• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 02:12

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

стартиране на аквариум - мнение и препоръки

Започната от strator, 19.01.2010 11:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

strator

Аквариум – размери 80x35x40 112 литра стъкло 6мм
стъклата ще ги режем и лепим с черен силикон:
2 бр. 800x400
2 бр. 400x350
1 бр. 800x362
Коефициент на дифузия на кислорода във водата = 3,1
Камъни = 12 кила
Осветление - 2 x 18 W  или 2 x 24W
Филтър - незнам???
сера външен филтър sera fil Bioactive 130 + UV – 60лв.
Aquael FILTER FZN-2 – 220  лв.
Aqua El Filter Mini Kani 120 120 лв.
Външен филтър "UNIMAX 250"212 лв.
Aqua EL Pressure Max 600 200 лв.
Външен филтър "BLUEXTREME 700 – 170 лв.
Филтърна тръба - FT - 312

Растения:
Преден Еleocharis
Среден дърво Мангров клон - S
заден план - Riccia fluitans

а рибките забравих те ще са подарък та затова още незнам, но мога да давам препоръки :)

discus

Не разбрах какъв е въпросът , но размерите на стъклата са грешни
2 бр. 800x400
2 бр. 400x350
1 бр. 800x362
няма как дъното да е 362, при размера който си дал в началото 80x35x40

както си написал нещата размерите трябва да са 80x36,2x40=115,8л

BOJO

Два пъти прочетох ама и аз не разбрах какво питаш ?

strator

въпроса е дали има нещо както не трябва и какви препоръки за помпата ще се дадат. За първи път правя такъв аквариум
: 19.01.2010г 13:01ч
четох най различни статии и немога да разбера за такъв аквариум има ли нужда да давам пари за скъп външен филтър и дали за в бъдеще немога да си направя съмп или по-добре да не се захващам....а сега да действам, а и имам намерение повече растения да отглеждам.

Други въпроси които си задавам - колко сантиметра да е дъното за да си засадя добре повече растения и дали с тези размери няма да е зле тогава. мисля си за композиция дясно изнесена от центъра.

А рибките  може би да са стадни някакви
осветлението дали е добре...гледал съм от готови и от чужд опит.

Тъй като ще си правя капака ако е окачен филтъра как се подхожда немойах да намеря снимков материал. А си мисля че не е хубаво да се вижда.

За тези габарите какво да правя с CO2-то - бутилката ми се вижда идеалния вариант!!!

По скоро като начинаещ акварист имам нужда от препоръки :)

Raven

http://aquariumbg.com/forum/index.php?topic=20283.0

Ако ще наблягаш на растения и дребни риби- няма нужда от съмп.
По принцип съмпът и канистъра имат преди всичко функция на биофилтър- те преобразуват амоняка в по безопасният нитрат, за растенията това не е добре тъй като те усвояват по добре амоняк отколкото нитрати.
Естествено не може да има високи нива на амоняк и за това все пак добрата филтрация е необходима, но без да се прекалява с нитрифициращи медии.
Най известният акварист и растениевъд всвета - Т.Амано в своите канистри не слага  пълнежи ускоряващи нитрификацията именно за да намали скоростта и.
В канистрите му има само по малко активната вулканична лава .
Дебитът на канистъра трябва да е минимум 5-6 пъти обема на аквариума, след като се напълни дебита на канистъра пада понякога наполовина, така че е добре да има дебит в запас.
Вътрешен филтър не ти е нужен при положение че имаш свестен канистър.

До тук имам предвид само растителни аквариуми, при аквариуми с риби вече става въпрос за съвсем друга практика.

Ако имаш възможност направи си система за СО2- бутилка под налягане и качествен реактор- несравнима е със самоделката с мая и захар.

Ако ще наблягаш на растенията- по добре е да има по силно осветление.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

BOJO

Равен ти е казал вече. За този обем съмп едва ли е необходим. Скъп външен филтър също не, ако не гледаш много рибочета. Освен това има и прилични предложения за канистри на пазара.
Може да ползваш пауърхед + дунапренена гъба и да си доволен от резултата. Вътрешния филтър  е излишен при тази система.
Важно е ти да определиш какво искаш да направиш. После питаш конкретно.
............. *DRINK*

strator

ахааа благодаря за сега но със сигурност ще имам въпроси......голяма работа е това тамън си мислиш че си го измислил и айде наново :) хахаа *DRINK*

velizara84

Здравейте и аз съм нова във форума. Моля за съвет. Имам 2 малки аквариума от 2,5 месеца общо 15 литра  :-). В 1-вия /10 литра имам 6 данио + 2 малки сомчета анц./ , а във 2-рия 10 малки гупички на 1 месец. Аквариумите са ми с грунд - кв. пясък с гъби камъчета за въздух и с външна малка помпичка. Имам ис и нагреватели и термометри. Растения- явански мъх при гупите , в 10 литр. имам голям анубис.Сменям водата частично всяка седмица по около 30 % от всеки с престояла.
Скоро ми подариха - чисто нов аквариум 50 литра с капак и лампа. Въпросите са ми няколко.
1, Може ли да ползвам старата вода от двата аквариума /15 л. общо / както и стария грунд премесен с нов и да долея престояла  вода още 20литра примерно като за начало, да присадя растението и да преместа старата помпа с гъбата в новия и нагеревателя.
2, При това положение мога ли веднага да изместя всичките рибки /10те малки гупи + 6 данио + 2 сомчета и дали ще има жертви.??
Четох за страртиране на аквариум аккто и за азотния цикъл , но не ми се чака 2-3 седмици.....
Моля за съвет. Благодаря на всички предварително.

danielm

Бухай всичко в новия ... :-), няма какво да чакаш.
А вече си имаш и скаридарник!

Similar topics (5)

47653

Публикации: 5
Прегледи: 3465

3397

Започната от POWERPUFF


Публикации: 23
Прегледи: 14117

33717

Започната от tparvanov


Публикации: 6
Прегледи: 5403

220

Публикации: 19
Прегледи: 13633