределение на "кошничките";
+ Сравнително ниска за класа си цена;
+ Наличие на консумативи и резервни части в България;
+ Сглобяването и затварянето са доста лесни.
Минуси:
- Филтърът не достига обявения дебит - докарва го докъм 900-1000 л/час. В този смисъл е подходящ за аквариуми с обем между 180 и 250 л., като даже горната граница е малко завишена (препоръчително е дебитът да отговаря на 5-6 пъти обема на аквариума в час);
- Филтърът е шумен - отначало работеше на практика безшумно, с времето започна да бръмчи;
- Наличието на допълнителни дунапренени пред-филтри не позволява използването на пълния обем за биофилтрация по избор;
- Няма дръжка за носене (дребен, но досаден недостатък);
- Когато е пълен, се отваря трудно;
- Старитрането, когато маркучите не са пълни с вода, може да е малък кошмар;
- Филтърът дава вид на изработен от евтини материали, които едва ли ще изкарат много дълго.
Заключение:
За цената си филтърът работи добре, почти безотказно. Все пак не бих повторил покупката, като изборът ми би паднал не на конкурент от същия клас, а на един от двата варианта прост и евтин канистър с голям обем и голям дебит (тип Eheim Classic) или по-скъп, но по-качествен канистър (тип Eheim Pro).

2. Boyu 1300 l/h (вътрешен):
Плюсове:
+ ниска цена;
+ добър дебит за размера;
+ наличие на интересни аксесоари в компелкта - напр. "разклонител" на струята;
+ въпреки големия дебит, е измислена интересна система за разполагане на филтриращия материал вътре в пласмасови цилиндри, което дава възможност за подмяната му с друг материал по избор;
+ ниско ниво на шума.
Минуси:
- китайски е (това само по себе си не е минус, но всички знаем за какво говоря);
- няма възможност за регулация на дебита;
- оста на ротора е метална, което ще доведе до бърза амортизация и поява на вибрации. .
Заключение:
За 35-те лева, които дадох за този филтър, съм много доволен от него. Дори още днес да изгори, вече си ги е изработил, така да се каже.

3. AquaEl Fan 1 (вътрешен):
Плюсове:
+ сравнително ниско ниво на шума;
+ сравнително ниска цена за качеството си - в това се включва, че все пак е произведен в Европа;
+ възможност да се регулира посоката и дебита на струята.
Минуси:
- изключително неудачен дизайн на пластмасовия контейнер за филтриращия материал (водата едва ли преминава дори през половината от него);
- лошо замислено прикрепяне на главата към контейнера - за да се закачи и откачи, контейнерчето трябва да се стисне и деформира, което предполага бързо счупване (моят вече е лепен);
- неотговарящ на обявения от производителя дебит;
- некачествени гумени вакуумчета - износиха се много бързо и вече не са в състояние да удържат тежестта на филтъра, залепен за стъклото.
Заключение:
За тия пари по-добре нещо китайско - допреди няколко години AquaEl предлагаха добро съотношение цена/качество, но това вече не е така.

4. Resun mini (вътрешен):
Плюсове:
+ много малък размер; 
+ много ниска цена;
Минуси:
- не може да се разчита на тях (имам три) - случвало се е да спират и да тръгват, когато си решат;
- зле замислен като концепция - капачето на ротора не е прикрепено към главата, а само е поставено и се разчита на силата на триене, за да остане на мястото си, самият ротор е с три перки (не знам дали това е недостатък, но при единица мощност би трябвало да дава по-малък дебит така според мен);
- грее много - лятно време две такива в 50 л. аквариум докарват температурата до 32 градуса при 25 в помещението;
- некачествени гумени вакуумчета - износиха се много бързо и вече не са в състояние да удържат тежестта на филтъра, залепен за стъклото;
- невъзможност за регулация както на дебита, така и на посоката на струята.
Заключение:
Поради малкия си размер този модел е подходящ за целите ми, а именно да "захранва" инкубатор. Изходящата му тръба е с подходящ диаметър, за да влезе почти плътно в нея гумено или силиконово маркуче, което отвежда струята директно в инкубатора, без "посредници". Спонтанното им спиране се преодолява, когато се ползват без или с много "рехав" филтриращ материал, което ме устройва. За филтриране не стават. 



От мен засега толкова. Имам и имах и други филтри, но са доста стари и коментарите за тях са на практика излишни (Sacem Maraton 1000 l/h, LifeTech 1200 l/h и др.).

Чакам от вас - можем да спретнем един полезен каталог.  *banan*

miTko

Един коментар:
Това за калпавите вакуумчета си е вярно за много от филтрите. Тези които са прозрачни обикновено се втвърдяват.На Акваела изкараха около 6 години преди да се скапят и да спрат да лепнат, което си е много.На Атмана са вече на 2, но са черни и предполагам от друг материал.
Това за износването на оста на вътрешен филтър винаги ми е звучало доста пресилено. Въпросния Акваел е на 10 годинки и не шуми хич, както е бил в началото! При все че е претърпял тунинг(естествено :-)) Все пак металната ос се трие в пластмаса, която е много по-мека, а и водата смазва, а натоварването е малко.
Разни мои АКВАРИУМИ 

NikolaV

Eheim Classic 2250

Плюсове:

+ Прост дизайн. Колкото по-малко екстри, толкова по-малка вероятност да се счупи нещо.
+ Здрави и надеждни (а дано!)
+ Голям обем. Освен ватите събра и 7 - 8 литра филтърен материал.
+ Липса на кошници. За наякой може да е минус, за мен е плюс. По-пълноценно използване на обема. Невъзможност при задръстване водата да си намери алтернативен път
+ Изключително лесно пускане дори без всякакви системи за обезвъздушаване.
+ Тих.
+ Според ман много добро съотношение цена/качество

Минуси:

- В комплекта не вървят кранчета. Кранчето за входящата вода е доста скъпо – около 40 долара.
- В България са на тройни цени. Ако се купи онлайн от чужбина – ,,гаранция – франция". Когато се пазарува онлайн обаче излиза мнооого по-евтино.
- Грозен дизайн. Ако има значение за някой. Филтъра се води не за любители, а един вид за производители – профита. Тук красота не се търси.
- Липса на кошници – трудно се организират пълнежите.
- Стандартната флейта е грозна зелена тръба. Ако на някой му пука. По-джиждана и с отвор за чистена на мъркуча с четка и за ползване на помпичка при първоначално пускане струва паре – 15-тина долара. Аз нямам – едно кратко всмукване с уста става, но отвора си струва парите, когато се налага чистене на маркуча.
- Голям тежък. Носи се трудно.
- Доставя се без никакви пълнежи

Eheim Classic 2215

Плюсове:

+ Доствя се изцяло пълен с филтърни гъби.
Всички плюсове на горния. Е, по-малък обем разбира се.

Минуси:

Отпадат два-три минуса. Кранчетата си вървят с модела. Дизайна е по-добър. Не е тежък.

http://www.eheimasiapacific.com/English/classic.htm

http://www.american.cichlids.ru/articles/article.php?&art_id=294&cat=6

cardin

Маи няма много желаещи да пишат тук, затова се включвам и аз.

Project pjf 1001-канистер
Плюсове:
1-дълъг живот на канистера без проблеми-имам 2 броя такива филтри които работят безотказно 5-6 години.
2-кранове на маркучите.
Сори ма за тия филтри друго за + не се сещам.
Минуси:
1-Наи гадното според мене на този канистер е затварянето му.Има едно гадно уплътнение дето само се размества при сглобяването на главата към кофата.
2-Преминаването на водния поток според мен е много неефективно и задължително трябва да се преправи.Аз съм го преправил като входящия отвор за водата съм го отвел до дъното на канистера с допълнителна тръба.
3-накраиниците за маркучите са неподвижни.
4-няма дръжка за пренасяне.
5-няма система за обезвъздушаване.

HYDOR-pryme20-канистер
Плюсове:
1-Работи безотказно 4години.
2-Има кранове за маркучите.
3-Накраиниците за маркучите се въртят на 180градуса.
4-Има дръжка за пренасяне.
5-Много лесно отваряне и затваряне.
6-Има система за обезвъэдушаване.
7-Работи тихо.
Минуси:
1-В самата  глава има един сегмент които се отваря за миене на ротора-отварянето му е лесно но затварянето е доста трудно(в началото и затварянето беше лесно).

TETRATEC ex1200-канистер
Плюсове:
1-Засега от 1 година имам 2 броя такива канистери работят безотказно.
2-Накраиниците за маркучите са с кранове.
3-Накраиниците за маркучите могат да се вадят от главата на филтъра.
4-Накраиниците за маркучите се въртят на 180градуса.
5-Има дръжка за пренасяне.
6-Много лесно отваряне и затваряне.
7-Системата за обезвъздушаване е много добра с бутон за помпане които създава допълнително налягане за изкарване на въздуха.
8-Работи тихо-почти не се чува.
9-Голям обем за медията-8литра.
10-Продава се с медия.
Минуси:
Не се сещам засега.



Малко ъпдеит след още няколко години за TETRATEC ex1200. Всъщност се оказа доста смотан филтър, от 2 бр вече единият е неизползваем. Пластмасата на крана дето свързва маркучите с главата на филтъра започна да се разпада, и не може да се свърже маркуча с филтъра--направих му малко подобрения за да продължа да го използвам, но всеки ден просто бях нащрек да не се наводня.След това пък един ден се прибирам вкъщи и гледам новото паркетче се раздуло, веднага помислих че е от крана, но се оказа друго--филтърът беше протекъл от уплътнението на главата.Реших че ще си купя ново уплътнение и ще продължа да ползвам филтъра. Отидох в магазина от които си купих филтъра, но там ми казаха че го имат уплътнението но по добре да не си го купувам, че после пак ще протече и имали много върнати филтри когато са били още в гаранция, но моят не беше вече в гаранция и сега си седи просто така за части.

iek

Цитат на: Boby_ - 07.02.2007 14:31
"Какъв филтър да си взема за 100 л. аквариум?"
EHEIM 2213 PLUS
първо да предупредя, че личния ми опит е от 2 мес.
  + качествена изработка
  + филтрира
  + снабден с всичко необходимо
  + безшумен
  + цена - адекватна
  + обща субективна оценка
  - минуса за мен е приспособлението против прегъване на мъркуча на края на изхода
  - лепките "нямат" отлепяне (може и да е +)

Raven


SACHEM MARATON 1850 L/H

повечето неща написани за Project pjf 1001 важът и за Сачема- те са идентични филтри.

имам го от повече от година- работи безшумно и безотказно.

минуси:
-изключително неефективно организирано вътрешно пространство на кофата- кошничките са почти безполезни,но когато ги изхвърлите и изведете струята с трба до долу  получавате един много ефективен канистър тип Ейхем Класик.
липса на кранчета:
-купуват се допълнително и не са много скъпи
липса на клапа за обезвъздушаване
-може да е досадно ,но ако има кранчета - клапата не е нужна след това за стартирането
уплътнението на главата:
-това който го е измислил е бил своего рода гений,но след няколко опита се свиква и не е толкова идиотско колкото изглежда в началото

плюсове:
безшумен,ефективен,относително лесен за обслужване,поддържа добър дебит,с дълъг живот,много ефтин- лично аз съм много доволен от този филтър.

пак отбелязвам че всичките тези плюсове важът само след малко ъпгрейд,фабрично филтърът си е недомислен в някой отношения.

за цената определено си заслужава .
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

theater

SERA FIL 1100

Плюсове:
- В комплекта има всички необходими пълнежи за запускане освен био-пълнежи.
- Инсталацията е изключително проста и бърза.
- Безшумен е (нямам богат опит с канистрите, но за мен нивата му на шум като се обезвъздуши са достатъчно ниски).
- Може би най-добрата цена за предлаганите възможности и поддръжка.

Минуси:
- Обезвъздушаващата клапа по мое мнение не върши работа. По-добре се обезвъздушава като се напълни филтъра догоре и се затвори с капака пълен.
- Помпата на 900, 1100 и 1300 е 20W по спецификация, което малко ме озадачава по какъв начин се постига по-големия дебит в литри на час. Разликата между тях по принцип е височината, а няма разлика в размерите на кошниците.
- Струва ми се, че има доста празно място между стените и кошниците, което може би прави филтриращия обем по-малък от обявения.
- Често се случва в чисто новия комплект крановете да протекат*

* От наблюдения от форума, не лични. Имаше 2 оплаквания досега.

АКВАЕЛ ФАН3

Плюсове:
- Доста безшумен
- Много добре работи като ЦО2 реактор, когато се включи и флейта към него.
- Има регулатор на дебита.
- Добра цена. Гаранция - 2 години.

Минуси:
- Много тъпо направена кутия за филтърния материал. Изключително неефективна.
- Филтърният материал, който се продава с филтъра е твърде малко и твърде едър. Практически филтрира доста слабо.*


* проблемът се решава с гъба за 2-3-5 лв.
140л - харацини
http://starividri.org

Minko

Off topic

Цитат на: miTko - 07.02.2007 16:13
Един коментар:
Това за калпавите вакуумчета си е вярно за много от филтрите. Тези които са прозрачни обикновено се втвърдяват.На Акваела изкараха около 6 години преди да се скапят и да спрат да лепнат, което си е много.На Атмана са вече на 2, но са черни и предполагам от друг материал.


Един трик който използвам. Точно преди да залепя филтъра поливам вакумчетата с гореща вода. На бързо притичвам до аквариума и залепвам колкото мога по-бързо.
..................

Jebo 1100
+ евтин
+ в комплекта са включени пълнежи - нещо наподобяващо Сера сипоракс, 3 бр вата, дунапрен и някаква мрежеста материя - напомня ми на едновремешните пазарни чанти.
+ има резервни уплътнения за карнчетата и 1 комплект резервни кранчета с уплътнения
+ безшумен
+ система за обезвъздушаване

- кошничките не пасват идеално по самата кофа, съответно водата си намира алтернативен път
- размерите на засмукващата тръба ( 55 см с мрежестата представката) и флейтата са кофти

Филтрите са китайски и върви много лош слух за тях че се разпада пластмасата, че гният маркучите (??), че се "раздрънква" мотора.. т.н. С оглед на това че ползвам филтъра от 7 месеца, както и мои познати от по 4-6 месеца не съм забелязъл нито един от горепосочените съмнителни дефекти.

Поздрави

Longanlon

Atman 3336 - външен филтър, 1000 л/ч, 6,5 л обем на кофата

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs89.photobucket.com%2Falbums%2Fk230%2FLonganlon1%2Fth_atman_3336.jpg&hash=065a63734ca91e70ecd5837fd0d2fdad4ce46bfd

+ Лесен за отваряне, почистване и повторно пускане - затваряш кранчетата и просто откачаш маркучите. Водата остава в маркучите така, че после няма нужда от обезвъздушаване, смукане и т.н.
+ Ако все пак се наложи, обезвъздушаването на самия филтър е направено хитро - през една малка клапичка наливаш малко вода и толкова.
+ Ниска цена
+ След година използване - ниско ниво на шума
+ Комплектът включва достатъчно дълги маркучи и няколко тръби и втулки така, че може да си сглобиш флейтата както ти харесва.

- Пластмаса (както и всички други марки филтри де). Втулки, кранчета, свръзки, всичко е пластмасово. И не е здраво. Едното кранче ми се счупи и трябваше да го лепя. Успях, но какво ще стане ако ми се счупи примерно резбата, която свързва филтъра с кранчетата?
- Странно решение за преминаването на входния поток вода до дъното на кофата: самите кошнички имат в средата къси тръбички, които трябва внимателно да се свържат с гумени уплътнения всеки път, като си чистил филтъра и ги слагаш обратно. Не, че е болка за умиране, ама какво пречеше да сложат една тръба отстрани?
- Малките гумени крачета се откачиха още първия път, когато го влачих 50 см. по мокета.

Общо мнение:
Нормален филтър от по-ниския ценови клас без съществени негативи на първо време. Остават съмненията за дълготрайността му.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

discus

Цитат на: Longanlon - 05.03.2007 14:44
Atman 3336 - външен филтър, 1000 л/ч, 6,5 л обем на кофата

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs89.photobucket.com%2Falbums%2Fk230%2FLonganlon1%2Fth_atman_3336.jpg&hash=065a63734ca91e70ecd5837fd0d2fdad4ce46bfd


- Странно решение за преминаването на входния поток вода до дъното на кофата: самите кошнички имат в средата къси тръбички, които трябва внимателно да се свържат с гумени уплътнения всеки път, като си чистил филтъра и ги слагаш обратно.

*offtopic
Не са разгледали хубаво Eheim-а  :-P

kometa

днес си купих този канистар,http://aquarium-otto.english.eyp.com.tw/eyp/front/bin/ptdetail.phtml?Part=PF-300G,450G&Category=200012990 и бързам да споделя първите си впечетления.Продава се зареден,вата ,дунапрен,керамика.Цената е доста добра,безшумен е,лесно се пуска вдеиствие,в саита на фирмата има и резервни части .За сега мога да кажа само това,надявам се да работи безотказно пона 2-3 годинки :-)
: 12.07.2007г 23:11ч
http://aquarium-otto.english.eyp.com.tw/eyp/front/bin/ptdetail.phtml?Part=PF-300G,450G&Category=200012990

миа

моя е RESUN но работи безотказно.е малко е шумен и като го включа тръгва на някъде но за 8 лв. какво повече мога да искам.доволна съм.

iek

EHEIM 2213 classic + (плюсът означава в комплект със спирателни кранове,кошница и филтърни материали)

плюсове:-върши си работата тихо и безотказно

минуси:-струва ми се слабичък за повече от 100л., но предполагам на всички марки канистри се поизхвърлят производителите в данните.За този например: "EHEIM external filter for aquaria up to 250 liters content"-сигурно само скариди трябва да гледам.
        -малък избор на позиции нa входящата тръба.

EHEIM 2228- подходящ за растителен аквариум до 200 литра, по-лесно се обслужва от гореспоменатия, въпреки, че това за мен е от несъществено значение, правя го един-два пъти в годината. Нямам забележки, надявам се да работи поне 20 години.

Joro Vn

    Боби го е казал в първия пост, но ще повторя- нека темата остане само за лични мнения и впечатления от различни марки и модели филтри. Независимо външни или вътрешни. Няма да е лошо първо да се упоменат каталожни данни, ако има такива. Но приоритет ще има личното мнение. Тъй като идеята е темата да се оформя като справочник, ще моля постовете да са в конспективен стил- сбито, безпристрастно и по възможност технически издържани.

madjosan

1. Hagen Fluval 405 (канистър):

+ Системата AquaStop за спиране и пускане на водата е добро решение !
+ Задоволителен вътрешен обем
+ Сравнително ниска за класа си цена;
+ Наличие на консумативи и резервни части в България;
+ Лесно опериране със филтъра.
+ Филтърната гъба за еднра филтрация е разположена странично на "кошниците" на една "шейна" по цялата височина на филтъра (гоялма площ). При чистене на гъбите не се налага махане на кошниците !
+ ръчна помпичка за напълване на филтъра/маркучите с вода преди пускането на електромотора


- Филтърът е шумен.Е, не много, но ...
- Няма дръжка за носене на кофата
- по-малък дебит от описания от производителя

Имам филтъра от година и нещо. Отварял съм го два пъти. Като цяло съм  много доволен от него - само да беше малко по тих.

Имам и втори канистър Sun Sun HW-303B UV Lamp 9W 1400l/h ( почти не се чува в сравнение с Fluval-a). Имам го от 2-3 месеца, така че още немога да изкажа мнение за него   8-)



Similar topics (5)

56981

Публикации: 6
Прегледи: 2861

40831

Публикации: 10
Прегледи: 6750

24520

Публикации: 8
Прегледи: 8978

11219

Публикации: 6
Прегледи: 4506

973

Публикации: 1
Прегледи: 3382