• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 09:46

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

система за co2 с киселина и сода

Започната от petyo, 24.03.2013 22:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

em3ata

Колеги здравейте ! Реших и аз да изпробвам тая система и мерак направих доста грешки, но важното е, че разбрах къде са. Въпреки това, имам няколко въпроса :) Гледах клипа на тоя пич   и ето ги въпросите :)
1. На схемата която е показана, какво е това което в бутилката за ЛК накрая на маркуча ( прилича ми на камъче за аерация), което ме навежда на към въпрос номер 2:
2. ЛК лесно разтворима ли е във вода и не остава ли отайка като содата ?
3. Тоя  клипчето няколко пъти разклати бутилка ( се вдигна налягатането), ама после изпусна налягането. Така и не разбрах ква беше логиката :D
4. За невъзвратен клапан може ли да използвам тия сините клапанчета които ги продават за въздух ?
5. Какво ще кажете за това ? http://www.aliexpress.com/item/DIY-CO2-System-Kit-Bottle-Cap-Diffuser-Atomiser-Check-pro-tube-Valve-Plant-Aquarium-Kit-Gauge/1972653213.html

Penta

1. Да камъче за аерация е , служи да държи маркуча който засмуква лим.киселина близко до дъното, като тежест.
2. Киселината е много лесно разтворима във вода.
3. Пича изпуска въздуха който е бил в бутилката за да бъде заменен от CO2.
......
5. Най-добре си купи готова система като от линка, в секция "Продавам" на форума също имаше оферта.

bunzip2

Бих добавил, да не си купуваш точно D201. Всичко и е супер, само че игления вентил е кофти.
След известно време ще се наложи да го смениш.

Вземи си D301 или D501, там е малко по-интелигентно направено :)
Цената на D501 е към 25$ от китайците. Тук във форума, в раздел Пазар, има колега, който я продава за 60 лв.
Ако не ти се чака... :)

Tracker

Здравей @em3ata.
1. ... 
2. ...
3. Налягането го изпуска по-малко за да заработи цикъла по лесно. Така лесно се  добавя киселина към содата. И не на последно място мисля че така си определя и налягането при, което ще работи системата.Все пак това са разсъждения от моя страна, защото все още направата и предстой.
Ако си купуваш или правиш гледай да има предпазен вентил. ;-).
4.Частите около содата и след нея (вентила ...) трябва да са сигурни, че може да стане  :-! *CRAZY*. Ако избие нещо при киселината не е страшно.
5.Капачките изглеждат добре за вентила не зная.

П.П. В YouTube видях сполучлив начин как да си направим връзката на капачките.
ако ти е интересно кажи.
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

bunzip2

Всичко по капачки/връзки и т.н. е повече от перфектно.
Надувал съм я на 5.5 атм. и е нямало никакъв проблем. От тая гледна точка, проблеми няма.
По-евтиния вариант е с по-гаден вентил и няма клапан. Това е разликата. Всичко друго е еднакво и е изработено достатъчно добре.

Пак казвам, ако ще взимаш - D301 или D501. Коя от двете няма значение, разликата е само визуална.
Системата си заслужава.

em3ata

Колеги, някой от вас ползвал ли е този вентил http://www.aliexpress.com/item/220V-Magnetic-Solenoid-Valve-For-CO2-DIY-Aquarium-System-Regulator/1982351812.html   ? Какви са ви впечатленията струва ли си ?

bunzip2

Според мен си струва. Не съм го ползвал, но изглежда прилично... и на тая цена.

asito

Струва си отвсякъде.Ползвам китайски за същите пари и си бачка перфектно година вече.

marinski4444

Здравейте и от мен, купих въпросната система от колега от форума и днес я монтирах. Работи без проблем и поддържа работно налягане 1,2. Ще видим сутринта как ще е.

em3ata

Здравейте ! След дълго чакане системата най - накрая дойде :) Обаче се появи проблем. Поддържам налягане 1 бар и когато соленоида се изключи цо2 продължава да се подава. Дифузера ми е филтър от цигага временно докато ми дойде другия. Имали ли сте такъв проблем ?
П.П. Оправих го, кофти поставен филтър и смених маркуча !
П.П. 2 Определено си е от соленоида, вече пуска съвсем малко.

azanzu

вчера пуснах за тест моята самоделка, но имам един въпрос от многото варианти на тока как да влиза л.к. при содата незнам кой е наи добрия. На едно място е с спринцовка до дъното, друг с тройник по-нагоре и трети с маркуче високо горе. Кой е най удачния вариант. Ето и моята самоделка докато чакам китайската сглобих това.След няколко опита и изригвания на фунтани се заех ммалко по сериозно да направя нещата. Все още е тестова и не съм слагал магнит винтил.


unior

Ще се самоцитирам ако ми позволиш :)

Цитат на: unior - 03.09.2013 12:32


Нещо МНОГО ВАЖНО което се сетих!
Ако слагате балансен клапан, го сложете на шишето за КИСЕЛИНА!
Защо?
Защото ако е на бутилката със сода при повишаване на налягането над допустимото от клапана, той ще отвори и изпускайки налягането ще позволи изливането на киселината  към содата, и така докато свърши киселината!
Препоръчвам ви шлауха да не е забит в содата ниско долу!
Ако се използва варианта с шлаух забит ниско в содата има опасност содата и водата да се прелеят при киселината, гарантирам ви го !


Публикациите са слети: 12.05.2015 14:16

Сега ми кажи какви са тези капачки които си използвал, не ми приличат на оригиналните, чиними се че са правени или греша :)

azanzu

капачките са правени на струг, желзни са. Станаха много добре с резби и всичко останало.Само че крайната цена ми се върза като китайския комплект.Като изключим капачките който ми ги направи един познат без пари . Не си струва инвестицията като цяло.

em3ata

Горе - долу колко време изкарвате с една зарядка при 1 балонче/ секунда с бутилки от 0.5 л и 50 к и 100 сода ? Горе долу просто ми е любопитно ?

petko

Около два месеца непрекъснато подаване.
Много сода слагаш,аз слагам 60гр на 50 лим.киселина.

Similar topics (5)

12630

Публикации: 32
Прегледи: 20434

4611

Публикации: 46
Прегледи: 67175

50363

Публикации: 18
Прегледи: 6483

34078

Публикации: 3
Прегледи: 2947