• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:08

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Смяна на в&#

Започната от Асен, 26.05.2004 16:16

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Асен

Планирам да си напрявя около 300-400 литров аквариум. Баща ми е обещал и е сигурно.  :D Само ме притеснява как ще сменям водата. Четох, че е хубаво да престоява поне 24 часа. Ако сменям 30% това са доста - около 100 л. Просто няма къде да я държа. Може ли да слагам директно от чешмата? Или по-малко количество? Един път седмично добре ли е?

artmika

Цитат на: "Асен"Планирам да си напрявя около 300-400 литров аквариум. Баща ми е обещал и е сигурно.  :D Само ме притеснява как ще сменям водата. Четох, че е хубаво да престоява поне 24 часа. Ако сменям 30% това са доста - около 100 л. Просто няма къде да я държа. Може ли да слагам директно от чешмата? Или по-малко количество? Един път седмично добре ли е?

прав си - 100 литра са си 100 литра, но точно по толкова ще трябва да сменяш.
директно от чешмата - забрави! Има хлор във водата, който е съвсем ненужен на рибките, да не говорим, че хич не е полезен за тях  :lol:
Може и по-малко от 24 часа да престои водата - достатъчно са поне 2-3 за да излезне хлора от нея.
Иначе - един път седмично си е екстра, но количеството от 100 литра си остава...

etg

Като пуснеш много силна стуя хлорът се отделя сам.
Съдържанието на хлор във водопроводната вода е по голямо през лятото околкото през зимата, така че зимата въобще да не те притеснява( при това трябва да се съобразиш с t, затова директно от чешмата) , колкото до лятото вариант е поне част от водата да наливаш предварително.
Иначе много силната струя в широк съд оправя нещата, след това поне няколко минути водата да престои в съда , за да се избистри . :P

Boby_

Цитат на: "etg"Като пуснеш много силна стуя хлорът се отделя сам.
Съдържанието на хлор във водопроводната вода е по голямо през лятото околкото през зимата, така че зимата въобще да не те притеснява( при това трябва да се съобразиш с t, затова директно от чешмата) , колкото до лятото вариант е поне част от водата да наливаш предварително.
Иначе много силната струя в широк съд оправя нещата, след това поне няколко минути водата да престои в съда , за да се избистри . :P

Да, и аз така правя - нямам условия да налея стотина литра и да чакам, затова отварям крана до край и пълня един голям леген. Почти всичкият хлор излиза. После наливам направо тази вода.

77

ако имаш вана няма проблем, пълниш я и след 8часа водата е готова.има и препарати които премахват хлора ,но пак ти трябва съд.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

artmika

Цитат на: "77"ако имаш вана няма проблем, пълниш я и след 8часа водата е готова.има и препарати които премахват хлора ,но пак ти трябва съд.

само да добавя - дори и с препарати не може да се налива веднага.
поне десетина минутки се изчаква и тогава

Пилето

Пиша в тази тема, за да не отварям нова пак за смяната на вода.

Водата от чешмата тече с някакви частици вътре. Ситни са,  и се виждат като погледнеш на светлина. Може би някакъв пясък или не знам какво. Като престои един ден, за да е готова да я сипвам, мръсотийките вътре пак си ги има. Как да се справя с тях, или не вредят.

Мога ли да сипвам минерална вода? чудя се

//както разбирам, може и по-малко време да я чакам - а става ли й нещо лошо, ак опрестои много дълго? примерно два дни престояла вода да сипвам, вредно ли е за рибите?//

VassetZ

Частиците се премахват, като сложиш една цетка на чешмата :wink:
абе вие как пиета тая вода бе?
а минералната вода май нестава :roll: ???

dido

това 30% ми се струва доста, за такъв голям аквариум (>300 л) бих сменял 20% (1/5) от водата

Radi

За минерална вода изобщо забрави. Самите минерали са адски вредни за рибите и направо ще ги убиеш. Като бях по-малък се изхитрих с няколко 10л туби минерална и ефекта беше очевиден-за 10 дена рибите измряха една след една. Както ти казаха по-горе в широк съд е най-добре и то за няколко часа. И си сложете цедки на чешмите, че наистина има много боклуци...

Пилетто

Благодаря ви.

Ами, тя водата не винаги е такава, и като не е такава,  я пием, а иначе - пием минерална.

И аз мислех, че минералната е вредна, но на няколко сайта /не български/ прочетох, че имало някакви меки или слабоминерализирани, които ставали.. и се усъмних дали пропускам нещо... Но няма да им сипвам минерална, то и на етикетите им не може да се вярва, така че...

Vlado

Към Боби и ЕТГ:
Как разбирате, че хлорът е излетял????

По темата: Наистина е добре водата да отстоява, но това е по-скоро препоръка, отколкото правило. И според мен е много да се сменя 30%.
И още нещо: Виждал съм проточни аквариуми, където водата се доставя направо от чешмата. Прекрасно се чувства всичко в тях, но е малко трудно за направа и регулиране на струята, а и повишава много сметката за ток.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquael.pl%2F_images%2FBaner_main.jpg&hash=ce3a2e621ee2cdd4e8f4513fba0aad85bc52e813

Boby_

Цитат на: "Vlado"Към Боби и ЕТГ:
Как разбирате, че хлорът е излетял????

По темата: Наистина е добре водата да отстоява, но това е по-скоро препоръка, отколкото правило. И според мен е много да се сменя 30%.
И още нещо: Виждал съм проточни аквариуми, където водата се доставя направо от чешмата. Прекрасно се чувства всичко в тях, но е малко трудно за направа и регулиране на струята, а и повишава много сметката за ток.

:lol: По цвета и прозрачността на водата, разбира се. Както и по това, че след поставяне на такава вода в аквариума по стените и камъните не се образуват мехурчета. Тези мехурчета са не само от хлор, разбира се, а и от разтворен въздух и други газове, но все пак липсата им показва отсъствието на хлор във водата според мен. Не е възможно, разбира се, така да се отървем от всичкия хлор, но поне "разкарваме" достатъчно от него, че да намалим до минимум дразненето на хрилете и съответно стреса за рибите.

sho

Вчера си зех пт практикер "строителен леген"  - много удобна работа - 90л. , не заема толко много място колкото звучи:)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

etg

ЦитатКъм Боби и ЕТГ:
Как разбирате, че хлорът е излетял????
Той Боби ти е написал част от видимите белези, аз ще засегна невидимите.
Не знам как си с обонянието, но когато пуснеш много силна струя вода особено топла  и чешмата има цедка, особено след някаква профилактика на ВиК мрежа(тогава блъскат много хлор във водата) миризмата на излизащия хлор се усеща съвсем спокойно.
Също така можеш да го изкараш със силно аериране(същата функция има и цедката, като раздробява водната струя и увлича частици въздух).

Ама и грам обоняние да нямах, пак щях да се досетя!!!! :lol:

Similar topics (5)

46618

Публикации: 2
Прегледи: 2715

3714

Публикации: 2
Прегледи: 2711

57823

Публикации: 10
Прегледи: 3118

11930

Публикации: 4
Прегледи: 2809

32337

Публикации: 6
Прегледи: 7098