• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 23:50

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

система за co2 с киселина и сода

Започната от petyo, 24.03.2013 22:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

petyo

Цитат на: unior - 24.07.2013 09:09
Това от къде го видя? нНе мога да си обясня как ще се контролира процеса и подаването на киселина *dontknow*
от руски сайт.Нямам и аз представа,най вероятно като се спре помпичката

unior

Дай някакъв линк да го проучим това :)



Hulkbg

Някой направил ли е вече втория вариант на системата ?

unior

Аз не съм, твърде енергоемка е.
Колкото по простичко токова по ефективно и безпроблемно  :-)

Hulkbg


Кое е енергоемкото, компресорче 5-10W което работи няколко часа на ден?
Магнитния клапан които се слага в първия вариант на системата и той харчи толкова ток.
Кое е по-сложно от първия вариант където имаш манометър, електромагнитен клапан, щуцери, тетки и така нататък.
Кое изглежда по-сложно:
вариант 1

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F2hx8rp1.jpg&hash=959f3c4e45d0aa7958ee2295a23394e21d97a3ae

или вариант 2

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2Fjv14dx.jpg&hash=4f0b6713035664cbdb15c7f97f2e3cae80b40bf5


Другата седмица ще сглобя една такава система с компресорче и ще видим какво  ще се получи.

unior

Ти какво разбираш под енергоемка, само консумацията на ток ли?
Първия вариант и този който използвам аз, и съм показал може да работи и без магнит- вентил!
Втория предложен вариант може ли да работи без помпичката за въздух?
:-)
Е сега като се замислиш коя система е по малко енергоемка, и по малко  зависима от външни фактори като наличието на ток ?

Hulkbg

А как се спира и пуска системата като няма магнет винтил, предполягам наръка с кранче.
В този случай се губи цялата идея за автоматизация и контрол и по добре да се използва мая и захар.

Илиян Илиев™

Предполагам, че процеса се саморегулира един вид. Все пак помпичката достига до едно налягане и не може да направи по-голямо. Именно в този момент вече спира подаването на киселина, защото налягането от другата бутилка е по-голямо. В момента в който спадне налягането от бутилката със сода, отново влиза киселина. Обърнете внимание, че се слага клапан между двете бутилки, чиято функция би трябвало да е точно тази - пропуска налягането от бутилката с компресорчето, но не и обратно.

Аз имам малка помпичка на която пише 0.024 Мра, но нямам обратен клапан. Засега.

Днес мисля да сглобя нещо набързо, което в последствие лесно би било доработено за добавка на помпичка.

Всъщност, няма ли опасност да изгори, ако си работи постоянно без да има откъде да изпусне налягането?

edit: Лесно може да се спира и пуска автоматично, ако помпичката се пусне през таймер, както осветлението.
: 31.08.2013г 11:11ч
Пробвах го това с помпичката. Не е лош вариант. Без обратен клапан не става, защото като вдигне много налягането и се изхлузва мембраната на помпичката. Заради такова изхлузване разбрах, че няма как да изгори, ако няма откъде да изпуска въздуха. За пръв път разглобявам такова нещо.

Твърдо съм решил да минавам на киселина и сода. Тук няма лимонтозу или поне не успявам да обясня какво ми трябва и ползвах оцет. Някой знае ли какви са пропорциите за оцет?

От опита разбрах за пореден път, че с пръдня боя не става. С подръчни материали все изпуска отнякъде, трябват си свестни съединения.

По колко вереме карат вашите системи с едно зареждане?

edit: На система с помпичка няма никакъв проблем да се сложи и магнитен клапан. По този начин няма да се губи налягането при всяко спиране на помпичката.

Penta

Цитат на: Илиян Илиев™ - 31.08.2013 18:00

Твърдо съм решил да минавам на киселина и сода. Тук няма лимонтозу или поне не успявам да обясня какво ми трябва и ползвах оцет.

Само още веднъж да поясним : Лимонената Киселина НЕ Е Лимонтузу.

Илиян Илиев™

Ок.

Все пак би било добре да не се впускаме в излишни обяснения кое какво е, а да напишем с какви киселини функционира системата и правилните пропорции за всяка една.

Под видове киселини нямам предвид химичната формула. Под видове киселини имам предвид названието им в търговската мрежа.

До колкото си спомням лимонтозуто е всъщност винена киселина, но както вече казах - не това е важното. Важна е правилната пропорция при употреба на лимонтозу и правилната пропорция с оцет.

Освен това е важно да се напише дали става с друг вид киселина и как се казва в търговската мрежа. И да се напишат пропорциите.

Тези неща е логично да се напишат от човек, който ги разбира тези неща. Та в тази връзка, моля да напишеш нужното, а не да правиш бегли забележки без пояснения. Моля те да го направиш, защото това което си написал не би помогнало на никой с нищо, ако не допълниш какво всъщност е лимонтозуто и какво е лимонената киселина. И евентуално разликите между тях.


Илиян Илиев™

Браво. Сега напиши за коя киселина каква е пропорцията.

evgeni200

Цитат на: petyo - 26.03.2013 21:56
извинявам се забравих.50гр.Л.К. в 100мл. вода 60гр. СОДА в 100мл. вода това е за 500мл. ботилки


Similar topics (5)

11895

Започната от vampireevil


Публикации: 8
Прегледи: 8300

57858

Публикации: 4
Прегледи: 4382

40732

Публикации: 14
Прегледи: 7493

18543

Публикации: 7
Прегледи: 5711