• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 03:15

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Бързи въпроси на тема оборудване 2

Започната от Георги, 31.03.2013 00:58

« назад - напред »

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

petko

1.Има вероятност и да не я запали, зависи от баласта.
2.Не се знае кое ще се товари повече.

nelmonia

Здравейте!
Днес се регистрирах тук и доста изчетох, но не намирам отговор на въпроса си. Все пак се извинявам, ако се повторя. Става въпрос за нов вътрешен филтър във вече стартиран аквариум (на 3 месеца). Стартирането мина успешно, имам 2 златни риби и две сомчета в 40 л аквариум. Водата беше бистра и чиста. Досега филтъра ни беше на Атман, но често спираше да работи. Знам, че не трябва да се чисти често заради полезните микроорганизми, затова и накрая се решихме на нов. Препоръчаха ни на Хайлея и го купихме, но той е за 50-100 л аквариум и макар да обясних, че моя е по-малък, посъветваха ме да го взема. Като го сложих обаче водата страшно потъмня и се размъти леко. Възможно ли е това да е заради въглена във филтъра, или е прекалено мощен за малкия аквариум? Другият ми въпрос е дали постъпих правилно като пуснах филтъра в аквариума веднага, или първо трябваше да поработи отделно на същия принцип като стартирането на нов аквариум?

Caxapa

Здравейте  nelmonia и добре дошли във форума! Запитването ви е по-скоро за проблем с техниката  но все пак. По вашите обяснение разбирам, че сте извадили старият филтър и на негово място сте пуснали новият.  Във гъбите или керамиката-медията на старият филтър е имало бактерии. Новият естествено няма такива. Въглена е спомогнал допълнително за нарушаване на цикъла-азотният.  Аквариума е малък са толкова рибки.  Грунда е неясно с каква фракция е. Водата   е споменавате  колко често и какво количество сменяте и т.н.  За целта..1 седмица сменяйте по 5 литра всеки ден. Втората седмица  сменяйте през ден по 10 литра.  Въглена можете да извадите и на негово място да поставите някаква керамика.

nelmonia

Здравей, Сахара и благодаря за бързият отговор  *thanks. За уточнение - грунда е от кварцов пясък, водата я сменям на всеки 2 седмици по около 20-30 % и досега всичко вървеше идеално. Точно това ме притесни - нарушаването на азотния цикъл. Другото, което ме тревожи е, че новият филтър е прекалено мощен (400л/ч) и въглена се ронеше. Четох, че дебита на филтъра се определя от големината на аквариума и че трябва да превърти водата 4-6 пъти за час. С моите 40 л биха ми трябвали мах 240л/ч. Старият (300л/ч) все още има живот в него и мога да го върна, докато намеря по-добър или успея да сменя новия. При това положение ще се наложи ли тази честа смяна на водата, или да си спазвам досегашния график?

yasenst

Здравей. Това, че филтъра ти ще превърта по-голямо количество вода, в твоя случай е дори по-добре, стига течението да не пречи на рибките. Вода се сменя веднъж седмично по 30%. При теб просто са се натрупали повечко боклуци и като си пуснал по-мощния филтър, са се понесли из аквариума. За обема, рибките и активния въглен, ти е обяснил колегата. Успех :-)

nelmonia

Да, сигурно е така за боклуците. В такъв случай няма да бързам с подмяната на филтъра и ще заложа на керамика вместо въглен. За течението ща пробвам с флейтата. Благодаря ви много за отговорите  *thanks!

Caxapa

Ако старият филтър сте ги извадили от аквариума и  не функционира тоест  не действа са умрели и бактериите в него.  За да има Азотен цикъл е необходимо и да работи филтъра. Спреш ли го и го извадиш от аквариума се скапва и цикъла в него.В аквариума има що годе нещо като заченки на азотен цикъл но с поставянето на новият сте дооМАЦАЛИ нещата. В предният пост съм дал мнение как да се процедира.

nelmonia

Ей, хора, страхотно ви благодаря! Всичко разбрах - и за смяната на водата с новия филтър, и за керамиката, въобще за всичко. Аз съм си новобранец, чета, но още трудно се ориентирам за някои неща. Старият филтър не е толкова зле. Спира на моменти да аерира, а мен това ме интересува заради златните рибки. Понякога успявах само с разместване и изстискване на гъбката да оправя нещата, но имаше моменти, в които се налагаше да го измия леко. Понеже зачестиха тия моменти, а знам, че не трябва, затова се навих на нов. Новият не ми направи толкова мътилка, колкото водата стана черна, както писах. Ето защо ще ви послушам и ще сменя въглена с керамика, както и ще сменям водата по схемата на Сахара. Дано не съм разводнила темата прекалено :-)

yasenst

Да послушаш Сахара е доста добро решение :-) Относно плакненето на филтъра, никога не го прави под чешмата, а във водата, източена от аквариума при смяна. Успех :-)

Caxapa

Цитат на: yasenst - 19.04.2015 21:22
Да послушаш Сахара е доста добро решение :-) Относно плакненето на филтъра, никога не го прави под чешмата, а във водата, източена от аквариума при смяна. Успех :-)
Да допълня само! Филтъра се плакне когато спадне драстично дебита му. До тогава няма за какво да се мие. Щом има добър дебит означава, че водата циркулира нормално през него.

yasenst

Здравейте, за аквариум с размери 120/20/35см. Д/ш/в, 84 литра, колко дебела подложка да сложа. Мисля да е фибран или стиропор. Аквариума ще лежи върху бетонна колона, с гипсова шпакловка. При проверка с нивелир, не личи да има кривини.

Raykov72

2 см ще е добре , ако мислиш , че 3 или 4 см няма да стоят грозно още по-добре. Кривините не са толкова страшни колкото шанса да попадне малко камъче от долу, затова съвета ми е да удариш 2 - 3 пъти влажния парцал преди да поставиш подложката.
60 литров 50д/30ш/40в реални 50 литра, с две х23 W енергоспестяващи стартиран на 19.март.2014

discus

Аз ползвам за 630л и 300л подложка за ламинат, не тази на руло а има едни листове(XPS) 5мм
http://www.e-domko.bg/product/3221-fibranova-podlojka-xps.html
Всичко останало според мен е излишно.

yasenst

Поставих аквариума с подложка 2см. фибран. Притеснява ме, че единия ъгъл  не легна плътно, а има няколко милиметра между него и шпакловката. Мога ли да подложа нещо под него или да си направя една по-дебела ПДЧ плоскост под целия аквариум?

Публикациите са слети: 15.05.2015 19:26

Ето и една снимка, ако може да се разбере нещо от нея  :duvar:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2F7m586tcht%2F2015_05_15_19_19_42.jpg&hash=bb3fafef89664b15231d2c5c9ed1807cd726800b

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2Fe33yjvsyt%2F2015_05_15_19_19_42.jpg&hash=b8dfbffde2c49614f035c766af0406b96396545d

Raykov72

Нормално е за излят плот , но няма проблем за аквариума , затова те посъветвах 2см подложка. Направи го както ти харесва, аз бих набутал парчета от подложката докато се изравни. Нека и други колеги си кажат мнението!
60 литров 50д/30ш/40в реални 50 литра, с две х23 W енергоспестяващи стартиран на 19.март.2014

Similar topics (5)

59424

Публикации: 0
Прегледи: 2067

52776

Публикации: 1
Прегледи: 1761

41427

Публикации: 11
Прегледи: 4759

29936

Започната от lomax


Публикации: 2
Прегледи: 3102

23157

Публикации: 8
Прегледи: 4529