• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 22:24

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Aqua El - мрън-мръ

Започната от bubanka, 23.06.2004 09:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bubanka

Искам да се оплача от Aqua El. Преди около 2-3 месеца реших да подменя техниката в аквариума с по-добра. Имах най-прост нагревател за 1.50 лв. и помпичка с гъба. Купих си нагревател 50 W на Aqua El и вътрешен филтър FAN 1, пак на Aqua El. До тук всичко звучи много добре, аз съм щастлива, докато... се оказа, че нито едно от двете не работи както аз очаквах. Нагревателят, който е нагласен на 25 С, започна да прави номера – няколко пъти го спирах, когато температурата беше прескочила 32 С. Беше по-хладно у дома и с ръка беше трудно да се хване температурната разлика. За това обвиних ... термометъра, че не мери вярно. Да, обаче, вчера термометърът ми показа 40+ С, рибите видимо се мъчеха /всъщност те ми привлякоха вниманието, а не термометъра/ и водата на пипане определено не беше близо до 25 С. "Лошо!", бихте казали вие, но нещата са още по-лоши. Филтърът – и той е досто боклучав. Мотирах го по всички правила, описани в упътването, но и той не се справя добре. Върти водата, чистих го няколко пъти, гъбата е доста мръсна – значи за това върши работа. Да, ама въздух не пуска. Тоест пуска, но само едно-две денонощия след измиване и почистване. После край! В упътването пише да се почиства "поне веднъж в месеца", а аз го почиствам един път в седмицата. На повърхността на водата след 2-3 дни без въздушни мехурчета се обазува пяна, а рибите "дишат" с ЕЙ ТАКИВА усти. Кошмар!!! Това е от мен, с две думи "БЯСНА СЪМ!!!" :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:

artmika

понеже имам същата помпа, та да те питам - на каква дълбочина ти е помпата?
Имам предвид - от нивото на водата до там където се предполага, че трябва да излиза въздуха...
Имаше разлика когато е по-малко от 6 см и повече от 6 см - по различен начин е монтажа на тръбичката

bubanka

спазила съм си изискванията за дълбочината и за монтирането
за всеки случай го монтирах и по двата начина - по единия не излезе и мехурче

NikolaV

И аз съм с филтри и нагреватели на Aquael и съм доволен. Кажи все пак колко литров ти е аквариума. Може филтъра да е малък за него.

bubanka

по-скоро обратното
40 л аквариум, Фан 1 е за 60-100 л, но рибите ми много цапат и затова не си взех Мини

etg

Нагревателите Акуа никога не показват точно. Моят вкъщи (50W)  е настроен на 22 е загрява до 27 , така че  ще трябва сама да намериш баланса. Освен това при продължителна работа обикновено се измества.
Помпата по принцип пуска малко мехурчета .
Аквариума ти е малък , но имаш много мърсещи риби.
И циклазомата и калихтите ровят като за световно , а и най-вероятно даваш много храна  :lol:

Освен това на гледай какво пише на помпата никога не отговаря на истината Фан 2 например е до 150л. обаче те това никога не може да стане. :wink:  :cry:

aquabg

За нагревателя е ясно че няма да поддържа температурата отбелязана на скалата. А филтъра спира да засмуква въздух когато се задръсти дунапрена при мен същия филтър на 60л аквариум това се случва след 3 до 4 седмици след почистване. Щом дунапрена се свие значи се е задръстил и не пропуска вода.

А че са налице тези оплаквания е показателно само за едно - филтъра работи перфектно, ако не почистваше водата, няма да се задръства и няма да ти се налага да го чистиш  :lol:  :lol:

niky

Гледам че повечето хора са защитили AQUAEL, но аз няма да съм от тях.
Тази фирма никога не е блестяла с качество, това което пише на филтрите, изобщо не е реалната производителност.
Колкото до мехурчетата - целта на филтъра е да върти водата, не да прави мехурчета.(да вкарва въздух).
За нагревателите...това е нормално. Тия скали са относителни.
За съжаление, за толкова малък аквариум не си заслужава да се дават пари за по свестна техника.
Ако това ще те успокои, аз преди време дадох 50 лева за вътрешен филътр на Тетра!!!! Егати тъпия филтър, за нищо не става.
Ако искаш свестен нагревател, купи си JAGER. Но е доста пари.
Аз имам Сера, но и той не е много верен, затова винаги го слагам на по малко, изчаквам ден два и ако не стига дигам малко.
Това е.

А, и в тая жега най добре не вклювай изобщо нагревател./

etg

Niky написа:
ЦитатГледам че повечето хора са защитили AQUAEL, но аз няма да съм от тях.
Тази фирма никога не е блестяла с качество, това което пише на филтрите, изобщо не е реалната производителност.

Аз не ги защитавам, но сравнение с турските боклуци си е направо лукс.( а и за 40л. си е оптимален вариант)
Колкото до реалната производителност тя е много по-ниска спор няма.

bimbargo

За нагревателя намери някакъв баланс и не те съветвам да го пипаш много, щото аз така исках да вдигна температурата с 2 градуса, завъртях скалата с два и температурата скочи със 7-8. Просто на новото деление не изключваше. Като си го върнах обратно заспа - 24 градуса. Има проблем с тая фирма, но за такъв аквариум верно не си струва нещо по-скъпо.  :wink:
По-добре мразена личност, но личност!
Аквариум

bubanka

спирам се следния вариант:
- нагревателят го махам, ще живеят на 22 С, есента ще му мисля пак;
- мехурчетата - жалко за тях, пяната ще видя как да я преборя
- гъбата от филтъра остава на едноседмично почистване, за по-сигурно :)
за храненето - там винаги внимавам, често пъти не им давам и по 2 пъти на седмица храна, но то е от разсеяност; за един "гладен" ден - това го спазвам всека седмица
старая се да не прехранвам, защото знам какви са последствията когато прехраня дори само два дни по ред

MAKAPOB

Цитат на: "Niky"Гледам че повечето хора са защитили AQUAEL, но аз няма да съм от тях.
Тази фирма никога не е блестяла с качество, това което пише на филтрите, изобщо не е реалната производителност.
Колкото до мехурчетата - целта на филтъра е да върти водата, не да прави мехурчета.(да вкарва въздух).
За нагревателите...това е нормално. Тия скали са относителни.
За съжаление, за толкова малък аквариум не си заслужава да се дават пари за по свестна техника.
Ако това ще те успокои, аз преди време дадох 50 лева за вътрешен филътр на Тетра!!!! Егати тъпия филтър, за нищо не става.
Ако искаш свестен нагревател, купи си JAGER. Но е доста пари.
Аз имам Сера, но и той не е много верен, затова винаги го слагам на по малко, изчаквам ден два и ако не стига дигам малко.
Това е.

А, и в тая жега най добре не вклювай изобщо нагревател./


Тези нагреватели са много добри.Аз съм с такъв и съм доволен.

Boby_

Това, че филтърът не пуска мехурчета, да не те тревожи - няма нужда от аерация. Доброто движение на повърхностния слой вода осигурява всичкия необходим кислород. Даже те съветвам съвсем да махнеш маркучето за въздух и да запушиш дупичцата - така ще увеличиш мъничко дебита на филтъра.
А и нагревателя не бързай да го отписваш - първо го сложи на най-малкото деление на скалата и засечи температурата след няколко часа. Както вече доста хора казаха, тия скали са относителни.
Пяната обаче е притеснителна - според мен значи, че филтрацията е недостатъчна или (което е същото в крайна сметка) че в аквариума влизат твърде много органични вещества.

VassetZ

Филтърът ми е Акваел(незнам модела, но е зелен и на капака му пише Акваел 100(!)). Та значи ватата му е едропореста и въпроса ми е дали мога да я заменя с дунапрена на най-обикновените филтри?
Незадруго, ами поради факта, че старата вата вече не струва... :?:
Питам, защото нямам под ръка, а не ми се дава лев за експеримента.

Anonymous

Цитат на: "VassetZ"Филтърът ми е Акваел(незнам модела, но е зелен и на капака му пише Акваел 100(!)). Та значи ватата му е едропореста и въпроса ми е дали мога да я заменя с дунапрена на най-обикновените филтри?
Незадруго, ами поради факта, че старата вата вече не струва... :?:
Питам, защото нямам под ръка, а не ми се дава лев за експеримента.

По принцип можеш да замениш дунапрена или ватата с по-дребни такива. Само имай предвид, че дебитът на помпата ще намалее - с колко точно не мога да кажа, трябва да пробваш и сам да прецениш.

Boby_

Това горното съм си аз, само дето нещо пак ми прави мизерии с логването.

VassetZ

ОК , Боби, мерси за пореден път... :D

miTko

Аз пък отдавна се избавих от този проблем с нагревателите като си направих външно устройство за контрол на процесите.В аквариума съм топнал един термодатчик, свързан с устройството и така си карам с най-обикновени и евтини нагреватели (нерегулируеми), комутира ги устройството. :) В същото устройство съм натъпкал и часовника за светлинния цикъл и други неща. Абе "направи си сам".
Разни мои АКВАРИУМИ 

VassetZ

Цитат на: "miTko"Аз пък отдавна се избавих от този проблем с нагревателите като си направих външно устройство за контрол на процесите.В аквариума съм топнал един термодатчик, свързан с устройството и така си карам с най-обикновени и евтини нагреватели (нерегулируеми), комутира ги устройството. :) В същото устройство съм натъпкал и часовника за светлинния цикъл и други неща. Абе "направи си сам".
Тогава защо не напишеш за творението си именно там? :D

miTko

Нямаш проблем! :) Мислех , че на друг не му се занимава и няма интерес...Иначе бачка 5  години безотказно. По празниците ще изровя схемите и ще сканирам,  тогава  ще ги пусна. :)
Разни мои АКВАРИУМИ 

VassetZ

Понеже старият ми филтър се прецака сега ще си купувам нов( Акваел- кво да правя, че стипендията е 20 кинта?!)и се чудя и мая кой модел да бъде- МИНИ или МИКРО...на първия пише, че е за 3-50 литра, а вторият е за 30 до 60 литра...ааа да ,за 43 литра аквариум.

NikolaV

Абе зависи и какво ще гледашв вътре. В момента съм пренаселил аварийно един 35-литров (след спукване на 100-литров  :( ) и един FAN-1 едвам се справя. След седмица работа едвам работи. По-добре се презастраховай със същия. Някой тук казваше, че прекалена филтрация няма...

VassetZ

Да де, ама да не стане голяма центрофуга с FAN 1? :?

NikolaV

Не мисля. Не е чак толко мощен. А и винаги може да го намалиш до край, да го насочиш към стена и тн.

Similar topics (5)

50389

Започната от baitoti


Публикации: 0
Прегледи: 1549

11462

Започната от bluefire


Публикации: 4
Прегледи: 3155

41554

Започната от edeseu


Публикации: 2
Прегледи: 2211

45894

Публикации: 2
Прегледи: 3180

27736

Започната от Hg


Публикации: 6
Прегледи: 3338