• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 02:31

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

система за co2 с киселина и сода

Започната от petyo, 24.03.2013 22:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ghivanov

благодаря колега, ще разгледам сега подробно това  :-)

yanev90

Колеги направих системата от тази снимка
с 500мл бутилки, но разтвора ми свършва за един ден. Помпичката за въздух съм я намалил на минимум. Някакви решения?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2F15n66j4.jpg&hash=f88a8feea588f1e6ab1cc929c155a550842f4194

ПС:Това ли е работещата версия?
50гр. л.к. в 100мл вода и 60гр. сода в 100мл. вода ли са пропорциите?

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fphotofile.ru%2Fphoto%2Fssupr_ua%2F3180321%2Flarge%2F115264190.jpg&hash=c535233f580a6787d991d62051df8485b31d3913

Penta

Това е твърде сложно според мен и не виждам смисъл от помпата за въздух. Обратния клапан може да изпуска, подавания въздух да е повече, знам ли. идеята е да регулираш изходния дебит чрез входния ?
В темата е писано много как точно става, според мен просто махни частта с компресора и го замени с първоначално стискане на втората бутилка. Естествено ще трябва регулиране на потока газ на изхода.

hunter

Махай ги тези помпи за въздух май това ти бърка цялата работа. Аз не съм ползвал такива и системата си работи добре.

yanev90

Че кое му е сложното... като гледам другите с някакви вентили за по 100 лева и не знам си какво още.. това с помпичката за въздух ми се струва като детска игра. А и възможността да се спира вечер заедно с осветлението е доста примамлива. Доколкото разбрах системата от последната без възвратен  клапан ще издържа доста повече време.

evgeni200

Проблемът е, че помпичката прави по - малко налягане от реакцията между двете съставки в другата бутилка, а самата система(затворена, херметизирана) използва разликата в налягането на двете бутилки да се самоподържа процеса.

naka4y

Цитат на: yanev90 - 01.04.2014 14:18
Че кое му е сложното... като гледам другите с някакви вентили за по 100 лева и не знам си какво още..
Аз първоначално за пробата си купих единствено един иглен вентил за около 15лв и системата си работеше перфектно. По-късно си купих и един манометър за още 10-15 лв за да имам някаква идея за налягането и това е. Без помпи за кислород и др...

Ghostly

Стартирах системата миналата седмица и поддържаше около 1.5 кг/cm2. Сутринта видях, че реакцията се е засилила и вече е почти 2 кг/cm2. Не го спирам нощем. Пуснах още малко към аквата. Какво налягане издържа системата? Китайска - D201.

bunzip2

Цитат на: Ghostly - 10.06.2014 09:45
Стартирах системата миналата седмица и поддържаше около 1.5 кг/cm2. Сутринта видях, че реакцията се е засилила и вече е почти 2 кг/cm2. Не го спирам нощем. Пуснах още малко към аквата. Какво налягане издържа системата? Китайска - D201.

Да ти кажа честно, моята е отивала и до 6 бара и нищо не е ставало  :-D.
Като цяло тая система има един проблем - това е вентила. След известно време започва да се прецаква и спира подаването на СО. Резултата е, че трябва постоянно да настройваш през половин час, докато накрая не ти писне. Аз мисля да заменя стоковия винтил с camozzi и да приключвам с това китайско недоразумение на винтил.
Иначе другите неща като сглобки, манометри и т.н. са повече от добри :)

Ghostly

Цитат на: bunzip2 - 10.06.2014 12:23
Да ти кажа честно, моята е отивала и до 6 бара и нищо не е ставало  :-D.
Като цяло тая система има един проблем - това е вентила. След известно време започва да се прецаква и спира подаването на СО. Резултата е, че трябва постоянно да настройваш през половин час, докато накрая не ти писне. Аз мисля да заменя стоковия винтил с camozzi и да приключвам с това китайско недоразумение на винтил.
Иначе другите неща като сглобки, манометри и т.н. са повече от добри :)

Мерси за отговора колега, че малко бях почнал да се притеснявам да не се прибера от работа и да заваря миниексплозия в спалнята.  :-D За винтила, btw, и на мен ми направи впечатление, че сякаш си има малко собствено мнение, но помислих, че си въобразявам. Не е през 30 минути за сега за щастие, ама всеки ден леко го настройвам.  :-)

bunzip2

Цитат на: Ghostly - 10.06.2014 15:47
Мерси за отговора колега, че малко бях почнал да се притеснявам да не се прибера от работа и да заваря миниексплозия в спалнята.  :-D За винтила, btw, и на мен ми направи впечатление, че сякаш си има малко собствено мнение, но помислих, че си въобразявам. Не е през 30 минути за сега за щастие, ама всеки ден леко го настройвам.  :-)

Спокойно, ще се прецака нацяло. Следи си налягането обаче, че тая система няма предпазен клапан и според мен не е добре да вдигаш повече от 4 атм. При мен една сутрин я заварих на 6, незнайно как се е получило, при положение, че я бях оставил на 2 вечерта. Бутилките бяха твърди като камъни. Оглеждай се за друг винтил, докато още тоя ти върши работа.
Между другото - маркучите както забелязваш са с бързи връзки (цангови). Ако имаш възможност, не ги вади от винтила като презареждаш, защото след 10-тина вадения започва и от там да изпуска :)

Ghostly

 *privet* Благодаря за съветите. Ще погледна за нов винтил в такъв случай. За маркуча и на мен ми се стори, че на тази връзка може да има проблем, даже специално проверявах в началото дали не изпуска. Явно няма да го бъзикам повече.

kaloqn_0998

Решил съм да правя и аз такава система. Та въпросът ми е мога ли да използвам само маркуча без помпи,клапани и т.н. че досега тази с маята дето я имам не съм слагал никакви подобни работи. И имам едно пакетче ЛК от 10гр. за колко разтвор ще стигне и трябва ли да купя още? Доколкото знам тя е доста силна и 5 пакета за 100мл вода не е ли множко? Та пак питам може ли да го направя така. Слагам бутилките от 500мл свързвам ги с маркучите една в друга и в аквата и пускам разтвора без регулатори? И дали ще има някакъв проблем да изтече набързо разтвора от едната в другата? Също така да попитам кое в кое трябва да се влива ЛК в содата или обратното?

Penta

Разликата със и без регулатор е като ядрен реактор и ядрена бомба. Без регулатор става верижна реакция, която ще свърши да кажем за 2 минути.
10г лимонена киселина са нищо, рецептата не е написана просто така :)

bunzip2

Влива се ЛК в содата, понеже содата не се разтваря във водата, а остава като отайка.
Пропорциите не че са задължителни, ама са препоръчителни (оптимални), според разпространената рецепта.
Разбира се, с 10 г. ЛК няма направиш нищо. 10 грама горе/долу не е проблем, ама само с 10 не става.

Penta много добре го е обяснил с примера с ядрения реактор. Не може да пуснеш системата без регулиране. Ще се смесят двата разтвора за секунди. Ще кипне, ще олееш всичко у вас и това ще е крайния резултат.
Има схеми, аз ти дадох в темата ти и линкове, да видиш как е направено.
Ако не можеш - вземи си готова система. И за тях ти казах!

Similar topics (5)

12630

Публикации: 32
Прегледи: 20453

4611

Публикации: 46
Прегледи: 67401

50363

Публикации: 18
Прегледи: 6528

34078

Публикации: 3
Прегледи: 2965