• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 05:06

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Филтрация на чешмяната вода.

Започната от dgrn, 05.04.2015 09:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dgrn

"Видяла жабата,че подковават коня,та и тя вдигнала крак..."
http://cdn.fishki.net/upload/post/201508/12/1626758/gallery/Kbi2p8E.gif

Methokill

Аз мисля,че ги пълнят само с активен въглен.
300l malawi
Metriaclima Lombardoi
Metriaclima Greshakei
Labidochromis Hongi
Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus Demasoni
Cyrtocara moorii
Pseudotropheus Saulosi Taiwan Reef
Ancistrus Sp.
Ancistrus L144

azanzu

аз ползвам от около 2 години подобно нещо всъщност филтъра с смолата е същия.
Само че имам 3 поредни буркана един след друг
Филтър за твърди частици, йонообменна смола и активен въглен.
Излиза скъпичко за ползване в апартамент като мен по около 15лв. месечно за подмяна на филтрите. Ако ще го ползваш само за аквариума става. Филтъра за омекотяване изкарва по около 5-7 кубука. Поне в началото мерех твърдостта сега не се занимавам много само сменям фитрите на около 8 кубика. Лошото е че така е направен филтъра и неможе да се регенерира с сол както другите системи с йонобменна смола. Те имат друг недостатък пада налягането на водата за акваристика става и да си налееш чаша вода но за консумация в апартамент не става.
Незнам друго какво да ти кажа ако имаш въпроси с каквото мога ще помагам :)

dgrn

Чудех се дали свалят твърдостта на водата достатъчно, че да можеш лесно да влияеш на Ph. Доколкото знам и водата в Разград (ако си от там) е доста твърда. Този опит с филтри ще ми струва 50 лева , а една обратна осмоза е 150 лв... затова се чудя дали да не премина направо на обратна осмоза. Другия проблем е че трудно ще съхранявам 50-60 литра осмозна вода и да чакам още 50-60 литра 12-24 часа да се изчисти от хлора.Това са 10-12 туби по терасата и банята :).Това е за да останат някакви минерали полезни за рибите. Поне така пише и колегите споделят, че трябва да се смесва водата.  А с тези филтри предполагам че направо мога да си наливам в аквариума :)
"Видяла жабата,че подковават коня,та и тя вдигнала крак..."
http://cdn.fishki.net/upload/post/201508/12/1626758/gallery/Kbi2p8E.gif

azanzu

ще взема тестове тия дни е ще ти кажа резултата вмомета нямам. Аз от скоро се занимавам с хобито, когато ги монтирах ме интересуваше само твърдостта. Обратната осмоза има и филтър за минерализация който се добавя за да вкара нужните микро и макро елементи.
С тези филтри който ползвам корпуса на филтъра е 20-тина лева а самия филтър около 15 мисля че беше. За хлора имам  активен въглен пак патрон пресован активен въглен. Същото може да се закачи и за осмозата.

azanzu

днес направих тестове на водата преди и след  филтъра.
Тестовете са JBL лентички и Продак за PH. Незнам колко са достоверни. С тези тестове е много трудно да се определи съвсем точно показателите варират малкко.
Резултатите са следните:
Тест преди филтъра
PH - 6.8-7
KH - 10-12
GH - 15-18
Тест след филтъра
PH 6.8 - 7
KH - 6-8
GH - 0

Penta

Карбонатната твърдост (KH) е свалена до приемливи нива, само че тя влиза в състава на общата (GH) твърдост и много ме съмнява тя да е нула.

dgrn

много мисля, дали да не взема такива филтри
"Видяла жабата,че подковават коня,та и тя вдигнала крак..."
http://cdn.fishki.net/upload/post/201508/12/1626758/gallery/Kbi2p8E.gif

petko

Цитат на: Penta - 08.04.2015 08:35
Карбонатната твърдост (KH) е свалена до приемливи нива, само че тя влиза в състава на общата (GH) твърдост и много ме съмнява тя да е нула.
Заменени са с натриеви и затова се получава така. :-)

Penta

Цитат на: petko - 08.04.2015 09:00
Заменени са с натриеви и затова се получава така. :-)
Част от тях, това ясно. Но карбонатната твърдост е 6 т.е. останали са , а общата твърдост е нула....

petko

Теста за обща твърдост не отчита натриевите,затова е нормално да показва 0.Тази вода не е подходяща за растения.

Penta

Цитат на: petko - 08.04.2015 10:05
Теста за обща твърдост не отчита натриевите,затова е нормално да показва 0.Тази вода не е подходяща за растения.
Ти да видиш, това не го знаех.

azanzu

Цитат на: dgrn - 08.04.2015 08:48
много мисля, дали да не взема такива филтри

каква ти е идеята с филтрите

dgrn

Още не е пристигнал но ще е JBL 1501 с гъби и MicroMec (чакам доставка дано не е след празнците), ще добавя и Siropax Sera, малко да се опарича и ще взема втори филтър, в който мисля да сложа торф за другото още не съм решил. Днес си поръчах и осмозната система от павирани , малката за аквариуми. Консултанта по телефона на павирани, ме посъветва да взема филтър с активен въглен за водопроводната вода с която ще смесвам осмозната, но още не съм го решил. Според него ще премахна хлора , но май не беше сигурен какво става с полезните вещества за рибите и растенията. Нека да започна от някъде, да направя някой тест, че стана 2 месеца се влача и седят едни корени и грунд в аквата и ме сърбят ръцете вече, утре ми идва и шкафа и така по велик ден трябва да съм стартирал :) Писах толкова много и питах за да мога да стартирам рязко без много грешки, доста хора се отзоваха за което искрено благодаря .
"Видяла жабата,че подковават коня,та и тя вдигнала крак..."
http://cdn.fishki.net/upload/post/201508/12/1626758/gallery/Kbi2p8E.gif

azanzu

сподели мнение за активния въглен след тестовете аз вмомента ползвам такъв, но незнам какъв е реалния резултат от него

Similar topics (5)

59244

Публикации: 5
Прегледи: 3618

39327

Публикации: 11
Прегледи: 5548

36128

Публикации: 12
Прегледи: 5268

24905

Публикации: 10
Прегледи: 7880