• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 07:48

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Помощ за самоделен капак

Започната от vein, 02.11.2011 08:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vein

Купил съм си всичко баласти, рефлектори, лампи, тялото на капака е готово и т.н. Баластите са два двойни (2x54W) http://aquaria.net.ua/products/14254
Само не знам с какъв кабел трябва да свържа баластите към контакта и как да го разклоня към двата баласта, демек главния захранващ кабел.
Не знам дали е от някакво значение свързано с въпроса ми, но смятам да сложа бушон 2 ампера на този кабел.
Ако темата не е в правилния раздел се извинявам.

deni7

ако искаш плосък и гъвкав кабел ползвай ШВПЛ-А 2х0,75 , 2х1,0 или 2х1,5 и трите ти вършат работа
ако искаш гъвкав кръгъл кабел ШВПЛ-Б 2х0,75, 2х1,0 или 2х1,5
а относно свърването на баластите - захранваш едната с някой от посочените кабели и от нея премостваш към другата
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

vein


tsokala

Искам да попитам за какво са нужни баластите, тъй като и аз започвам направата на капак и си закупих едни сини шини - 60 см в които има всичко необходимо за да светне въпросната пура?

M14iro

Баласта е - електронно запалване на лампите.

tonino

10.11.2011 16:47 #5 Last Edit: 19.02.2018 21:48 by tonino
...

tsokala

Да, колега! Знам, че трябва да го махна, прочетох го днес из форума. Капака мисля да е от ламинат 7 мм, купих го и него днес, както и шините и всичко необходимо. Остава да реша как да направя рефлектори.....има ли смисъл от тях изобщо?

M14iro

Да, има смисъл.Взимаш огледално фолио , режеш , лепиш и готово.  :-)

tsokala

Върти ми се из главата да намажа целият капак от вътре с тънък слой силикон и да поставя фолиото. Така ще се запази и от евентуално влияние на влагата.

Norek1

Защо не сложиш стъклен капак на самия аквариум така си решаваш проблема с влагата.Ако не искаш да слагаш стъклен капак трябва да помислиш и за влагоизолирани фасунги и да изолираш всички тоководещо връзки със силикон може и да сложиш 2 вентилатора да изкарваш влагата,също така трябва да направиш капак и от материал на който не влияе влагата .

tsokala

Аквариумът си има стъклен капак, а този с осветлението вече е готов - скоро ще постна снимки.  *THUMBS UP*
Срещнах доста трудности при направата му, но като цяло стана добре

tparvanov

Ако не си сложил вече капака може да го минеш с лак и ще е доста по защитен от влагата , аз лично ще го направя . ;-)

Аз искам да питам нещо понеже ми предстои да правя капак.Размера на аквата е 60д35ш45в - капака ще е с размер 62х35 , сложил съм 2 см настрани заради дебелината на ламината. 1-вия въпрос ми е следния , колко трябва да е висок над нивото на стъклото за да могат да се съберат лампите и всичките му там стартери и др. ел.уреди които са нужни за да светне ? Аз мисля че около 10 см нагоре ще са ми достатъчни.  *DANCE*
И 2-рия въпрос за който се сещам е : Ще сложа 2 пури по 45см 15W - понеже са по къси ако ги разположа и 2-те в средата , ще има ли тъмни места в ъглите на аквата ??  , или да ги разположа едната в левия краи едната в десния - има ли смисъл , кажете как ще е по добре ?  :-|

tsokala

Капака съм го направил висок колкото височината на ламината - 19 см, като на 5 см от единият край съм сложил ограничители, на които да стъпва върху аквариума. Колкото до лампите, аз използвах готови шини, които си имат стартери и всичко необходимо за да светят пурите. Цената им е 5-6 лв, не знам дали биха ти свършили работа

qoke2

според мен, за по-малко от 200 вата консумация, колкото са твоите 4 лампи, 2x0,5 кабел ще ти свърши работа, да не казвам, че и 2x0,25 ще издържи. Относно капака, аз моят го направих с диодна лента с най-големимте диоди които намерих. 6 метра лента и едно захранване на 24 волта (2x3 метра вързани успоредно и двата кръга вързани последователно помежду си за падане на напрежението на 12 волта). Определено свети адски силно и от едноседмичното ми наблюдение, тази светлина доста се харесва на растенията защото всичките растат като луди.

tparvanov

Цитат на: tsokala - 17.11.2011 20:06
Капака съм го направил висок колкото височината на ламината - 19 см, като на 5 см от единият край съм сложил ограничители, на които да стъпва върху аквариума.

ок 19 см е ламината , на 5 см си подпрял значи нагоре имаш 13 см пространство - не е ли много , според моите измервания 13 см височина като подпра на 3-тия см и нагоре ще ми останат 10 за лампите и т.н. мисля че ще ми стигнат или греша ?

Similar topics (5)

46033

Публикации: 18
Прегледи: 11058

45764

Публикации: 11
Прегледи: 7054

9571

Публикации: 12
Прегледи: 9158

36589

Публикации: 12
Прегледи: 7122

7586

Публикации: 5
Прегледи: 3996