• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:22

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариум 1200 литра

Започната от sig84, 16.12.2009 23:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Balkandjiev

Здравейте реших да се намеся и аз. По професия съм заместник бригадир в арматурна бригада и се консултирах с един проектант и той ми каза, че това е жива бомба. Понеже плочата се носи от колони и земетръсни шайби, а не от зидарията товара се прехвърля на колоните, а не на самата плоча и от там проблема. Колоните са изчислени да носят товара на сградата. За да си сложиш такъв аквариум трябва сградата да е проектирана за такава тежест на определеното място.  Проектанта е казали, че ще издържи но ако товара седи една две седмици защото при едно земетресение товара пада върху вертикала е не върху хоризонтала а при кооперациите като  знам как се набляга на желязото те съветвам да се откажеш. Армирали сме и кооперации по сто квадрата а желязото което е заложено в плочата е около два тона правили сме и къщи по петдесет квадрата с заложено желязо в плочата около пет тона. Много зависи как е конструирана сградата според мен трябва да се предвидят в строежа такива допълнителни натоварвания иначе сградата няма шанс колкото и добре да е изпълнена това са два тона на квадрат и половина както казах по горе това е жива бомба. Все пак това е плоча на апартамент а не на гараж, ако сте забелязали плочите на гаражите колоните в горната част са ошарени това е така нареченият капител който е детайл за продънване и служи да поеми част от товара да не пада само в зоната на колоната, а в жилищен етаж това го няма така, че прави си сметка сам дали си заслужава риска.!?

dido 1

По принцип съм строителен инжинер, но не съм проектирал сгради ами по скоро съм специализирал в проектирането на басейни за това и не давам по компетентно мнение, но пак казвам, след като е говорил с проектанта на сградата и той е казал, че може значи може. Все пак не вярвам тоя проектант да си сложи главата в торбата за един аквариум, защото ако стане беля недай си боже, за такива неща се лежи в затвора. Аз за това попитах колегата за какво му е тоя голям аквариум, какво мисли да гледа в него, защото съм сигурен, че едва ли ще гледа Аровани или подобни риби по 80-100см, че да му трябва такъв обем :-)
544л. Малави

pe6o_hristov

При земетръс вертикалния товар помага на шайбите
Проблема е продънването при колоните ако плочата е безгредова или пукането на плочата под голям концентриран товар
Ако има греди товара трябва да се разположи около тях (но не винаги под стени има греди и затова до тухлена стена без греда е и по-опасно)
Проектанта трябва да каже къде има шайби (там най добре да се сложи) или греди
Имай предвид че 1м3 тухлен зид е по-тежък от 1м3 пълен аквариум (или поне не е по-лек)
а под зидовете трябва да е предвидена армировка и съответно достатъчно бетон

panchopan

Дидо, че кой си слага главата в торбата ?!
Казал е ей така - може. Пък кой носи отговорност - Никой.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

vasso

Много объркано стана. Мен много ме е страх от такива истории и не смея да сложа такова нещо ,въпреки,че искам. В ново строителство е още по-зле. Пести се от най-скъпото- желязото. Като знам някои хора как претоварват апартаментите си съм убеден,че няма да падне или да се случи нищо,но винаги ще съм на нокти. Може да не го правиш с тази височина- може да е 50см висок и по-дълъг. :-)

dido 1

Цитат на: panchopan - 20.12.2009 17:18
Дидо, че кой си слага главата в торбата ?!
Казал е ей така - може. Пък кой носи отговорност - Никой.
Няма такова нещо, всеки си носи отговорността за нещата които е направил.
Давам пример - мой колега проектирал басейн стана нещастен случай с едно удавено дете - няма да ти казвам колко пъти ходи на разпити, обяснения и т.н.
544л. Малави

sig84

Оправих си най после тъпата виста да пиша на бг.  :-D иамх малко проблем а сега да се варнем на темета за аквариума
Значи стойката която ми направиха професионална фирма за метални конструкции не е на крака а с цяло дано като е спаната от всички страни при което е доста стабилно и ще е хваната с анкерни болтове тип HILTI.Човека който е констуктор на тази сграда го попитах дали може да издаржи тази тежаст и парвите му думи бяха "направи си по малък басейн "  :-D и след малко ми каза няма проблем слагай го но стойката да е на цяло дано а не на крака.След като се разбрахме с фирмата за аквариума имах още притеснения и ми си струваше че мн несериозно се отнесе относния човек (конструктура) и аз пак реших да го посетя :).Вече отидохме на място той огледа за да му стане ясно и се варнахме в офиса му кадето отвори подробно чертежите и сметна че ако нямам други товари в близост до аквариума няма проблеми защото плочата носела 390 кг на квадратен метър и най-вече аквариума е в краен ъгъл под който минава шайба с дължина повече от 3 метра което дава стабилна основа с две думи каза (няма проблеми слагай).А за какви риби мисля да гледам несам решил точно мисля да има дискуси,барбуси и др. но най вече искам да сложа няколко Ската.Ще има снимки догодина  *THUMBS UP*
: 20.12.2009г 20:08ч
сега си направих труда да сметна с точност тежината на това съоражение стойката ми е направена от стоманена кутия 50/50/4 като общата дължина е 11,6 метра като взех характеристиките на тази кутия за 6 м тези 33.8кг което значи че стойката е 65,5 кг
Изчислих и стъклото е 5,89кв.м с дебелина на стъклото 19мм - при изчисление на тази дебелина за 1кв.м тежи 47.5кг следователно за 5.89*47.5=279.775кг
Водата в него като се има в предвид че от горе ще има 5 санта празно и отдолу 5 санта пясък водата в аквариума ще е около 1035л и сбора е около 1382 кг
Единствено незнам колко ще тежи пясъка с декорацията и рибите но не вярвам да надхвърля общо 1500 кг , ако някой е запознат с камъните,пясъка и декорацията да даде съвет колко преблезително ще тежат за този аквариум.

vasso

Всичко е относително,но поне 100кг пясък ще трябват. Даже е малко.Относно камъните зависи какви ще са рибите ,дали искат камъни или не . Моля те пусни снимки после ,че нямам търпение да го видя това нещо. :-D

iek

Много лоши пропорции си избрал, ако 110 е височината. При размер 240х70х70 ( въпреки, че аз не бих го направил по-висок от 60 ) запазваш литрите, намаляваш теглото и увеличаваш сигурността, както на самия аквариум, така и на сградата. Освен това лице 240х70 изглежда много по-внушително от 150х110, последното се приближава до куб, което визуално смалява действителния обем.

Ивайло Гиздов

Това е голяма отговорност и аз съм един от днешните строители които много знаят а нищо не прават.Като знам какъв е контрола на арматурата и бетона по новите коопераций...Имам познат който има аквариум с общо тегло около 1500кг.в панелен блок

vasso

За панелката съм по-сигурен,защото всички стени са носещи. :-D

sig84

Съгласен съм че дължината ако се увеличи ще е по сигурно но на мен мястото не ми позволява или по точно имам определено място в хола кадето ще се вгради този аквариум далжината е 150 см и ширината е 70 см нямам вазможност за повече и затова реших на 110 ако е на 60 става пълен смях по добре да си сложа корито и да гледам костенурки  :-D
А за панелките кво да ви кажа аз сега живея в такава и при ремонта ако бяхте дошли да видите как са хванати тези панели ще паднете, по краищата старчат арматури от всеки панел и просто са усукани и на места заварени а от тази влага по тези панелни дупки всичко е ражда и изгнило а във фугите напалнено с чували от цемент все пак военните са ги строили по служба които е бил в казарма знае как се е варшила работата (да минава времето)

Ивайло Гиздов

Да всички стени са носещи ,но са уплатнени с чували от цимент и гипс :-D

iek

Цитат на: sig84 - 20.12.2009 23:26
ако е на 60 става пълен смях по добре да си сложа корито и да гледам костенурки  :-D
Направи го тогава 1.80, какво се плицикаш в тези 1.10.

Асен Евгениев

Като гледам тия височини /дълбини/, чудя се дали да не пусна водолазното си
оборудване под наем.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Similar topics (5)

20240

Публикации: 3
Прегледи: 2666

48454

Публикации: 15
Прегледи: 5377

50440

Публикации: 3
Прегледи: 2219

10658

Публикации: 4
Прегледи: 3377

38910

Започната от batefaio


Публикации: 12
Прегледи: 6638