• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 22:43

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

аквариум без филтрация

Започната от plamen_d, 22.10.2006 17:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

plamen_d

Здравейте на всички. Пиша тази тема за по-опитните акваристи, защото искам да видя тяхното мнение по въпроса. По-долу ще пусна част от статията на един германец, който обяснява как аквариума може да съществува и без филтрите, които всички ползваме. Общо взето... той казва, че вече няколко години ползва този начин и рибите му са в отлично здраве и растенията се "късали" да растат, при това  без торене. Ще е интересно ако това се окаже истина. Лично той казва че е съвсем близо до доказателството на теорията си. Ще изчакаме и ще разберем.

plamen_d

Ето го и текста. Преведен е от страницата http://www.aquaristik-hilfe.de/technik10.htm
Не претендирам, че превода ми е супер, но се разбира  :D , а относно самия принцип на пречистване на водата, малко по нататък...... а за тези които знаят немски, нека сами да проверят, доста е интересно :!:


Развих тази напълно различна концепция за бавна филтрация преди няколко години по пример от природата. Основа на моите разсъждения е факта, че принципа на всички до сега познати системи за филтрация е принудителното преминаване на водата през някакъв филтърен материал. Понеже в природата не съществуват такива системи, а въпреки това филтрацията  е на лице, то тя трябва да протича по друг начин. Отговорът се крие в дифузията.
Тази концепция за филтрация е подходяща както за сладководни аквариуми, така и за морски.
Дифузията, просто казано, е стремежът на разтворените във водата  вещества да бъдат в еднаква концентрация на всяко едно място. Така например в природните басейни чрез дифузия в грунда се осъществява обмяната на веществата. Там продуктите, отделяни от рибите биват биологически преработени от бактерии и микроорганизми. Така се получават други вещества, които отново посредством дифузията в грунда се отделят във водата. Така протича един постоянен процес на обмяна на веществата, който води до поддържане на чистотата във водата. Някои от веществата, които са храна за водните растения се приемат частично оъ корените и се обработват.
Главното предимство на дифузията като ,,двигател" за този процес на преработка на веществата е, че тя функционира само тогава, когато е на лице разлика в концентрацията на веществата. Това означава точно, че тя предствлява един естествен механизъм за управление, който води до филтрация само тогава, когато в действителност е на лице някакво  ,,натоварване" , а оттам и разлика в конценртрацията на ваществата. По-добре от това не може и да бъде. По този начин филтрирането се осигурява винаги в оптимални граници, независимо от това дали рибите в момента се хранят или са оставени ден два без храна. Това е напълно обратно на филтрите с принудително преминаване на водата през филтърен материал, които работят винаги с един и същи капацитет и по тази причина са причина за доста от проблемите в аквариума. Тази фина регулация, която природата ни предоставя напълно безплатно, не може да бъде постигната дори и с наи - модерната и скъпа дигитална техника и филтри.

discus

Концепцията въобще не е вярна поне от това дето си превел, ако отчетеш обема на един природен водоем, както и самият водооборот и вземеш да се замислиш малко , ще се сетиш защо няма такъв "филм" аквариум без филтрация.

Longanlon

Без филтрация наистина би могло да се мине - в природата няма такова нещо като филтри. Само че там съотношението риби/вода е много по-малко. За всяка рибка там са осигурени десетки м3 вода и съответно голяма площ 'дифузиращ' грунд. Така, че ако искаме да осигурим в аквариума естествени условия, той ще прилича на естествен водоем - с много литри мътна вода, малко рибки и малко растения.

Само че, ние искаме да имаме малък аквариум с бистра вода, който е пълен с различни рибки и растения - е, това вече природата не го е измислила как да стане :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

plamen_d

Аз точно за това пуснах тази тема, за дса видя вие какво ще кажете, не че подкрепям това , което той пише на страницата си. Но все пак не съм превел целия принцип на действие. Горе долу германеца говори за биофилтрация. За това нещо се ползва, ако сте разгледали страницата му, отделен аквариум, в който посредством прегради е нареден дунапрен. Той служи като убежище на бактерии, но не само. Ползват се и всякакви други микроорганизми, циклопси..... .даже и скариди можело да се сложат. Това си е един голям биофилтър, НО без никакви помпи. Още не знам как точно става, но освен биопречистването германеца казва, че и ph-то и твърдостта се държали в нормата, дори и когато водата била мека и леко кисела много лесно се поддържало.... без резки смени на ph-то

botzi

Цитат на: "plamen_d"

Главното предимство на дифузията като ,,двигател" за този процес на преработка на веществата е, че тя функционира само тогава, когато е на лице разлика в концентрацията на веществата. Това означава точно, че тя предствлява един естествен механизъм за управление, който води до филтрация само тогава, когато в действителност е на лице някакво  ,,натоварване" , а оттам и разлика в конценртрацията на ваществата. По-добре от това не може и да бъде. По този начин филтрирането се осигурява винаги в оптимални граници, независимо от това дали рибите в момента се хранят или са оставени ден два без храна. Това е напълно обратно на филтрите с принудително преминаване на водата през филтърен материал, които работят винаги с един и същи капацитет и по тази причина са причина за доста от проблемите в аквариума. Тази фина регулация, която природата ни предоставя напълно безплатно, не може да бъде постигната дори и с наи - модерната и скъпа дигитална техника и филтри.

Това е интересно наистина, но се отнася за природата, в един малък съд не съм сигурен че ще е възможно, въпреки че в растителен аквариум с много малко или без риби ? Ако беше възможно сигурно много хора вече щяха да са го пробвали и темата щеше да бъде многократно разисквана, все пак топлата вода е вече открита  :dunno
и все пак ще видим как ще се изкажат другите, а някой може и да пробва и да сподели опит   :wink:

filio

Клучовите думи в тази статия са "фитриращ материал".Сигурно на половината от хората в този форум, включително и моя, аквариумите са без фитриращ материал. Парчето дунапрен изобщо не го броя, неговата задача е друга. Шепата активен въглен, която никога не е подменяна, също няма да споменавам. Виж за машинка която върти водата нищо не видях да пише. Пък то в секция филтри си е казано, че на филтъра основната му работа е да не позволява на водата да се застои, точно заради тази дифузия. От друга страна ако иска германеца нека да се пробва да гледа пирани или астронотуси без био филтър.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F4991%2F016237456.jpg&hash=950cb87f59df6b54f287b86ac2b1f6dbc1461c2fhttps://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmobileappmastery.com%2Fwp-content%2Fthemes%2Fthesis_151%2Fcustom%2Fimages%2FYouTube%25202-48.png&hash=b651e3ffb61123fcf7f80b0324979211f3dbb344

botzi

Цитат на: "filio"От друга страна ако иска германеца нека да се пробва да гледа пирани или астронотуси без био филтър.

То може, ако им зашие дупетата  :wink:

plamen_d

Искам само да кажа, че аз яко съм се запалил и сега чета един учебник по химия, а по - точно "Технология на водата".... и виждам , че абсолютно всички начини за чистене се ползват от пречиствателните станции, само че в по-големи размери - имат си апарати за обратна осмоза, дейонизация, електролиза, дестилация, филтруват през кварцов пясък, ползват и биореактори... и още много други неща.
tooth хахаха те май са гледали от аквариума и тогава са правили ВиК  punk

dido

Тоя учебник е любопитен. Особено ми е интересно како пише по въпроса за химическото очистване и дезинфекция - хлорни съединения, флокуланти слагат ли, както и хелати за очистване от замърсяване с метални соли... Ако ли пък намериш какво точно правят нашите станции...

plamen_d

Ами те хлор си слагат много яко, поне като влезем в съюза ще им забранят, дано тогава почнат да дезинфекцират с UV. To w BG има вече фирми, предлагащи UV системи за промишлени нужди ( //www.delfin-vp.hit.bg )[/url]
А относно флокуланти и хелати .... ми не си спомням за такива неща, но това сигурно са просто някакви химически съединения с огромни имена и формули  :shock:
Общо взето процесът е следния (до колкото си спомням) :
- филтрира се механично през кварцов пясък, като пясъка е насипан в контейнер висок метър - два, пясъка е около 0,3 до 1 мм
Последователността няма да е същата, но следват :
-омекотява се при нужда, по различни начини - ползват се електролиза, йоннообменни смоли,  обратна осмоза....
- химически пречистване - ползват се различни киселини и основи за махане на различните елементи, които за за махане  :D , ползват за някои неша и активен въглен ---- всичко зависи от това, от къде идва водата и с какви елементи е замърсена
- (ако има човешко ако  :lol:  във водата, а и не само тогава) за нитрати , нитрити и амоняк се минава и през био реактори. Бактериите живеят в порите на дунапрен- както при всеки аквариум  :D , само че мнооооооого голям дунапрен, а за да не умрат ги хранят с вода, в която са варили телешка кайма.

Общо взето това се прави по нашите ВиК станции, сами че процесите са доста по-сложни от това, което аз съм писал, а и съм изпуснал доста от тях, само основните съм писал.
-

dido

Цитат на: "plamen_d"
- химически пречистване - ползват се различни киселини и основи за махане на различните елементи, които за за махане  :D , ползват за някои неша и активен въглен ---- всичко зависи от това, от къде идва водата и с какви елементи е замърсена

Дай формули и повече текст по тоя въпрос.

plamen_d

ОК dido, ще дам повече инфо, но ще се забавя малко. Това, което го писах е само по спомени  :D . За по-точна информация трябва да вида в учебника, а тои не е в мен. В библиотеката на университета ми е..... но аз почти всеки ден съм там само заради него  :shock: така че скоро пак ще пиша.

PS: усилено чета в книжката как се мери ph , нитрати, нитрити, карбонатна твърдост с мензурки и колбички, защото доколкото разбрах тези скъпите на sera ... и другите не били от най точните

Joro Vn

ЦитатИскам само да кажа, че аз яко съм се запалил и сега чета един учебник по химия, а по - точно "Технология на водата"....
Предполагам авторът е Иван Добревски. Ако е той, ще те моля да кажеш от коя година  е/кой № издание е/. Искам да разбера има ли по- нов вариант.

plamen_d

ЦитатПредполагам авторът е Иван Добревски. Ако е той, ще те моля да кажеш от коя година е/кой № издание е/. Искам да разбера има ли по- нов вариант.

Учебникът е "Технология на водата" - Иван Добревски - Част 1
ISBN 954 - 03 - 0087 - 8         .......  изд. Техника 1982 г.
............... има и по-ново издание от 1991 г.

Има и част 2 на у4ебника - тя е от 1987 г.
Надявам се да съм бил полезен  :)

Similar topics (5)

19330

Публикации: 15
Прегледи: 6696

48268

Публикации: 3
Прегледи: 1605

53756

Публикации: 2
Прегледи: 3665

8330

Публикации: 12
Прегледи: 5417

38910

Започната от batefaio


Публикации: 12
Прегледи: 6660