• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:53

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

система за co2 с киселина и сода

Започната от petyo, 24.03.2013 22:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Tenchev

Ще пробвам и с тази пропорция да видим как ще стане, дано се оправят нещата. Още едно питане имам. Какво използвате за да не се връща водата от аквариума към системата след като се спре подаването. Предполагам някакъв клапан или нещо друго?

assenas

Цитат на: Tenchev - 24.04.2017 14:46
Ще пробвам и с тази пропорция да видим как ще стане, дано се оправят нещата. Още едно питане имам. Какво използвате за да не се връща водата от аквариума към системата след като се спре подаването. Предполагам някакъв клапан или нещо друго?
Обикновен възвратен клапан. Там налягане няма.

Penta

Вярно е че пропорцита е с 200гр сухо вещество разтворено в 200 и 600мл вода. Но единствената разлика би била по-бурната реакция, а ти не целиш това а напротив.
Това са скачени съдове - за да влезе киселина при содата трябва от бутилката със сода първо нещо да излезе т.е. газ. Просто е. Твоя газ заминава някъде.

Когато аз заредя моята система стискам бутилката с киселина докато прехвърли при содата. Разклащам и пак стискам и така докато нямам сила да прехвърлям повече. Изпускам през вентила един-два пъти газ и това. Когато пусна подаването към дифузера стрелката не е помръднала от "нула" .
Повече не бутам булките и така около месец до ново зареждане. В края на месеца налягането достига началото на зелената зона.

Tenchev

Знам, че за да влезе киселина при содата трябва да излиза газ. Той излиза към аквариума, но в много малки количества. Говоря момента, в който вторият ден започна да подавам газ към аквариума, тогава за няколко часа цялата киселина се прехвърля във содата, и аз нямам реално обяснение, защото това, което влиза към аквариума със сигурност е по-малко от това, което се прехвърля при содата. Тези дни ще заредя системата със друга пропорция, отново ще проверя за изпускане и пак ще пиша резултата. Благодаря много на включилите се.

soki81

Цитат на: Penta - 24.04.2017 18:39
Вярно е че пропорцита е с 200гр сухо вещество разтворено в 200 и 600мл вода. Но единствената разлика би била по-бурната реакция, а ти не целиш това а напротив.
Това са скачени съдове - за да влезе киселина при содата трябва от бутилката със сода първо нещо да излезе т.е. газ. Просто е. Твоя газ заминава някъде.

Когато аз заредя моята система стискам бутилката с киселина докато прехвърли при содата. Разклащам и пак стискам и така докато нямам сила да прехвърлям повече. Изпускам през вентила един-два пъти газ и това. Когато пусна подаването към дифузера стрелката не е помръднала от "нула" .
Повече не бутам булките и така около месец до ново зареждане. В края на месеца налягането достига началото на зелената зона.
Здравей, как го правиш тоя номер аз изкарвам със същата система D501 3-4 дни като подавам по балонче в секунда без да я спирам. Опитвал съм за през ноща да я спирам но на втория ден вдига огромно налягане и ме е страх, аквата ми е 50 литра. Не клатя бутилките след като я стартирам по твоя начин. Реактора ми е JBL Proflora Taifun и не му трябва никакво налягане. Как издържаш един месец ???

Penta

Здравей, ами няма номер  :-)
Аз подавам може би 40 мех в минута (на малко повече от секунда са) и керамичен дифузер, та се чудя как да си вдигна налягането. Работи по 8 часа на ден. Може би разковничето е в по-бавното подаване, защото друга разлика с колегите които са имали проблеми не откривам.
Иначе системата си има предпазен клапан от който избива ако налягането стане критично и няма опасност, но не трябва да се стига до там.

soki81

Цитат на: Penta - 06.01.2019 09:31
Здравей, ами няма номер  :-)
Аз подавам може би 40 мех в минута (на малко повече от секунда са) и керамичен дифузер, та се чудя как да си вдигна налягането. Работи по 8 часа на ден. Може би разковничето е в по-бавното подаване, защото друга разлика с колегите които са имали проблеми не откривам.
Иначе системата си има предпазен клапан от който избива ако налягането стане критично и няма опасност, но не трябва да се стига до там.
След осмия час като спреш подаването как го правиш затягаш от кранчето или разкачваш системата та СО2то да излита във въздуха?

Penta

Цитат на: soki81 - 06.01.2019 18:43
След осмия час като спреш подаването как го правиш затягаш от кранчето или разкачваш системата та СО2то да излита във въздуха?

Е, на таймер е, с електромагнитен клапан а.к.а Соленоид.

krisio

Здравейте,

Аз също имам система с лимонена киселина и сода. Искам да ви попитам от къде взимате по-голямо количество/разфасовка лимонена киселине (намирам само от пакетчетата по 10гр, което е голяма разправия)?

Благодаря и поздрави  :-)

Penta

Цитат на: krisio - 07.01.2019 09:50
Здравейте,

Аз също имам система с лимонена киселина и сода. Искам да ви попитам от къде взимате по-голямо количество/разфасовка лимонена киселине (намирам само от пакетчетата по 10гр, което е голяма разправия)?

Благодаря и поздрави  :-)

От Кауфланд, тяхната марка K Classic в разфасовка от 100гр. Содата е 200гр.

krisio

Цитат на: Penta - 07.01.2019 10:05
От Кауфланд, тяхната марка K Classic в разфасовка от 100гр. Содата е 200гр.

Благодаря! А относно соленоида, може ли пример какъв може да се използва?

Penta

Цитат на: krisio - 07.01.2019 11:21
Благодаря! А относно соленоида, може ли пример какъв може да се използва?

Наскоро купувах от Алиекспрес соленоид и съм много доволен. Работи на 12V , не отделя топлина и не бръмчи. На мен ми трябваше за бутилка - Single Head, но за тази система с киселина перфектен вариант е Dual Head .
Magnetic CO2 Aquarium Solenoid Single Dual Head

тучо чучо

Цитат на: krisio - 07.01.2019 09:50
Здравейте,

Аз също имам система с лимонена киселина и сода. Искам да ви попитам от къде взимате по-голямо количество/разфасовка лимонена киселине (намирам само от пакетчетата по 10гр, което е голяма разправия)?

Благодаря и поздрави  :-)
Привет!

Разфасовки по 1 кг. може да закупиш от магазините на Хим-спектър. Цената е около 3,80 - 4,50 лв./кг.


Публикациите са слети: 07.01.2019 15:39

Цитат на: soki81 - 05.01.2019 21:36
Здравей, как го правиш тоя номер аз изкарвам със същата система D501 3-4 дни като подавам по балонче в секунда без да я спирам. Опитвал съм за през ноща да я спирам но на втория ден вдига огромно налягане и ме е страх, аквата ми е 50 литра. Не клатя бутилките след като я стартирам по твоя начин. Реактора ми е JBL Proflora Taifun и не му трябва никакво налягане. Как издържаш един месец ???
Нормално с едно зареждане изкарвам от 30 до 35 дни. Подавам по около 1 м./сек. от 8:45 до 18:45 ч. Пускам и спирам системата със същия соленоид като Пента и горещо го препоръчвам.
За да не се вдига много налягането, използвай малкия цилиндричен магнит, който е в комплекта на СО2-реактора. С него повдигни топчено на смукателя, който е в бутилката при лимонената киселина, на около 1 см. под нивото на сместа. По този начин, в случай на теч или некоректно засилено подаване на газ към аквариума, ще ограничиш подаването на киселина към содата и ще държиш реакцията под контрол. След няколко дни, или след като нивото спадне под смукателя, дръпни отново магнита надолу.

Similar topics (5)

12630

Публикации: 32
Прегледи: 20434

4611

Публикации: 46
Прегледи: 67159

50363

Публикации: 18
Прегледи: 6483

34078

Публикации: 3
Прегледи: 2947