• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:00

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

130-150л. Оборудване

Започната от BatV, 08.06.2009 14:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

BatV

08.06.2009 14:34 Last Edit: 08.06.2009 15:12 by BatV
Здравейте,
Първо хубав и полезен форум, намерих доста интересни неща. Преди 15-години имах малък аквариум, които подържах прилично с наличната тогава техника. Сега нещата доста са се променили откъм оборудване, аксесоари,храна и др... Така, че ми е нужна малко помощ. Имам малко въпроси относно аквариума , които съм решил да поставя в хола си. Мисля да пусна 4 златни рибки. Разбрах, че се гледат много лесно, стига да имаш качествена филтрация, защото много цапат. А от друга страна стават големи и ще се виждат спокойно от далече - хола ми е прилично голям 60кв м  и искам големи рибоци. Приемам и предложения за друг вид големи риби, още не съм решил твърдо за златни.
Наскоро сглобих аквариум с размери 100х30х50мм - тва прави 150л до горе, от тук идва първия въпрос - 1.Докъде да го пълня? , майстора които ми го прави сложи оребрения на 5см от върха на продълговатите стени - каза,че така трябва за да не се огъне. Като прочетех из форума , разбрах че при дебелина на стъклото 8мм за 130-140л това не е нужно но както и да е..

Второ колебая се м/у тези външни филтри: sera fil Bioactive 250 ; sera fil Bioactive 250 + UV ; Eheim Professional 2224
Тук въпросите ми са: Кои от филтрите е по-лесен за експлоатация? Колко често се сменят пълнежите? Струват ли си 100-те лв. отгоре за УВ при варианта на Sera?

Капак ще изработя сам , прочетах темите тук, но пак имам въпроси: Задържително ли ми трябва стъклен капак преди основния и какво представлява ? На какво растояние да са лампите от нивото на водата? 

За осветление съм избрал 2х25W от лампите на Sera, но има много разновидности и незнам каква комбинация да избера? sera plant color ; sera daylight briliant ; sera tropic sun Royal ; sera blue sky Royal ;sera deep sea Special

Това е общо взето, мого въпроси , но акварум се прави 1 път и трябва да стане добре!
Благодаря предварително!
Със Здраве!

mejdupraznika

08.06.2009 14:40 #1 Last Edit: 08.06.2009 14:43 by mejdupraznika
Цитат на: BatV - 08.06.2009 14:34
Здравейте,
Първо хубав и полезен форум, намерих доста интересни неща. Преди 15-години имах малък аквариум, които подържах прилично с наличната тогава техника. Сега нещата доста са се променили откъм оборудване, аксесоари,храна и др... Така, че ми е нужна малко помощ. Имам малко въпроси относно аквариума , които съм решил да поставя в хола си. Мисля да пусна 4 златни рибки. Разбрах, че се гледат много лесно, стига да имаш качествена филтрация, защото много цапат. А от друга страна стават големи и ще се виждат спокойно от далече - хола ми е прилично голям 60кв м  и искам големи рибоци. Приемам и предложения за друг вид големи риби, още не съм решил твърдо за златни.
Наскоро сглобих аквариум с размери 100х50х30мм - тва прави 150л до горе, от тук идва първия въпрос - 1.Докъде да го пълня? , майстора които ми го прави сложи оребрения на 5см от върха на продълговатите стени - каза,че така трябва за да не се огъне. Като прочетех из форума , разбрах че при дебелина на стъклото 8мм за 130-140л това не е нужно но както и да е..

Второ колебая се м/у тези външни филтри: sera fil Bioactive 250 ; sera fil Bioactive 250 + UV ; Eheim Professional 2224
Тук въпросите ми са: Кои от филтрите е по-лесен за експлоатация? Колко често се сменят пълнежите? Струват ли си 100-те лв. отгоре за УВ при варианта на Sera?

Капак ще изработя сам , прочетах темите тук, но пак имам въпроси: Задържително ли ми трябва стъклен капак преди основния и какво представлява ? На какво растояние да са лампите от нивото на водата?  

За осветление съм избрал 2х25W от лампите на Sera, но има много разновидности и незнам каква комбинация да избера? sera plant color ; sera daylight briliant ; sera tropic sun Royal ; sera blue sky Royal ;sera deep sea Special

Това е общо взето, мого въпроси , но акварум се прави 1 път и трябва да стане добре!
Благодаря предварително!
Със Здраве!
1.Щом ти го е правил майстор значи би трябвало да го е пълнил да види дали е добре, такаче го пълни догоре, ако не го е пробвал пълни до горе и да останат 4-5 пръста, след 1-2 дена напълни до горе 1-2 пръста.
2.Аз лично съм за Eheim-a, нямам наблюдение върху канистъра с УВ, Според мен по надеждно е  другият ув , т.е самостоятелно с вход и изход. А и не се знае дали има резервни части за тоя на Сера, ако си решил да взимаш него канистър, питай сера дали имат части.
3.Задължително преди това стъклени капаци, защото всичкото изпарение ще отива в матеряла от който си изработил капака и ще последва издуване.
4. Осветление нека някой друг да изкаже мнение.

BOJO

08.06.2009 14:57 #2 Last Edit: 08.06.2009 14:58 by BOJO
Здравей колега,

относно въпрос 1 - за пълнененето на аквариума - ако височината е 30 см , и имаш разпънки на 5 см, водния стълб трябва да е 25 това, според мен може да пълниш спокойно на един пръст (1-1,5 см) от разпънките.
относно 2 въпрос - филтрите: категорично за Eheim Professional 2224, за мен не са оправдани 100 лв за ув лампа, но това е субективно мое мнение.
относно стъкления капак, хубаво е да имаш. Относно лампите - мойте са на около 6-9 см от водното равнище. Относно вида им....бих ти предложил Силвания Гролукс + Силвания Аквастрар (по 12-17 лв всяка пура )

Бих те посъветвал да не бързаш с покупки. Разгледай , помисли и прочети предварително. Нека по компетентни колеги се изкажат.
Поздрави


mejdupraznika

Мисля че 30 е широчината на аквариума , а 50 е височината?

BatV

Да точно така, ширината е 30 , а височината 50 - редактирах предишния ми пост.

BOJO

Цитат на: BatV - 09.06.2009 15:18
Да точно така, ширината е 30 , а височината 50 - редактирах предишния ми пост.

Да, това не променя много нещата. Аз бих пълнил на 1- 2 пръста под разпънките. От естетическа гледан точка , растоянието до разпънките не ми допада да е повече. Стъклото там винаги е запотено и се утаяват соли.

BatV

До разпънките са 5см + 1см разпънка + 3 см под распънките(два пръста както каза Божо) - това е близо 9-10см от върха. Като го сметна става 30литра по- малко или от 150л на 120л.

Тъй като ще гледам златни риби, а те стават прасета хич не ми се ще този вариант . Проблем ли е ако разпънките се покрият и го напълня на 2см от върха? Така аквариума ще е 144л.

10х

BOJO

BatV : Изчкай още мнения по темата. Аз лично нямам опит. От естетическа гледна точка споделям моето мнение, но дали това е правилно .... изчакай още мнения.
Бтв, ти смяташ външен обем. Не вземаш предвид дебелината на стъклото. Вътрешния обем ще е по-малко. Ако стъклото е 8мм, според мен при 2 см под горния ръб на аквариума водата е 131-132 л.

BatV

Прав си Божо. Ето и точната сметка 9,84 х 2,84 х 4,8 = 134литра. Мисля , че ще стигне за 4 броики златни.

Similar topics (5)

18260

Публикации: 14
Прегледи: 8546

15360

Публикации: 6
Прегледи: 6490

53044

Публикации: 4
Прегледи: 2109

45036

Публикации: 1
Прегледи: 2075

24403

Публикации: 2
Прегледи: 3478