• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:47

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Направа на аквариум 160х60х70

Започната от niksan878, 20.01.2012 15:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

niksan878

Здравейте,


След много четене на теми във форума както и на други места най-накрая събрах кураж да се заема с лепенето на мой собствен аквариум.
Засега още съм в етап на планиране... по-добре да премисля всичко преди да започна работа и да открия, че съм пропуснал нещо.

Ето и сметките ми:
• Лепене - Мисля да използвам метода на лепене "вписано дъно" (страните се лепят около дъното, защото на теория силикона издържа повече на опън отколкото на "сечене"); Да изчакам силикона да изсъхне и после да изрежа излишния;
• Размери на плоскостите - дъно 160х60; предна и задна страни 164х71.5; странични страни 60х71.5; Тук се причислява дебелината на стъклото (15мм) както и 5мм за силикона между стъклата за се запази цялостта на аквариума при леки усуквания;
• Здравина - 15мм стъкло, изрязано и кантирано в стъкларски цех; Оребряване по дължината и широчината на долната и горната страни с ленти дебели 8см; Използвам толкожа много ребра за да съм на 100% сигурен, че няма да има издуване, пропукване и тн.

Прикачил съм груба схема как си представям да изглежда аквариума, къде ще се оребрява и тн.



Козметичния ефект от тези оребрявания не ме притеснява защото долу ще има камъни, пясък и тн, а горе ще си построя нещо като щкаф и няма да се виждат оребряванията.

Мнения, въпроси и наблюдения ще бъдат много оценени!

И моля не се опитвайте да ме убедите колко по-добре би било да си купя готов аквариум или, че щяло да бъде трудно. В крайна сметка го правя точно зареди предизвикателството и удовлетворението да си го направя сам:)


Благодаря предварително!
Николай.

Peza

Цитат на: niksan878 - 20.01.2012 15:56
Да изчакам силикона да изсъхне и после да изрежа излишния;
Здравей!
*NO* Така няма да стане. При мен точно така се прецаках и сега си гледам грозно залепен аквариум. Утешава ме само фактът, че сам си го ... ;)
Може да има начин да стане така, но потърси как, по-подробно.

Нека другите да кажат, но при 15мм стъкло не виждам никакъв смисъл от разпънки.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

niksan878

Мерси, че ме подсети, update-нах темата като добавих, че козметичния ефект от тези оребрявания не ме притеснява защото долу ще има камъни, пясък и тн, а горе ще си построя нещо като щкаф и няма да се виждат оребряванията.

Колкото до изрязването на силикона докато е още мокър, разбрах, че не е добре защото ако не го направиш както трябва може да образуваш мехурчета и/или омазване.

Иначе за дебелината на стъклото - винаги е хубаво да си презастрахован:)

peter_m

Силикона не се реже - нито мокър, нито сух. Използва се тиксо, обира се излишното докато е мокър и тиксото се отлепя веднага (пак докато е мокър.

Надлъжните разпънки дори и да са излишни са чусесна поставка за стъкления капак.

djibarov

Не споделям мнението за това, че ще е грозно. Наистина дъното ще се покрие, а като има един хубав капак отгоре, няма да се виждат и горните разпънки.
Факт е при мен.

Giorgio_Armano

Тези напречни и надлъжни разпънки по дъното са напълно излишнни,няма смисъл от тях.
А за горе по добре сложи само една в средата с приблизитиелни размери за ширина около 180мм. и си готов с приличен аквариум.
              Успех
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

koifish

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

Similar topics (5)

33442

Публикации: 14
Прегледи: 6075

4679

Публикации: 9
Прегледи: 5250

17294

Публикации: 2
Прегледи: 3856

572

Публикации: 22
Прегледи: 12707