• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 02:41

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Смяна на дъно ???

Започната от the_Saint, 11.03.2005 11:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

the_Saint

a i trjabva da izsturze6 gruboto - s aceton samo petnata se 4istjat :wink:

NO CARRIER

Пресният силикон мирише на оцет. Опитай от някой кабинет по химия да си изпросиш концентрирана (ледена) оцетна киселина и пробвай с нея.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

dido

И това съм го пробвал. Като разтворител върши работа в началото. След като полимеризира обаче силикона, вече на му влияе.

NO CARRIER

Бързо търсене намери следното:
ЦитатWhat to do:

1. If the tank isn't already empty and dry, empty it and let it dry! Use your razor blade to remove all of the old silicone from the glass. Try to get as much as you can out from in between the pieces of glass as well. Use a vacuum to periodically suck up the pieces of silicone you've carved away from the glass so you can see what's still attached.

2. When you think you've removed all the silicone and the tank is clean, dampen a cotton swab or paper towel with rubbing alcohol and run it along the corners with your finger. You should be able to "feel" the sticky spots on the glass where a little bit of silicone remains. Go around the tank 3-4 times cleaning off any remaining silicone with alcohol and a razor blade, letting it dry after each cleaning. When you are satisfied that all of the old silicone is gone, let the tank dry completely and go on to the next step.

3. You are now ready to apply the fresh coat of silicone. Before you start, fill a small glass (shot glasses work great) about halfway with rubbing alcohol. Silicone dries quickly so you'll need to be very efficient, especially if you're working on a large tank. Set your rubbing alcohol in the tank (I worked with the tank standing up), and cut the nozzle on your silicone tube.

Note:  For my second coat, I had a buddy apply the silicone while I followed with rubbing alcohol and my finger.  It went a LOT smoother
using this method, I highly recommend it!


4. Working alone: Squeeze your silicone bead along an entire edge of the tank, and don't be stingy! If you're working alone: when you've finished applying the silicone to an edge, dip your finger in the rubbing alcohol and smooth the entire edge making sure there are no air bubbles. Wipe your hands (mostly) clean with a paper towel and move on to the next edge, covering them all in the same manner.

4. With a friend: Have your friend apply the silicone bead to each corner where pieces of glass meet. You'll stay out of each other's way if you do the entire bottom first, then hit the corners. As your friend applies the silicone, follow behind and smooth it with your finger. Dipping your finger in rubbing alcohol will make it glide over the silicone more smoothly – you get a better "feel" for the silicone that way.

5. When you're finished, you should have a nice even bead where all of the pieces of glass join. Use mineral spirits and paper towels to get all the silicone off your hands, then follow up with soap.

6. Let the tank dry for at least 48 hours, then use a razor blade to clean up any spills on your glass. The extra silicone should peel off of flat surfaces fairly easily... you're probably a silicone removal expert by now!

7. Perform a leak/bubble check in your laundry room or outside. Start by putting about 2" of water in the tank. Do a walk around (or just look carefully... mine's a big tank) and look for air bubbles in the silicone. I found one bubble in mine. To fix it I removed about 2" to either side, then patched it with leftover silicone. If there are no bubbles in your base, fill the tank all the way and look for bubbles in the corners.

8. If you're going to do a second coat just to be safe, now is the time. Repeat steps 1-7. If you apply the silicone thick enough the first time, a second coat should be unnecessary.

Good luck on your project!
Интересно е, че на доста места цитират точно този метод - бръснарско ножче и ацетон. Явно работи.  :roll:
Редакция: Ебаси, на няколкото места, които отворих, пишеше ацетон, сега чак се зачетох (копирах последния цитат), тук препоръчват алкохол (спирт)?!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

the_Saint

За спирта - не е лишо да се внимава с краставичките  :lol:
А почиатването от силикона на мен лично ми отне около 2 седмици. До тъмно и на следващия ден дневната светлина ми създаваше още работа.
Поставката съм я замислил от монолитно дърво и коркова подложка.
Снимките или ще са на нещо красиво, или документален репортаж от последното цунами ...........
Кажете нещо за Канистъра. То май като сметна само помпата и напълнителите, ще ми стъпи почти като за нов. Ама тъп и упорит - сам да го направя :lol:

NikolaV

Цитат на: "the_Saint"...Кажете нещо за Канистъра. То май като сметна само помпата и напълнителите, ще ми стъпи почти като за нов. Ама тъп и упорит - сам да го направя :lol:
Виж това! http://lis.aqa.ru/bigcan/bigcan.html

the_Saint

Оттам са ми основните идеи. Ама руснаците нхе са дали височината

ciriljhonson

Разглабяш го целия хубаво изчистваш силикона с макетно ножче повярваи стъргане му е майката и вземи наистина си сложи по дебело дъно или просто го направи двойно,много по сигурно е :D Въпреки всичко това,нов е триста пъти по добре имам предвид от по дебело стъкло :D
300 литра "Малави М`буна"
240 литра "Сборен аквариум"

Trifcho

Привет приятелю от Бриколажа:) Виждам, че се оправяш с проблемите със спуканото дъно. Аз да кажа от моя не голям опит за почистването на силикон. С макетния нож (тоест аз чегъртах с острие на макетен нож - по-удобно е) според мен не се маха като хората всичкия силикон. На места колкото и да се стараех оставаше много тънък филм от силикона и за това взех едно гриндерче, сложих му шайба за полиране на метал - киче и без никакви полир пасти и там подобни, много добре и бързо се махнах до "безупречна чистота":). Естествено само с гриндера няма да стане, трябва си първо макетния нож.
Когато аз опрях до този проблем, естествено перво звуннах на вносителите на GE Bayer Silicones и ги питах за разтворител. Обясниха ми че не внасят  разтворител за силикони, ама ако си поръчам могат да ми докарат за някаква много "скромна" сума (само първа трябва да си продам бъбреците). След което аз лично пробвах с доста различни разтворители  на разалични основи да направя нещо - ама нъц. А след това говорих с един химик и заболекара ми(той е много навътре в тея силикони) и те ми обясниха че да намеря широко разпространен продукт който да разтваря силикона е абсурд:) Така че според мен няма начин да се чисти силикона с някаква химия , освен ако не си я поръчаш специално.
Ако на някой друг му се случи да трябва си разлепва стъклото на аквариума - аз сравнително лесно го постигнах със заболекарски шини. Продават се във всеки зъботехнически магазин (пр. -този зад хотел плиска) и струват 2.50 лв - 20бр:) Шините са метални и са дебели 1/10, 1/5 от мм. Те имат отвори в карйшата си и съответно там пъхаш две телчета. Нахакваш шината между стаклата и почваш да дърпаш телчетата  и фокус, мокус - готово:) Туй от мен. Успех:)

Живко

Цитат на: "Trifcho"Нахакваш шината между стаклата и почваш да дърпаш телчетата  и фокус, мокус - готово:) Туй от мен. Успех:)


след това използваш бръснарското ножче.после си купуваш от магазина шкурка за стъкло,инакрайник за дрелка.слагаш накрайника на дрелката,шкурката на накрайника и правиш лек шлайф на стъклото,като внимаваш да не го прегрееш.лепиш новото дъно и забравяш. :wink:
Никой не се е родил научен.

koyota

Може да опиташ и с леко нагряване но внимаваи да не го запалиш.
Иначе с ацетон малко по бавно става но поне е сигорно :wink:

annarealt

Мерси много, аз мислих че вече мога да хвърля аквариум, ами мога да спасявам го. Ще опитам и да видя как ще стане. Ако не стане може ли някой да направи за мен тази работа.

Giorgio_Armano

най лесно става като му счупиш дъното и отделиш парèтата едно по едно внимателно като ги натискаш към вътрешността на аквариума и си помагаш с макетно ножче инаè може да повредиш стъклото  като ся появят шупли по него,после със същото макетно ножче  поìстваш силикона ,третираш с коресилин или ацетон и залепяш новото дъно като му оставишнужния луфт силиконова фуга.
успех
: 19.01.2011г 22:10ч
Цитат на: annarealt - 19.01.2011 18:24
Мерси много, аз мислих че вече мога да хвърля аквариум, ами мога да спасявам го. Ще опитам и да видя как ще стане. Ако не стане може ли някой да направи за мен тази работа.
ако беше от Варна за една цигара време и си готов
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Similar topics (5)

9189

Публикации: 16
Прегледи: 8926

9938

Публикации: 11
Прегледи: 7323