• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 13:30

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Бързи въпроси на тема оборудване 2

Започната от Георги, 31.03.2013 00:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Асен Евгениев

Правят навалица в и без това малкия аквариум. По-добре един по-мощен.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

sVGNsali

Новостартиран аква с около 120 l вода.
Грунд -речен пясък и от горе фракция базалт с d=4-8 mm. Извършено бе сериозно промиване (10тина пъти), но мътилката си оставаше. След полагане в аквата, същият бе напълнен и така стоя 4-5 дена без включено никакво друго оборудване. От почти 24 ч. работи външен канистър ( JBL e901, пълен комплект), но мътилката си остава. Няма риби, растения и осветление. Нагревателя и той от 24 ч. работи. При стартирането съм използвал JBL DENTROL 30 ml (във водата) и JBL FILTER STARTER 10 ml (в кошниците на канистъра).
Мътилката си остава. Водата е толкова мътна, че по дългата страна като погледна, другият край почти не се вижда.
Нормално ли е това? Въпрос на време ли е (2-3 дена работа на канистъра) или аз нещо трябва да направя?
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hank87

Странна работа е 4-5 дни да не се утаи при изключен фитър...
Би трябвало канистъра да го пречисти за няколко часа...
Аз лично бих изчакал още малко да се справи филтъра

sVGNsali

 *dontknow*    *HELP*
Не очаквам магия, но доста време мина, а все едно - НИЩО.
Наистина за почти безшумни (чувам го, само при абсолютна тишина и то леко жужене) и това ме обърква, по няколко пъти слагам пръст на флейтата, да видя дали работи - работи си. Щом работи, защо ли не се изчиства водата?
Маркучите са окачени - ляво гръб out, дясно гръб in. На около 4 cm от дъното е in тръбата. Абе работи си машинка.
Дали фракцията не е толкова мръсна (въпреки промивките), че да не се справя филтъра?
Ако ще се налага смяна на водата, колко % и дали ще доливам наново препарат?

------------

*DRINK*
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Caxapa

Остави да работи филтъра така и през ден сменяй по 20-25 литра вода, ако може престояла поне 24 часа. Предполагам, че ще се оправи но му е нужно време още.

a__andreew

Здравейте колеги и весело дочакване на Новата година. Към колегата с Джи би ел филтъра имаш ли във филтъра гъба или вата ? Идеята ми е ако си слагал някаква подложка за растенията и сега филтъра ги раздухва из целия обем.Аз съм слагал вата и тя ме оправяла в такъв случай ,е задръства се по бързо , но ефекта е добър.

sVGNsali

Цитат на: a__andreew - 31.12.2013 20:30
Здравейте колеги и весело дочакване на Новата година. Към колегата с Джи би ел филтъра имаш ли във филтъра гъба или вата ? Идеята ми е ако си слагал някаква подложка за растенията и сега филтъра ги раздухва из целия обем.Аз съм слагал вата и тя ме оправяла в такъв случай ,е задръства се по бързо , но ефекта е добър.

Здравейте. Това се нарича страст към хобито - вече часа напредва, а изглежда не съм единственият който си открадва време за форума ;)
Нещо не те разбрах колега, но нищо не съм променял по филтъра - както си пристигна опакован, така го стартирах. Растения нямам. Грунда е речен пясък и фракция трошен гранит 4-8 mm.. в аквата освен тях има само вода :-D, друго не.

:popcorn:  *DRINK*
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

paolo6481

Сложи си един пласт вата във филтъра!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Caxapa

Въпрос: Какво има в кошниците на филтъра?  Обикновено освен медиите над тях според  броя на кошниците има и  едропореста гъба, по-ситна и вата.

sVGNsali

Съдържание е, както е комплекта, то има ли комбинации?
Кутията свалих в мазето, но сега от сайта им гледам, от долу на горе:
керамика, бели топчета - JBL CERMEC
микропореста гума JBL UNIBLOC  - 2 кошници
последната кошница е JBL COMBIBLOC
Ето и една снимка.




НЕ знам дали си въобразявам но може и да има някакъв напредък..
Все пак ще послушам съвета, колега, и ще сменя около 25 l вода.. колко пъти? Предполагам, че голяма част от бактериите ще се загубят ;(

*DRINK*

Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

paolo6481

Добавяй си и биоактиватор при всяка смяна на вода!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Асен Евгениев

Изчакай още два-три дни, трябва да има видим резултат.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

sVGNsali

Тай ще направя...  и ще пиша до година  *JOKINGLY*, че май си прося боя от жената ;)
Хайде мерси на всички и НАЗДРАВЕ!  *DRINK*

Публикациите са слети: 01.01.2014 22:20

Мътилката си остава.
Днес смених 33 l вода (3 бутилки от големите) и се проясни естествено, но все едно канистъра не прави нищо.
Реших да поизгладя някои участъци на дъното с ръка и забелязах, че при най-лекото докосване, се вдига страшна мътилка, а аз много усърдно бях направил промивката.
Въпросите ми са следните:
- Дали да отворя филтъра, да видя какво става? Липсата на вата ли е проблем (утре ще се купи, ако има в града)?
- Тъй като до сега не съм имал канистър, при спиране на тока, какъв е критичният период от време и каква опасност крие внезапното спиране на електричество в момент в който няма никой в къщи и няма кой да завърти клапите? При нас по честно се случва да няма ток за 1-2min, с часове не помня да е спирал тока  -това как би се отразило?
- Ако засея растения преди да е изчезнала мътилката лошо ли е, или напротив би се подобрило състоянието на аквата?
Благодаря.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

danielm

Растенията само ще помогнат за мътилката!
А иначе ако имаш гъба за въздушен вилтър я сложи на входа на канистъра.
Тези литри с този канистър ще изчистиш от мътилката от пясъка за нула време.
А иначе докато не зациклиш ... може да имаш лека мътилка.

paolo6481

Ако мътилката е от неорганичен произход ватата ще я обере!Ако нямаш вата и памук върши работа.Растения ако ще слагаш, няма какво да чакаш да се избистри!Колкото по-рано,толко по-добре.Те ще ти помогнат за завдвижване на азотния цикъл.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Similar topics (5)

15360

Публикации: 6
Прегледи: 6510

57123

Публикации: 2
Прегледи: 1824

49074

Публикации: 10
Прегледи: 5585

36796

Публикации: 15
Прегледи: 8229

27625

Публикации: 8
Прегледи: 6084