• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:02

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Самоделно охлаждане на аквариум, имам идея

Започната от c_chanev, 28.12.2014 15:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

c_chanev

6 елемента да речем по 90 вата, а дори и по-слаби да са пак се получава стряскащ разход на електроенергия. Все едно духалка на 1-ва степен, а с такава мощност ще топли и помещението  *NO*

TUISTERa

Според мен е добре да изчакаш да се вдигнат температурите и тогава да се харчиш и мъчиш. Много често нещата не се получават по начина по който си мислим че ще станат. Каква ти е околната температура, два вентилатора в капака няма ли да са достатъчни за обдухване без допълнително озлобяване около аквариума?
Callichthys callichthys(01.11.2014),Trichogaster trichopterus(01.12.2014),Ptrophyllum scalare x2 (01.12.2014),Gyrinocheilus aymonieri(29.05.2015),Trichogaster trichopterus(01.03.2016)

miTko

С Пелтие само за нано, през задното стъкло, както е споменал колегата. Виждал съм го в интернет, но не запазих линка. Лепиш алуминиева плоча на задното стъкло почти голяма колкото него, за нея е закрепен елемента(или 2), с радиатор на другата страна. Естествено плочата наоколо и елемента по сечение са топлоизолирани с нещо.
Разни мои АКВАРИУМИ 

pl86

Вариант е с пелтие направо на стъклото, но стъклоти е доста добър изолатор и няма да е много ефективно.

Чудя се такъв вид радиатори:
https://p.jarcomputers.com/680x680/FANDPCOOLNBRIDGE2_680x680.jpg
ако се нправи някаква кутия от плексиглас отгоре и се прекара водата оттам а отдолу е студената страна пелтието, явно алуминия е покрит с нещо, въпроса е това покритие дали ще отделя нещо във водата.  *dontknow*
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

Tracker

Здравей c_chanev.
Подкрепям мнението на TUISTERa, не бързай да се набуташ. Тези идеи за охлаждане с елементи на Пелтие е афиф работа, но май и ти си стигнал до този извод. По добър е варианта с компресорен диспансер, присаждаш една серпентина към топлообменника и можеш да си го ползваш и за студена вода през лятото.
Но според мен виж дали не можеш да намалиш отдаваната топлина в аквариума. Тази помпа ако е 10-15 W трудно ще вдигне температурата на водата. Огледай и осветлението от там може да идва затоплянето.   
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

c_chanev

Ами помпата е 25 вата, 1600 литра за час на сънсън. Дали загрява не знам, лампите ми светят по 7 часа в денонощието. Не съм забелязал промяна преди да се пуснат и след като са светили 7 часа. през нощта бях оставил прозореца в стаята отворен и на сутринта водата беше станала 21 градуса  ]:-> Вентилатора е монтиран на капака и вкарва въздуха вътре, а по повърхността където ляга върху стъклото има пролуки и въздуха си излиза от всички страни. Отказах се от Пелтието, наистина няма смисъл. Още повече да се лепи на стъклото, и без това КПД-то е почти нула, да не говорим като се прибави и слабата топлопроводимост на стъклото.....сега издирвам изтърбушен диспенсър, с него със сигурност ще има ефект. Ако няма поне ще си имам студена вода за пиене :)

bunzip2

 *offtopic
Дето се вика, ако не стане, поне "ще пиеш една студена вода" :)

benzol

Вземаш един радиатор за парно от кола(нов има за 20-25лв) връзваш го към канистъра да минава водата през него,слагаш на радиатора 1-2 вентилатора от компютър зависи от големината им,с терморегулатор и когато температурата се покачи да се включват.Като се охлади до желаната температура и спират.Всичко няма да излезе повече от 50лв.

Caxapa

Основната идея за ползване на мини хладилниче се измести. Идеи има много като въпроса на колегата беше имено за мини хладилник. Всяка една от идеите дадена в темата е добра и върши работа.

petq3515

Каквито и различни модификации да се мислят за охлаждане, основните методи са два. При единият метод околното температура трябва да е по ниска от желаната в аквариума, при другият трябва да се стимулира изпарение на вода от аквариума, това може да се постигне с директно обдухване с вентилатори повърхността на аквариума защото за изпарение на еденица течност се отнема определено колечество енергия/топлина/. Примера е с врящата вода в отворена тенджера, ако ще котлона да е нагрее до 500 С температурата на водата в тенджерата не ще премине 100 С. Иначе друг вариант независещ от околната температура е с компресор, топлообменик и фреон  на принципа на хладилника и климатика.
Никой не проумява какво притежава, докато не усети болката от загубата му.

Amev

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimages.tapatalk-cdn.com%2F15%2F07%2F15%2F4a4deccda65c7d30d18a70b9a42d0c57.jpg&hash=ebb4a99fdfb90ad4d07cf502b6b6aa794c496247

Ето какво сътворих днес , вентилаторчето е от лаптоп и извежда струята надолу , сложих го на капака където има отвори и се получава , за аквариум 30 литра става.

milionite

ето го и моя горчив опит за охлаждане с мини фризер 34 литра вместимост,чийто капацитет на замразяване е 3 лира за 24 часа, 70 вата - компресор.Първия фризер ( мини бар) го прецаках , защото при пробиването на отворите за маркучите ,пробих тръбата за фреона  ,която се намираше в стената на фризера. Упорит и решен да стигна до край, купих втори мини фризер като горния, но този път пробих дупките през вратата. взех вътрешна , потопена в аквариума помпа с дебит 500 литра на час. аквариума ми е чисто 160 литра вода. 1.- взех силиконов маркуч с дължина 10м. с вътрешен отвор 12мм. с дебелина на стената 1,5мм. , като 7 метра бяха навити в фризера и 2 пъти по 1,5м. до аквариума, закачих го на помпата и започнах да меря температурата. в аквариума беше 27 градуса (забравих да спомена мини фризера на първа степен - стига до -15 и изключва ,и на -10 включва компресора, при празен фризер ),фризера с този маркуч успя да охлади едва до -8 С. т.е. не можеше да изключи компресора, за това вземах терморегулатор и нагласих от -5С до 0С. след няколко часа работа на изхода на маркуча температурата беше като в аквариума пак 27С. за това взех 2.- силиконов маркуч 10м. с вътрешен отвор 7мм и дебелина на стената 1,5мм. при него можех да наглася фризера от -15 изкл. и -5 вкл. компресора,след около 2 часа температурата падна само с 1С. - на 26С.,като цикъла на работа на компресора беше 20 мин. охлажда 11 мин. почива. 3.- взех силиконов маркуч 10м. за въздух от Аквамания във Варна с вътрешен отвор 4мм. и дебелина на стената 1мм.пак с гореспоменатата помпа при -15 до -5 на компресора температурата успя да падне с около 2,5 С. тоест 27С в аквариума, на изхода на маркуча 25,5С.
   Накрая равносметката беше 300 лв. на вятъра.
Сега охлаждам същия аквариум с 9 бр.вентилатори на 12в. , model: SUNON HA60251V4-000U-999 (обърнете внимание на показателите) ,като ги пускам в 8 часа сутринта ,при 28С. на водата в аквариума и след 4 часа работа температурата пада на 25С.
  Беше споменато по горе в темата за климатик за аквариум ,преди опита с фризера ,бях решил да си купя такъв, с цена без доставка около GBP 390.00(паунда) , но след като разбрах ,че при работа ,шума от тях e 65 dB. (това е все едно да ви работи външно тяло на климатик в стаята,за това в клиповете на YouTube някои хора пробиват стената и ги монтират отвън :-D) се отказах.
Успех на ВСИЧКИ!!!

Similar topics (5)

7048

Публикации: 298
Прегледи: 193001

39533

Публикации: 6
Прегледи: 5021

2454

Публикации: 24
Прегледи: 11168

29317

Започната от yumkata94


Публикации: 9
Прегледи: 4392

13241

Публикации: 1
Прегледи: 4578