• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 14:44

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Подсилване на стар аквариум

Започната от niksan878, 05.05.2011 16:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

niksan878

Здравейте всички!


Първо искам да изразя радостта си от това, че намерих такова място, където може да се обменя информация за аквариуми и аквариумни обитатели :)

Имам следният проблем:

Имам един аквариум (110/60/35(h)) 7мм дебелина на стъклото като водния стълб не надвишава 25см.
Идеята е, че наскоро се преместих да живея на ново място и исках да си взема аквариума с мен. Проблемът е, че е на повече от 10 години и видимо силикона по краищата е намалял (зареди всеящните ми костенурки). Поради факта, че съм ограничен финансово в момента както и, че винаги съм обичал нещата от типа "направи си сам", реших сам да се пробвам да си подсиля аквариума. След като се разчетох из форумите, разбрах, че е съвсем постижимо.

Сега остава само да разбера какъв силикон е най-добър за целта, какъв тип подсилване ще е нужно (само слой силикон по краищата или да подсиля с малки лентички стъкло по ъглите)? Дали изобщо е необходимо подсилване и ако не е колко години мога да считам за безопастно да си ползвам аквариума?


Благодаря ви!
Niksan878

Black Adder

Ако не пропуска вода, аз лично не виждам смисъл да се хабиш с подсилване, още повече, че не го пълниш на целия му обем.

niksan878

да така е, но от друга страна аквариума е на малко повече от 10 години... Дали няма опастност да се разпадне изведнъж? Или ще почне да тече постепенно първо?

Питам защото както казах съм на ново място и последното нещо, което ми трябва е 120 литра вода да се излеят на паркета и всички мебели :Д

deadline78

Няма да имаш проблем и без подсилване лично съм ползвал  акви от моето детсво когато бях на 7 годинки а сега съм на 33 и скоро ги пълних 3 акви по 60 литра и 2 по 80 литра няма абсолютно никакъв проблем да си го ползваш,но ако държиш на 101% сигурност му сложи едни разплънки на дъното само и тва е.Тези акви дето изброих си имат нов собственик и неми се е оплакал от миналото лято. *bg*

niksan878

deadline78,

Мерси за отговора. Само исках да знам какво са разпънки? Да сложа слой силикон по ръбовете? А отностно кой е най-добрия/силния силикон използван за аквариуми има ли еднозначен отговор?

Мерси!

Benzacillin

Изрежи излизащия силикон без да разлепяш аквариума, обезмасли и пусни нов силикон по ръбовете и леко замажи да стане гладка фуга.
Всеки аквариумен силикон ще ти свърши работа с този малък воден стълб. Иначе General Electric 1200, Dow Corning все са добри.
Поне още 5 години ще го ползваш така. Ако искаш да го подсилиш още му сложи надлъжни стъклени ребра или една 10-15 cm спънка по средата горе.

niksan878

Благодаря! Ще гледам да го направя утре или други ден. Само последен въпрос - след като направя подсилването, колко време трябва да изчакам преди да напуълня аквариума с вода? Искам да го тествам като го напълня до горе за да съм напълно сигурен, че е безопастно  да си го сложа в хола.

Benzacillin


Асен Евгениев

Цитат на: niksan878 - 05.05.2011 18:16
Искам да го тествам като го напълня до горе за да съм напълно сигурен, че е безопастно  да си го сложа в хола.

Че той и сега не тече, няма какво да го тестваш.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

niksan878

akapulko, аквариума не тече, но е доста стар.

В момента е 110х60х35(отпред и задна височина 50см) и 7-8мм дебело стъкло.
До сега е пълнен максимум до 18 см или приблизително 120 литра.

Тъй като костенурките ми са доста големи и се нуждаят от повече място, реших да не купувам нов аквариум, а да преработя сегашния.

Ако го напълня до 28см воден стълб литрите ще станат 185...При това положение дали ще трябва да го подсиля с "оребрявания" по краищата? Кой е най-подходящия и сигурен подход?

Мерси!


Асен Евгениев

Цитат на: niksan878 - 07.05.2011 17:35
Ако го напълня до 28см воден стълб литрите ще станат 185...
Литрите нямат значение, важен е водния стълб, а 28 см. не са много. Даже мисля, че
няма нужда от усилване.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

niksan878

Ами какви са признаците по които трябва да се водя за да разбера дали трябва да се подсили? В момента предното стъкло сигурно има огъване от около 1-2мм... едвам го улових...

Similar topics (5)

36026

Публикации: 9
Прегледи: 6466

55868

Публикации: 2
Прегледи: 2706

6249

Публикации: 35
Прегледи: 17425

41403

Публикации: 3
Прегледи: 2923