• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:33

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Къде да поставя нагревателя спрямо филтъра,а филтъра спрямо растенията?

Започната от plamen_titan, 12.11.2010 00:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

plamen_titan

Настъпи момента да стартирам аквариума.Да ви кажа много ми е притеснено да не объркам нещо.От няколко дни не мога да се реша да го направя.Имам няколко въпроса,които ме притесняват.Акваруим -126 л./80/35/45/,вътрешен филтър-Eheim 2210,Нагревател- Jager 100W,осветление 4 x 18 W,термометър,Грунд 5 мм и ситен 2,5 мм / набавен от магазин/ .Растения – Егерия денса,Анубиас Афзелии,Блатен мъх Ричия,които ще взема точно преди стартирането.Преди да сложа грунда ще ,,минирам" със субстрат JBL Florapol.Поставям грунда,декорацията и оборудването и пълня до половина аквариума с вода с дозировка AquaSafe.Засаждам растенията на настилка грунд от 5 см /по-ситен,а отгоре по-едър/.Доливам другата част от водата,която също е дозирана с Aquasafe и пускам системата..Следкоето добавям Easy Balance  за дългосрочен баланс на показателите , AquaSafeStart  за създаване на биологично активен хабитат и Algizit  против Algi. 15-20 дни след стартирането смятам да пусна 8 Неони,6 Гупи,2 Колизи и 2 Анциструса според указанията.

Ако някой има да допълни нещо към това което съм написал за стартирането или да корегира,моля да го направи,за да не се издъня.
Ето го и  въпроса:
-Как да поставя филтъра и нагревателя?Четох много, но така и не разбрах,точно къде трябва да ги сложа.Съветват ме да поставя нагеватела на 10 см в ляво от филтъра на лявата ,,стена".Трябва ли да има растения пред филтъра,а пред нагревателя?Част от нагревателя да стърчи ли над водата?

Bolta

Цитат на: plamen_titan - 12.11.2010 00:10
... след стартирането смятам да пусна 8 Неони,6 Гупи,2 Колизи и 2 Анциструса според указанията.
Дано имаш предвид със "според указанията" ,да не пускаш всички изброени от теб риби заедно т.е. на куп .
Цитат на: plamen_titan - 12.11.2010 00:10
...-Как да поставя филтъра и нагревателя?
Поставяш ги така , както на теб ти харесва и както ти е удобно .
Добре е да не се виждат много , а филтъра да е насочен така , че да раздвижва горният слой на водата .
Цитат на: plamen_titan - 12.11.2010 00:10
...Трябва ли да има растения пред филтъра,а пред нагревателя?Част от нагревателя да стърчи ли над водата?
Не , че трябва , но по този начин се прикриват . Добре е от естетична гледна точка .
Цитат на: plamen_titan - 12.11.2010 00:10
Част от нагревателя да стърчи ли над водата?
Зависи , какъв модел е . Ако си вземеш от напълно потопяемите , няма смисъл да стърчи .

Иии....добре дошъл в хобито !

plamen_titan

Ами незнам в каква последователност да ги пусна,иначе според указанията имах предвид след 20-30 дни от стартирането и с аклиматизация / изравняване на температурата чрез потапяне на торбичката с рибките в новия аквариум за 15 - 20 мин,следкоето добавяне по-малко от новата вода и пускане в новия дом.
Някакъв съвет може ли в каква последователност да пусна 8 Червени неони,7 Гупи,2 Колизи и 2 Анциструси?

tomatomov197

   Просто не ги купувай заедно ,  през няколко дни ги вземай видовете като почнеш от най-евтините  :-)
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

magutta

Не е много красиво техниката да се вижда, затова повечето хора я крият зад растения. Ако и ти ще правиш така, добре е да съобразиш някои неща.
1 - измисли как ще разполагаш растенията като цяло - преден, среден заден план според височината, така че да не се засенчват и да не пречат на гледката или почистването (преди това може да помислиш и за хардскейпа - някое дръвче, камъни или неравно дъно...)
2 - около филтъра слагай растеня, които няма да се изкривяват прекалено от течението, нито ще пречат на циркулацията. Още по-добре такива, които се хранят предимно с листата или плаващите си корени (едновременно ще прочистват водата и ще се подхранват от потока)
3 - според мен нагревателят трябва да е близо до филтъра, за да е равномерна температурата в аквата, а и по-лесно се крият заедно  ;-)

Гупите са идеални стартиращи рибки - аз бих пуснала повечко и бих ги оставила да цапат 3-4 месеца, а после да ги сменя с 20ина неона - по отделно, в по-големи количества тези видове сякаш са по-добре.

:popcorn:

anasarka

Колегите са те ориентирали добре със съвети, а и има доста написано по въпроса във форума. Това което ще добавя е да сложиш термометъра срещуположно на нагревателя, а не до него. Успех със стартирването  :-)
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Raven

Нагревателя обикновенно се слага близо до всмукателната част на филтъра ниско долу , така подгрятата вода се разпръсква най бързо из аквариума и не се създават зони с температурни разлики.
А термометъра се слага на противоположният край на аквариума спрямо на нагревателя, около средата на стъклото като вертикално ниво.
Сложи го така че хем да се вижда бързо и лесно с пръв поглед за да имаш възможност да контролираш температурата в случай че се прецака нагревателя, но и да не е на предното стъкло за да не се набива на очи.
Аз го слагам на страничното и задото стъкло - на задният ъгъл, горе долу на равно растояние между дъното и повърхността.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

jukalinka

И аз искам да питам за нагревателя. на картинката на кутията е показано че трябва да се потопи целия до кабела, но на мен ми се струва малко странно да потопя терморегулатора  :-( ПОМОЩЩЩЩЩ  :kreshtja:

Miroslav 1987

Цитат на: jukalinka - 15.03.2013 12:22
И аз искам да питам за нагревателя. на картинката на кутията е показано че трябва да се потопи целия до кабела, но на мен ми се струва малко странно да потопя терморегулатора  :-( ПОМОЩЩЩЩЩ  :kreshtja:
И с кабела да го потопиш не е проблем но по принцип се потапя целия и само това за регулиране на температурата да се показва малко над водата .Успех
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fa2.rimg.info%2Fd6b7250306ad9908a891bffc68b16c68.gif&hash=93d1305c8ad0ecbf77870b77b516255f73177f32

jukalinka

Мерси за бързия отговор. А след като вече е стартиран аквариума проблем ли ще е сега да го сложа и трябва ли да вадя рибките????

Miroslav 1987

Имаш предвит сега да сложиш нагреватела ли ,ако е така го слагай няма проблем че има вътре риби но го включи след като е потопен на сухо не го пускай че горят..
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fa2.rimg.info%2Fd6b7250306ad9908a891bffc68b16c68.gif&hash=93d1305c8ad0ecbf77870b77b516255f73177f32


Caxapa

Да се надяваме, че нагревателя ти е херметизиран и е от теюи които могат да се потапят изцяло под вода. В противен случай, има опасност от късо съединение по ел мрежата  и дано не порази някой тока коийто ще протича. За целта аподели марка и модел на нагревателя. Може и снимка.[/color]

Similar topics (5)

37762

Публикации: 8
Прегледи: 10362

4114

Публикации: 1
Прегледи: 3653

29284

Публикации: 14
Прегледи: 5696

22886

Започната от dfdid


Публикации: 16
Прегледи: 6497

13387

Публикации: 11
Прегледи: 4753