• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 18:47

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Бързи въпроси на тема "Оборудване" - питайте.

Започната от Longanlon, 08.03.2007 22:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Arrakis

Здравейте.Тъй като ще си правя 70 литров аквариум,почти всички нужни такъми си набавих,остана само осветлението,което се оказа най-проблемно.Разбрах,че най-добре е да се сложи луминисцентна лампа,но не разбрах къде и как.Под капака ли се слага,защото днеска като попитах в един магазин за водоустойчиво тяло за лампа,ми казаха цена от рода на 50 лева,което е просто абсурдно.Мисля да си взема Hagen Sun-Glo 20W или Sera Tropic Sun Royal 18W.Поздрави!

Raven

Не е проблем това  че не е водоустойчива пурата, ние всички  сме с такива пък още нищо не е изгърмяло :-)

Стига да няма директен контакт с водата- слагай смело.
За малки аквариуми бих ти препоръчал да си вземеш енергоспестяваща  крушка- примерно една 36 ватова PL-ка ще е идеална.

Спектъра не е от голямо значение стига да свети яко, тези специализираните пури са повече за допълнително осветление а не за основно.
При всяко положение 18-20 вата е малко за 70л.

https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Arrakis

Благодаря,ще си потърся такава лампа  *DRINK* Само да попитам - дължината на PL-ките каква е?Аквариума ми е 60см в основата.

barabata

Разгледай лампите над които пише Compact Fluorescent Lamps
http://www.stll.com/products.htm
Това са различни PL с различни цокли.
Размерите зависят от мощността - в порядъка около 13-25 см
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

iek

Не знам дали стана ясно, но компакт флуоресцентните изискват и електронно запалване, което е доста по-скъпо от самата лампа, а доколкото разбирам човека не е склонен да дава много пари. Също така е и трудно намирането на такива лампи с подходящ спектър, няма магазин, в който да не съм питал за 6500К- отговора е "-Абе тия лампи са за морга, не са хубави и затова не ги поръчваме". Е, разгеле намерих накрая една, в няколко магазина са ми обещавали да проверят дали ги има при вносителя, но напразно.

Arrakis

Всяка нова лампа е с електронно запалване.Във самата фасонка си го има.

iek

Цитат на: Arrakis - 01.10.2009 00:56
http://www.mikimak.com/?function=detail&id=4777 Ето тук намерих Енергоспестяваща лум. лампа PL-L 36W 840 4P "Philips",на доста приемлива цена,а какъв й е спектъра идея си нямам.Но това за свързването вече ме притесни,тамън си зарадвах,че най-накрая съм намерил подходяща лампа.
Гледай да пише 865, сравнявал съм ги точно тези двете -840 (на един месец експлоатация) и 865, с втората растенията кипнаха още на втория ден. Цената може и да е прималива, но аз моята я взех за 8лв.
Ами не знам как си смятал да ги свържеш тези четири пина (4Р) :).
Цитат на: Arrakis - 01.10.2009 00:56
Всяка нова лампа е с електронно запалване.Във самата фасонка си го има.
Пожелавам ти успех в намирането на електронно запалване в тази лампа:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi37.tinypic.com%2Fw07zo.jpg&hash=0c8784ea28fde6ec58b1172208564798761985d5

Arrakis

Добре щом запалването за тази лампа е скъпо,каква алтернатива можете да ми предложите?

FHM

Здравейте искам да попитам дали е голям проблем ако филтъра ми периодично вкарва въздух и във флейтата има балончета въздух ?
Филтъра е тетра тек 1200 няма течове само дето перидично се чува по силен шум след което има балончета във флейтата. Някакви идей на какво може да се дължи това и може л ида се оправи ?

Raven

Цитат на: Arrakis - 01.10.2009 01:59
Добре щом запалването за тази лампа е скъпо,каква алтернатива можете да ми предложите?

За 55 ватова ПЛ-ка запалването ми излезе 26 лв, самата крушка е около 8-10 лв.
Другият вариант е с обикновенни луминисцентни пури, но ако искаш да имаш нормално осветление трябва да сложиш поне две а най добре три- при това положение пак ще излезе там нейде като цена , а преимуществата на ПЛ-ката са че е само една и е по удобно.

За цветове 5400К и нагоре - има в магазин Конрад в София- на ъгъла на Ботев и Пиротска.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

iek

Най-евтиния вариант са турските шини в Практикер-по 2.99лв, имат ел.запалване, но си е до късмет докога ще работи.
За филтъра тетратек-не е нормално да изкарва въздух, вероятно засмуква отнякъде- виж уплътненията, маркучите, surface skimmer-а, ако има такъв.

bluefire

Цитат на: FHM - 01.10.2009 08:29
Здравейте искам да попитам дали е голям проблем ако филтъра ми периодично вкарва въздух и във флейтата има балончета въздух ?
Филтъра е тетра тек 1200 няма течове само дето перидично се чува по силен шум след което има балончета във флейтата. Някакви идей на какво може да се дължи това и може л ида се оправи ?
и при мен е така аз съм с Атман 3337 и това е от крана на входа които изтърва и машинката като го завърти въздуха и се получава този шум (ако е на изхода ще имаш и фонтан до аквариума  :-D *YAHOO* *ROFL*

svet

Имам наскоро закупен вътрешен филтър  Aquael Fun 2 plus и въпросът ми е свързан с едрината на порите на гъбата. Не са ли твърде големи ? Има ли причина да е направен с толкова едропореста гъба и удачно ли е да я сменя с друга с по малки пори? Не ме кефи как филтрира едрите частици-всичко се отлага по растенията общо взето.

discus

Цитат на: svet - 22.10.2009 20:22
Имам наскоро закупен вътрешен филтър  Aquael Fun 2 plus и въпросът ми е свързан с едрината на порите на гъбата. Не са ли твърде големи ? Има ли причина да е направен с толкова едропореста гъба и удачно ли е да я сменя с друга с по малки пори? Не ме кефи как филтрира едрите частици-всичко се отлага по растенията общо взето.

Проблема не е в едрината на гъбата, имаш проблем с циркулацията.

Peakone

Аз имам малко тъпичък въпрос ама... срам не срам ще се пита :D
Днес купих нагревател с термореле. Китайски е, марка Shark и искам да попитам целия ли се потапя във водата или релето трябва да остане над водата?
Имам един обикновен от 2.50, който включвам зимата отвреме на време на костенурката в най-студените дни, когато лампата, на която се препича не е достатъчна и за него знам, че си се потапя целия. Заради релето на този обаче реших първо да питам, да се застраховам, че да не стане беля.

Similar topics (5)

58566

Публикации: 27
Прегледи: 13432

33892

Публикации: 72
Прегледи: 26915

1405

Публикации: 53
Прегледи: 15374

41427

Публикации: 11
Прегледи: 4759

24403

Публикации: 2
Прегледи: 3510