• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:51

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Избор между два аквариума - търся адекватен съвет

Започната от Galina_Dim, 30.01.2014 14:06

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Galina_Dim

Здравейте, колеги!
Историята е банална - като деца със съпруга ми сме имали аквариуми, сега, естествено, малкият човек твърде лесно ни изнуди за рибки. Дотук - ясно, 20 литра, гупи. Обаче, знаете, крастата си е краста. Та, спрели сме се на два варианта - този и този. Ширината и дълбочината се определят от мястото, с което разполагаме в момента. Основният въпрос за мен е височината със или без капака, съответно на капака височината колко е при двата варианта. Коя от двете марки бихте препоръчали, на мен ми звучат еднакво непознато. Единствената разлика за мев е в осветлението, но пък то и в двата случая ми се вижда недостатъчно. Въпросът защо трошим такива пари по аквариум, който би ни излязъл 5 пъти по-евтино, ако си го поръчаме, не подлежи на обсъждане, три седмици вече се опитвам да влея разум - не става. Гъделът за мъжа ми е в облите ъгли на панорамната част, а доводът е "кеф цена няма". Тойната ми надежда е да получа мнение от хора които са ги виждали тези аквариуми, вероятно продавачи - виждам, че не липсват във форума.

Ratsata


sVGNsali

Здравейте.
Искам да попитам, Вие виждали ли сте такива аквариуми на живо?
Аз лично съм виждал кафявият, със шкаф. Не ми хареса още тогава, когато започвах в хобито и се оглеждах за големи съдове. Не му допадна именно това заобленото. За височината не съм я мерил, а тогава не и разбирах много. Марката и на двата мисля че е SUN-SUN. Ако се лъжа, моля някой да ме поправи.
Височината мисля е без капака, но най-добре да си го видите на живо.
Тези аквариуми, са акрилни, а не от стъкло. Това значи че ще се драскат лесно, имайте го в предвид.
А за този литраж, поръчков определено няма да ви излезе в пъти по евтино, но във всеки случай ще е по качественно (лично мнение), с изключение на капака може би, тъй като фабричните са лети в матрици.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Galina_Dim

Това е така, Пух Мечо, обаче Москва не вярва на сълзи (и написан литраж), пък и си спомням формулата за изчисление на обем. Изпадам в чуденка: на BL 600 F дават размер, 60 x 30 x 50 см, което е точно 90 литра воден обем (както е посочено и в сайта), ако настина това са размерите на аквата само, без капака. На HRX 600 размерът е 60 х 35 х 51 см, което би трябвало да е 107 литра воден обем, при посочени в сайта 70. Извод - нещо не  описано както трябва, а само такива размери намирам във всички сайтове. Къде е истината, знае ли някой?

Севгине, единият е Resun, този с по-коректно зададените параметри. Лято стъкло беше това, което видяхме, освен ако акрилът не изглежда идентично. А поръчковите са в наааай-лошия случай левче/литъра, ама това само защото сме в дълбоката провинция, колеги от форума правят много по-добри оферти, направих си труда да разгледам детайлно. 

Асен Евгениев

Цитат на: Galina_Dim - 30.01.2014 14:48
На HRX 600 размерът е 60 х 35 х 51 см, което би трябвало да е 107 литра воден обем, при посочени в сайта 70.
Много ясно, че едното от двете е сбъркано.
http://www.aquatica-bg.com/%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%83%D0%BC-hrx-600_106
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

sVGNsali

То в нашият край, даже може и по-скъпо да е, аз за това минах през Велико Търново, за по кратко  :-D.
Не знам от де идва разминаването в литражите ( разминаване заради заоблеността и дебелината на стъклото..???), от такива акви не съм се интересувал. Даже сега, специално за темата ги прегледах. Абе не ми харесват..
Но щом при теб резултата е 2:1 и ти изоставащ, остави ги.
Радостта в детските очи е без ценна. Нищо че не трае повече от час-два. А и щом старшият иска така, остави го да си направи кефа човека.
Сега пак препрочитам питането ти, теб само височината ли те интересува - дали е с капака или без? Или има и друго нещо?
Реално количеството вода ще е доста по-малко - заради грунд, камъни, корен и 1-2 cm под ръба като спреш с пълненето на водата.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

KapitanNemo

Ако искате да отглеждате и растения този с 2х15 вата осветление.

Galina_Dim

А, Акапулко разреши загадката, много ти благодаря! Е, при малко по-голям литраж и двойно по-силно осветление, явно ще е Сън Сън, води по два параметъра пред Ресън. Като марки нали са равностойни? Все китайско ми звучи... Иначе, ако зависи от мен, изобщо няма да заложа на такъв съд, ама на, сега да угодя на мъжете, пък след време мама ще си направи 200 литров и хич няма и да ги питам за мнение.

И да си изплача мъката - по мое време имаше валиснерия, роголистник, ричия и водна леща. Това преди 15-ина години, в друга провинция. Този уикенд минахме през Подуяне. Еми, като изтървана бях, исках да си взема всички растения, които ми минаха пред очите. Не смея да вляза в зоо магазин в София, просто не знам с какво ще си тръгна...

Асен Евгениев

Цитат на: Galina_Dim - 30.01.2014 15:12
Еми, като изтървана бях, исках да си взема всички растения, които ми минаха пред очите. Не смея да вляза в зоо магазин в София, просто не знам с какво ще си тръгна...
Грешка е да награбиш каквото ти хареса. Първо прочети за изискванията на растенията и
прецени дали имаш необходимите условия за отглеждането им и тогава си давай парите.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Galina_Dim

Така е, така и постъпих - не се втурнах да грабя наред, взех си неща, за които бях наясно предваритено :) Но исках всичко, даже много, и си споделям мъката по тая причина :)

Асен Евгениев

Ако искаш да наблегнеш на растения да знаеш, че готовите аквариуми по принцип
са със слабо осветление.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Galina_Dim

Мястото на аквариума у дома е пред огледало, а над него (над аквариума, отразяват се и в огледалото) има две лунички, общо 37 вата (там може да се играе, в момента са 12+25, а трансформаторът позволява и повече), това ще ми компенсира смотаното осветление в готовия капак. Вариант 2 е да се чопли по него допълнително, зависи как ще тръгнат растенията. Имам опции, в общи линии. В момента малкия (детския :)) е джунгла, дай ми на мен да ръчкам из грунда и да чистя листа, рибите са за детето.

sVGNsali

Цитат на: Galina_Dim - 30.01.2014 15:35
Мястото на аквариума у дома е пред огледало, а над него (над аквариума, отразяват се и в огледалото) има две лунички, общо 37 вата (там може да се играе, в момента са 12+25, а трансформаторът позволява и повече), това ще ми компенсира смотаното осветление в готовия капак. Вариант 2 е да се чопли по него допълнително, зависи как ще тръгнат растенията. Имам опции, в общи линии. В момента малкия (детския :)) е джунгла, дай ми на мен да ръчкам из грунда и да чистя листа, рибите са за детето.

Тия лунички нищо няма да компенсират. Виж, ако може нещо в капака да се направи, това е друга работа.
Остави твоите мъже да си направят кефа, а ти, когато дойде време за 200 л да правиш, ще го направиш по правилата и с доста повече растения.
Успех!
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Galina_Dim

В момента детският е само с тях осветен, не подавам нищо, не торя, 5 пършиви гупи ходят и акат - растенията избуяват просто, всичките. Което ми подсказва, че все пак ефект има, нелош, макар да е далеч от този на капаците, направени по правилата, естествено. Но ще го мисля, когато пристигне. И даже няма да го мисля аз :) 

Миряна

Зависи какви са растенията, защото някои от тях не се нуждаят от силна светлина, но други ще загинат. Защо не им покажеш в гугъла какви красоти има, като напишеш Акваскейпинг например? https://www.google.bg/search?q=aquascaping+gallery&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=32PqUobjCsjCswburIDoCA&sqi=2&ved=0CCsQsAQ&biw=1366&bih=601
Moже да се опитате да направите нещо наистина страхотно, както трябва по правилата, а така само може да загубите време и излишни парички  (wasntme)
А този за 200л звучи суперско, пожелавам ти го скоро!  (wasntme)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Fcsyrovhmb%2F538237_3797678353034_21052137_n.jpg&hash=7f354611765e38613a09ec04546b6d458529bb4a

Similar topics (5)

9364

Публикации: 17
Прегледи: 11178

52825

Публикации: 3
Прегледи: 2364

35870

Публикации: 8
Прегледи: 4132

18454

Публикации: 6
Прегледи: 4888

50155

Публикации: 3
Прегледи: 1868