• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:48

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Какво е това устройство?

Започната от manyg, 07.10.2014 23:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

evgeni200

Цитат на: iuli - 25.11.2014 15:13
Атомен кислород няма.

Има и кислород и водород  :-)
В дадено съотношение се получава "Браунов газ" с тази електролиза.

iuli

Цитат на: evgeni200 - 25.11.2014 19:15
Има и кислород и водород  :-)
В дадено съотношение се получава "Браунов газ" с тази електролиза.

Според тебе, химичната реакция в отговор 4, правилна ли е или е грешна. Ако е грешна, коригирай я. А ако е правилна, според нея атомен кислород не се образува. Както и водороден йон. Образува се Н2 и О2.

evgeni200

Н2 и О2 - е кислородна вода
Пред водорода има двойка а двойката след кислорода е пред него или два атома кислород (не молекула)

iuli

Цитат на: danielm - 25.11.2014 18:41
Ph11 да не е по-добро за кусане ... и то прави май дупки.
Пх 2 май като сярна киселина!

Значи човек се учи до като е жив, и постоянно се изненадва. Аз лично също се изненадах, че се получи такова кисело нещо. Лично го премерих няколко пъти с пе-ха метър. На вкус е леко кисело. Колко е пе-ха на сярната киселина съм забравил, ама би трябвало да е по-малко от две. Пе-ха 11,3 има калиевия карбонат (има го бая в дървесната пепел). Случвало ми се е да си мия зъбите с дървесна пепел и на другия ден малко ме поблква езика. От това че пих тия води обаче и си промивах носа и то няколко дена нищо ми няма. Който не вярва да провери.

bunzip2

Цитат на: danielm - 25.11.2014 18:41
Ph11 да не е по-добро за кусане ... и то прави май дупки.
Пх 2 май като сярна киселина!

В същност 2 не е чак толкова брутално. Ама 100% ще има последици. Според мене нещо PH метъра не бил верен, или нещо друго е станало :).
В смисъл... тва са ебаси крайните стойности. Според мен PH 2 и нещо, няма да е само леко кисело. Лимона май има повече от PH 3. Абе... доста зле трябва да е :)

iuli

Цитат на: evgeni200 - 25.11.2014 21:01
Н2 и О2 - е кислородна вода
Виждам че химията започва май да става интересна наука. Предлагам ти да идеш при некой даскал по химия, да те светне, че Н2 и О2 няма как да е кислородна вода.

Цитат на: evgeni200 - 25.11.2014 21:01Пред водорода има двойка а двойката след кислорода е пред него или два атома кислород (не молекула)
Искаш да кажеш, че реакцията в отговор номер 4 е грешна така ли? Само че аз току-що ти казах, че лично съм мерил пе-ха откъм единия електрод и тя е силно алкална. Т.е. има голямо количество ОН, хидроксилни йони. Освен това знам и кислородната вода, каква е на вкус и те уверявам че дори и най-незначителните концентрации се усещат и лично аз ги различавам. Ако такова голямо количество ОН се е трасформирало в атомен кислород и вода, те уверявам, че нямаше да пийна повече от една две глътки, а аз изпих едно кило.

Всъщност, ако има нещо съмнително в така изразената химическа реакция, това май е че водородът и килслородът се превръщат в Н2 и О2. Ако беше така пе-ха на двете води, дето аз имах нямаше да се запази поне три четири дена, докато ги изпих.


Публикациите са слети: 25.11.2014г 21:09ч

Цитат на: bunzip2 - 25.11.2014 21:27
В същност 2 не е чак толкова брутално. Ама 100% ще има последици. Според мене нещо PH метъра не бил верен, или нещо друго е станало :).
Значи това беше току-що купено пе-ха метърче, тип Пен. Проверихме го с моя пе-ха тестер на Сера и беше точно. По-късно си купих и аз същия пе-ха метър и установих, след дълги проверки на какво ли не, че пе-ха тестерът ми дава две три десети по-малко от пе-ха метъра, който излглежда е по-точен. Възможно е да става въпрос за това, че меренето с цветни скали е малко субективно а зависи и от светлината. Но както и да е. Колкото и да не е бил верен пе-ха метъра, киселата вода е била при всички случаи под три.

Цитат на: bunzip2 - 25.11.2014 21:27В смисъл... тва са ебаси крайните стойности. Според мен PH 2 и нещо, няма да е само леко кисело. Лимона май има повече от PH 3. Абе... доста зле трябва да е :)

Не съм мерил лимон, но е сега ще ида да го мерна. Медът обаче има понякога и пе-ха под 4. Гарантирам ти, защото хем съм мерил, хем ако настояваш, ще ти цитирам литература на различнисортове мед.

Публикациите са слети: 25.11.2014 22:08

Крайно време беше, да му пийнеме един лимон. Пе-ха 2,7. Лимона го разредих с малко вода, за да стане температурата 25 градуса, щото така трябва. Водата от чешмата има пе-ха 7,5. Пе-ха метъра ми греши най-много една десета.

Стоян Михов

По принцип гледам да не се бъркам много в сладководните дискусии що се касае за акваристика и отглеждане на риби, но в случая става въпрос повече за физико-химия, а и като виждам как залитнаха нещата с упътване към даскали по химия...

Уреда, за който върви дискусията е стерилизатор по своето описание и предназначение. Основното му предназначение е да убива микроорганизмите чрез разкъсване на клетъчните им стени, когато преминат между анода и катода. Електролизата, която се получава е по-скоро вторичен ефект и основната й роля е отделените от катода и анода газообразни водород и кислород да увличат водата издигайки се нагоре и така да създадат водно течение, преминаващо между електродите , което да вкара микроорганизмите в електрическото поле. Като още един допълнителен ефект, понеже тази електролиза не се случва в дестилирана вода, при електродите се образуват и много свободни радикали, които допълнително стерилизират водата, освен това се освобождават калциеви, калиеви , натриеви и други йони, които подпомагат растежа на растенията. Факта, че се отделя газообразен кислород не се споменава много -много, но и той до голяма степен допринася за една по-окислителна среда. Та този уред по-скоро играе ролята на ултравиолетовата лампа, но в допълнение снабдява с кислород и микро-макро елементи аквариума. Убиването на бактериите е доказано в патента и може да се каже, че е доста ефикасен метод. Искам да подчертая, че тези неща си ги пише в патента на уреда, където никой няма интерес да крие функции или качества, защото ако някой друг ги установи впоследствие то целия патент се обезсиля и обезмисля.

Иначе бележки за тези, които си го правят сами - анодът и катодът са от титан с платинено покритие, донякъде може да се ползва качествена неръждаема стомана, но обикновеното желязо или всякакви сплави могат да бъдат много опасни за аквариума и наистина да направят водата да изглежда като кока кола, това не е заради мръсната вода, а заради електродите, които се разтварят и всичката менделеева таблица влиза в аквариума.

Оригиналният уред има контролер, който освен другото сменя и поляритета (плюса и минуса) на електродите (не знам с каква честота), така препятства от една страна изхабяването им и натрупването на разни налепи, освен това буквално "пука" микроорганизмите сеняйки поляритета.

Относно волтажа - за да се инициира електролиза, по уравнение, е необходимо малко над 1 волт напрежение, оттам нататък се увеличава производството водород и кислород, но КПД-то много пада, защото голяма част от енергията се превръща в топлина, което не винаги е добре за аквариума. Но доколкото както казахме електролизата е по-скоро вторично явление, то по-важното е какво трябва да е напрежението за да убива микробите, а не за да прави балончета :), какво е това напрежение аз не мога да кажа, вероятно някой знае по-добре.

Цитат на: iuli - 25.11.2014 21:36Искаш да кажеш, че реакцията в отговор номер 4 е грешна така ли?
Принципно и двете показани формули не са грешни, но така като са показани една след друга съвсем не са верни.
Цитат на: Penta - 08.10.2014 12:12
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fupload.wikimedia.org%2Fmath%2F9%2F2%2Fd%2F92dffa6cb3e216493063233a596687d8.png&hash=dcaa3ad86360f72158e44730bf814f884f7dbe55
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fupload.wikimedia.org%2Fmath%2F1%2Fe%2Fb%2F1eb00da6c423433562a6763031fed4ae.png&hash=61d27e9c95dcd1bfaa56560fc4f419dea3690c9b
Грешката за това не е на колегата Penta, а е грешка на българската версия на статията в Укипедия http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0, където е дадена по този подвеждащ начин (комбинирани са два различни начина на изразяване на процесите при раличните електроди, без да е балансирано уравнението). Пълното уравнение на електролизата е това=>  2O(течност) → 2H2(газ) + O2(газ), крайният продукт от електролизата на две молекули вода са газообразен водород две молекули и газообразен кислород - една молекула.(учи се в някой от малките класове)

Цитат на: iuli - 25.11.2014 15:13
В един пластмасов съд се слага глинен съд и в двата съда се налива вода. След това в глинения съд се слага електрод, извън глинения в другия съд - другия електрод. След това се пуска тока. Това нещо го направи пред мене. След това премерихме пе-ха-то на двата съда. Водата дето я наляхме беше с пе-ха 7,5. А резултатът беше, че в единия съд пе-ха-то след пропускането на тока беше малко над две, а в другия - около единадесет.
Цитат на: iuli - 25.11.2014 21:36
Всъщност, ако има нещо съмнително в така изразената химическа реакция, това май е че водородът и килслородът се превръщат в Н2 и О2. Ако беше така пе-ха на двете води, дето аз имах нямаше да се запази поне три четири дена, докато ги изпих.
Тези разсъждения ме озадачиха доста, помисли малко каква е ролята на глиненият съд в случая, поразсъждавай в кой съд става алкална водата (с кой електрод) и в кой съд става кисела и си отговори защо става. Помисли също защо вода с високо рН си остава вода с високо рН, дори и след няколко дни и защо оттам не излита кислород или водород.

[/quote]Ти после куса ли я тая вода с PH малко над 2? Тва си е баси киселината. [/quote] 
Цитат на: iuli - 25.11.2014 21:12
Значи човек се учи до като е жив, и постоянно се изненадва. Аз лично също се изненадах, че се получи такова кисело нещо. Лично го премерих няколко пъти с пе-ха метър. На вкус е леко кисело... Който не вярва да провери.
Казвал съм го и преди, но да го кажа и тук  pH не е мерило за "силата" или опасността на киселина или основа, в смисъла който ние обикновените хора влагаме. Този показател показва баланса между водородните и хидроксилните йони в една течност. Отгоре на всичко е логаритмичен. Само искам да спомена, че рН на стомашния ни сок е около 1! Това със сигурност не значи, че можеш да изпиеш коя да е киселина с рН 1. Както и не значи, че лимонена киселина с pH  2,2 и  сярна киселина с pH 2,2 ще имат един и същи ефект за твоя организъм. "Силата" или опасността на киселината се определя от други фактори и не е равнозначна на рН. До голяма степен поразяващите тъканите свойства на киселините се дължат на агресивносттаи окислителността на останалата част от молекулaта на киселината, а не толкова на водородния йон, чиято концентрация измерваме в логаримична скала в разтвора и изразяваме с pH. За това не се заблуждавайте с показателя рН, не го свързвайте с опасността на киселината или основата и в никакъв случай, повтарям в никакъв случай не  препоръчвайте, на който и да е най-малко в този форум да опитва на вкус това или онова, свързано с киселини и основи!

Искам да призова да се мисли и пише малко по-отговорно преди да се нахвърлят размисли, които могат да бъдат не само подвеждащи, но дори и опасни. Доста млади и неопитни хора и деца имаме тук във форума, които четат и се интересуват и е добре да не ги въвеждаме в заблуждение и риск, защото  следващата сутрин като се събудиш премислил и сменяш извода, но то написаното от две страници остава и хората продължават да го четат. Написаното остава! Нека не го забравяме това.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

bustama

Признавам, че от време на време, влизам в соленоводния раздел - точно за подобни разяснения.
Добре е, че има откъде да се четат. Още по-добре, кой да ги пише, даже не е само един! *privet*

evgeni200

Дали уравнението не е това:
2H2О - 2H2 + 2O

3% H2O2 е кислородна вода колега iuli

За даскала по химия ще си помисля  *JOKINGLY*

Цитат на: Стоян Михов - 26.11.2014 19:30

Уреда, за който върви дискусията е стерилизатор по своето описание и предназначение. Основното му предназначение е да убива микроорганизмите чрез разкъсване на клетъчните им стени, когато преминат между анода и катода.

В сладководната акваристика това свойство има атомния кислород без начение методът по който е внесен във водата.

Това също е вярно:
Цитат на: Стоян Михов - 26.11.2014 19:30
Пълното уравнение на електролизата е това=>  2O(течност) → 2H2(газ) + O2(газ), крайният продукт от електролизата на две молекули вода са газообразен водород две молекули и газообразен кислород - една молекула.(учи се в някой от малките класове)


Но като стерилизатор е безполезно !

Може пък и аз да бъркам някъде

iuli

Цитат на: Стоян Михов - 26.11.2014 19:30

Тези разсъждения ме озадачиха доста, помисли малко каква е ролята на глиненият съд в случая, поразсъждавай в кой съд става алкална водата (с кой електрод) и в кой съд става кисела и си отговори защо става. Помисли също защо вода с високо рН си остава вода с високо рН, дори и след няколко дни и защо оттам не излита кислород или водород.

Мисля че няма значение в кой съд е киселата и в кой алкалнта вода, въпреки че може и да греша. Има значение къде е положителния електрод и къде е отрицателния. При отрицателния електрод е киселата вода, а при положителния е алкалната.

А защо от водата не излиза водород или кислород - защото очевидно излишният кислород си стои свързан в хидроксилна група. Изглежда че това е така, защото на разтвора са му в недостиг електрони. А в киселата вода има електрони в повече. Значи процесът на активирането по тоя начин на водата е свързан с това, че преградата между водите, разделя химическите вещества, но пропуска електроните. Възможно е по време на пропускането на тока да се отделят въпросните газове и едната вода да обеднява откъм водород, а другата откъм кислород.
Информацията ми за жива и мъртва вода обяснява, че активираната алкална (жива) вода се запазва повече от месец, а киселата (мъртва) две три седмици. При затворен съд!



Публикациите са слети: 26.11.2014г 22:10ч

Цитат на: evgeni200 - 26.11.2014 21:08

В сладководната акваристика това свойство има атомния кислород без начение методът по който е внесен във водата.



Ако разговаряш с човек, дето се занимава с морска акваристика има опасност, да ти обърне внимание, че озонаторът се използва предимно в морската акваристика и по-рядко в сладководната.

Публикациите са слети: 26.11.2014 22:37

Цитат на: evgeni200 - 26.11.2014 21:08
Дали уравнението не е това:
2H2О - 2H2 + 2O

3% H2O2 е кислородна вода колега iuli

За даскала по химия ще си помисля  *JOKINGLY*


Недей да му мислиш много. Даскала по химия най-добре ще ти обясни, как точно стоят нещата. Атомен кислород и кислородна вода в нашия случай изобщо не се получава. Не си спомням къв беше точно метода за получаване на кислородна вода и ме мързи сега да го търся, обаче озон се получава, когато гърмят мълниите и в горните слоеве на атмосферата, под влияние на ултравиолетовите лъчи.

Стоян Михов

Цитат на: evgeni200 - 26.11.2014 21:08
Дали уравнението не е това:
2H2О - 2H2 + 2O
За съжаление не е това, химията си следва строго определени закони и зависимости, въпреки че изглежда, че можем да си комбинираме атомите, електроните и протоните както ни е угодно в уравнението, всъщност си има правила. Ето къде можете да прочетете повечко за електролизата на водата, пак в Уикипедията, но в оригинала, а не в осакатеният български превод,  (там ще видите и откъде са взети двете формули изкарани от контекста им в българския превод в Уикипедията. http://en.wikipedia.org/wiki/Electrolysis_of_water , уравнението е написано няколко пъти там.

И да, iuli  е прав при електролизата на водата няма етап, в който да се образува атомен кислород или озон.

Цитат на: evgeni200 - 26.11.2014 21:08
В сладководната акваристика това свойство има атомния кислород без начение методът по който е внесен във водата.

За разлика от нас, атомният кислород не се интересува нито от сладководна, нито от морска акваристика :) , единственото нещо което го интересува е как да се "бодне" някъде и да разкъса солидни семейни връзки  *JOKINGLY*, няма значение дали на морето или на реката.

Цитат на: bustama - 26.11.2014 20:48
Признавам, че от време на време, влизам в соленоводния раздел - точно за подобни разяснения.
Добре е, че има откъде да се четат. Още по-добре, кой да ги пише, даже не е само един! *privet*
*privet* когато има кой да чете с разбиране, винаги се намира и кой да пише с удоволствие.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

iuli

Цитат на: Стоян Михов - 26.11.2014 19:30
освен това се освобождават калциеви, калиеви , натриеви и други йони, които подпомагат растежа на растенията.
...
Иначе бележки за тези, които си го правят сами - анодът и катодът са от титан с платинено покритие, донякъде може да се ползва качествена неръждаема стомана, но обикновеното желязо или всякакви сплави могат да бъдат много опасни за аквариума и наистина да направят водата да изглежда като кока кола, това не е заради мръсната вода, а заради електродите, които се разтварят и всичката менделеева таблица влиза в аквариума.


Значи това нещо действа като катийонообменник с единия електрод, а с другия - като анийонообенник. Материалите които имат такива свойства са под общото наименование йонообменни смоли.
Катийонообменника се използва обикновено за омекотяване на водата и се регенерира с натриев хлорид. А анийонообменника най-често се ползва за отделяне на нитратите и се регенерира също с натриев хлорид. Зеолита се използва основно за издърпване на амоняка и се регенерира също с натриев хлорид. Тези йонообеменници до тука издъпват и много други соли. Останалите йонообменници се регенерират с киселина или основа.

Т.е. повечето йонообменници се регенерират с натриев хлорид. Поради тая причина, действитето на електрически анод и катод в морска вода може би веднага се регенерира от натриевия хлорид. В сладка вода обаче ще падне утайка. Това зависи от това, какви соли има във водата.

evgeni200

Електролизата ясна, но пиша аз за Браунов газ:
http://hydrogenclub.ru/stati/istoriya-gaza-brauna-nno/
http://sintezgaz.org.ua/1_articles/127/chto-takoe-gaz-brauna

Ако устройството е прост електролизер, къде е логиката в патента!!!!!

http://www.aquaforum.ua/showthread.php?t=156796&page=2


Стоян Михов

За жалост на роденият българин Юл Браун, понятието "Браунов газ" е все още в полето на т.ар "псевдонаука", засега няма никакви научни доказателства за съществуването му. Виж тук http://en.wikipedia.org/wiki/Oxyhydrogen, за съжаление няма български превод (което може би е добре като гледам как е преведена статията за електролизата), но пък има на руски. Погледнете към края на обясненията "Fringe science and fraud". В никакъв случай не искам да влизаме в дискусии за "Брауновия газ", не мисля че тук някой има познанията да докаже тази "хипотеза", и ако може едва ли ще използва за тази цел нашия форум :).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

77

то си има горелки с браун газ...и има неща които науката не може да обясни защо става така.
межде другото едни от първите които започват да правят такива горелки са имено корейците,а TWINSTAR също се прави в корея,но едва ли имат нещо общо.
но мисля да я пробвам тая джаджа и ще ви кажа дали върши някаква работа.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Similar topics (5)

35532

Започната от tuxchyyy


Публикации: 1
Прегледи: 2286

20037

Публикации: 9
Прегледи: 5235

8867

Публикации: 14
Прегледи: 6237

13155

Публикации: 1
Прегледи: 2455

26531

Публикации: 2
Прегледи: 2255