• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:03

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Съвети за нов аквариум

Започната от Borko7, 20.02.2009 09:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Borko7

20.02.2009 09:55 Last Edit: 20.02.2009 19:09 by Borko7
Ще си правя аквариум и имам няколко въпроса. Понеже ще е върху бар плот трябва да е с точни размери: 115/32/60 (220л). Смятам да гледам цихлиди

1. 60 см височина добре ли е? Понеже няма да има растения, не толкова важно да има достатъчно светлина и съответно си мисля , че може да повече от 50 см. и се спрях на 60. А 70 много ли е?

2. Таванът ще е на 70 см над аквариума. Ако сложа осветлението там, достатъчно ли ще е. или е по-добре да сложа отделно точно над аквариума?

3. какво стъкло ще ми трябва - 8 или 10мм?

4. Какви разпънки да сложа - напречни, надлъжни, ъглови?

5. Барплотът ще издържи ли? Има 3 напречни и една надлъжна ПДЧ плоскости , но не са директно върху пода а върху малка платформа (цокъл?)
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Divane

интересно ми е как ще бъркаш в аквариума при тази височина?!?!?!

Borko7

20.02.2009 13:10 #2 Last Edit: 20.02.2009 13:14 by Borko7
Знам, че 50 см е оптимално, но ръката ми е дълга 60 см до подмишницата, та трябва да се справя. Ако само бъркането е проблема, ще го преживея. Освен това не мисля, че толква често се налага да стигаш дъното на аквариума. 
Аз си мислех по-скоро дали налягаето ще е голямо и в тази връзка дали конструкцията на аквариума трябва да се подсили повече.

А, че всичко това ще става, като съм стъпил на стол е ясно :)
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Divane

ако гледаш цихлиди може и да не бъркаш често,но вярвай ми..винаги има за какво да се "гмуркаш"..я листенце да резнеш..а да обереш боклуче..да сифонираш дъното от лайненца,да бучнеш нова китка...да излъскаш стъклото от вътре....не е просто да сипеш една вода,да я кичнеш до тавана и да се кефиш с месеци  ;-)

ogogogo

Тука май широчината май е по-притеснителна.
Много трудно се аранжира и обслужва толкова тесен аквариум.
Стъклото да е поне 10мм.
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

Borko7

20.02.2009 13:41 #5 Last Edit: 20.02.2009 13:52 by Borko7
Divane, затова отначало казвам , че става дума за цихлиди. Не случайно съм избрал на това място да е такъв аквариум. (Като цяло  съм запланувал общо 4 и другите ще са с растения, но те са друга тема)
Гледал съм аквариуми и имам идея какво и колко често се налага да се прави. За късмет за повечето манипулации има и разни приспособления - щипки за растения, ножичка с дълги рамене, сифонирането става с по-дълга тръба, т.е. не се налага ръката ти да лази по дъното

оgogogo, да и на мен ширината не ми харесва, но иначе ще стърчи и няма да е красиво. най-много да стане 35см. Все пак като са цихлиди няма да правя кой знае какво подреждане и aquascaping - просто ще разположа много камъни, да стане като лабиринт и се надявам да е добре.
A за стъклото - поне 10 или 10 е достатъчно?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

ccpzaz

Провери тук http://aquariumbg.com/index.php?inspage=aquaglass.txt и прецени сам какво ти е нужно  ;-). Успех и да пуснеш снимки като стане готов   *DRINK*


*offtopic А на какъв авариум барплод попаднах просто не е истина беше във формата на буквата "С" , но не мога да открия снимките  *SORRY*



Borko7

20.02.2009 19:00 #7 Last Edit: 20.02.2009 19:12 by Borko7
Дотук благодаря за отговорите, но останаха 3 въпроса.

1. осветлението на каква височина от аквариума трябва да е или по-точно 70 см много далеко ли е?

2. какви разпънки и къде да сложа? Иизобщо преценяването на разпънките не мие много ясно. Аз си мисля за 2 надлъжни горе, по двете дълги страни и една напречна посредата. Някъде четох, че не трябва да стигат от край до край. Така ли е и защо?

3. Барплотът, само от ПДЧ ще издържи ли? Или ще трябва да добавя някакви други носачи?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Borko7

Моля, някой да ми каже, къде точно да сложа разпънките
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

assenas

Цитат на: Borko7 - 20.02.2009 19:00
3. Барплотът, само от ПДЧ ще издържи ли? Или ще трябва да добавя някакви други носачи?

Това дето си намислил да правиш ще дойде към 500 кила. Дай поне една снимка да го видим тоя плот.

Borko7

Асене, Аз в общи линии реших да го подсиля, като сложа 4 метални крака. камерата ми се счупи, затова давам скици. Синьото е аквариума, а зеленото  са краката, които смятам да сложа. В момента ги няма. Мислиш ли, че ще е добре?

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flh6.ggpht.com%2F_PLWB60YF9nA%2FSaRibI1tXBI%2FAAAAAAAAAhE%2FwwOFB-7WK58%2Funtitled.jpg&hash=4cf0bf4468ba5e2a80eec6897cf0c7d67922f66c
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Живко

Цитат на: Borko7 - 20.02.2009 09:55
1. 60 см височина добре ли е? Понеже няма да има растения, не толкова важно да има достатъчно светлина и съответно си мисля , че може да повече от 50 см. и се спрях на 60. А 70 много ли е?

Стига да те кефи и да можеш да го обсужваш.

Цитат на: Borko7 - 20.02.2009 09:552. Таванът ще е на 70 см над аквариума. Ако сложа осветлението там, достатъчно ли ще е. или е по-добре да сложа отделно точно над аквариума?

Зависи какво ще е осветлението на тавана. Зависи какво ще слагаш в аквариума. Има и окачено осветление, специализирано за аквариум. Става много ефектно.
В общи линии за цихлидарник е добре да сложиш осветление, което ще подсили цветовете на рибите. За растителен аквариум ще трябва да монтираш по-силни лампи. Поне 0,5 вата на литър.
Май и двата варианта изключват стандартно осветление за таван-лунички. И те са вариант, но...

Цитат на: Borko7 - 20.02.2009 09:553. какво стъкло ще ми трябва - 8 или 10мм?

Мисля, че и 8 мм. качествено стъкло ще ти свърши работа.. Разликата в цената обаче е несъществена, за това ползваш 10 мм.

Цитат на: Borko7 - 20.02.2009 09:554. Какви разпънки да сложа - напречни, надлъжни, ъглови?

На този въпрос си отговорил сам. 2 надлъжни и една напречна в средата. Спънките не се пускат до край за да се избегне триенето стъкло в стъкло при температурни разширения. втората причина е да могат да се пускат тръби, маркучи и кабели близко до стъклото, а не да прескачат спънките. Така по-лесно се прикриват.

Цитат на: Borko7 - 20.02.2009 09:555. Барплотът ще издържи ли? Има 3 напречни и една надлъжна ПДЧ плоскости , но не са директно върху пода а върху малка платформа (цокъл?)

За барплота предположения ли да дам или да оставя на твоята преценка или на математическите изчисления?
Никой не се е родил научен.

Borko7

Живко , мерси
2 - ще гледам цихлиди. идеята да монтирам капака нависоко е, че там така и така има някакъв таван и от него  лесно мога да извадя ток за осветление. Та затова се чудех дали 70 см няма да е високо и дали светлината ще стига до рибите. идеята ми беше за луминисцентни лампи. Мислех, че след като няма да имам растения няма смисъл от металхалогенни (или?)

5 - Ако знаех какво да изчисля за барплота, щях да си го сметна. нямам идея колко могат да носят тези плоскости. Затова идеите са добре дошли. Аз съм пуснал горе една схема , как мисля евентуално да добавя метални крака.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Живко

Аз не бих се наел да давам съвети за стойката, ама я направи здраво.
Не ми е много ясно как ще добавиш метални крака във вече готов шкаф без да го съсипеш. Преполагам, че един добър майстор ще знае как да укрепи шкафа при положение, че му кажеш каква тежест ще носи.

Лампите добре ще ги монтираш на тавана. С подходящи рефлектори и мощност ще осветиш аквариума, но...!
Лампите в крайна сметка ще бъдат толкова високо, че ще ти светят постоянно в очите.

Виж как го е направил NikolaV:
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,5152.0.html

Можеш да го направиш да се регулира на височина. Така ще можеш винаги да го преместиш, като ти е удобно.
Никой не се е родил научен.

Borko7

че ще ми свети в очите и на мен ми хрумна, и сега като го потвърждаваш вече взех решение. Мерси.
За краката имам идея как да стане, но ще се консултирам и с майстор.

в общи линии ми се изясниха нещата и се надявам скоро да се похваля с резултат :-)
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Similar topics (5)

7654

Публикации: 16
Прегледи: 12524

22921

Публикации: 8
Прегледи: 5617

10647

Започната от zlatin


Публикации: 1
Прегледи: 7654

5341

Публикации: 28
Прегледи: 15131