• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 04:44

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Бързи въпроси на тема "Оборудване" - питайте.

Започната от Longanlon, 08.03.2007 22:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kamos

Цитат на: Деян - 16.03.2010 18:24
http://shop.zoomania.org/Akvaristika/Filtri/010-Boyu-Bio-filter-WF-2025.html

Това, ако му сложа някаква гъба вътре може ли да се ползва и за механична филтрация, не само за био? И ако да - продават ли се някъде гъби за аквариумни цели, едропорести.
Сложи най обикновена гъба отдолу където смуче водата, а вътре сложи керамика. :-)
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

jojo

Цитат на: marzykov - 18.03.2010 14:06
*HELP* Един бърз въпрос и от мен :)
Мисля да си купувам пясъчен филтър ...Помагайте моля ви  *HELP*

Здравей!
От колегата nevidimite си купих ето това http://aquarium-otto.english.eyp.com.tw/eyp/front/bin/ptdetail.phtml?Part=BF-350&Category=200012992. Сложих някаква китайска глава 600 L/h. Напълних цилиндъра малко над половината с кварцов пясък (около 0.5-1 mm фракция). След като го пуснах връщаше пясък в аквариума, та се наложи да махна част от кварцовия пясък. Работи вече 3 дена при мен, още не съм забелязал някакви драстични въздействия. Но да знаеш, че шуми. Шуми пясъкът, който се движи вътре в цилиндъра.
Относно течовете: самият цилиндър е много добре направен, има гумено уплътнение и вдъхва доверие. Там, където влизат и излизат маркучите имаше някакви врътки, но аз ги махнах и си сложих скоби да ми е мирна главата.
Обаче съм впечатлен от цифрите:
BF-350
Fluidized Bed Filter
Up to 125 gallons (30cm)
Size: 28x10 cm / 11x3.9 inch
Някакси не мога да повярвам, че това нещо става за филтрация на 470 литра и нагоре...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.d256h.com%2Faquaristic%2Fimage025.gif&hash=d89e53039c2c437552e4503b958195480aaad7fbАЛБУМ

Оскар Уайлд: "...спорят само безнадежните кретени".
Питието определя съзнанието...

marzykov

Цитат на: jojo - 19.03.2010 16:21
Здравей!
От колегата nevidimite си купих ето това http://aquarium-otto.english.eyp.com.tw/eyp/front/bin/ptdetail.phtml?Part=BF-350&Category=200012992. Сложих някаква китайска глава 600 L/h. Напълних цилиндъра малко над половината с кварцов пясък (около 0.5-1 mm фракция). След като го пуснах връщаше пясък в аквариума, та се наложи да махна част от кварцовия пясък. Работи вече 3 дена при мен, още не съм забелязал някакви драстични въздействия. Но да знаеш, че шуми. Шуми пясъкът, който се движи вътре в цилиндъра.
Относно течовете: самият цилиндър е много добре направен, има гумено уплътнение и вдъхва доверие. Там, където влизат и излизат маркучите имаше някакви врътки, но аз ги махнах и си сложих скоби да ми е мирна главата.
Обаче съм впечатлен от цифрите:
BF-350
Fluidized Bed Filter
Up to 125 gallons (30cm)
Size: 28x10 cm / 11x3.9 inch
Някакси не мога да повярвам, че това нещо става за филтрация на 470 литра и нагоре...


Да този при теб определено изглежда надежден  :-( , има си и врътки, но не виждам в БГ дали може да се закупи нещо такова по-марково от бойо или там както се произнася  *HELP*, а рибите ми лека полека си измират и се хвърлям на какво ли не за да оправя това  *SORRY*

tishomura

Купих си разтворител за со2-стъклена луличка,вечер,когато клапанът затвори подаването на газ ,започва да се процежда вода през порестата керамика и се пълни вътрешността на лулата с вода -проблем ли е? При това действие на техниката обаче се открива и един + :започва да действа и като брояч на мехурчета-извитата част ,м/у керамиката,и стеснението към което се нанизва шлаухата на газта,Много интереснооо!!! при Вас така ли е? Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting
АЗ ква я мислех...Тя ква стана!!! :)   Напорист Фото Ентусиаст.

iek

Така е, да. Сложил си предполагам и надежден възвратен клапан, нали? Насочи и струята от филтъра към дифузьора, защото така ми се струва, че СО2-то излиза право нагоре.

Raven

Някой случайно знае ли на колко атмосфери гърми предпазния клапан на СО2 кран.
В момента ми е близо 200 атмосфери при нормално 50 и се чудя да си лягам ли или да ходя при съседката за тази вечер *CRAZY*

Днес напълних бутилката и като се прибрах и я включих беше 150, сега се вдигна на 200.

Вариантите са или да са ми я препълнили , или манометърът да се е прецакал.
При предишното пълнене пак ми даде около 150 атмосфери и след два дни си падна на 50 и така си стоя докъто свърши.

https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

tishomura

Аз съм заварчик в корабостроителният завод,и често заварявам с телоподаващо у-во,или както е по- известно со2,и неминуемо работя с бутилки с въглероден двуокис,и редуцир вентили.Обикновенно има разлика в температурата на помещението в което е пълнена бутилката,и стайната при която си я съхраняваш(от там идва Някаква разлика,но ме съмнява да е толкова разноПоказна,следва да почукнеш по стъкълцето на манометъра(или ако е повреден му се казва-"майньо метър" :) ),и ако стрелката ти извършва големи колебания,от типа на 3-4 деления на скалата и всеки път спира и застопорява на различно място,то значи не може да и се доверяваш дори и на 80% . Това не съм го писал под въздействието на онова дето го чете в профила ми преди време :) !!! А то бе написано на майтап.За съжаление не знам на колко трябва да изпусне предпазният клапан на редуцира,или кранът на бътилката,но трябва да си спокоен,щото ако знаеш в завода какво преживяват бутилките докато ги пренасят и изобщо процеса на експолатация,си е завидна издържливост.До сега нямаме случай някой клапан да е задействал за 11 години от как се занимавам с тази професия.При все,че има палети с бутилки,коити цели седмици стоят на пряка слънчева светлина и се нагряват до парене на метала,и пак нищо не се е задействало.А крановете са на "линдо"-ако сте чували немска фирма занимаваща се с втечнени ,и газове под налягане,промишлено обурудване отговарящо на модерните ЕС-сертификати за безопасност,и качество.По принцип всяка бутилка се изпитва на 3 ПЪТИ по- високо налягане преди да се одори за експолатация,ако работно е 10атм.се изпитва на 30атм.-примерно,като се надуват с вода при изпитанията.Според мен може да спите спокойно!!!До главата на 6 годишният ни син също имаме 3 литрова бутилка с СО2 -и дори нямам манометър ,който показва налягането в бутилката,а показва на изхода.Ако сте забелязвали как пълнят от голяма в малка бутилка ще ви стане ясно,че с всяко следващо пълнене от голямата налягането отслабва и е далеч под номиналът за опасност.Същият е принципа за зареждане на запалки от газов контейнер тип -"дезодорант",при всяко зареждане налягането за следващата запалка е по-ниско.Така,че споко.
АЗ ква я мислех...Тя ква стана!!! :)   Напорист Фото Ентусиаст.

Caxapa

При това положение ако подържим в ръката си този "дезодорант" или направо го облеем с топла вода и газта в него се разширява. Логично и налягането се повишава. Та Има разлика между СО2 и газ Пробан-Бутан. Нищо де! Това което си го писал за бутилките с СО2 оставени на пряка слънчева светлина  си е нормално.Тун на  летището във Виена също имаме такива случаи.
сори за спама. *DRINK*

dafil

Цитат на: tishomura - 17.04.2010 15:38
Купих си разтворител за со2-стъклена луличка,вечер,когато клапанът затвори подаването на газ ,започва да се процежда вода през порестата керамика и се пълни вътрешността на лулата с вода -проблем ли е? При това действие на техниката обаче се открива и един + :започва да действа и като брояч на мехурчета-извитата част ,м/у керамиката,и стеснението към което се нанизва шлаухата на газта,Много интереснооо!!! при Вас така ли е? Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting
Не съм съгласен с този "брояч"
имам такъв дифузьор и докато през въпросното стеснение минава 1 балонче за 1.5сек,през БРОЯЧА на мехурчета преброявам 4мех/сек ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

tishomura

Да колега dafil ,прав си,и на мен ми прави впечатление,че размерът на мехурчето е с пъти по-голям от този на брояча.Обаче може да се вземе за бърза база и да си му свикнеш евентуално да си натаманиш нивото на бързо,ако има осезателно понижаване в налягането на системата (започне изпразването на бут.и компенсираш от редуцира,или игления вентили).
Колега "сахара"и ти си прав има разлика в плътността и свойствата на газовете,просто дадох пример,макар и малко неудачен ,но идеята произхождаще от въпроса дали е безопасно промяната в налягането според манометъра и дали ще се задества предпазният клапан за да не се разпори бутилката-щото няма как да се взриви с СО2 ;) И аз сори за спама  ;-)
АЗ ква я мислех...Тя ква стана!!! :)   Напорист Фото Ентусиаст.

joro1981

Здравейте! Интересува ме колко вата осветление ми трябват приблизително за 450 л аквариум. В момента съм с 4х25w Силвания GroLux и една Хаген AquaGlo х40w , но ми се струва че не осветяват достатъчно добре. Или може би не съм ги подбрал добре ? Нямам растения изискващи много светлина. Само анубиас, за който знам, че не е капризен от тази гледна точка.
Пийте червено вино за да сте здрави, а здравето е нужно за да се пие ракия !

dafil

Предполагам,че ти се вижда недостатъчно заради неравномерното разпределение на лампите спрямо дължината на аквариума ти.
Иначе "грубо" казват,че 0.3в/л са достатъчни за Анубиаси
С какви размери ти е аквариума :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Raven

Слаби са тези лампи за 450 л.
Ако можеш си вземи по дълги пури, колкото по дълга е пурата толкова по високо и е КПД то.

За голям аквариум не си струва да слагаш къси пури поради по слабото съотношение ват- лумен.
Аз осветявам отлично 260 л. аквариум с една 54 ватова Т5 с дължина 115см, като растенията  са ми подходящи за умерено осветление.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

joro1981

Дължината му е 170см, височина 60см(70 с капака). Лампите са на 3 реда. 2х80 отзад, 2х80 по средата и една 120см отпред. Китайска му работа  *BRAVO* . Мисля си дали да  набутам още 2 х 120 см (2х40w) между тях, или ще са му много ? Гледам дискуси между другото.
Пийте червено вино за да сте здрави, а здравето е нужно за да се пие ракия !

kamos

Цитат на: joro1981 - 26.04.2010 14:03
Дължината му е 170см, височина 60см(70 с капака). Лампите са на 3 реда. 2х80 отзад, 2х80 по средата и една 120см отпред. Китайска му работа  *BRAVO* . Мисля си дали да  набутам още 2 х 120 см (2х40w) между тях, или ще са му много ? Гледам дискуси между другото.
На дискусите по скоро ще им пречи по силното осветление. Кажи какви други растения имаш в аквариума и откога го имаш този анубиас, може още да не се адаптирал /ако е пресен/. При тази дължина/170/ явно имаш не добре осветени участъци.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Similar topics (5)

58566

Публикации: 27
Прегледи: 13403

33892

Публикации: 72
Прегледи: 26911

1405

Публикации: 53
Прегледи: 15372

41427

Публикации: 11
Прегледи: 4759

24403

Публикации: 2
Прегледи: 3501