• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 01:15

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Опит за направа на външен филтър/проблеми 

Започната от Лора, 10.04.2008 23:29

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Лора

Здравейте отново.
От няколко дена едно нещо не ми дава мира.
Обяснете ми подемната сила на помапата от какво зависи.
Може би грешно разсъждавам,но логично ли е една помпа,с по голяма перка да има по голяма подемна и съответно изтласкваща сила. Понеже не ми е ясно как точно производителите на външни филтри определят дебита на даден филтър,съм изправена пред проблем коя помпа да ползвам за направа на външен филтър.Тази с по голямата перка или тази с по малката.Помпите са съвсем безизвестни,неможах да разбера от къде ги е взел мъжът ми,по негови думи са от нещо декоративно,в което се движи вода(може би някакъв водопад).
Ами това е приема всякакви мнения и упреци!
Допълнение: Коя от двете ще е с по голям дебит?

В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

batRambo

10.04.2008 23:50 #1 Last Edit: 27.10.2008 12:43 by Лора

За да определиш дебита на коя помпа е по-голям можеш да направиш следното :
1. напълваш някакъв по-голям съд с вода и отбелязваш до къде е пълен.
2. потапяш "всмукателя" на помпата до дъното. (съвсем до дъно едва ли ще може за това отбелязваш до каде е потопена)
3. включваш помпата и засичаш за колко време ще изпразни съда с вода.
4. пресмяташ количество вода/количество време.
5. повтаряш всичко това със втората помпа.
6. сравняваш резултатите от т.4
:-)

Лора

10.04.2008 23:57 #2 Last Edit: 27.10.2008 12:43 by Лора

Това за съда и аз си го мислех,но ми беше любопитно,подемната и изтласкващата сила на коя от двете помпи ще е по голяма.Пак казвам незнам дали логично разсъждавам.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Barbus

Щом си специалист ДВГ,аз ще ти дам едно сравнение в което се крие отговора на твоя въпрос.
При сравнение на бензинов и дизелов двигател с еднаква кубатура,кой от двата има повече въртящ момент?
We hold each other closer, as we shift to overdrive
And eveyrthing goes rushing by, with every nerve alive
We move so fast it seems as though weve taken to the sky
Love machines in harmony, we hear the engines cry.

Odisei

Според мен  този с по-малката перка ще е по-мощен.  *DRINK*

Поздрави Симеонов.

Лора

Цитат на: Barbus - 11.04.2008 00:31
Щом си специалист ДВГ,аз ще ти дам едно сравнение в което се крие отговора на твоя въпрос.
При сравнение на бензинов и дизелов двигател с еднаква кубатура,кой от двата има повече въртящ момент?
Не съм казала че съм специалист,само че имам спомени от ученото едно време в училище.
Честно да ти кажа незнам.Предполагам,че е дизела,в момента дори немога да си го представя.Пред очите ми е само разликата в запалването.....
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Barbus

Добре няма да те мъча :-)
Дизела като по-бавно оборотен е с по-големия въртят момент.А бензина е бързооборотен и с по-малък въртящ момент.При помпите принципа е същият.По-голяма перка=>по-ниски обороти и по голяма сила.По-малка перка,повече обороти и по малко мощност.От това следва че за да си направиш,добре работещ,канистър трябва да използваш филтърна глава с по-голяма перка.
We hold each other closer, as we shift to overdrive
And eveyrthing goes rushing by, with every nerve alive
We move so fast it seems as though weve taken to the sky
Love machines in harmony, we hear the engines cry.

Лора

11.04.2008 00:56 #7 Last Edit: 11.04.2008 00:59 by klaralara06
 *THUMBS UP*
Знаех си!
Ще тествам по метода на БатРамбо за да изчисля колко л/ч върти.После ще пусна и снимки.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

bomba

11.04.2008 01:07 #8 Last Edit: 03.06.2008 09:04 by bomba
*THUMBS UP*
ЛУД  УМОРА  НЕМА...САМО  СЕ  ПОТИ !!!

discus

Не е важно само колко ще върти, а на какво разстояние и височина ще запази дебита си. Иначе казано ще може ли да подкачи водата от т.А до т.Б

Lan

klaralara06, дебит и напор са две съвършено различни характеристики на помпата. Понеже едва ли ще имаш денивелация повече от метър-два (даже мисля, че два метра са много малко вероятни), то с напора не би трябвало да имаш проблеми - всяка уважаваща себе си помпа ще ти го осигури.
Между другото и двете характеристики трябва да са дадени от производителя на помпата в придружаващата я документация, където са описани и другите й технически данни - захранващо напрежение, консумирана мощност, степен на защита и т. н.
Първият, който е изпсувал вместо да хвърли камък, е баща на цивилизацията.
Зигмунд Фройд

N.Nobs

Цитат на: Barbus - 11.04.2008 00:53
Добре няма да те мъча :-)
Дизела като по-бавно оборотен е с по-големия въртят момент.А бензина е бързооборотен и с по-малък въртящ момент.При помпите принципа е същият.По-голяма перка=>по-ниски обороти и по голяма сила.По-малка перка,повече обороти и по малко мощност.От това следва че за да си направиш,добре работещ,канистър трябва да използваш филтърна глава с по-голяма перка.

Дай да въведем малка корекция.По-високия въртящ момент на дизела не се обуславя от по-ниските обороти, а от конструкцията на двигателя.А и следствието "По-малка перка,повече обороти и по малко мощност" не е коректно.По аналогия с ДВГ бензинов двигател с по-нисък въртящ момент , но с по-високи обороти ще има аналогична мощност като дизелов такъв с по-висок момент и по-ниски обороти.

Така че много му здраве на чичко Рудолф  8-)
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Лора

Ето какъв филтър мисля да правя.Като констукция ще бъде копие на Еден 501,защото ми се вижда по лесен за обслужване.За целта ще използвам кофа от сладолед с елипсовидна форма,като ще има същите две прегради(Благой беше пуснал снимки някъде),пък и самия филтър не е с толкова сложна конструкция.
Сега виждам,че дори не съм си задала въпроса правилно,но както и да е,повечето са ме разбрали(съдейки по отговорите).Тук ще кажете "купи си не се мъчи".Да ама не!Предпочитам с тези пари,които дам за филтър,да купя на детето нещо.А и нали сме си българи все гледаме да сме на далавера.Пък и мисля,че един път като се преборя с това предизвикателство,ще ми е по лесно да поема по голямо или да се разубедя за напред да експериментирам с нещо.Приемам всякакви съвети и препоръки.

Цитат на: discus - 11.04.2008 09:42
Не е важно само колко ще върти, а на какво разстояние и височина ще запази дебита си. Иначе казано ще може ли да подкачи водата от т.А до т.Б

Точно това ме притеснява и мен.И тук смея да твърдя,още преди да съм пробвала,че опита ми да направя горепосочения филтър,ще е неуспешен.Но както казват "Надеждата умира последна"
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

blagoy

Както batRambo ти предложи.
1. напълваш някакъв по-голям съд с вода и отбелязваш до къде е пълен.
2. потапяш "всмукателя" на помпата до дъното.
Тук обаче поставяш на помпата маркуч, дълъг колко трябва да е. Спрямо това къде ще е разположен бъдещия канистър. Съответно поставяш маркуча под необходимата денивелация и си извършваш експеримента.
Така ще разбереш какъв е напора и дебита на помата. ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs118.photobucket.com%2Falbums%2Fo91%2Ffisherman__2007%2FAkva%2Fth_r006a-1.jpg&hash=15041450eb78136ccea645b645f2993ca57c3ba3
70l, 2x18W

Лора

11.04.2008 14:20 #14 Last Edit: 11.04.2008 14:44 by klaralara06
Цитат на: Lan - 11.04.2008 09:55
Между другото и двете характеристики трябва да са дадени от производителя на помпата в придружаващата я документация, където са описани и другите й технически данни - захранващо напрежение, консумирана мощност, степен на защита и т. н.
Не съм запозната с тези характеристики,а и не съм питала.Просто исках мъжът ми опише как изглеждат перките и дали са еднакви.
Така и понеже сложих тигана без да съм хванала рибата,ще помоля някой да ми даде идея за закопчаване на капака към кутията.С цел налягането което се създава вътре от циркулацията,да не избие и да наводня апартамента.
"Две глави мислят по добре от една"
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Similar topics (5)

3532

Публикации: 6
Прегледи: 5872

41764

Публикации: 5
Прегледи: 3836

32563

Публикации: 19
Прегледи: 10117

10541

Започната от oooo


Публикации: 3
Прегледи: 3499

5503

Започната от Mom4il


Публикации: 20
Прегледи: 13835