• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:49

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Самоделно охлаждане на аквариум, имам идея

Започната от c_chanev, 28.12.2014 15:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

c_chanev

Замислил съм изработка на самоделна система за охлаждане на водата. Сега зимата водата не пада под 20-21 градуса без нагревател, а какво ще е лятото ме е страх да си помисля. Аквариума е 200 литра, с вграден съмп - съответно главата е вътре, отделя топлина и вероятно това е една от причините за високата температура на водата. Нужда от охлаждане ще има, обитателите на аквариума са златни рибки, които не обичат топлата вода. Идеята е следната. 900 лв за климатик нямам. Затова си мисля за една леко странна конструкция. Малка глава изпомпва по тръбичка вода извън аквариума. Тръбичката влиза долу в шкафа. Там съответно ще сложа мини хладилник. Вътре в него ще поставя кофа с вода, в която ще е потопена серпентина. На стената на хладилничето ще има дупка, през която ще влизат и излизат тръбичките за входящата и изходящата вода. Водата ще циркулира през серпентината, ще се охлажда и ще се връща в аквариума. Хладилника ще се пуска и спира от терморегулатор. Тук идват и два въпроса - ефективна ли ще е изобщо такава система и второ - какъв хладилник би свършил работа. Има едни малки хладилничета като това:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fdiv.bg%2Fpictures%2F748844_244_354.jpg&hash=46c0d2a317d5a348d6cfe0a001a7f99255880965
Идеята е размерите да са такива, че да позволяват да го затворя в шкафа под аквариума. Ограничен съм до 40Х50Х80 (д/ш/в). Сватав ли за нещо тия хладилничета? В характеристиките им пише, че охлаждат до 15-20 градуса под околната температура, а на старо може да се купят за 30-40 лв, но все пак какво е мнението на по-опитните в този раздел  :whistle:

manyg

Хладилниците когато охладят до дадена температура спират да охлаждат докато не се покачи температурата вътре. Тази работа ти прави по 6-8 лв на месец. При теж ще прави може би 20-25 лв. Вземай си един климатик и си охлаждай и теб и аквариума лятото. Има и климатици специално за аквариуми които са по-евтини .

c_chanev

Голям хладилник с фризер харчи 6-8 лв на месец, а тия малките ги дават по около 1,5 киловата на денонощие. Дори това да е консумация при непостоянна работа, както и да го смятам няма да глътне повече от 10 лв на месец. Климатика няма как да работи постоянно в стаята, защото трябва да се осигурява свободна циркулация и за други животинки  :-D Пък и цялата работа ще е 3-4 месеца в годината, няма да ме събори финансово. Мисълта ми беше длаи ще има ефект, щото ако ще свали температурата с 1 градус няма смисъл  :-)

Caxapa

Оговора е някъде по средата. И става и не става. Според зависи колко силен е Пелтие елемента. Работят на този принцип и каква проточност ще направиш на водата през съда е важно за да има ефект. Такива мини хладилници свалят температурата до 4°-6° и респективно повишават до 45°-60° По-добре е да се вземе на старо инкубатор за яйца на рептили. Представлява същата кутия но е снабден с датчик  за настройване на температурата. Някои от моделите са с вентилациона система вътре но с малки преработки мисля, че ще стане за замисъла ти.

c_chanev

Баш на рептили ли? Това чудо не загрява ли, или напротив - охлажда? А проточноста ще може да се регулира - примерно ще взема глава около 1000 литра на чяс, защото по маркучите ще има значителни загуби, а ако се наложи може да се регулира допълнително. Като цяло скоростта на потока май не трябва да е много висока, за да има време да отдаде топлината. Мисля серпентината да е навита медна тръбичка от от тези за климатиците, а може и някаква алуминиева.

Caxapa

"баш" на рептили. Да, тези инкубатори ги дават с тези параметри на температурата които съм ти цитирал. Колкото до серпентината, може целият да се изолира или да вземеш да поместиш цялата техника на този рептилски  хладилник / и е с такива стойности, че не се люпят само яйца на влечуги а и се подготвят за зимен сън също със сваляне на температурата/ в  един самоделен канистър за да можеш да нагласиш чарковете. Все пак трябва да има място за охлаждащият/респективно/ затоплящ механизъм да бъде положен в канистъра а датчика с нагласянето на температурата  безопасно изведен и монтиран  на или до самият канистър.

c_chanev

Като цяло преиграх малко с този хладилник. Попаднах на ето тези топлообменници:
http://www.ebay.co.uk/itm/Cooling-Block-For-CPU-CO2-Laser-Cooler-Peltier-Liquid-Cool-122-x-41-x-12mm/271560846895?_trksid=p2047675.c100009.m1982&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D28111%26meid%3D22fc8f241cb34f33b6c7ee5396608291%26pid%3D100009%26prg%3D11472%26rk%3D6%26rkt%3D10%26sd%3D121359627873
От двете му страни може да се залепи по едно Пелтие, а защо не две по две - тоест на гърба на всяко пелтио да се сложи по още едно за да вдигне КПД-то. Помпичка просто ще върти водата през обменника. Чудя се обаче колко мощни Пелтиета ще са достатъчни....има такива по 70, 90, 150....250 вата.....ще трябва и сериозно захранване


pl86

Цитат на: c_chanev - 28.12.2014 16:24
Като цяло преиграх малко с този хладилник. Попаднах на ето тези топлообменници:
http://www.ebay.co.uk/itm/Cooling-Block-For-CPU-CO2-Laser-Cooler-Peltier-Liquid-Cool-122-x-41-x-12mm/271560846895?_trksid=p2047675.c100009.m1982&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D28111%26meid%3D22fc8f241cb34f33b6c7ee5396608291%26pid%3D100009%26prg%3D11472%26rk%3D6%26rkt%3D10%26sd%3D121359627873
От двете му страни може да се залепи по едно Пелтие, а защо не две по две - тоест на гърба на всяко пелтио да се сложи по още едно за да вдигне КПД-то. Помпичка просто ще върти водата през обменника. Чудя се обаче колко мощни Пелтиета ще са достатъчни....има такива по 70, 90, 150....250 вата.....ще трябва и сериозно захранване

Интересен вариант, но навсякъде пише - че не е никак добре какъвто и да е метал да има допир до аквариумната вода, дори алуминий, предполагам този охладител не е изолиран отвътре ... сигурно има и такива ... но за този - не видях да пише, ако има такива при които водата няма допир с метала би било супер.
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

c_chanev

Това вече е проблем....едва ли този алуминий е обработен с нещо. Като се замисля и двата варианта го имат този проблем - дали серпентина от медна или алуминиева тръба или подобен обменник.....а да се правят обменници или серпентини от пластмасови или гумени материали няма да има смисъл заради лошото топлопредаване.
Все си мисля, че от неръждавейка няма да е никакъв проблем. Водата, която наливаме да не би да идва от небето, нали минава по метални тръби, бойлери и прочее :)

marzykov

Много се вманиачавате за металите ;) по-скоро се замислете за охлаждането. Не мисля, че преминаването на водата за 2-3 месеца в годината през такъв кулър е чак такъв проблем.

c_chanev

В крайна сметка първо ще пробвам да издъня някой стар компресорен диспенсър за вода, че колкото повече чета за тия елементи на Пелтие, толкова повече се отказвам от такова решение. Ще докладвам ако имам резултат  :-P

hunter

Цитат на: c_chanev - 28.12.2014 23:05
В крайна сметка първо ще пробвам да издъня някой стар компресорен диспенсър за вода, че колкото повече чета за тия елементи на Пелтие, толкова повече се отказвам от такова решение. Ще докладвам ако имам резултат  :-P
Наскоро някой се беше надъхал да прави с пелтие, можеш да потърсиш темата и да ти е полезна.

c_chanev

Ами изчетох за всичките опити, но хората или се отказват, или не споделят резултата или споделят, че е трагедия  *ROFL*

manyg

с 6-7 такива елемента залепени на стъклото и един терморегулатор ще имаш по-добър ефект според мен, няма хладилници, нямa и тръби. Единствено трябва да охлаждаш с радиатор и вентилатор другата страна на елемента. Зимата ако ти е ниска температурата в аквариума, обръщаш елемента.
Друг вариант - Вземаш мобилен климатик за 150-200 лв, правиш едни въздуховоди от него към капака на аквариума и обдухваш повърхността на водата.

Similar topics (5)

7048

Публикации: 298
Прегледи: 192994

39533

Публикации: 6
Прегледи: 5018

2454

Публикации: 24
Прегледи: 11168

29317

Започната от yumkata94


Публикации: 9
Прегледи: 4392

13241

Публикации: 1
Прегледи: 4578