• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 18:43

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Външен филтър

Започната от MAKAPOB, 27.12.2005 23:32

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

topspeed

Ясно, значи нее от съществено значение позицията на помпата :idea:
Аз съм се спрял вече на една такава/външна с дебит от 1200 л/час /
Остава само да намеря и няколко други етусиасти като мен да си направим такъв филтър, това се налага защото намерих всички необходими материали за изработката, но никой не иска да ми продаде част от тръбата  :cry:  :cry:  
намерих дори и въпросните тапи като за този филтър тук http://lis.aqa.ru/bigcan/bigcan.html
Е ако има мераклии пишете че ми се прави филтър  :D

abaro

Цитат на: "Joro Vn"Няма значение като механика на флуидите  :wink:. Системата е циркулационна :!:  :!:
Ти много пъти застъпваш тази теория ама аз мисля че грешиш, при това принципно. Защото забравяш хидравличното съпротивление на самия филтър. И защото различните видове помпи имат различна характеристика в зависимост от разликата в налягането на входа и на изхода. Едно е при бутална, съвсем друго при центробежна.
Пример: Сравнително замърсен канистър поставен на 1м под водната повърхност. На входа е почти 0 бара на изхода над 0,1 бар. Как да няма значение каква е денивелацията и къде се намира помпата - преди или след филтъра.
Може да не съм бил много прецизен, ама да не издребняваме че ще станем прекалено много теоретиците във форума.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Vojda

Цитат на: "topspeed"Ясно, значи нее от съществено значение позицията на помпата :idea:
Аз съм се спрял вече на една такава/външна с дебит от 1200 л/час /
Остава само да намеря и няколко други етусиасти като мен да си направим такъв филтър, това се налага защото намерих всички необходими материали за изработката, но никой не иска да ми продаде част от тръбата  :cry:  :cry:  
намерих дори и въпросните тапи като за този филтър тук http://lis.aqa.ru/bigcan/bigcan.html
Е ако има мераклии пишете че ми се прави филтър  :D
Колега,
beliavoin@abv.bg-това ми е пощата,
beliavojd-ми е ник-а в Skype.
Аз си правих такъв филтър и мога да ти обясня всички неясноти по въпроса.

NikolaV

Вожде, обясни ги тук направо!
Аз вече се отказах да си правя, но мисля ще е интересно за хората. Интересува ме как реши въпроса със закрепването на горната тапа?
Иначе останалото е лесно и получаваш за почти без пари един много прост филтър на принципа на Eheim Classic.

topspeed

когато аз си направя моя ще ви дам снимки и точни инструкции дори и за горния капак който според мен нее голям проблем, но когато съм готов ще стане ясно, само диаметъра ми е още "Х" и цената на помпата ме притеснява 75кинта ако има по евтин вариант давайте предложения

NikolaV

Цитат на: "topspeed"когато аз си направя моя ще ви дам снимки и точни инструкции дори и за горния капак който според мен нее голям проблем, но когато съм готов ще стане ясно, само диаметъра ми е още "Х" и цената на помпата ме притеснява 75кинта ако има по евтин вариант давайте предложения
За колко литра аквариум го правиш? И каква е помпата за 75 лв.?

topspeed

в момента ще го ползвам за 100 литра но идеята ми е след време да ми върши работа и за около 350 литра
помпата която ми допадна има дебит 20литра в минута, външна е т.е. нее потопяема обаче ме притеснява че е китайска и малко не ми вдъхва доверие не съм прочел но имайки предвид колко и е отвора смятам че водния стълб няма да е по-малък от 1,5-2 метра

Joro Vn

ЦитатМоже да не съм бил много прецизен, ама да не издребняваме че ще станем прекалено много теоретиците във форума.
Abaro, къде виждаш страници теория. Това не е теория, а си е доказана практика при избор на центробежна циркулационна помпа. Готов съм да се обзаложим на каса от това, което е под ника ти  :wink: . Пак за n-ти път казвам- при циркулационна система смукателната и нагнетателната височина взаимно се елиминират и от значение при избора на дебита на помпата остават само линейните и местните хидравлични съпротивления, също и вискозитета на течността. В случая, вискозитета също не се отчита /при вода/. За хидравличите съпротивления мога да ти препоръчам едно доста добро 3 - 4-ри пръста дебело книжле: "Справочник по хидравлични съпротивления" от Иссак Идельчик. Там нещата са на границата между теория и практика. Същият автор има и други издания по темата. За друг тип помпи, които споменаваш, няма да говорим в този форум, а когато заседнем на "ника ти", че ще ми трябва помощ  :D  :wink: .
Все пак малко и за останалите колеги. Местните и линейни съпротивления намалят реалния дебит/ количеството течност, която помпата придвижва/. Местни са филтъра като цяло с пълнежите си, проточни нагреватели и UV- лампи, кранчета, муфи, щуцери, преходи, бленди, обратни клапани/клапи/, дюзи, колена, тройници и др. елементи по системата. Колкото са по- малко на брой, толкова по- добре. Колкото отворите им вътре са по- големи, толкова по- добре. Дори и резки завои на тръбопроводите/например коляно 90 градуса/ влияят негативно. Като най- голямо местно съпротивление се оформя филтъра с пълнежите. То е променливо и нараства при затлачване на филтърните елементи.
Линейни са тръбопроводите и маркучите. Колкото са с по- голям вътрешен диаметър, по- гладки, с по- малка дължина, толкова по- добре.

Vojda

Цитат на: "NikolaV"Вожде, обясни ги тук направо!
Аз вече се отказах да си правя, но мисля ще е интересно за хората. Интересува ме как реши въпроса със закрепването на горната тапа?
Иначе останалото е лесно и получаваш за почти без пари един много прост филтър на принципа на Eheim Classic.
Да,най-добре за всички ще е да опиша как съм го направил,но ще е след няколко дни,че много работа ме е налегнала напоследък.А разглобяемата част (горната) наистина е проблем и немога да твърдя ,че съм решил въпроса много удобно за чистене.
А за помпата,незнам каква ще да е тая китайска ,пък и за 75 лв. :roll: За съпоставка:resun -1100 л/ч-24 лв.!

abaro

Абе човек, говоря за това че в системата филтър-помпа-аквариум смукателната и нагнетателната височина взаимно НЕ се елиминират, защото филтъра (пълнежите по-точно) със своето много голямо съпротивление поставя помпата в такава ситуация като че ли смуче вода от съд който е на 1м под нивото на аквариума и я тласка в аквариума. Ситуацията даже е по-зле.
Ако го няма филтъра (пълнежите) си прав но в общия случай ти ще черпиш :beer
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Joro Vn

Abaro, когато пресмяташ дебита на помпата, в изчисленията се включва смукателна и нагнетателна височина, местни и линейни съпротивления /обобщени като хидравлични съпротивления/, и вискозитет на течността. Не ги омесвай като омлет на майстор Миро :D . Това, за което ти говориш в последния си пост, е МЕСТНО СЪПРОТИВЛЕНИЕ. Ако системата не беше циркулационна /например качваш вода от аквариум с по-ниска кота към аквариум с по- висока кота/, към това МЕСТНО СЪПРОТИВЛЕНИЕ ще трябва да добавиш загуба на дебит от смукателна + нагнетателна височина. Тук също може да има частни случаи на елиминиране на височините- например ако помпата не е на кота между двата аквариума, а е на кота, по- ниска от котите и на двата. Загубата на дебит от височина никак не е за пренебрегване, при условие, че се включва в изчисленията. Например ако разликата в котите на двата аквариума от горния пример е 2 метра, това е напор около 0,2 м. Такива са възможностите на добрите аквариумни помпи, включително и на канистрите. Като прибавиш напора, получен от хидравличните /местни и линейни/ съпротивления, може и никаква вода да не може да качиш. Смукателната и нагнетателна височина, хидравлични съпротивления и вискозитет при изчисленията се преобразуват като стойност на съпротивление. Сумата от всички тези съпротивления формира напора на системата- колкото стойността им е по- висока, толкова е по- голям е и напора. И ако той например съвпадне с максималния напор на помпата /от работната и характеристика/, помпата ще върти напразно, без да предвижва водата в системата. По работна характеристика при мах. напор дебита на помпата е нулев. Значи стремежът е напора на системата да бъде колкото е възможно по- малък от напора на помпата /от работната и характеристика/. А и помпата може да изпадне в т.н. "помпаж"- процес, действащ и разрушително в буквалния смисъл.
В болшинството случаи загубите от местни и линейни съпротивления се пренебрегват, в случай, че са добре подбрани и са малко на брой. Филтърът като местно съпротилние обаче остава- той формира може би около 70-80 % от общите загуби на системата.
Ако обясненията от този и предните ми постове не ги приемаш, не смятам повече да те убеждавам тук, а на масата :D . Надявам се, че ще са полезни на други колеги.

dido

Е така де - то това е хидравличното съпротивление в случая. Говорите за едни и същи неща на практика - резултата е намален дебит :-)

Similar topics (5)

2487

Започната от kraltchev


Публикации: 14
Прегледи: 9078

16998

Публикации: 4
Прегледи: 3011

47797

Започната от getsata73


Публикации: 7
Прегледи: 4100

41763

Публикации: 11
Прегледи: 4440

4838

Публикации: 15
Прегледи: 8656