• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 10:00

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

система за co2 с киселина и сода

Започната от petyo, 24.03.2013 22:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bunzip2

Според мен колегата говори за система с лимонена киселина и сода.
Оптималното работно налягане е маркирано със зелено в манометъра.
Ако не си взел D201 система, другите мисля, че имат предпазен клапан за налягането.
Ако използваш бутилки от кока-кола, издържат поне до 8-9 бара :)
Системата работи и с по-малко налягане (примерно 0.5 бара), но това зависи и с какъв реактор ще разтваряш. Ако използваш стъклен дифузер, ще е необходимо по-високо налягане, ако си с проточен реактор или нещо друго, което не изисква високо налягане, тогава може да си караш и на 0.5 бара.

Важно е като заредиш системата, повече да не клатиш бутилките. И да, може да я ползваш с електромагнитен клапан. За препоръчване е да имаш и свестен вентил, за регулиране на балончетата, че оригиналния е малко смотан и след известно време се прецаква.

SharkyBG

Цитат на: bunzip2 - 20.01.2016 22:49
Според мен колегата говори за система с лимонена киселина и сода.
Оптималното работно налягане е маркирано със зелено в манометъра.
Ако не си взел D201 система, другите мисля, че имат предпазен клапан за налягането.
Ако използваш бутилки от кока-кола, издържат поне до 8-9 бара :)
Системата работи и с по-малко налягане (примерно 0.5 бара), но това зависи и с какъв реактор ще разтваряш. Ако използваш стъклен дифузер, ще е необходимо по-високо налягане, ако си с проточен реактор или нещо друго, което не изисква високо налягане, тогава може да си караш и на 0.5 бара.

Важно е като заредиш системата, повече да не клатиш бутилките. И да, може да я ползваш с електромагнитен клапан. За препоръчване е да имаш и свестен вентил, за регулиране на балончетата, че оригиналния е малко смотан и след известно време се прецаква.

Благодаря много за отговора. Да системата е D201 сода и лимонена киселина. Дифузера е стъклен (предполагам 1 бар ще му е достатъчен - по-скоро надявам се :)). Успокои ме че бутилките издържат на 8-9,но все пак ако случайно стигна 4-5 ще гледам да изпускам налягането :) Приесняваше ме ел. клапата като спира СО2-то да няма големи изменения в налягането и освен това на следващия ден като отвори клапата да пуска със същия темп като предната вечер. (Понеже като отваря през деня съм на работа и системата ще работи без надзор 3-4 часа). За вентила на D201 и аз съм чел, че се прецаква. Какъв мога да си взема който да е ОК. А за балончетата в минута питах ориентировъчно понеже още не съм си взел дроп чекер с който ще си следя наситеността и от там ще регулирам подаването. Иначе аквариума е 30 литра, светлината 10.5 вата ЛЕД + 6 вата луминисцентна. Светя по 8 чса на ден. От расенията по имена знам само валиснерия и бакопа (дажене не знам дали така се изписват) ,освен тях имам и други, но не съм запознат с имената. До сега съм слагал по доза Florish Excel всеки ден, Florish Iron и Florish Pottasium 2 пъти в седмицата по половин доза и само Florish веднъж седмично след смяна на водата 1/3та от дозата (препаратите са на Seachem).

gataga

Здравей, те
аз имам такава система D201 с магнитен клапан от китайските(поръчах си го заедно с нея). За малък аквариум върши работа, ползвам го в 54 литров. Но мисля че за 30л. аквариум 1-2 балончета в секунда са достатъчни.

SharkyBG

Цитат на: gataga - 21.01.2016 14:09
Здравей, те
аз имам такава система D201 с магнитен клапан от китайските(поръчах си го заедно с нея). За малък аквариум върши работа, ползвам го в 54 литров. Но мисля че за 30л. аквариум 1-2 балончета в секунда са достатъчни.

В секунда или минута, понеже в секунда ми се виждат много. Не знам, може да бъркам,

bunzip2

За 30 литра 1-2 балона в секунда са много.
Може би да опиташ с 15-тина балона в минута, като вече ще следиш реакцията на растения и риби, и ще коригираш.

Системата като я заредиш и тръгне, наблюдавай я, точно D201 няма предпазен клапан за високо налягане. От време на време ми се случвало да вдига 5 бара самичка... по принцип бутилките държат, но налягането не е малко все пак за да се предоверяваш.
За иглен вентил иначе, може да използваш какъвто искаш, препоръчвам ти на camozzi.

SharkyBG

Цитат на: bunzip2 - 21.01.2016 15:35
За 30 литра 1-2 балона в секунда са много.
Може би да опиташ с 15-тина балона в минута, като вече ще следиш реакцията на растения и риби, и ще коригираш.

Системата като я заредиш и тръгне, наблюдавай я, точно D201 няма предпазен клапан за високо налягане. От време на време ми се случвало да вдига 5 бара самичка... по принцип бутилките държат, но налягането не е малко все пак за да се предоверяваш.
За иглен вентил иначе, може да използваш какъвто искаш, препоръчвам ти на camozzi.

Мерси, а как сваляш налягането ако се покачи. Аз за което се сещам е да разкача маркуча след игления вентил и да го развия докато падне налягането, но пък така ще засмуче доста лимонена киселина при содата и няма ли после още повече да се покачи това налягане. Как е най-удачния начин да контролирам налягането?

gataga

Много са ако е с външен реактор,ако е дифузер повечето се губят. По добре да не пуска докато не си вземе дроп чекер или ще наблюдава рибите, качат ли се горе всички намаля

bunzip2

За съжаление, няма как да контролираш налягането.
Уж тази система не трябва да си повишава налягането, защото е на принципа на скачените съдове, но се получава едим кофти ефект - понеже содата се отаява на дъното и при засмукване на лимонената киселина, смесването не е много добро. Така за да се изравни налягането, се налага да се засмуче все повече лимонена киселина, и за няколко дни (2-3), и двата разтвора се смесват в първата бутилка, реакцията си пдорължава... отаената сода малко по малко си реагира с лимонената киселина, и имаш реакция доста след това. На тоя етап клатенето на бутилките е напълно недопустимо, защото тогава вече ще се смеси всичко и ще стане мазало.
По принцип налягането си остава стабилно (има промени, но не са съществени), но ми се е случвало да качи и много голямо налягане. Когато са смесени вече двата разтвора и няма как да засмуче повече лимонена киселина, тогава може да изпуснеш малко от вентила. Само това е начина за контролиране, друг начин няма :)

SharkyBG

Цитат на: bunzip2 - 21.01.2016 17:00
За съжаление, няма как да контролираш налягането.
Уж тази система не трябва да си повишава налягането, защото е на принципа на скачените съдове, но се получава едим кофти ефект - понеже содата се отаява на дъното и при засмукване на лимонената киселина, смесването не е много добро. Така за да се изравни налягането, се налага да се засмуче все повече лимонена киселина, и за няколко дни (2-3), и двата разтвора се смесват в първата бутилка, реакцията си пдорължава... отаената сода малко по малко си реагира с лимонената киселина, и имаш реакция доста след това. На тоя етап клатенето на бутилките е напълно недопустимо, защото тогава вече ще се смеси всичко и ще стане мазало.
По принцип налягането си остава стабилно (има промени, но не са съществени), но ми се е случвало да качи и много голямо налягане. Когато са смесени вече двата разтвора и няма как да засмуче повече лимонена киселина, тогава може да изпуснеш малко от вентила. Само това е начина за контролиране, друг начин няма :)

Дамм. При тая ситуация май най-добре е да се опита максимално разтваряне на содата и да се стартира реакцията бавно на 0,5 бара или минимума който е за стъклен дифузер (за моя случай )след което да се върже и бутилките да не се пипат :) Ако се покачи налягането значително ( да кажем над 4-5 бара) и ако има останала лимонена киселина мисля че ще стане ако ръчно се стисне маркуча между двете бутилки така, че да не може да преминава Л.К. към содата и да се изпусне налягането през винтила. Не знам ...надявам се тия флуктуации в налягането да не се случват бързо ( за 5- 10 минс ), а по скоро постепенно, понеже аз ако съм си в нас ОК ще си го следя, но ще е кофти ако трябва да го мисля 4-5-6 часа ако няма никой в къщи. А като спра кранчето да не подава Со2 би трябвало налягането да си седи на 1 ниво нали ?

gataga

бях гледал, че руснаците слагаха кранче между содата и лимонената киселина поради тази причина

SharkyBG

Цитат на: gataga - 21.01.2016 17:52
бях гледал, че руснаците слагаха кранче между содата и лимонената киселина поради тази причина

Това е хитро да. Оф трябваше да си взема D501 и да ми е мирно на главата с това за против високото налягане.

bunzip2

Цитат на: SharkyBG - 21.01.2016 17:32
... и ако има останала лимонена киселина мисля че ще стане ако ръчно се стисне маркуча между двете бутилки така, че да не може да преминава Л.К. към содата и да се изпусне налягането през винтила...?

Първо маркуча няма как да го стиснеш... 5 бара са си 5 бара  :-D
И второ, дори и да го стиснеш, няма как да се получи по този начин, защото съдовете са скачени и налягането е равномерно в двата съда. Като изпускаш от винтила, ти изпускаш налягане от едната бутилка, в която налягането пада. Като стиснеш маркуча, ще оставиш в едната бутилка високо налягане, а в другата като изпуснеш, то ще падне. После като пуснеш маркуча, високото налягане от бутилката с лимонената киселина, ще избута течност обратно в бутилката със содата, докато наляганията и в двата съда не се оеднаквят.
Варианта с изпускане на налягането едновременно от двете бутилки е вероятно решение... както е споменал колегата в горния пост - някакво клапанче/кранче между двете бутилки би свършило работа :)

SharkyBG

Цитат на: bunzip2 - 21.01.2016 18:08
Първо маркуча няма как да го стиснеш... 5 бара са си 5 бара  :-D
И второ, дори и да го стиснеш, няма как да се получи по този начин, защото съдовете са скачени и налягането е равномерно в двата съда. Като изпускаш от винтила, ти изпускаш налягане от едната бутилка, в която налягането пада. Като стиснеш маркуча, ще оставиш в едната бутилка високо налягане, а в другата като изпуснеш, то ще падне. После като пуснеш маркуча, високото налягане от бутилката с лимонената киселина, ще избута течност обратно в бутилката със содата, докато наляганията и в двата съда не се оеднаквят.
Варианта с изпускане на налягането едновременно от двете бутилки е вероятно решение... както е споменал колегата в горния пост - някакво клапанче/кранче между двете бутилки би свършило работа :)

Идея от къде мога да се сдобия с такова? Имате в предвид клапа която е с 3 изхода (към 2та свързвам бутилките,а трятия се отваря и затваря в зависимост от товадали искам да изпусна налягане в стаята)?

petko

Не се главоболи толкова няма страшно.
Ако не си играеш с регулирането при вече стартирана система,няма да вдигне голямо налягане.

dalgia

Колеги някой да знае откъде да се снабдя със лимонена киселина. *dontknow*

Similar topics (5)

12910

Започната от Атанасов


Публикации: 3
Прегледи: 4761

3956

Публикации: 7
Прегледи: 7231

48048

Публикации: 26
Прегледи: 10086

32543

Публикации: 0
Прегледи: 2569

13263

Публикации: 4
Прегледи: 5763