• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 04:07

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

CO2 избор

Започната от Martins, 10.03.2007 11:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Martins

Аквариумът ми е 75 литра, кажете каква система за CO2 ще е най-подходяща? Каква е разликата м/у система с CO2 бутилка и такава с тези пакетчета и таблетки като тези на HAGEN и Sera http://www.sera.de/index.php?id=111&L=0&no_cache=1&sword_list

Longanlon

Tия системи с таблетки не са нищо повече от система с мая (това са таблетките), каквато има описана в Статии, книги и документи. Струва 2 лв ако си я направиш сам и към 50 ако я купиш от хеген.

Системата под налягане е 150 ако си я правиш сам и 350 ако купиш готова.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

monito

Разликата е че бутилката със СО2 е по стабилна във времето от тези на Sesa и HAGEN
: 10.03.2007г 17:05ч
Ползвал съм ги и двете, дават само временни резултати.
Сега ползвам само реактора HAGEN с бутилка за СО, разликата е ограмна.
Моят съвет е да не си давате парите за тези не толкова добри СО-системи.

breeze

Цитат на: Longanlon - 10.03.2007 11:40
Tия системи с таблетки не са нищо повече от система с мая (това са таблетките),
В www.vitawater.ru четох една статия, според която тези таблетки са всъщност смес от органична киселина (напр. лимонена) и сода бикарбонат. Статията разглежда една супер проста "система" за CO2 с малко шишенце пуснато в аквариума (с камъче или др. дифузьор към него), за аквариуми до към 150 л., чиито единствен недостатък е, че работи 1 ден и човек трябва да си приготвя 7 веднъж седмично примерно.
*offtopic Дали ще представлява интерес да я преведа (справям се с руския) и дали ще е коректно (с посочване на източника)?

dido

Това пък е 3-ти тип система, още по-неефективна от тази с маята.

breeze

В оригиналния си вариант е неефективна, кой ще тръгне всеки ден да си презарежда системата за CO2 :) Обаче ми се струва, че търпи добра доработка, която все още обмислям ;)
Принципно има потенциал да бъде ефективна заради своята пестеливост - капка вода в шишенцето, отделяне на малко CO2 който спира достъпа на вода, а оттам и реакцията, докато не се разтвори напълно (там е описано дифундиране с помощта на парче подходящ тънък плат, напр. от чорапогащник, което може да се измисли далеч по-добре със същата ефективност). Инженерната ми интуиция подсказва че има какво да се изстиска от тази идея  8-)

SERA

Здравейте,

Искам да уточня, че системите на Хаген и Сера с таблетки се различават. Системата на Хаген е на принципа на самоделната с мая. Системата на Сера е с ефеверсцентни таблетки.

И още нещо: И хлябът излиза по-евтино, ако си купиш брашно, сол, мая и т.н., но коства повече време и нерви. Пък и опитът в изработването на хляб (самоделна система) е от значение за качеството му (за живота не само на рибките...).
Малко омотано се получи този пример, но се надявам, че сте ме разбрали.

ЦитатРазликата е че бутилката със СО2 е по стабилна във времето от тези на Sesa и HAGEN

Сера също има ситема с СО2 бутилка под налягане.
Системата на Сера с ефеверсцентни таблетки е ефективна за малки аквариуми ( до 120 л. ) за които не е икономически обосновано да се купува система с бутилка под налягане.

Приятен ден  :-)






Similar topics (5)

8967

Публикации: 11
Прегледи: 5317

50307

Публикации: 3
Прегледи: 2734

42015

Публикации: 4
Прегледи: 2471

39865

Започната от ivaka87


Публикации: 2
Прегледи: 3168

24185

Започната от pomukal


Публикации: 5
Прегледи: 3466