• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 20:17

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Избор на аквариум

Започната от djordje, 05.09.2015 22:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

djordje

Здравейте колеги. От няколко месеца съм се запалил да си купя аквариум. По принцип хобито ми е риболов, шаранджия, но съм решил да си гледкам и рибки в нас. Искам ваш съвет относно избора на аквариума. Прилагам снимката на един ъгъл в хола къде според мен ще бъде найудобно да се разположи.

Както се вижда без да се маха другото обзавеждане, ще бъде найподходящо да се постави ъглов аквариум, поне според мен. Избрах на бързо два модела, и съответно фотошопи към тях:
Eheim Subacorner 200:


Juwel Trigon 190:


Основният въпрос идва от там какъв тип от двата да избера, с три прави стъкла отпред или с едно извито. Притесняваме че при извитото образа може да бъде леко изкривен, но пък няма нито един ъгъл или ръб. И това ме мъчи към момента. Който от двата модела да избера ще направим едно българско копие в някой от магазините. Ще Ви информирам на време относно развитието на тази идея. С удожолствие ще очаквам вашите съвети и коментари. Лека вечер.

Amev

И аз преди имах идеи за триъгълен или за аквариум тип холна маса , обаче и от двата варианта се отказах , доста трудни за обслужване , а този с масата невъзможен. https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimages.tapatalk-cdn.com%2F15%2F09%2F05%2Ff4bcfdea08be1184a0fddfce32356699.jpg&hash=dfdaa736df3795d5e4a0affcc47171ea8d706f1e

fam

Ако това беше моята стая...подходът ми би бил следния: махам този белия шкаф от там. Така на стената остава една огромна рамка. В тази рамка визуално  поставям шкаф с аквариум   и  във високата част на рамката за да има равновесие   например  лавица хризонтална с декоративни  предмети- средни и големи  върху нея. Така в свободния ъгъл бих сложила ъглов шкаф- висок..може би колкото  рамката за да събере всичките книжни истории, книги  и прочие които сега са на шкафа... Така ще  имам място за  аквариум около 100х50х60 см примерно като дължината е широчината на  светлата(бяла или кремава, не мога д аопределя цвета добре) част. :)) Това е така защото аз си харесвам правогълен аквариум.. нещо в тези триъгълните не ми е съвсем на сърце. Пък и е особено притеснително ако  вратата се отваря по посока на аквариума
Надявам се да съм помогнала.  :-[

bustama

 djordje, по-добре, като за начало и пръв аквариум, го направи стандартния правоъгълник. Като гледам имаш и на едната и на другата стена място за аквариум с р-ри от 60-66 / 40/40см. Под картината би стоял много добре, но зависи и от къде ще го гледате.
Странно обзавеждане, напомня снимка от списание! Наистина ли е така в действителност?

asito

Аз бих сложил с едно извито стъкло.Повече ми харесва като дизайн.Дали криви или не не знам,но може би зависи колко е извито стъклото.Имах аквариумче с панорамно извито стъкло-не кривеше.Гледам на тоя клип и не виждам да криви:
Виж в някой магазин такъв аквариум и прецени.

djordje

Цитат на: fam - 06.09.2015 02:45
Ако това беше моята стая...подходът ми би бил следния: махам този белия шкаф от там. Така на стената остава една огромна рамка. В тази рамка визуално  поставям шкаф с аквариум   и  във високата част на рамката за да има равновесие   например  лавица хризонтална с декоративни  предмети- средни и големи  върху нея. Така в свободния ъгъл бих сложила ъглов шкаф- висок..може би колкото  рамката за да събере всичките книжни истории, книги  и прочие които сега са на шкафа... Така ще  имам място за  аквариум около 100х50х60 см примерно като дължината е широчината на  светлата(бяла или кремава, не мога д аопределя цвета добре) част. :)) Това е така защото аз си харесвам правогълен аквариум.. нещо в тези триъгълните не ми е съвсем на сърце. Пък и е особено притеснително ако  вратата се отваря по посока на аквариума
Надявам се да съм помогнала.  :-[
Благодаря ви на всички за предложенията и съвети.
Не ми се иска изобщо да преправям сегашната мебелировка и дървенията. Ако реша да го правя ще го направя съвсем различно, ще видиш на снимката по долу. Широчината на рамката е 76 см, и ако правя правоъгълен аквариум ще ми се иска да използвам повече място и да стане около 300л., понеже така или иначе и в двата случая ще се правят поправки по сегашното обзавеждане. На всичко от горе не ми се купуват допълнителни шкафове които ще се различават от сегашните, единствения компромис е шкафа на аквариума.

Цитат на: bustama - 06.09.2015 12:35
djordje, по-добре, като за начало и пръв аквариум, го направи стандартния правоъгълник. Като гледам имаш и на едната и на другата стена място за аквариум с р-ри от 60-66 / 40/40см. Под картината би стоял много добре, но зависи и от къде ще го гледате.
Странно обзавеждане, напомня снимка от списание! Наистина ли е така в действителност?
Ето още някоя снимка на хола. Както се вижда няма телевизор! Тв-то е в кунята, 52 инча. Хола е за релакс, и за това му е необходим аквариум! :-D
Иска ми се аквариума да е около 200л.


и самото място където ще е аквариума

Ако реша да слагам правоъгълен, ще преработя изцяло мебелировката на стената и ще сложа нещо такова:

като в основата на аквариума може да има място за книги и други глупости, частта която ще е отворена както сега. Не знам да ли на такъв аквариум ще му е небходимо цялото пространбство под него за неговите си неща.
Цитат на: asito - 06.09.2015 13:12
Аз бих сложил с едно извито стъкло.Повече ми харесва като дизайн.Дали криви или не не знам,но може би зависи колко е извито стъклото.Имах аквариумче с панорамно извито стъкло-не кривеше.Гледам на тоя клип и не виждам да криви:
Виж в някой магазин такъв аквариум и прецени.
И на мен повече ми харесва с извитото. По чисто, по семпло, по красиво!

Публикациите са слети: 06.09.2015 14:46

Здравейте отново. Ето на бързо направих един 370 л. аквариум, преработих рамката на стената (скъсих я) и вградих съществуващият шкаф под аквариума. Така нищо не се губи, получава се доста голям аквариум, около 150х50х50. Какво ще кажете вие, аз почти се навих да мисля в тази посока.  :-D

fam

Ама често сега, пак погледни последния аквариум, не е ли  чудесно?! Правоъгълничък, големичък..да си се ширят рибоците.. не знам колко си  навътре в отглежднето на риби и  растения , в създаването на дин цялостен аквариум ( аз съм още н повърхността :0 ) та да се прецени колко  от подаквариумното пространство ще бъде заето..филтри ако има външни ще искат място..това което съм видяла за CO2 за растенията също ще отхапе. Но пък е вярно че зависи и как ще си ги организираш.... много ми харесва последния ти вариант...ми то е като част от окена в къщи...обаче , ен ми се ядосвай сега..но тази картина по този начин там..дразни..нараво ми вади очите, може би защото е светъл цвят и контраста със стената я изважда на преден план. Поне в средата да беше да е симетрично..или пък някакво  голямо  цвете да прелее от картината навън към ъгъла... нещо да омекоти  контраста и  да направи преход..  :-[ Но пък виждайки  ситуацията и  аранжировката.. някой с добро естетическо чувство  вирее в този дом, така че си съм сигурна че ще успеете да впишете всичко...
ПП: пък  може и шкафа ти да си го направиш и така ще имаш възможност да направиш цвят много близък до този ефект на рамката

discusfen

Цвета на дървото с нищо не се вързва.Доста цветове се събират и става шаренийка.Опитай нещо в бяло или светло сив металик.

fam

Чакай че ми хрумна още нещо..докато се дзверя в  последната снимка.. :-[ От преправянето на  рамката ще имаш остатъци.. можеш да ги прерабош и да направиш подобно на голямата по- малки 2 (не знам длаи  рамката която остава ще е достатъчно де..или ок , дори една но да изглежда много сходно на голямата така  ще се отвори този  ъгъл. Пък и ако  докараш целия подаквариумен шкаф да има ефекта на рамката и стария ти шкаф, няма да имаш такова струпване на цветове...
И недей слага рамката да свършва и да започва веднага аквариума... да има растояние между тях, да диша ..поне 1/2 колкото имаш червено в дясно..


jabeto

Аквариума си го дал с размери 150х50х50,а шкафа с книгите гледам е 36см. ,значи ще влиза 14см навътре в аквариума(според мен ще е грозно).Другото е че този аквариум ,ще тежи в най-добрия случай 400кг. а с така направен шкаф в средата няма подпора.Най-добре разкарай шкафа с книгите на друго място и си сложи възможно най голям аквариум на освободената стена. *THUMBS UP*

bustama

С какви р-ри е рамката в ширина? Така на око си мисля, че поне 90см. ги има... което се вързва с 200л. 90/45/45. Е ,почти 200л. :-) Оставяш рамката и на мястото на шкафа, слагаш нов или преработваш същия. Така не променяш почти нищо и си запазваш стария вид на рамката и на обстановката като цяло.

djordje

Цитат на: discusfen - 06.09.2015 16:34
Цвета на дървото с нищо не се вързва.Доста цветове се събират и става шаренийка.Опитай нещо в бяло или светло сив металик.
Цвета на аквариума е примерен, ще се подбере нещо близко до сегашната мебелировка.
Цитат на: fam - 06.09.2015 16:43
Чакай че ми хрумна още нещо..докато се дзверя в  последната снимка.. :-[ От преправянето на  рамката ще имаш остатъци.. можеш да ги прерабош и да направиш подобно на голямата по- малки 2 (не знам длаи  рамката която остава ще е достатъчно де..или ок , дори една но да изглежда много сходно на голямата така  ще се отвори този  ъгъл. Пък и ако  докараш целия подаквариумен шкаф да има ефекта на рамката и стария ти шкаф, няма да имаш такова струпване на цветове...
И недей слага рамката да свършва и да започва веднага аквариума... да има растояние между тях, да диша ..поне 1/2 колкото имаш червено в дясно..



Рамката е оставена също примерно на маястото където е сега просто я скъсих, разбита се че ако я преработвам ще се центрира прямо стената и няма да започва плътно до аквариума, ще има разтояние, симетрично да е.
Цитат на: jabeto - 06.09.2015 17:31
Аквариума си го дал с размери 150х50х50,а шкафа с книгите гледам е 36см. ,значи ще влиза 14см навътре в аквариума(според мен ще е грозно).Другото е че този аквариум ,ще тежи в най-добрия случай 400кг. а с така направен шкаф в средата няма подпора.Най-добре разкарай шкафа с книгите на друго място и си сложи възможно най голям аквариум на освободената стена. *THUMBS UP*
Да прав си, варианта е ако се вкарва съществуващият шкаф във поставката на аквариума ще почва на равно, отзад ще има празно разтояние понеже аквариума е по дълбок. Вече относно здравината трябва да се помисли съответно. Като цяло този шкаф може да отпадне а да се направи нов със същата функция като предишния само че с дълбочината на аквариума.и
Цитат на: bustama - 06.09.2015 19:05
С какви р-ри е рамката в ширина? Така на око си мисля, че поне 90см. ги има... което се вързва с 200л. 90/45/45. Е ,почти 200л. :-) Оставяш рамката и на мястото на шкафа, слагаш нов или преработваш същия. Така не променяш почти нищо и си запазваш стария вид на рамката и на обстановката като цяло.
76 см е свтлата широчина ма рамката която не искам да ми ограничава размера на аквариума, искам да е доста по широк, аз съм на мнение правя веднъж и искам да стане като хората а не след време да права нов, по голям. То се е видяло че ще се преправят нещата.

fam

Цитат на: djordje - 06.09.2015 19:57
Рамката е оставена също примерно на маястото където е сега просто я скъсих, разбита се че ако я преработвам ще се центрира прямо стената и няма да започва плътно до аквариума, ще има разтояние, симетрично да е.
*THUMBS UP*

dafil

Що първо не вземеш едно малко правоъгълно/стандартно аквариумче 65/45/40 и не го сложиш на малката стена?Така ще видиш дали те влече ,а и няма да разтуряш нищо :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Similar topics (5)

55125

Публикации: 7
Прегледи: 3251

22781

Публикации: 101
Прегледи: 30947

49195

Публикации: 17
Прегледи: 7446

22940

Публикации: 2
Прегледи: 2963

14710

Публикации: 28
Прегледи: 14300