• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 15:55

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

използване на активен въглен

Започната от van40, 07.07.2005 14:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

van40

Здравейте! искам да попитам за 2-3 неща относно активния въглен.

1.Как и къде се слага въпросният въглен?
2.Каво количество и колко трябва да преседи във водата?
3.Вярно ли е,че за да се ползва активен въглен във водата тя трябва да е поне на 4-5 месеца?
4.Ако ползвам акватан и нитривек дали изобщо да го слагам?

ВЕЛИНСКИ

Активният въглен е част от състава на биофилтъра в помпата ти. Ако нямаш съд за биофилтър, не виждам смисъл да го слагаш.

Иначе е хубаво да се сменя през няколко месеца и няма връзка с химикалите за вода - единствено неутрализира някои лекарства като Costapur например.

WOLF

Темата е малко стара, но е единствената за активен въглен.

Значи поради проблеми с водата в аквариума си съм решил да използвам (за известен прериод от време) активен въглен, като незнам какво точно искам да направя с него, но мисля, че може и да ми помогне.

Въпросите са: от каде да го купя (ориентировачна цена), под каква форма и как да го поставя във външния филтър. Ще ми се някой с опит да сподели, как го ползва.
There are only 10 types of people in the world. Those who understand binary code, and those who don't.

kraltchev

Малко общи съвети за активния въглен:

Когато го купиш преди да го слагаш в аквариума го измии от ситната прах дето е полепнала по всяко зрънце.  Използвай вода от аквариума, а не от чешмата за да не поеме гадости от чешмяната вода, нали това му е работата на тоя въглен.

Сложи го в торбичка, може и от дамски чорап и после торбичката я сложи във външния филтър.  Ако нямаш такъв сложи я на такова място че водата да протича колкото може най-много през въглена.

След като въглена престане да смуче боклуци от водата в него могат да живеят доста полезни бактерий понеже има пореста структура. Така че не е съвсем за изхвърляне, става да се сложи на дъното на нов аквариум, под шапка от инертен материал, така се осигуряват бактерий в новия аквариум.

Не съм чувал въглена да отделя абсорбираните вещества един прекрасен слънчев ден, както правят някой пречистващи смоли.  Така че не се притеснявай за това.

--Николай

sevdalin00

Миналата седмица имах проблем с РН на моя аквариум.След смяна през няколко дена на част от водата РН в аквариума ми се стабилизира,а във връзка с активния въглен мога да ти кажа,че си купих на SUNSUN-500гр.за 5,80лв.и го поставих във външния филтър в средната кошничка след обилно измиване с вода от аквариума.

Similar topics (5)

29643

Публикации: 5
Прегледи: 3180

53257

Публикации: 6
Прегледи: 3721

891

Публикации: 23
Прегледи: 22190

12943

Публикации: 9
Прегледи: 4108

56767

Публикации: 9
Прегледи: 5663