• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:30

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Нов аквариум

Започната от MAKAPOB, 10.06.2006 19:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MAKAPOB

Искам да стане хубав аквариум и поради тази причина не искам да има никакви алгии.И това е може би главното.Абе искам лъскав и представителен аквариум

1.
Спрял съм се на размер 100 дължина 40 широчина 50 височина.За съжаление не разполагам с повече от 120 см за дължина.Добри ли са тези размери против развитието на алгии?Дебелината на стъклото още не съм я измислил.Дали ще е добра идея да екранирам стъклата с фолио за бронирани прозорци?

2.
Грунта мисля да е кварцов пясък с размер 2мм до към 3мм.Незнам дали е подходящ за растения обаче.Дълбочина някъде към 7 8 см.Добавка за стартиране също още не съм измислил.Дали да сложа нещо на Sera Tetra или мога и сам да си направя?Мисля си обаче, че грунта изисква много по-сложна подготовка от цопване на няколко кила камънаци и нещо за подхранване.И за това си мисля, че тук изпускам нещо

3.
Знам, че  размера на аквариума не е много подходящ за лампите, но както казах това е максимума.А доколкото знам тези които са най-близки до моя са точно 120см и мисля, че няма да мога да ги сместя.Та идва въпроса какви лампи да сложа и какви характеристики да имат.Дължина на вълната келвини лумени, преобладаващ червен спектър на вълната?
Дали да стоят направо върху капака на аквариума или да ги закача по някакъв начин.На колко разстояние трябва да са от капака?А какъв трябва да е капака.Плътно ли трябва да затваря аквариума или да оставя място и за въздух?Въобще тука хич не ми е ясно коя е най-добрата конфигурация капак осветление.Дайте идея.

4.
Филтър тук също не съм много на ясно за този аквариум кой е най-добрия вариант.Аквариума няма да е в спално помещение така, че шума не е фатален.Все пак трябва да е в разумни граници.Какъв да е дебита също не мие много ясно.Някъде казват 4 5 пъти аквариума тук прочетох около 2 пъти.Понеже искам чист аквариум без алгии държа да имам всякаква възможна филтрация (механична биологична  химична)включително и UV.Отворения филтър добър вариант ли е?Понеже най-вероятно ще стои на затворено и тъмно

5.
Предвид това, че искам аквариум без алгии вероятно ще ми трябват доста растения.1/2 от тях ще са бързорастящи.Какви видове да предпочета не знам.За сега имам дъбче и анубиас,  които е доста обрасъл с брада и какво ли не

6.
За декорация мисля някакъв корен предполагам от върба ще е най-подходящ.Камънаците не ги знам какво ще пуснат.Евентуално по него може да се опитам да завъдя някакъв мъх.

7.
Рибите за сега не съм решил точно какви ще са.Лабеота  ще има.Може и някоя друга неонка.Сомчета вероятно калихт.И акантофралмуси.Това са рибоците които вероятно ще се нанесът от стария в новия аквариум.Мислих и за Боция клоун, но май правят доста поразии.Дискуси искам, но май останалите обитатели няма  да понесът техните изисквания.Цихлиди в никакъв случай. Все пак трябва да има някакви по-атрактивни риби.

8.
Нагревател Jager.Дънни незнам дали въобще мога да намеря тук.Струва ли си да слагам такъв?

9.
На първо време мисля да не слагам CO.Задължително ли е все пак да имам предвид това, че искам аквариум без алгии.Нямам намерение да гледам предимно растения.Не искам скоростен аквариум.

Съжелявам, ако не съм уцелил точния раздел, но просто поста е доста комплексен и предвид това, че ще правя повечето неща лично реших тук да го сложа.

itilien

Само не разбрах ти ли ще си правиш аквариума или хората от форума ще ти го правят :)))))

nypko

Като гледам, това алгийте са ти голем кошмар!!
Нема се плашиш само! :lol:
Друго гледам, че абер си емаш от понятие що е то аквариум..... :(
Значи, да си спестиш по-нататъшни мъки и терзания, земи си поръчай аквариум при некой професионалист :!:
Тове при положение че искаш "ХУБАВ, ЛЪСКАВ И ПРЕДСТАВИТЕЛЕН"аквариум.
Другото си е "мижи да те лажем".
Желая ти успех!!!

itilien

А, и между другото, аз още не съм видял някой да иска алги :) Но те не те питат дали ги искаш или не :)))

malomir

Градски здравей.Доста въпроси задаваш и малко е трудно да ти се отговори на всичко с един-два поста.Виждам ги нещата на по бира.Имаш ми координатите звънни и ще се разберем нещо.
itilien,nypko ако нямате какво да кажете на човек който иска съвет по добре не казвайте нищо,според мен.

Raven

с осветлението няма да има проблем- 100см. е добре като размер.
луминисцентните пури са 95 см.
при размер 120 см. минаваш на Т5 пури,те са 115 см.
хубаво е лампите да са специализирани- Силвания Гро-Лукс +Аквастар примерно.
или Гро Лукс +някаква битова лум . пура но да е със студена светлина- Куул лайт.
сумарно да е около 0.7 вата на литър.около три пури ще са ти достатъчни.

филтрацията най добре канистър,600-800 л. на час минимум.
пясъкът може да е по едър- 3-5 мм.
за дъно може да сложиш някакъв стартов пакет на Сера примерно ,но само там където ще има растения ,и то не много .
след това рибите ти ще наторят достатъчно.
снабди се от някъде със количество дългостеблени растения,без значение какви.ако някой изхвърля нещо - взимай и слагай за начало.
после винаги можеш да го махнеш.колкото повече растения сложиш в началото - толкова по бързо ще вкараш аквариума в час.
със алги проблеми ще имаш- няма начин просто,но ако правиш нещата както трябва проблемите ще са малко и бързо ще отминат.

ако имаш стар аквариум не изхвърляй нищо от него- целият пясък от него без да е промит направо го сложи в новият,отгоре насипи нов промит пясък да запечати.
водата също я вземи цялата.даже се препоръчва да вземеш гъбата или друг филтърен материал от старият аквариум и да истискаш цялата мизерия в пясъкът на новия- това е много ценен материал- бактерий и готови торове.но отгоре задължително запечатай с шапка от нов промит пясък поне 2-3 см.
при това положение няма нужда да слагаш фирмен стартов субстрат .

аз правя това когато си презапускам аквариума и минавам много леко с алгите в началото.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

MAKAPOB

За момента подготвям мястото.Аквариума се чудя дали да го поръчвам или да си търся готов.Някой има ли идея горе долу колко разстояние трябва да си оставя за капак и осветление?

@raven благодаря за съветите.Поставил съм въпроса с алгиите, защото прочетох поста на Кралчев, от който ми стана ясно, че за развитието на алгиите спомагат много повече неща от излишни хранителни вещества

@malomir Когато дойде време за аквариума непременно.За момента уточнявам размери и материали.

Longanlon

Дънен нагревател у нас не можеш да си купиш май, и не се сещам някой от форума да има такъв. Ако отопляваш през зимата стаята с аквариума, няма и голяма нужда от такъв.

Не знам какво имаш пред вид под 'разстояние за капак и осветление' но знай, че ако ще вграждаш аквариума някъде, над него трябва да има поне 50 см празно пространство, за да може безпрепятствено да бъркаш вътре. Иначе лампите можеш да ги поставиш директно върху стъкления капак.

Препоръчвам ти пластът грунд да не е толкова дълбок. Към предната страна на аквариума 4 см е достатъчно, а към задната - 6-7 см. Наистина 2.5-5 мм е май-добрият размер на камъчетата.

СО2 - дали ти трябва сам си реши. Зависи какво искаш да направиш от аквариума си. Ако ще е тип градина - да, трябва ти въглероден диоксид.

Препоръчвам ти и тоя анубиас с брадата за сега да не го слагаш в новия аквариум, защото в началото тя може да се разпространи.

За рибките - ако толкова много искаш аквариум без алги, няма да е зле да си вземеш някакви алгояди - сиамски водораслояд, отоцинклус.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

MAKAPOB

Цитат на: "Longanlon"
Не знам какво имаш пред вид под 'разстояние за капак и осветление' но знай, че ако ще вграждаш аквариума някъде, над него трябва да има поне 50 см празно пространство, за да може безпрепятствено да бъркаш вътре. Иначе лампите можеш да ги поставиш директно върху стъкления капак.

Првилно си ме разбрал.Колко място да си оставя отгоре, за да мога да бъркам в аквариума и да вадя капака.
Някъде препоръчват да се слага и халоген защото трепел алгии и аквариума изглеждал по-добре.Аз за сега не съм виждал никъде халогени за аквариум.Или може би се има предвид обикновенни, но тяхната светлина не е ли прекалено силна

zariio

Цитат на: "MAKAPOB"
Цитат на: "Longanlon"
Не знам какво имаш пред вид под 'разстояние за капак и осветление' но знай, че ако ще вграждаш аквариума някъде, над него трябва да има поне 50 см празно пространство, за да може безпрепятствено да бъркаш вътре. Иначе лампите можеш да ги поставиш директно върху стъкления капак.

Првилно си ме разбрал.Колко място да си оставя отгоре, за да мога да бъркам в аквариума и да вадя капака.
Някъде препоръчват да се слага и халоген защото трепел алгии и аквариума изглеждал по-добре.Аз за сега не съм виждал никъде халогени за аквариум.Или може би се има предвид обикновенни, но тяхната светлина не е ли прекалено силна
Нещо не си разбрал правилно.Халогена със сигурност не трепе алги дори ако не се лъжа ги и стимулира.говорим за обикновени халогенни крушки а не за метал халогенни прожектори нали?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

itilien

Аз мисля, че има предвид прожектори... а това за трепенето на алгите предполагам, че произлиза от това, че тия лампи излъчват някакво количество УВ - но то е твърде недостатъчно да убие каквото и било, най-малкото защото нивото на УВ излъчването ще спадне много бързо във водата.

Raven

метал халогена излъчва малко УВ лъчи но те са минимални и предпазното стъкло на прожектора ги спира.
най просто обяснено МН е газоразрядна лампа - това е волтова дъга от миниелектрожен,затворена в вакуумирана колбичка.
дъгата протича между два керамични или метални електрода.който се е осветявал от електрожен разбира защо МН се смята за най мощният светоизточник в момента.колбата се пълни с различни газове и тогава се промееня спектъра- има фито метал халогенни крушки ,но са доста скъпи.

халогена няма нищо общо- това си е най обикновенна крушка с нажежаема жичка ,като стайните,само че по мощна.
разликата е че жичката вътре не е от волфрам като на стайните крушки а от някакъв друг метал.
нажеженият волфрам излъчва в червеният и оранжевият спектър ,което е идеално за растенията,а жичката на халогена излъчва в жълтият спектър който не се приема от растенията ,а на водораслите им е все тая спектъра- важното е да свети.
така че ползата от халогена е само за водораслите.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Longanlon

Метал халогенните прожектори се използват за много големи аквариуми, защото при тях луминисцентните лампи излизат много скъпо.

За твоя аквариум обаче няма да ти е рентабилно с метал-халоген.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Similar topics (5)

6060

Публикации: 19
Прегледи: 32656

38142

Публикации: 18
Прегледи: 11014

104

Публикации: 8
Прегледи: 6730

26284

Публикации: 15
Прегледи: 8625

8494

Публикации: 7
Прегледи: 5499