• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 22:03

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Помпичка да се върже със водна стена

Започната от omanna, 06.07.2007 03:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

omanna

значи искам да питам може ли да се направи по някакв начин помпичка сас филтар такава дето се потапя вав водата и има два филтара в нея,дали моеже през отвора от който излиза водата да се натика маркуч и да се варже кам водна стена .

malomir

Аз лично нищо не мога да разбера. :-(

zambo

Може , но дебитът и е малък и ефекта няма да те задоволи .
Аз имам фонтан с водна стена и помпа с 15000 л/ч дебин ми е малка . Стената е широка 2.30 м.
Трябва ти мощна помпа 
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

nina

Е, айде сега...15000л/ч. Аз имах обикновена въздушна помпа, а след това един филтър на Акваел с дебит 200 или 300л./ч и пак правеше хубава въздушна стена /предполагам, че това има предвид/. Ако искаш да ти прави хубави балончета във водата omanna, вземи си от ония порести камъчета, има ги различни размери, или пък има специални маркучета за въздушна стена. Закрепваш ги със лепки към маркучето за дъното на аквариума и после леко ги зариваш с пясък или камъчета. Включваш помпата и .. готово.  :-)

zambo

Цитат на: nina - 06.07.2007 10:53
Е, айде сега...15000л/ч. Аз имах обикновена въздушна помпа, а след това един филтър на Акваел с дебит 200 или 300л./ч и пак правеше хубава въздушна стена /предполагам, че това има предвид/. Ако искаш да ти прави хубави балончета във водата omanna, вземи си от ония порести камъчета, има ги различни размери, или пък има специални маркучета за въздушна стена. Закрепваш ги със лепки към маркучето за дъното на аквариума и после леко ги зариваш с пясък или камъчета. Включваш помпата и .. готово.  :-)
Човека пита за ВОДНА стена /доколкото съм разбрал от въпроса / а не за въздушна стена . Нея може да я направи и с помпичка от 2.50
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

omanna

да за водна стена имам предвид но работата е там че искам да го направа сас тази помпа която ми е в аквариума .по голямо е гърлото на помпата а на стената си е за нормален маркуч .

zambo

за разликите в цолажа използвай преходници .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

nina

 Можех да оправдая невежеството си с това, че още не се бях събудила добре, но няма да го направя  *NO* Все пак, бихте ли ми обяснили каква е тази водна стена и за какво служи тя в аквариума?  :-[  Четох, дори имах питане за това, как да се намали силното течение при по-висок дебит на филтъра и ми обясниха как да си сложа флейта за намаляване на течението, но тук zambo обяснява как да се увеличи това течение, доколкото го разбирам и нещо не вързах нещата май май...

eventer

Цитат на: omanna - 06.07.2007 11:20
да за водна стена имам предвид но работата е там че искам да го направа сас тази помпа която ми е в аквариума .по голямо е гърлото на помпата а на стената си е за нормален маркуч .

За помпа 200 л/ч използвай за преходник парче сламка за сок, от широките. Маркуча гледай да е с минимална дължина и колкото може по-малко остри извивки.
И двата ми аквариума са така, а маркуча е изведен хоризонтално на повърхността, за да прави течение. А в дълбочина водата остава спокойна.
Подводно животновъдство и подводно земеделие

Joro Vn

    Не всякога се получава качествен ефект на водната стена. При изборът на помпата определящи са височината, на която трябва да се качи водата /от събирателния обем, където е помпата/, и дебита и след преодоляване на тази височина. Частично оказват влияние и тръбните връзки.
   При по- сериозни водни стени, и изобщо водни ефекти, помпите обикновено трябва да са с по-голям напор и дебит. И са си доста скъпички. За да се избегне набутване с неподходяща помпа, може да се приложи следния подход:
   Изгражда се стената, системата за разпръскване на водата и прилежащите им тръби. Инсталацията се свързва към водопроводната мрежа с временна връзка- напр. маркуч. Пуска се водата и се регулира до положение, при което визуалния ефект е най- приемлив. Засича се дебита на водата при това отрегулирано положение- чрез водомер; измерване на количеството вода за опрелено време /което се събира долу/; и т.н. Ако е необходимо, правят се няколко опита. Пристъпва се към избор на помпа. Към документацията на помпата би трябвало да има т.н. "Q-H" характеристика. Представлява диаграма с някаква крива, обикновено параболична. По абцисата е дебитът, по ординатата- напорът /в метри/. Нужният ни дебит го знаем, търсим го по абцисата и е добре да го завишим с около 20-на %. Това завишение ще се загубите по тръбната система, които е доста трудно да се пресметнат от човек без опит. След изборът на дебит "тръгваме" на горе към кривата, до пресичането и. От тази точка на пресичане "тръгваме" на ляво, където по ординатата получаваме някаква стойност за напор- в метри. Този метри също трябва да са равни или по-големи от височината, на която трябва да се качи водата. Ако не се получат нужните стойности за дебит и напор, и въпреки това помпата се купи, почти е сигурно, че няма да даде нужният воден ефект, който сме получили при опитите с водопроводната мрежа. По- добре е помпата да е с някакъв запас по дебит и напор, който може да се отрегулира например с кранче. Ако има някакви филтриращи елементи по системата, също трябва да се отчитат като загуби.
    Чакаме снимки, както обикновено! :-)

omanna

значи помпата ми е atman power liquid filter at-f201

Similar topics (3)

6071

Публикации: 5
Прегледи: 3803

29403

Публикации: 4
Прегледи: 5056

25568

Публикации: 6
Прегледи: 6579