• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 22:57

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

система за co2 с киселина и сода

Започната от petyo, 24.03.2013 22:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kamenov

Колеги помагайте ...
Зареждам 300мл. вода + 100гр. лим. киселина в едната бутилка и 100мл. вода + 100гр. сода в другата.
Системата издържа не повече от 3 дни постоянно подаване на балонче в секунда (24ч в денонощие)
Аз ли бъркам някъде или е нормално?
Проверено е за течове със сапунена вода и не намирам никакво изпускане.
Нещо бъркам генерално и не мога да разбера какво...

danielm

100% издиша, с това количество трябва да караш поне месец.

kamenov

Ок мерси почвам направата отначало :)

XtasY

Здравейте колеги! Вчера се случи нещо много тъжно с моя аквариум!  :-( През деня аквариума беше без наблюдение и всичките ми риби са се натровили с CO2. Умряха ми рибки на по 5-6 години.  *SORRY* :'( :'(

Имам системата за CO2 D501 от няколко месеца. Няколко пъти се опитвах да я наглася да работи самостоятелно, но по някаква причина все се налагаха корекции по скоростта, с която се подава CO2 в аквариума.
Системата беше вързана през магнитен клапан към таймера за осветлението с цел да не работи през нощта. Проблемът беше, че след спиране на системата чрез клапана, налягането в бутилките се повишаваше и на следващия ден при отваряне на клапана, през дифузера започваше да излиза супер много газ, съответно при това бързо спадане на налягането в бутилката със сода, веднага започва прехвърляне на киселина и така реакцията става още по-бурна. Няколко пъти опитвах да коригирам налягането през вентила при предишните опити за нагласяне на системата, но всеки път ставаше нещо подобно.
В събота заредих системата наново, през деня я наблюдавах постоянно, всичко работеше коректно. В неделя нямаше да ме има през деня, помислих си да изключа клапана и да не подавам CO2 докато ме няма, но в последствие забравих. Когато се прибрах вечерта намерих всички риби умрели, а системата беше изхабила цялата бутилка с киселина.  :-(
Системата я стартирам по рецептата описана в инструкциите към Д501 - 200 сода + 200 вода и 200 лимонена киселина + 400 вода.

Не мога да разбера в какво се състои проблема. Защо при спиране на системата от клапана, налягането в бутилките продължава да се повишава и след отваряне на клапана скоростта на изпускане на мехурчета е десетки, дори стотици пъти по-голяма отколкото е била нагласена преди затварянето на клапана?!?!
Някой друг срещал ли е подобен проблем? Да не би вентила да е дефектен? Или може би аз не правя нещо както трябва?
Четох темата назад, но не успях да намеря отговор на тези въпроси...

Много ме е яд, че направих тази глупост, но няма връщане назад....  :'( сега въпросът е как да се подкара системата, така че да е автономна и да не е опасна за бъдещите обитатели на аквариума? Няма да взимам нови рибки докато не успея да подкарам стабилна система за подаване на CO2.
The best things happen when you least expect them. :-)

jabeto

Незнам колко ти е голям аквариума,но може да пробваш да оставиш системата да работи непрекъснато.През тъмната част на деня нагласи с таймер да се пуска помза за аериране на водата.Слагаш една рибка за тест ако нямаш тестове например гупа или неон и следиш.Това е най елементарния начин.

XtasY

Благодаря за предложението. Аквариумът е сравнително малък - 54 л. по размери, т.е. реално водата е под 50 л.
Проблемът с допълнителната помпа за аериране е, че аквариумът е в спалнята и шумът от помпата и балончетата не е желателен.
Замислям се за вариант, в който магнитния клапан е включен към разклонение на основния маркуч и през нощта отваря - по този начин CO2 ще излиза от това разклонение и няма да стига до аквариума поради по-ниското съпротивление на разклонението (няма да има дифузер).
Това решение обаче е приемливо, само ако подобна лавинообразна реакция е нещо нормално за системата с лимонена киселина при пускане-спиране с магнитен клапан.
Затова ми се иска и колегите, които ползват подобна система и я спират през нощта с магнитен клапан - да споделят мнения как се държи при тях след спиране и последващо пускане. Не знам дали не е дефектен вентила, че да допуска подобно рязко освобождаване на голямо количество газ, при положение че е развъртян съвсем леко.  *dontknow*
The best things happen when you least expect them. :-)

Penta

Аз ползвам такава сисетма в 20л аквариум, като я пускам/спирам от собствения й иглен клапан - сутрин рано я пускам слабичко и вчер я спирам. В началото когато я купих имаше подобно лавинообразно увеличаване на налягането. Спрях да вдигам голямо налягане след зареждане и започна да работи много стабилно, като през целия период на експлоатация стрелката на манометъра почти не мърда от нулата.
В моята инструкция обаче количествата вода бяха дадени 200 към 600мл(а не 400). За по-слаба реакция може да намалиш концентрацията на реагентите до 100гр. , така при преливане на течност от една бутилка в друга ще се отделя по-малко газ.
Но като цяло стартирането на системата с много ниско налягане върши много добра работа при мен.

XtasY

Ръчното спиране и пускане от игления вентил ще върши работа и при по-високо налягане, тъй като винаги можеш да направиш фина корекция на око, но на мен ми се иска да се автоматизират нещата.
Ще пробвам вариант с по-ниска концентрация на киселината (с по-голямо количество вода в бутилката), но според мен пак ще има големи колебания при спиране/пускане от магнитен вентил сложен на изходния маркуч.  :-(
The best things happen when you least expect them. :-)

petko

За да се автоматизират нещата за СО2 трябва да следиш и PH.

kamenov

Сложи клапана м/у двете шишета да спира подаването на киселина. Така няма да има налягане във второто шише и като отвори ще почне отначало с ниско налягане. Единствения недостатък е че ще продължи да подава докато падне налягането в бутилката със сода, но може да се компенсира със таймера (да затваря малко по-рано...

bustama

Цитат на: kamenov - 08.12.2015 11:31
Сложи клапана м/у двете шишета да спира подаването на киселина. Така няма да има налягане във второто шише и като отвори ще почне отначало с ниско налягане. Единствения недостатък е че ще продължи да подава докато падне налягането в бутилката със сода, но може да се компенсира със таймера (да затваря малко по-рано...

Това от опит ли го казваш? Като се отвори клапана и киселината попадне при содата, мислиш ли че налягането ще е по-ниско от предишното? Налягането на подобен род с-ма е винаги по-голямо при киселината, отколкото при содата! Когато се спре подаването на со2, двете налягания се изравняват. Но при започване на подаването - налягането при содата пада иначе няма как киселината да стигне при содата. И точно тук е тънкият момент! Колкото повече киселина стига при содата, толкова повече се увеличава налягането - когато в шишето със содата се изсипе повечето киселина, налягането се увеличава. Преди края на живот на с-мата, налягането се увеличава. Цялата киселина е вече при содата и от там се вдига налягането.
При мен процеса започва с налягане 0,2 атмосфери, дни преде завърешек на процеса налягането е 1-1,5атмосфери.

kamenov

При мен е кран м/у шишетата и няма проблем. поради налягането в киселината процеса се самостартира. Наистина след първоначално разбълбукване, но точно заради него наляганията се изравняват мега бързо...

bustama

Не споря, но проблем има...
Цитат на: kamenov - 05.12.2015 13:04
Колеги помагайте ...
Зареждам 300мл. вода + 100гр. лим. киселина в едната бутилка и 100мл. вода + 100гр. сода в другата.
Системата издържа не повече от 3 дни постоянно подаване на балонче в секунда (24ч в денонощие)
Аз ли бъркам някъде или е нормално?
Проверено е за течове със сапунена вода и не намирам никакво изпускане.
Нещо бъркам генерално и не мога да разбера какво...

SharkyBG

Някой успял ли е да настрои системата автоматизирана с магнитен вентил и вързана на таймер без проблеми. Че оборудването дойде :) При колко минимално налягане в бутилките мога да отделям що годе стабилни 3-4 мехурчета в минута за по 8 часа на ден (за 30 литра аква). И стандартните 2 литрови бутилки от Кока кола колко максимално налягане издържат, че да не взема беля да направя :)

Caxapa

Цитат на: SharkyBG - 20.01.2016 18:44
Някой успял ли е да настрои системата автоматизирана с магнитен вентил и вързана на таймер без проблеми. Че оборудването дойде :) При колко минимално налягане в бутилките мога да отделям що годе стабилни 3-4 мехурчета в минута за по 8 часа на ден (за 30 литра аква). И стандартните 2 литрови бутилки от Кока кола колко максимално налягане издържат, че да не взема беля да направя :)
Първо добре дошъл/ дошла във форума. Добрият тон и поведение повелява да поздравиш.  Второ: Каква система ползваш? Много неточно задаваш въпроса си. Системата с мая и захар ли е, Лимонена киселина  и содабикарбонат ли е. От там  3-4 балончета в минута???? Прекалено малко като балончета в минута. Какво осветление имаш и какви растения в това аквариумче аква като дума означава само вода. Уточни  и пак заповядай!

Similar topics (5)

32543

Публикации: 0
Прегледи: 2565

13263

Публикации: 4
Прегледи: 5744

10400

Публикации: 4
Прегледи: 3687

5829

Започната от bobifoto


Публикации: 11
Прегледи: 7882

52137

Публикации: 7
Прегледи: 4734