• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 19:00

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Бързи въпроси на тема оборудване 2

Започната от Георги, 31.03.2013 00:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

zariio

Абсолютно не е задължително со2-то.Всичко зависи от растенията които искаш да гледаш.
Най-вече сам трябва да си отговориш имаш ли нужда от такова дъно защото това все пак предполага малко по претенциозни растения.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

aquafan

Засега имам криптокорине, анубис, анубиас нана и явански мъх. Мисля да добавя роголистник и може би дъбче (.или само едното). Иначе аквариума е 60л. с 2 лампи по 30 вата.Не мисля, че изброените растения са претенциозни, но след прочетеното във форума мисля да сложа многослоен субстрат, за да се развиват по-добре растенията.А подаването на CO2 засега отпада от плановете.

zariio

Не мисля че ти трябва специално дъно за изброените растения.Дори криптокорината която е малко по претенциозна расте на обикновено дъно както е при мен сега.Не се вкарвай в излишни разходи и драми.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

petko

Толкова ,ако искаш да слагаш нещо,може под криптокорините да сложиш някоя таблетка за подхранване.И какви са тези две лампи по 30W за тези 60л?

getsata73

Здравейте !Имам 170литра цихлидарник  с изкуствени растения, 2 пури т8 36вт 120 см .Засега включвам 1 -та понеже четох че от силното осветление избеляват цветовете.Това вярно ли е или ще си докарам някои водорасли ? Също така ще има ли ефект закупуването на няkоя от специалните  пури в моят случай с цел подсилване цвета на рибите ?
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

Ivan_S

Цитат на: getsata73 - 27.08.2013 10:43
Здравейте !Имам 170литра цихлидарник  с изкуствени растения, 2 пури т8 36вт 120 см .Засега включвам 1 -та понеже четох че от силното осветление избеляват цветовете.Това вярно ли е или ще си докарам някои водорасли ? Също така ще има ли ефект закупуването на няkоя от специалните  пури в моят случай с цел подсилване цвета на рибите ?

Според мен е добре, че си намалил осветлението. Най-малкото намаляваш риска от алги. Цветовете на рибите повече зависи от спектъра на осветлението, отколкото от силата или количеството. Давам пример веднага: Светех с 1 пура 12000К и цветовете на рибите бяха бледи, а водата изглеждаше синкава. Сега светя пак с 1 пура 10000К и по-изразено синьо и червено в спектъра. Рибите изглеждат с хубави, наситени, естествени цветове. Казвам естествени, защото като извадя да тръскам женска (виждам я на естествена дневна светлина), тя е точно същия цвят както в аквариума. Пурата, която ползвам е Аквастар на Силвания. Ако решиш да ползваш същата, ще ти трябва малко време да свикнеш с розовеещо-лилавеещ цвят на светлината и после всичко е ок ;).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

getsata73

Колега Иван,тази ли е пурата ?
Sylvania Aquastar T8 36W 120cm Lux
Подсилва естествените цветове на водните растения и рибките в аквариума.
Тип: T8
Цветна температура: 10 000 K
Мощност: 36W
Дължина: 1213.6mm
Диаметър: 26мм
Светлинен поток: 2200 lm
CRI (Ra) = 48 / Tc = 10 000 K
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

Ivan_S

Цитат на: getsata73 - 27.08.2013 12:12
Колега Иван,тази ли е пурата ?
Sylvania Aquastar T8 36W 120cm Lux
Подсилва естествените цветове на водните растения и рибките в аквариума.
Тип: T8
Цветна температура: 10 000 K
Мощност: 36W
Дължина: 1213.6mm
Диаметър: 26мм
Светлинен поток: 2200 lm
CRI (Ra) = 48 / Tc = 10 000 K


Да само, че не е LUX, а ОЕМ (така и не разбрах каква им е разликата, освен в цената) и е 60 см., 18W. Ако ти харесва тази пура, вземи си дължината, която ти трябва и приключваш въпроса. 1 пура само да свети ти е напълно достатъчно  *THUMBS UP*.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

vnh

Здравейте,
ще се взима аквариум като за първи път ще имам такъв и май ще падне бая четене. Ще съм благодарен на всеки който ми помогне в това начинание. Единственото което знам за сега са размерите на аквариума който трябва да се направи - дължина 160см., широчина 20см и височина 60см. Искам да има само няколко риби вътре но не знам с тази широчина дали ще е достатъчна. Предпочитам да няма растения, като предполагам че ще е по-лесен за поддръжка. Въпроса ми е какви риби да си купя и дали има някъде снимки на подобни аквариуми какъвто аз искам за да си избера по-лесно.

Caxapa

С тази широчина е малко трудно а и за мен си е направо мъка. Няма ли начин /място/ за по-широк аквариум? Тези 60 см. височина предполагам са максимума в който ще се побере аквариум като не забравяш, че там трябва да бъде положен и капака и осветлението. Освен това няма маркови/фирмени/ аквариуми с такива размери и трябва някой  който изработва аквариуми да го направи.

vnh



Ами това е мястото, надявам се да съм качил снимката. Височина има достатъчно. Другия вариянт е да сменя камъка с по-широк но още 100 лева ще струва.

mollies

Цитат на: Ivan_S - 27.08.2013 12:34
Да само, че не е LUX, а ОЕМ (така и не разбрах каква им е разликата, освен в цената)...
LUX е в красива опаковка с пълноцветен печат, OEM е същата лампа в "грозна" опаковка, като транспортна - колкото да не се счупи.

Ribarche

Здравейте колеги!
   Нужен ми е съвет при избора на външен филтър. Спрял съм се на два филтъра Hailea HF 300 и Hailea HT-20.
Аквариумиът е 200л почти без риби, основно растителен. Канистъра ще бъде свързан с реактор тип 77 , замен е важно да бъде безшумен, да се обезвъздушава лесно и естествено да не протича :) .
  Спрял съм се на тези два филтъра, защото са сравнително евтини, и от малкото отзиви за Hailea HF 300 , които успях да прочета останах с впечатление, че са за предпочитане пред сън-сън.
    Ще се радвам, ако ми дадете съвет, кой от тези филтри да избера.
линкове към филтрите :
Hailea HF 300  -  http://www.zoozona.eu/bg/kategorii/hailea-12747
Hailea HT-20  -    http://www.aquarium.bg/filtri/vanshni-filtri/hailea-ht-20-detail

Поздрави!

Ribarche

:) колеги никой ли няма мнение по въпроса ?

kamos

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Similar topics (5)

41427

Публикации: 11
Прегледи: 4730

29936

Започната от lomax


Публикации: 2
Прегледи: 3071

23157

Публикации: 8
Прегледи: 4515

5309

Публикации: 13
Прегледи: 8444