• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:24

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Дебит на Ehiem 2073

Започната от ivanov_km, 05.07.2011 22:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ivanov_km

Имам въпросният филтър от преди два месеца. При стартирането ми направи впечатление големият дебит и колко силно хвърля вода  пред дупките на флейтата. След два месеца работа дебита направо се срина. Отворих филтъра  и почистих филтърните пълнежи, измих гъбите, почистих  и роторчето. Дебита пак се увеличи но не бе както преди два месеца. След една седмица след почистването дебита пак спадна, имам чувството, че не е повече от 600 л/ч. Не знам какво става и това нормално ли е все пак  e Ehiem ? По маркучите вярно има налепи но те не са по дебели от 1 мм (най много да са толкова) аквариумът е 300 литра и в него гледам 50 тетри (неони и лимонени тетри), 4 трихогастъра, 4 анцитруса и 4 отоцинклоса.

Сега измерих дебита му 450 л/ч. , а трябва да са по данни 1050 л/ч :duvar: !

Bolta

Колега и аз имам същия (май ги купихме по едно и също време горе долу).
Изчистих го днес, но и на мен ми се струва, че дебита е паднал.... не съм го мерил, но...
В началото ми се струваше, че струята е по-силна, а сега *dontknow*...
Ще се радвам и аз на мнение от някой колега, който има въпросният филтър.
ПП: Дано hanuman да се намеси в темата и да сподели мнение, знам че и той има такъв.

ivanov_km

Аз направо съм разочарован от този канистър. Как може да е чистен преди 8 дни дни и сега от флейтата едвам да плюва вода. То самият дебит говори за това 450 л/ч. Не знам вече какво да го правя, чудя се къде е проблема  *dontknow*.

Antuni

Момчета сега поразгледах и аз малко за тези вашите и за   2073 и 2075. Ми честно казано те са с еднакви капацитети на мощност и двата гълтат 16W което е съмнително още от тука да са с подобни дебити както ги дават и другото че единия е 1050 а другия 1250лтр/ч а са с еднакви перки и мощност!! Странна работа как от единия вадят едно а от другия ...
0899808552

Асен Евгениев

Аз затова като избирам филтри деля дебита на две. :buff:
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

ivanov_km

Добре и така да е аз знам моят как работеше при пускането знам каква трагедия е и сега. като го стартирах щеше да ми изкорени растенията , а сега не може и вълнички да направи като флейтата е потопена на 4 см под повърхността на водата, а дупките са насочени право нагоре с цел да прави движение на повърхностния слои. Самият дебит падна много , аз го чистих преди 7 дни и сега, и да го отворя, какво да чиста просто се чудя  *dontknow*. От къде идва този проблем не знам.

Antuni

Погледни входящите, изходящите тръби, маркучите и флейтата най вече защото е най вероятно тя да е затлачена!!
0899808552

Bolta

И мен преди ме беше озадачило това, че и двата модела са с 16 вата мощност. :-(
Какво излиза, че се различават само по това, че единия има още една кошница. *dontknow*
Аз в интерес на истината не съм преглеждал маркучите и тръбите, дали има някакви налепи по тях, а по флейтата около отворите се е образувала черна брада, но това естествено не може да бъде причина за намаляне на дебита.
Нещо от обезвъздушаването да е? То пък, ако не е обезвъздушен би трябвало да шуми, а шум няма.

MeTogu

Да не сте ги наблъскали с вати и гъби и от  там да ви пада дебита.Я си извадете половината медия и пробвайте и без гъби и вати.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

ivanov_km

Аз щателно съм си прегледал входящите и изходящите тръби, да по тях им налеп но той не е дебел да речем най-много да е 1 мм (но не е толкова) флейтата понеже мога лесно да е сваля е свалих и  почистих но тя си бе чиста. Относно гъбите филтъра има две една синя гъба, която е едра и стой непосредствено под главата на канистъра, а другата е една бяла вата, която стой над последната кошница и служи за фината филтрация на водата. И двете гъби най-старателно при почистването преди 8 дни ги измих със силна струя чешмяна вода, след което обратно ги поставих на местата си. Филтърните пълнежи не бяха мръсни тях съвсем леко ги измих, така както са в кошниците със аквариумна вода просто ги облях така да се каже. След тази процедура дебита несъмнено се подобри доста но пак не беше същият както при пускането на филтъра. Това го приех съвсем нормално понеже знам , че след известно време винаги има пад на дебита. Сега необяснимо е защо след 8 дни от почистването  дебита пак се срина. Сега като покажа флейтата над водата от дупките на флейтата излиза струя с дължина приблизително 2,5 см. Няма никакво налягане на водата. Взех и изкарах флейтата в една кофа и засякох за една минута, колко вода ще излезе от нея. Ами за 60 секунди изтекоха 7 литра което прави точно 420 л/ч. Е това ако е канистър струващ маса пари здраве му кажи. Уж Ehiem !!!

discus

Изчистете си тръбите, не е за вярване колко пада дебита при мръсни тръби с последните серии Ехеим. Другият проблем на тези модели е тъпата гъба която е предфилтър най горе цапа се бързо.

Antuni

Цитат на: ivanov_km - 06.07.2011 08:28
Аз щателно съм си прегледал входящите и изходящите тръби, да по тях им налеп но той не е дебел да речем най-много да е 1 мм (но не е толкова) флейтата понеже мога лесно да е сваля е свалих и  почистих но тя си бе чиста. Относно гъбите филтъра има две една синя гъба, която е едра и стой непосредствено под главата на канистъра, а другата е една бяла вата, която стой над последната кошница и служи за фината филтрация на водата. И двете гъби най-старателно при почистването преди 8 дни ги измих със силна струя чешмяна вода, след което обратно ги поставих на местата си. Филтърните пълнежи не бяха мръсни тях съвсем леко ги измих, така както са в кошниците със аквариумна вода просто ги облях така да се каже. След тази процедура дебита несъмнено се подобри доста но пак не беше същият както при пускането на филтъра. Това го приех съвсем нормално понеже знам , че след известно време винаги има пад на дебита. Сега необяснимо е защо след 8 дни от почистването  дебита пак се срина. Сега като покажа флейтата над водата от дупките на флейтата излиза струя с дължина приблизително 2,5 см. Няма никакво налягане на водата. Взех и изкарах флейтата в една кофа и засякох за една минута, колко вода ще излезе от нея. Ами за 60 секунди изтекоха 7 литра което прави точно 420 л/ч. Е това ако е канистър струващ маса пари здраве му кажи. Уж Ehiem !!!


Всеки си нарежда пълнежите по свое виждане и разбиране. Но аз никога не слагам преди ротора (тоест в/у последната или във последната кошница подобни финни вати та дори и едропорести материали) Винаги я оставям с едропореста керамика!! И като се има на предвид че Sun Sun има и решетка преди всмукателя стояща в/у последната кошница която е като последна преграда на филтърния пълнеж както и повечето филтри които съм имал всъщност, пак оставям последната кошница без гъби, вати и подобни именно поради тази причина че точно до седмица и тази финна вата пак е за чистене!!
0899808552

Асен Евгениев

Измери дебита без пълнежи, после и без тръби и флейта и ще видиш къде е проблема.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Nikiengi

Цитат на: Antuni - 06.07.2011 09:10

Всеки си нарежда пълнежите по свое виждане и разбиране. Но аз никога не слагам преди ротора (тоест в/у последната или във последната кошница подобни финни вати та дори и едропорести материали) Винаги я оставям с едропореста керамика!! И като се има на предвид че Sun Sun има и решетка преди всмукателя стояща в/у последната кошница която е като последна преграда на филтърния пълнеж както и повечето филтри които съм имал всъщност, пак оставям последната кошница без гъби, вати и подобни именно поради тази причина че точно до седмица и тази финна вата пак е за чистене!!

Това което е писал Тони е първото. Освен това мога да кажа от мой личен опит, че бързосменните присъединители много бързо се запушват от разпадащата се органика. Моят филтър даже беше спрял да качва вода изабщо, а не само да намалее дебита, и то на 2-3 дни се запушваше след почистване! Е аз накарая просто махнах бързосменния присъединител на входящия маркуч и проблема се реши и то за постоянно. Не че не намалява след почистване, но се задържа на определено ниво за около 2 мес. до следващо почистване. Аз обаче съм платил за моя някакви си 90 лв. и ми е позволено да си правя разни експерименти и да нямам високи очаквания от моя, който е китайче (Hailea H12), а това все пак е Ехейм и цената му в e-bay е 250 $ все пак. Бях харесал този модел след като Bolta го показа ама като чета тук ................. =-O *dontknow*!
: 06.07.2011г 09:09ч
Май ще мина на някоя самоделка с по-големи размери! :-D

zariio

А ако махнеш тапата на флейтата или ако изобщо я разкараш тази флейта миля че донякъде ще се подобрят нещата.Сигурен съм че тези 1050л които дават по каталог не са с флейта.Другото което подозирам е някой от пълнежите.почни да ги махаш един по един и ще откриеш причината.Имам този филтър от 5 дни и ако ми остане време тез дни мога да измеря точно дебита поне още докато е нов
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Slavov

zariiо е прав, аз залагам на активен въглен, много се затлачва тая гад, затова и не слагам.

Antuni

Ми не е особено прав. Флейтата не спира особено дебита. Ако има достатъчно силно подаване струята от флейтата се увеличава пропорционално (освен ако не е задръстена с брада както беше споменато). Аз мойте също ги карам без флейти но на 3 метра дължина и половината не покриват теа флейти така че съм ги оставил само с една кривка да вкарват по продължението на аквариума!! А за дебита по каталог не само че е без флейта но и без грам пълнежи че и без кошниците дори!! ;-)
0899808552

ivanov_km

Да допълня само никъде из Филтрите на тези модел няма активен въглен ! Според мен проблема идва от ватата, която служи за финото филтриране на водата или от първата еднопорестата гъба . Еднопоростата гъба се явява първа на втока на филтъра , а фината вата стой точно под ротора на главата. Не е проблем да разкарам но тогава какво ще ми задържа дребните частици, няма ли да се размъти водата. съжалявам ако задавам смешни въпроси но това ми първата допирна точка да външен филтър.

Bolta

Нещо и аз клоня към тази фина вата. Може и да не е тя основната причина, но явно е една от причините.
При колегата се оказва, че е по-лошо положението, при мен не е чак така, както той казва.
Трябва да пробвам и аз да измеря дебита, но в момента Скалариите хвърлят хайвер и не искам да махам капаци и да бърникам из аквариума.
Ще изчакаме и zariio да измери дебита, докато му е нов филтъра, пък ще видим.



ivanov_km

То и на мен не ми се вярваше , че толкова зле положението но, като направих замерването ми се дорева  :duvar:

Rainbow sid

Цитат на: Nikiengi - 06.07.2011 09:42
Това което е писал Тони е първото. Освен това мога да кажа от мой личен опит, че бързосменните присъединители много бързо се запушват от разпадащата се органика. Моят филтър даже беше спрял да качва вода изабщо, а не само да намалее дебита, и то на 2-3 дни се запушваше след почистване! Е аз накарая просто махнах бързосменния присъединител на входящия маркуч и проблема се реши и то за постоянно. Не че не намалява след почистване, но се задържа на определено ниво за около 2 мес. до следващо почистване. Аз обаче съм платил за моя някакви си 90 лв. и ми е позволено да си правя разни експерименти и да нямам високи очаквания от моя, който е китайче (Hailea H12), а това все пак е Ехейм и цената му в e-bay е 250 $ все пак. Бях харесал този модел след като Bolta го показа ама като чета тук ................. =-O *dontknow*!
: 06.07.2011г 09:09ч
Май ще мина на някоя самоделка с по-големи размери! :-D
Ники, и аз имам проблем с h-12,и съм почти сигурен, че е от крановете.Днес извадих гъбата преди ротора, но няма особена промяна.Чудя се дали ако махна крановете ще се оправи, но проблема в този случай е почистването, а и маркучите-много ще ги скъся.Имам доста мъх и се чудя дали не го смуче.
http://rainbowzoo.alle.bg/            Зоомагазин "Рейнбоу"

ivanov_km

Един въпрос към хората, който имат канистър от 3-та серия ма Ехием. Това устройство дето служи за регулиране на потока, в него влизат маркучите за входящата и изходящата вода (дето при натискане на червеният бутон се освобождава от филтъра), подлежи ли на почистване. Съмнява ме да не би там нещо да се е замърсило и да спъва потока на водата.

kapacitet

ЦитатИзчистете си тръбите, не е за вярване колко пада дебита при мръсни тръби с последните серии Ехеим.

Просто нямате представа колко е прав discus. Чистете тръбите колкото и малко да изглежда налепа, аз лично се изумявам от ефекта.
Като се има в предвид, че при мен положението е още по страшно EHEIM ecco pro 300, със 8 W моторче.

Nikiengi

Цитат на: Rainbow sid - 06.07.2011 21:23
Ники, и аз имам проблем с h-12,и съм почти сигурен, че е от крановете.Днес извадих гъбата преди ротора, но няма особена промяна.Чудя се дали ако махна крановете ще се оправи, но проблема в този случай е почистването, а и маркучите-много ще ги скъся.Имам доста мъх и се чудя дали не го смуче.

Ако под "кранове" имаш предвид двата съединителя, махни само входящия. После при почистването е купон ама като има поне един, водата не изтича! Откачаш първо съединителя и след това вадиш маркуча от коляното, слагаш филтъра в една кофа и бършеш. :-D А за маркучите си купих една дълга пружина с две четки, за ф16 и ф14. Мия и тях през 1 почистване, на 3 месеца! *THUMBS UP*

Rainbow sid

То ясно как ще станат нещата , но проблема е , че е в магазина.Ще трябва май да работя извънредно. :-D
http://rainbowzoo.alle.bg/            Зоомагазин "Рейнбоу"

zariio

Няма начин флейтата да не оказва никакво съпротевление и да намаля дебита.Освен ако отворите и са по 7-8мм.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Nikiengi

Ако имате достатъчен дебит от помпата на канистъра, флейтата не може да го намали! Наистина и тя трябва да се почиства но ако сметнете сумарните сечения на отворчетата й и сечението на тръбата, ще видите че не тя е проблема, а всяка помпа работи много по-добре на натиск отколкото на засмукване! Проблема трябва да се търси в елементите преди помпата! Провери дали не е ти запушено кранчето на входящия маркуч. Там се събират много боклуци и дебита рязко пада! :-)

discus

Стига си чешахте пръстите бре, нека изчисти тръбите и тогава да каже. Имам 2075, 2078 и старата про серия 2026. Не ви го казвам ей така това с тръбите. И аз не вярвах че някакъв налеп ще спре потока ,но е факт. На 2026 не съм си чистил тръбите с години, сега на тези от 3-та серия ми се налага да правя упражнението често.

dafil

Цитат на: ivanov_km - 06.07.2011 20:20
Да допълня само никъде из Филтрите на тези модел няма активен въглен ! Според мен проблема идва от ватата, която служи за финото филтриране на водата или от първата еднопорестата гъба . Еднопоростата гъба се явява първа на втока на филтъра , а фината вата стой точно под ротора на главата. Не е проблем да разкарам но тогава какво ще ми задържа дребните частици, няма ли да се размъти водата. съжалявам ако задавам смешни въпроси но това ми първата допирна точка да външен филтър.
Като махнах гъбите от канистъра ,не можах да видя разлика в мех.филтрация в аквариум предимно с растения.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

BOJO

Цитат на: discus - 07.07.2011 09:54
Стига си чешахте пръстите бре, нека изчисти тръбите и тогава да каже. Имам 2075, 2078 и старата про серия 2026. Не ви го казвам ей така това с тръбите. И аз не вярвах че някакъв налеп ще спре потока ,но е факт. На 2026 не съм си чистил тръбите с години, сега на тези от 3-та серия ми се налага да правя упражнението често.

Това е. Почистете маркучите и крановете внимателно. Ще си видите дебита отново. Аз това го установих след година. Единия от 3те Ехаим не беше чистен от 1 година. Дебит имаше, но не както в началото. Като измих маркучите и крановете дебита се възстанови. Това особено ясно се вижда при малките Ехаим.

borracho

колеги извинявам се че използвам темата, но искам съвет свързан с канистър. аквариума ми е 220 л. имам дискуси. в момента съм с 2 канистъра, единия е атман 1500 л/час а другия маратон 1000 л/ч. ще кача снимка да ги видите. и в двата имам керамика, лава, едропорести гъби. идеята ми е следната - тъй като маратона е без кранове, трудно ще мога да го разглобявам и почиствам. търсих кранове, трудно се намират и са скъпи. дали е възможно да го напълня само с стъклопореста керамика, от най-едрата и така да не се затлачва, тоест да няма механична филтрация? така евентуално като го вържа и да не го пипам година или поне няколко месеца. ето ги филтрите, свързани са независимо един от друг

бъди сеяч, а не разбирач!

discus

Няма да стане това което си мислиш, купи си кранове не са милиони, а и не е нужно да са за филтър маратон

wwladoo

Аз не виждам смисъл от два канистъра,с този дебит за аквариум 220л,но всеки сам си решава!!! ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Nikiengi

Аз също смятам, че Атмана е достатъчен, но ако държиш наистина напълни другия със сипоракс (например). Почистването ще става по-рядко, но не съм сигурен, че ще мине чак година. Самите маркучи хващат налепи и се намалява дебита. Може би веднъж на 6 месеца ще трябва да се почиства. Един присъединител "Hailea" струва 10 лв. Ако това ти върши работа ето ти линк към доставчик от Пазарджик: http://www.aquarium.bg/Vryzka-s-nas/Kontakti.html
Успех! :-)

discus

Няма излишна филтрация, излишно е да пълни филтъра само с пореста керамика, защото нищо няма да му пречи да се замърси дори повече от нормално нареден филтър, трябва нещо да обира големият боклук преди порестата керамика. Бих казал даже че ще се налага по-често чистене.

borracho

благодаря за съветите, аз съм много доволен от атмана, страхотен филтър, но реших да сложа още един защото дискусите ми порастнаха, малко са множко (6) за тоя аквариум и както казва колегата дискус, няма излишна филтрация.
бъди сеяч, а не разбирач!

ivanov_km

 *YAHOO* Благодаря на Дискус, след почистване на маркучите дебита пак се завърна !

borracho

Цитат на: Nikiengi - 09.07.2011 19:43
Аз също смятам, че Атмана е достатъчен, но ако държиш наистина напълни другия със сипоракс (например). Почистването ще става по-рядко, но не съм сигурен, че ще мине чак година. Самите маркучи хващат налепи и се намалява дебита. Може би веднъж на 6 месеца ще трябва да се почиства. Един присъединител "Hailea" струва 10 лв. Ако това ти върши работа ето ти линк към доставчик от Пазарджик: http://www.aquarium.bg/Vryzka-s-nas/Kontakti.html
Успех! :-)
за съжаление намирането на подходящи кранове се оказа трудна работа. ако някой има нещо подходящо ще съм благодарен диаметрите са 16/20мм
между другото напълних маратона със сипоракс, махнах кошничките , тоя филтър има вариант без кошнички слага се един клин който отделя входящата вода и така целия обем се пълни с пълнежи.
бъди сеяч, а не разбирач!

discus

Цитат на: borracho - 13.07.2011 16:39
за съжаление намирането на подходящи кранове се оказа трудна работа. ако някой има нещо подходящо ще съм благодарен диаметрите са 16/20мм
между другото напълних маратона със сипоракс, махнах кошничките , тоя филтър има вариант без кошнички слага се един клин който отделя входящата вода и така целия обем се пълни с пълнежи.

очаквай скорошно задръстване на керамиката с тази схема на пълнене(нямам предвид кошниците. Какво ще рече подходящи и каква ти е поносимата цена за кранове.

borracho

Цитат на: discus - 13.07.2011 16:55
очаквай скорошно задръстване на керамиката с тази схема на пълнене(нямам предвид кошниците. Какво ще рече подходящи и каква ти е поносимата цена за кранове.
ще видя какво ще е положението със задръстването. писах ти лично за крановете. ето по принцип какво представляват оригиналните това е единичния
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=162501&userid=wtWrzSXjVeIB693hXym8PHvgRrlRgi9HJKZ&t=temartic_e
а това двойният
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=162504&userid=wtWrzSXjVeIB693hXym8PHvgRrlRgi9HJKZ&t=temartic_e
бъди сеяч, а не разбирач!

Similar topics (5)

24255

Публикации: 12
Прегледи: 6918

27368

Публикации: 8
Прегледи: 4002

39314

Публикации: 17
Прегледи: 8988

55498

Публикации: 21
Прегледи: 9174

9093

Започната от beonedge


Публикации: 15
Прегледи: 7528