• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 21:44

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

аератор?

Започната от bobbyboy00, 06.05.2008 10:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bobbyboy00

06.05.2008 10:42 Last Edit: 04.06.2008 11:32 by Longanlon
здравейте,искам да попитам дали трябва да пускам аератор-помпа.Аквата ми е 80/40/25,окачен филтър 600л/ч,осв. 2х18.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaV1ynGpi.jpg&hash=a343bd42158d1b14b8dab58db39519b875f82b8e

NO CARRIER

Не, не е нужно.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

dreamfool

Да. Нужно е. Пълна глупост е това, че не трябва да се пуска аератор дори и при аквариуми с малки размери.
За пример - вътрешен филтър за 30л. аквариум( 300л/ч) аерираше водата, до момента в който спря да прави балончета. За две седмици се появиха бели петна по хрилете на рибите в резултат на затруднено дишане. Сега с помпичката за въздух нещата се нормализират.
   Супер глупаво е да се пише , че няма нужда. Аз също се подведох по тая статия, но сега не мисля, че е вярна. Аквариумът не е океан или язовир, а е затворено пространство, в което водата се сменя най-много веднъж на седмица и при наличието на капаци и още един куп оборудване не виждам как ще се насити с кислород, само с една циркулация на водата.

bigbeer

Цитат на: dreamfool - 19.05.2008 11:07
Да. Нужно е. Пълна глупост е това, че не трябва да се пуска аератор дори и при аквариуми с малки размери.
За пример - вътрешен филтър за 30л. аквариум( 300л/ч) аерираше водата, до момента в който спря да прави балончета. За две седмици се появиха бели петна по хрилете на рибите в резултат на затруднено дишане. Сега с помпичката за въздух нещата се нормализират.
   Супер глупаво е да се пише , че няма нужда. Аз също се подведох по тая статия, но сега не мисля, че е вярна. Аквариумът не е океан или язовир, а е затворено пространство, в което водата се сменя най-много веднъж на седмица и при наличието на капаци и още един куп оборудване не виждам как ще се насити с кислород, само с една циркулация на водата.

Как можа да напишеш толкова глупости само с две-три изречения, а? Прочети пак основният зададен въпрос.  *THUMBS UP*

nidkolio

Цитат на: dreamfool - 19.05.2008 11:07
Да. Нужно е. Пълна глупост е това, че не трябва да се пуска аератор дори и при аквариуми с малки размери.
За пример - вътрешен филтър за 30л. аквариум( 300л/ч) аерираше водата, до момента в който спря да прави балончета. За две седмици се появиха бели петна по хрилете на рибите в резултат на затруднено дишане. Сега с помпичката за въздух нещата се нормализират.
   Супер глупаво е да се пише , че няма нужда. Аз също се подведох по тая статия, но сега не мисля, че е вярна. Аквариумът не е океан или язовир, а е затворено пространство, в което водата се сменя най-много веднъж на седмица и при наличието на капаци и още един куп оборудване не виждам как ще се насити с кислород, само с една циркулация на водата.

Не искам да споря, но ще споделя моя опит.
От година, година и половона имам аквариум ~60 литра. До сега никога не съм пускал мехурчета вътре. Защо?
Отговора е много прост и логичен. Кислорода във водата се разтваря главно от движението на повърхноста на водата, ако имаш филтър който да върти водата и да прави повърхноста да се движи, няма нужда от аератор.
Друг е въпроса дали естетически ти харесва повече да имашбалончета....
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

dreamfool

Цитат на: bigbeer - 19.05.2008 11:15
Как можа да напишеш толкова глупости само с две-три изречения, а? Прочети пак основният зададен въпрос.  *THUMBS UP*

Ами предлагам ти ти да прочетеш внимателно отговорът ми колега и после да коментираш. Доколкото съм запознат филтрите се продават с два механизма - флейта и комплект за подаване на въздух. Когато използваш приставката за въздух не ти е необходима аератор помпа, защото водата хем се филтрира, хем се насища с кислород. Когато механизмът се повреди , ако нещата се оставят само на циркулацията на водата се получава кислороден глад.  *thanks

theater

Не се получава кислороден глад, ако филтърът е съобразен с аквариума.  *DONTWORRY*

Жив и здрав !
140л - харацини
http://starividri.org

ata_nas

Цитат на: nidkolio - 19.05.2008 11:17
Отговора е много прост и логичен. Кислорода във водата се разтваря главно от движението на повърхноста на водата.


Точно казано.

Raven

Цитат на: dreamfool - 19.05.2008 11:07
Да. Нужно е. Пълна глупост е това, че не трябва да се пуска аератор дори и при аквариуми с малки размери.
За пример - вътрешен филтър за 30л. аквариум( 300л/ч) аерираше водата, до момента в който спря да прави балончета. За две седмици се появиха бели петна по хрилете на рибите в резултат на затруднено дишане. Сега с помпичката за въздух нещата се нормализират.
   Супер глупаво е да се пише , че няма нужда. Аз също се подведох по тая статия, но сега не мисля, че е вярна. Аквариумът не е океан или язовир, а е затворено пространство, в което водата се сменя най-много веднъж на седмица и при наличието на капаци и още един куп оборудване не виждам как ще се насити с кислород, само с една циркулация на водата.

Наистина е по добре да прочетеш още малко преди да пращаш по дяволите съвременната акваристична теория като цяло.

Обогатяването на водата с кислород става на принцпа на дифузията а не на балончетата атмосверен въздух които вкарваш с аератора.
Тоест ако имаш движеща се водна повърхност която да забърсва молекули с кислород от въздуха ще имаш много по ефективно насищане с кислород отколкото от бързо заминаващите си към повърхността балончета от аератора.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dfdid

dreamfool не давай акъли без да си сигурен.Ако при теб само движението на водата и
на повърхността и не е дстатъчно значи нещо при теб не е както трябва.
Аз на 60л. със вътрешен филтър проблеми от типа кислороден глад не съм имал.Даже вместо да ми
вкарва кислород на негово място съм пуснал ЦО2.Така че движението на водата е напълно достатъчно според мен.

bobbyboy00

Благодаря на всички за изчерпателните мнения.Засега ще оставя нещата така както са и ще следя процесите.

dreamfool

Тъй като всички се нахвърляте, когато има различно мнение без да се замисляте ще ви поясня още малко.
Според вашата теория вътрешен филтър 300л./ч за няма и 30л. аквариум достатъчен ли е? Май да.
Е това нещо като се задръсти каква циркулация на водата ще има?  :duvar:
Пред алтернативата да чистя филтъра всеки ден, за да няма кислороден глад аз избирам по-разумния начин да си вкарвам кислород с помпичка.
   Нека не забравяме, че рибите не са единствените обитатели на аквариума и допълнителното подавване на кислород не е всеки път излишно.

_777_

Цитат на: dreamfool - 27.05.2008 09:24
....................
Според вашата теория вътрешен филтър 300л./ч за няма и 30л. аквариум достатъчен ли е? Май да.
Е това нещо като се задръсти каква циркулация на водата ще има?  :duvar:........................
Извинявай но при работен обем на помпата 300л./ч за 30л аквариум едва ли ще се задръсти за един ден,друг е въпроса дали те мързи да го чистиш.Малко по надолу Raven много ясно ти е обяснил как става насищането на водата с кислород. ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.org%2Frg38pb2jt%2F24_05_15.jpg&hash=6f97fcaa79676235e44de93c1abe16d6edfa3739

dreamfool

Цитат на: _777_ - 27.05.2008 09:41
Извинявай но при работен обем на помпата 300л./ч за 30л аквариум едва ли ще се задръсти за един ден,друг е въпроса дали те мързи да го чистиш.Малко по надолу Raven много ясно ти е обяснил как става насищането на водата с кислород. ;-)

Май не схвана иронията, колега  :-P Аз мързела на го познавам, но при положение, че този филтър го чистих 2 пъти на седмица и водата винаги е била чиста, но се спря въздуха, явно нещата опират до калпава техника, а не до мързел  :-D

_777_

Явно не искаш да разбереш за какво ти говорим. *NO*А това че ти си си купил калпава техника е твой проблем. :-P
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.org%2Frg38pb2jt%2F24_05_15.jpg&hash=6f97fcaa79676235e44de93c1abe16d6edfa3739

dreamfool

Брей, че си любезен, колега  ]:-> Само не мога да разбера докога ще го играеш като божи наместник във форума  *ROFL*
   Хайде спете спокойно сега, че все едно в джигера ви бръкнах като казах, че предпочитам и препоръчвам аератор помпичка.
    Все месии сте се събрали тука та да взема да си замълча  *CRAZY*
    Вълкът има дебел врат , защото сам си върши работата  :-D

miTko

Виж какво dreamfool, едно е да си наджвъкаш аератори в аквариумите, щото ти е дебел врата, друго е да правиш подобни изказвания:
Цитат на: dreamfool - 19.05.2008 11:07
Да. Нужно е. Пълна глупост е това, че не трябва да се пуска аератор дори и при аквариуми с малки размери.
Схващаш ли разликата?
Разни мои АКВАРИУМИ 

dreamfool

Митко, не изпадай в транс и ти сега като всички останали. Хайде ще бъда послушно момче  *DONTWORRY*
Пиите по бира, за да охладите страстите, че взеха да ви набъбват нервите в тая жега, което никак не е добре.  *CRAZY*

ata_nas

28.05.2008 10:07 #18 Last Edit: 28.05.2008 10:08 by ata_nas
Цитат на: dreamfool - 28.05.2008 09:56
Митко, не изпадай в транс и ти сега като всички останали. Хайде ще бъда послушно момче  *DONTWORRY*
Пиите по бира, за да охладите страстите, че взеха да ви набъбват нервите в тая жега, което никак не е добре.  *CRAZY*


Синко, предполагам, че искаш да кажеш патос, а не транс!
Не се пише пиите, a пийте!

miTko

Цитат на: dreamfool - 28.05.2008 09:56
Митко, не изпадай в транс и ти сега като всички останали. Хайде ще бъда послушно момче  *DONTWORRY*
Пиите по бира, за да охладите страстите, че взеха да ви набъбват нервите в тая жега, което никак не е добре.  *CRAZY*


Ето какво си питал преди 3 месеца само:
Цитат на: dreamfool - 28.02.2008 13:39
Здравейте!
   Сложих си на двата аквариума вътрешни филтри - има ли смисъл да слагам приставката за въздух или може да работи без нея и директно да се филтрира водата. И ако да трябва ли да подавам въздух в аквариума - 30л.
   Втори въпрос - вътрешен филтър пак китайски , флейтата е над водата и не подавам въздух. Трябва ли да подавам въздух? 20л. (аква)

( http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,11219.msg144736.html#msg144736 )

Та се зачудих кога се изучи толкова, че акъл да даваш на другите? :karamse:
Аз пък обичам да казвам, че човек трябва да чете повече отколкото(и преди) да пише, за да не изпада в такива ситуации!
Бирата няма къде да избяга! *DRINK*
Разни мои АКВАРИУМИ 

dreamfool

Цитат на: ata_nas - 28.05.2008 10:07
Синко, предполагам, че искаш да кажеш патос, а не транс!
Не се пише пиите, a пийте!

Бате Насо, грешно предположение. Транс е думичката , не е патос.
Забележката за пиенето се приема.

Митко, хубаво си ми намерил въпроса и отговорите сигурно си видял, ама само пак не си разбрал, че цялата тирада тука е, за да опровергае закостенелите, понякога неприложими и съответно неверни измислени правила на форумското общество. 

ata_nas

Хайде сега, ако обичаш да отвориш речника на чуждите думи в Българският език и да прочетеш какво означава транс, и какво означава патос!
p.s. Направи го бързичко, че Митко скоро ще извади метлата!

miTko

28.05.2008 13:19 #22 Last Edit: 28.05.2008 13:21 by miTko
Виж сега dreamfool , няма начин човек да опровергае нещо което не разбира. Освен тукашното форумно общество има още доста чужди такива, защо не се позавъртиш там да надникнеш и прочетеш по въпроса, но не избирателно?
Освен ако не си бъдещия Кочев! Тогава си връщам думите назад. :-D *dontknow*

Наско аз не бърша тук, а човека го няма! *THUMBS UP*
Разни мои АКВАРИУМИ 

Raven

Цитат на: dreamfool - 28.05.2008 13:11
............закостенелите, понякога неприложими и съответно неверни измислени правила на форумското общество. 

Ако смяташ че пускането на аерация в аквариум е новаторска идея,а отричането и е закостеняло и невярно твърдение.....
...значи си имаш собствено мнение.

Уникално и стряскащо мнение,разтърсващо основните принципи,но все пак възбуждащо и интригуващо- като глътка свеж амоняк след нокаут.

Абе важното е човек да си има мнение.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dreamfool

Цитат на: raven - 28.05.2008 13:34
Ако смяташ че пускането на аерация в аквариум е новаторска идея,а отричането и е закостеняло и невярно твърдение.....
...значи си имаш собствено мнение.

Уникално и стряскащо мнение,разтърсващо основните принципи,но все пак възбуждащо и интригуващо- като глътка свеж амоняк след нокаут.

Абе важното е човек да си има мнение.


Вече ми става смешно. Тука си стана седянка. Всеки се хваща за предишния пост и подхваща перото. Нека уточня за последно:
1. Никой тук не открива топлата вода.
2. Всеки е свободен да изложи своята гледна точка и да я защити с аргументи.
3. Тук сме се събрали за да си помагаме. Не виждам защо всички се бунтуват на нещо, което съществува и до сега , а именно допълнително подаване на въздух в аквариуми при различни условия ( дори при наличието на вътрешен филтър).

За бате Насо само да уточня, че транс е състоянието, в което изпадат всички песимисти, когато видят оптимист, и го обръщат на патос.

Митко, децата нямат спирачки. Аз комплект съм си сложил и това, което ме е интересувало съм го прочел внимателно. Ако ти четеш избирателно, проблемът не е мой.
   

miTko

Тук позна - не съм оптимист! Затова спирам да споря с радиото. Приканвам и останалите да направят същото. *privet*
Разни мои АКВАРИУМИ 

dreamfool

Цитат на: miTko - 29.05.2008 10:05
Тук позна - не съм оптимист! Затова спирам да споря с радиото. Приканвам и останалите да направят същото. *privet*

Едно добро попадение и от теб само дето твоето радио е замряло, защото моето хваща всички станции, а не само "Хоризонт"  ;-)

torsade

Уаааау, всички станции на веднъж???? Ужас!
Охлювът не ни е враг!

dreamfool

Цитат на: torsade - 29.05.2008 15:25
Уаааау, всички станции на веднъж???? Ужас!
*ROFL*

На това му се казва развален транзистор.  :-D

Longanlon

Тука май прекалено се разприказваха някои хора.

На който не са му ясни нещата с филтрацията и аерацията, да прочете FAQ преди да дава 'компетентни' мнения.

А модераторите - не знам що се връзвате на плоски заяждания. 8-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Similar topics (5)

13568

Публикации: 16
Прегледи: 9890

27862

Публикации: 5
Прегледи: 6013

9568

Публикации: 20
Прегледи: 15757

50449

Публикации: 6
Прегледи: 3032

13563

Публикации: 8
Прегледи: 6020