• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 11:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

система за co2 с киселина и сода

Започната от petyo, 24.03.2013 22:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

naka4y

Здравейте!
Да споделя и аз малко опит със системата.
В едната бутилка сложих 100гр киселина в 200мл вода, а в другата 120гр сода в 200мл вода. Бутилките са от 500мл и се притеснявах да не се препълни едната когато вече киселината се прехвърли в другата бутилка.
Налягане не измервам, сложих само един редуцир вентил да регулирам подаваното количество CO2.
За стартиране на системата стиснах бутилката със сода 4-5 пъти в продължение на около 30 мин, докато не стана твърда/ не прекалено,за да не стане някоя беля/ и пуснах системата.
Опитвах се да подавам по 60 балончета в минута, но дали от редуцира или от налягането в бутилките малко трудно ги нагласях. Веднъж подавах повече друг ден по-малко и така изкара 2 седмици.
Ето и една снимка от набързо сглобената и почти свършваща вече система.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi43.tinypic.com%2F27xi7t0.jpg&hash=bf7acb32b903854e12eab9f236ca497a06f5f609

petyo


unior

Нямо много какво да се обяснява, процеса се нарича Електролиза.Има такива фабрични системи за аквариуми .Предлагат се и у нас.Мисля някой тук беше правил опити за самоделка. Някъде по темите го гледах.

petyo

Цитат на: naka4y - 06.05.2013 17:31
Здравейте!
Да споделя и аз малко опит със системата.
В едната бутилка сложих 100гр киселина в 200мл вода, а в другата 120гр сода в 200мл вода. Бутилките са от 500мл и се притеснявах да не се препълни едната когато вече киселината се прехвърли в другата бутилка.
Налягане не измервам, сложих само един редуцир вентил да регулирам подаваното количество CO2.
За стартиране на системата стиснах бутилката със сода 4-5 пъти в продължение на около 30 мин, докато не стана твърда/ не прекалено,за да не стане някоя беля/ и пуснах системата.
Опитвах се да подавам по 60 балончета в минута, но дали от редуцира или от налягането в бутилките малко трудно ги нагласях. Веднъж подавах повече друг ден по-малко и така изкара 2 седмици.
Ето и една снимка от набързо сглобената и почти свършваща вече система.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2F5d1ksn.jpg&hash=0258cc3f6a64313725e898cf59d628cb094f1531
входа на Л.К. в содата трябва да е с твърда връзка за да става реакцията в содата а не във водата над содата.за това налягането ти се мени
: 07.05.2013г 22:10ч
сложи спринцовка на края така че да е забита в содата

donboiko

Така........и аз си направих системата!!Проработи от първия път  :-) Недостатък е, че трудно се регулира (пуска ту по 1 балонче в секунда, ту по 2, след 5 мин. по 1 на 2-3 сек.).Аз сложих по 50 гр. сода и киселина в по 100 мл вода, но много бързо ми свърши (4-5 дена).Нормално ли е за тези пропорции или има някакъв проблем (теч)???

Penta

Аз имам намерение скоро да стартирам такава система, но реших да заложа на сигурно, а и да си спестя ходене по магазини и си взех готова. Има си манометър, иглен клапан и уплътняващи се капачки. Естествено всяко такова удоволствие се заплаща, излиза $28


_Kirilov

Тва чудо знае ли  някой как го наричат - дали го има в ибей?

kamos

Цитат на: Penta - 08.05.2013 16:15
Аз имам намерение скоро да стартирам такава система, но реших да заложа на сигурно, а и да си спестя ходене по магазини и си взех готова. Има си манометър, иглен клапан и уплътняващи се капачки. Естествено всяко такова удоволствие се заплаща, излиза $28
Дай линк откъде го купи :-)
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Bobby_D

Цитат на: _Kirilov - 08.05.2013 19:45
Тва чудо знае ли  някой как го наричат - дали го има в ибей?

Ако не се лъжа го наричат: Pro DIY CO2 system with CO2 pressure guage and check valve D301
Ето ти линк за него в ebay:
http://www.ebay.com/itm/Pro-DIY-CO2-system-CO2-pressure-guage-and-check-valve-D301-/271059386143

_Kirilov

Дам - малко след като писах във форума се сетих да погледна ибея

unior

Цитат на: donboiko - 08.05.2013 10:38
Така........и аз си направих системата!!Проработи от първия път  :-) Недостатък е, че трудно се регулира (пуска ту по 1 балонче в секунда, ту по 2, след 5 мин. по 1 на 2-3 сек.).Аз сложих по 50 гр. сода и киселина в по 100 мл вода, но много бързо ми свърши (4-5 дена).Нормално ли е за тези пропорции или има някакъв проблем (теч)???


Теч, малък но достатъчен :-)

Сега да видим колегите с фабричния комплект до къде ще я докарат, по руските форуми не са много очаровани от китайчето.
Надявам се да споделите де  :-)

donboiko

Здравейте отново!!! Системата работи месец и малко и възникна проблем. След като я заредя и стисна няколко пъти започва преминаване на разтвор от шише 2 (шишето с содата), вместо обратното!!!Бутилките са 500мл. Маркучите вътре в бутилките са с твърди накрайници.Ако някои се е сблъсквал с проблема или знае от какво е да помага.
Поздрави!!

unior

Зависи как си я направил, ако маркучето което подава киселина е под нивото на разтвора със содата, налягането избутва течността към киселината.
За целта направи отвор или сложи тройник на маркучето с киселината по нависоко близо до капачката.
Но ако дадеш снимка за да видим самата система ще е най добре  :-)

При мен работи именно по този начин като съм забил маркучето за киселината в разтвора на самата сода чак до дъното на шишето.

donboiko

Мисля,че те разбрах..Ето и снимка,ако се вижда нещо да се ориентираш.Маркучите са на едно ниво ,но може от нивото на неразтворената сода да се повдига маркуча

Similar topics (5)

4611

Публикации: 46
Прегледи: 67180

50363

Публикации: 18
Прегледи: 6483

34078

Публикации: 3
Прегледи: 2948

11895

Започната от vampireevil


Публикации: 8
Прегледи: 8273