• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:49

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариум 1200 литра

Започната от sig84, 16.12.2009 23:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sig84

16.12.2009 23:22 Last Edit: 17.12.2009 18:00 by Лора
[k]Zdraveite, porachah si akvarium koito e 1200 litra 150cm,70cm,110cm nqkoi naqsno li dali shte mi izdarji poda v apartament na 6-ti etaj v nova kooperaciq? Akvariuma teji okolo 400 stoikata 100 i 1200kg vodata i kamanite s ribite shte stane okolo 2000 kg ... Daite nqkakvi saveti[/k]


Здравейте, поръчах си аквариум, който е 1200л (150/70/110). Някой наясно ли е дали ще ми издържи пода в апартамента на 6-ти етаж в нова кооперация? Аквариума тежи около 400кг, стойката 100кг и 1200л вода. С камъните и рибите, ще стане около2000кг. Дайте някакви съвети.

zambo

Не съм строител и незная каква е носимостта на плочите в един апартамент , но 2000 кг товар върху един квадратен метър ми се струват много . Най-добре се консултирай с проектант конструктор , преди да пуснеш аквариума в действие .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

vasso

До колкото прочетох мислиш да правиш такъв. Ами аз бих се посъветвал с някой. При старите норми на строителство (проучил съм) е предвидено спални и холове да издържат по 150 килограма на квадратен метър,което значи,че ако холът е 20 квадрата може да сложиш 3 тона товар в него.  :-)

niky

E това последното е леко казано неверно. Че то ако поканиш някоя редно охранена баварка ще падне плочата?

Поне 500кг е на квадрат. 2000 и аз съм го чувал, но нито съм го видял с очите си, нито бих се доверил на него при нашето строителство.

Не си играйте с тея неща, може да костват живота на някой!

Ако кажем, че размерите са 4000х1000х500мм - 2000 литра при площ на дъното 4м2 се получава 500 кг.
Значи имаш шанс, но ако е близо до стената и ъгъла.

panchopan

Лошото е че неговия е много "концентриран".
150 х 70 х 110.
Не ми става ясно кое е 110 - височината или ширината?
Абе и в двата случая не бих си го сложил в хола.
А ако става дума за 110 височина и бих те съдил ако си ми съсед :-) Майтап.

Имам 220 х 55 х 65 (височина), сложил съм го на стената дето и викат - противо-земетръсна шайба или носеща ли беше или там каквото е - като стойката съм я вградил яко във стената с арматура с идеята част от теглото да се пренесе в нея а не в пода. Имам 1.21 м2 площ, но поне е разнесена надълго. В цеия хол има само едно малко шкафче, две малки библиотечки и два дивана.
Отказах се да е цихлидарник за да не товаря камъни.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Raven

Понеже аз правих аквариум с общо тегло близо тон, се наложи да  поразпитам и да се поинтересувам за товароносимостта на подовете.

Изобщо не е толкова просто да ви кажа.
По БДС товароносимостта на панела е 500кг. на квадрат ,но почти всичко зависи от конкретната сграда.
Разликата между съвременно строителство, панел или  ЕПК е много голяма и е принципна.
При съвременното строителство и ЕПК тежеста се разпределя на трегери и колони които са носещи, при панела на практика всяка стена е носеща.
Добре е аквариума да се сложи до носеща стена- това са стени не по тънки от 25 см. и с арматура в тях с фи не по малко от 6мм.

Освен това много е важна така наречената "динамична товароносимост".По принцип може да сложите и два тона аквариум до носеща стенаи да издържи, но това означава че при трус или някаква вибрация шансът да се откачи сглобката на стената към пода е много по голяма.Панелките са с метални сглобки които имат известна умора с времето.

Много важен момент е и възрастта на сградата, етажа и евентуално умните ви съседи какви конструктивни изменения са си направили на жилищата- всичките тези неща са важни.

Важно е и качеството на изпълнението- ако е ново строителство добре е да се загледаш за общото качество на сградата- при повечето то е отчайващо- падат мазилки, цепят се стени...

При всяко положение най добре е да се консултираш с инжинер конструктор както направих аз, или ако нямаш такъв познат пусни въпрос в някой от специализираните форуми тип "направи си сам" или "ремонти".

Опиши точно типът на сградата и мястото на което смяташ да сложиш тежеста.

София е силно сеизмична зона- никога не го забравяйте това!
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

sig84

19.12.2009 17:27 #6 Last Edit: 19.12.2009 17:51 by Raven
Svarzah se s choveka koito e konstruktor na tazi sgrada i otvorihme proektite koito sa izraboteli i pri ogled na mqsto ostanovihme che nqma da ima problem zashtot pod akvariuma tragva shaiba koqto e dosta golqma.malko e golemichak no shte stane dosta interesen.do nqkade tejesta idva zashtoto stakloto shte e 19 mm i akvariuma shte e okolo 400kg i stoikata 100kg abe seriozna rabota.

Във форума на БАЕ българските думи се изписват с кирилица!

/...последно предупреждение!/

bigbeer

Ей, ти ще излезеш по-голям дръвник и от мен бре!  *YAHOO* Не зе занимавай с такива сложни неща, след като още не мо'е се научиш да пишеш на кирилица.  *DRINK*

pe6o_hristov

по норми жилищните сградите се смятат за 150 кг/м2, като почти винаги се слага резерв
проблема е че твоя товар е концентриран приблизително в една точка
за земетръса може да се каже че дори помага
ако го слагаш добре е да е около стена (бетонова) и шкафа да е колкото се може по-голям и от долния край да е с желязо по периферията, а не с крачета

vasso

 pe6o_hristov  и аз така знам за 150 кг на квадрат. Много ми се вижда 500 кг да е ,защото ако помещението е 20 квадрата би следвало да може да носи 10 тона! Това са 7 ,8 коли - доста е . Тези данни съм ги прочел в не много стара книга ,в която е описано всичко в подробности. Трябва да се отчете и факта,че с времето има провисване на плочите,което най-често може да се види по балконите(особено ако са претоварвани, остъклявани и е правено с тях какво ли не като изменения) , а също така и в големи помещения с голяма плоча.Не мога да си представя каква шаиба минава в конкретния случай,но това е правилното решение- да се попита. *DRINK*

77

Цитат на: bigbeer - 19.12.2009 17:30
Ей, ти ще излезеш по-голям дръвник и от мен бре!  *YAHOO* Не зе занимавай с такива сложни неща, след като още не мо'е се научиш да пишеш на кирилица.  *DRINK*
тука съм съгласен с бирата.
и ако височината му е 1.10 ще сбъркаш много...обслужването ще му е ад *SORRY*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

dido 1

Колега vasso плочите не провисват с течение на времето, а само и единствено от претоварване :-)
След като колегата с големия аквариум се е допитал до проектант конструктор и той си е дал съгласието значи няма проблем, все пак тоя човек е проектирал сградата.
Моят съвет е под самата стойка да се сложи една общо плоскост така, че самата тежест да се предава на по голям печат в/у плочата , а не само на 4 или 6 метални крачета.
Тая височина от 110см и за мен е абсолютно безмислена, ако аквариума все още не е направен по добре да се наблегне в/у дължината и ширината му, но това си е мое мнение ;-)
544л. Малави

vasso

dido 1 разбира се , че е заради тежестта.Просто става постепенно и особено на места където няма добра опора като балкони. :-)

dido 1

Балконите в новото строителство до колкото знам са просто конзолна част от плочата и в зависимост от това как са армирани не виждам проблем да носят същия товар, който носят и самите плочи.
Един въпрос към колегата sig84: какво мислиш да отглеждаш в тоя аквариум, че да са ти необходими 1200л или идеята е да се похвалим, че имаме аквариум над кубик???
544л. Малави

Ilianidis

Това е пълна идиотщина,аквариум над тон на по-малко от 1,5кв е вече рисковано,ако е къща добре,но апартамент.... *STOP*

Similar topics (5)

18157

Публикации: 4
Прегледи: 3456

32274

Публикации: 12
Прегледи: 8094

57258

Публикации: 5
Прегледи: 2063

24185

Започната от pomukal


Публикации: 5
Прегледи: 3449

51290

Публикации: 26
Прегледи: 8379