• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:09

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Самоделен вътрешен филтър с керамика

Започната от Ivan_S, 16.04.2013 16:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ivan_S

Едно самоделно филтърче с гъба и керамика - Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

Чудех се дали ще работи, щом толкова много други хора имат нещо подобно и то самоделка. Всъщност и фабричните вътрешни филтри работят на подобен принцип. Разликата тук е, че няма глава, която да засмуква водата, а съм сложил камъче, което да я избутва през керамиката. Все още е в експериментален период  :-). В действие е от 17 дни. Два пъти съм наливал Нитривек, аквариумчето е стартирано със 100% вода от работещ и при седмичната смяна доливам пак от работещия. Допреди 2 дни нитритите бяха 0, рН-то - колкото в големия. Ще се радвам да споделите мнения.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Vivarium Center

Напомня на така наречените "moving bed filters", които напоследък излезнаха от рамките на пондовете и навлязоха и в аквариумите. Но при тях се използва медия, която е в постоянно движение. Идеята е че по този начин на медията се заселват само най-издръжливите и ефективни бактерии, а мъртвите изпадат бързо, освобождавайки пространство за нови.

Ivan_S

Цитат на: Vivarium Center - 16.04.2013 21:39
Напомня на така наречените "moving bed filters", които напоследък излезнаха от рамките на пондовете и навлязоха и в аквариумите. Но при тях се използва медия, която е в постоянно движение. Идеята е че по този начин на медията се заселват само най-издръжливите и ефективни бактерии, а мъртвите изпадат бързо, освобождавайки пространство за нови.

Мхм, точно така е  :-). В случая разполагах с такава медия и за това така е направен. Май че засега се справя. Тестовете на водата снощи отново показаха 0 нитрити и рН - 8, точно колкото трябва да е. Малко като на шега го пробвах, пък то ще се окаже, че върши работа  :-D
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Giorgio_Armano

Ако всичко това го поставиш в някакъв кожух ще е по ефективно.Така не работи на 100%
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Ivan_S

Цитат на: Giorgio_Armano - 17.04.2013 11:27
Ако всичко това го поставиш в някакъв кожух ще е по ефективно.Така не работи на 100%

Хм, след като го спомена се замислих. Всъщност фабричните вътрешни филтри с възможност за 2-3 медии, медиите в действителност са в някакво общо тяло. Значи имам нова тема за размисъл как да го оптимизирам .... даже нещо вече ми се върти в главата  :-D. Когато има развитие, ще се похваля  ;-). Мерси за идеята.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Giorgio_Armano

Цитат на: Ivan_S - 17.04.2013 11:41
Хм, след като го спомена се замислих. Всъщност фабричните вътрешни филтри с възможност за 2-3 медии, медиите в действителност са в някакво общо тяло. Значи имам нова тема за размисъл как да го оптимизирам .... даже нещо вече ми се върти в главата  :-D. Когато има развитие, ще се похваля  ;-). Мерси за идеята.
*THUMBS UP*
Мога да ти споделя някакви идеи  а ти да си ги доразвиеш.
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Ivan_S

Цитат на: Giorgio_Armano - 17.04.2013 12:11
*THUMBS UP*
Мога да ти споделя някакви идеи  а ти да си ги доразвиеш.

Давай, сподели, ще ми е интересно. Принципно DIY темите са ми сред любимите  :-). Още от преди 20-ина г. когато започнах с рибите обичам сам да си правя разни неща. Постиженията ми засега са филтри и капаци  :-[.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

hunter

Според мен филтъра трябва да си е във съд. Така като го вадиш за профилактика или плакнене на гъбата или керамиката натрупалата се мизерия няма да се изсипва обратно докато го вадиш. Гледам че гъбата е гола не е във съд само керамиката е. Също тъка тези едри балони не знам дали не ти дразнят окото но сигурно вдигат и шум. Само като идея ти го давам. Замисли се над по-голям цилиндър(по-висок) сложи гъбата долу после керамиката. Цилиндъра в долния си край покрай гъбата го надупчи. Нека е достатъчно висок за да стига малко над повърхността на водата. Точно там пробий дупка за преливник. Така балоните ще въртят водата. А още по-добре ще е ако изведеш тръбичка до другия край на аквариума за да е по-добра циркулацията(от ляво дърпа от дясно влива). :-)

Ivan_S

Цитат на: hunter - 17.04.2013 16:42
Според мен филтъра трябва да си е във съд. Така като го вадиш за профилактика или плакнене на гъбата или керамиката натрупалата се мизерия няма да се изсипва обратно докато го вадиш. Гледам че гъбата е гола не е във съд само керамиката е. Също тъка тези едри балони не знам дали не ти дразнят окото но сигурно вдигат и шум. Само като идея ти го давам. Замисли се над по-голям цилиндър(по-висок) сложи гъбата долу после керамиката. Цилиндъра в долния си край покрай гъбата го надупчи. Нека е достатъчно висок за да стига малко над повърхността на водата. Точно там пробий дупка за преливник. Така балоните ще въртят водата. А още по-добре ще е ако изведеш тръбичка до другия край на аквариума за да е по-добра циркулацията(от ляво дърпа от дясно влива). :-)

Мерси много за идеята. Само не съм сигурен, че помпата ще е достатъчно мощна, за да изтласка вода толкова, че да прелива (по-горе бях споменал, че съм включил аераторна помпа, а не глава). Иначе за вкарването на медиите в общ съд вече го приех като препоръка и ще опитам да направя нещо. Мехурите са едри, защото минават през керамиката. Там се задържат леко и като станат големи, тогава изплуват. За това и излизат толкова едри. Относно шума, всъщност не е непоносим  :-). Мога да тествам предложението с тръбичка да завъртя потока, макар че и сега има въртене на водата. Гледам да не е центрофуга, защото това аквариумче все пак е отрастно и там живеят новоизлюпени рибета  ;-) и не ми се ще да ги замайвам  :-D. А притеснението ми за мощността на помпата идва от това, че ползвам дебита й освен за това аквариумче и за аериране на 2 инкубатора едновременно понякога. Но ... както се казва, ако има желание, има и начин. Да видим до къде ще я докарам.  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

hunter

Не знаех че е за малки рибки а за това дали ще е мощна помпата няма проблем аз съм тествал. Само не знам ако наистина поддържаш още аквариуми с нея дали ще стигне. Но ако е само за този със сигурност ще качва водата да прелее. Гледах някъде клип из нета един си беше направил водопад в аквариума на този принцип  :-)

Ivan_S

Да, hunter, тази помпа я ползвам само това аквариумче и само за подрастващи. Двата инкубатора, за кото също я ползвам паралелно понякога са по макс 1 л. Бтв, този клип с водопада и аз съм го мяркал. Ще "понапазарувам" още идеи от нета  ;-). Между другото може и да си прав за качването на водата, защото сега като се замисля, като сменям вода, филтърчето остава над нивото и докато работи, хвърля струйки. Трябва да го опитам с нещо по-високо и по-малко като диаметър дали ще качи водата.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivan_S

Еха, почти година не съм писал нищо в тази тема  :-[ ... ама то и не е имало какво. След днешния неделен труд и творчество, самоделката претърпя лека еволюция. Надявам се, че ще продължи да върши отлично работата, както досега. За съжаление не успях да измисля начин как да прибера гъбата в кожух, но и това ще стане. Върти ми се идея и нея да я сложа в същата кутия като жълтата (тя е пълна с керамика). Керамиката не съм я мерил колко е, но кутийката е с обем 250 мл. и е почти пълна с рингове.

Ето схема на филтърчето:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Fq7nmg6axh%2FUntitled_1.jpg&hash=6217d2c24257d875d8b4adaf5a6167996c2a2a5a

Ето как изглежда сглобен:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fw5qb0x9y5%2FWP_20140223.jpg&hash=b2c2bf6bfa40523cfdff8c3ae41d7b418ab10611

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2Fealbpl5zn%2FWP_20140223_1.jpg&hash=b950bc19f7c7edcebf7445eade4a801d11ffa05a

... и ето как работи (отпред леко изпуска, защото диаметъра на кутията е няколко милиметра по-голям от гъбата, но ... това лесно се оправя с по-широка гъба ;)):

100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Similar topics (5)

9571

Публикации: 12
Прегледи: 9158

3535

Публикации: 48
Прегледи: 16929

53814

Публикации: 15
Прегледи: 11001