• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 20:03

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Моят шкаф за аквариум 101 x 41 x 50 cm

Започната от kojuharov, 26.11.2015 11:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kojuharov

Здравейте,

от доста време чета форума, но скоро се регистрирах поради факта, че не можех да реша какво точно искам за вкъщи. След изчетеното стигнах до някакви елементарни заключения, макар и новашки :)

Реших да поръчам на Antoni аквариум с размери 101 x 41 x 50 cm. Цената естествено е повече от добра и приемлива, а съм виждал други негови произведения и ми допадат.

В процеса на изграждане и стартиране ще добавям оборудването, поради финансови причини, а и за да съм сигурен, че крайният резултат ще е искания. Искам външен филтър на SUN SUN. Осветлението ще е лична изработка изцяло, тъй като това ми е професията. Растителност, предварително създадена среда и т.н.

Размерите на аквариума взех от марков, който си е закупил мой приятел. Допадна ми размера и за първи съд смятам, че ще е достатъчен. Шкафа, също, като дизайн ми допадна, но цената ме стресна, предвид факта, че не е кой знае каква изработка (мое скромно мнение, никого не ангажирам с него).



След като разгледах два - три шкафа по-детайлно, си направих едно чертежче, силно непрофесионално :). Смятам обаче, че ще се получи с приятен външен вид и здраво.





Да стигна до въпроса. Има ли някой, който се е заигравал с вратички ? Нужна ми е помощ, за да преценя какви са отстоянията, за да се отваря нормално ? Както ме интересува и къде мога да отида, за да ми направят отворите за пантичките ?

Предварително благодаря на отзовалите се и се извинявам, ако задавам глупави въпроси.



Ivan_S

Като дизайн - класика. Конструктивно, мисля че няма да имаш проблем. Отворите за пантичките могат да ти ги направят във фирма, където правят разкрой на плоскости. Там могат и да ти разкроят детайлите. Принципно има стандарт за отстоянието. Хората на място си ги знаят тези неща, така че ще ги направят.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kojuharov

Цитат на: Ivan_S - 26.11.2015 12:42
Като дизайн - класика. Конструктивно, мисля че няма да имаш проблем. Отворите за пантичките могат да ти ги направят във фирма, където правят разкрой на плоскости. Там могат и да ти разкроят детайлите. Принципно има стандарт за отстоянието. Хората на място си ги знаят тези неща, така че ще ги направят.

По-скоро ме интересуват отстоянията, за да знам, какви размери да правя на вратичките. Те и гърба ще са вписани, като идеята е да докарам по-голяма товароносимост. При елементарни сметки при ПДЧ с дебелина 18 мм, не следва да има проблем при аквариум до 250 л. Смятам, че ще има и запас без особено големи усилия.

Сглобката ще е на винтове с лепило за дърво.

Ivan_S

Цитат на: kojuharov - 26.11.2015 13:23
По-скоро ме интересуват отстоянията, за да знам, какви размери да правя на вратичките.

Предполагам по 3-5 мм., не повече.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kojuharov

Намерих дърводелец в "Левски В", който ще ми направи отворите за панти. Иска 3 лв. на отвор. Общо за 8 отвора 25 лв.

Като крайна цел остава ЛПДЧ-то да е 18 мм, като ще следвам схемата от чертежа. В нея не са включени отстоянията за челните кантове, но ще се лепят накрая.

bustama

Колега, тази цена е абсурдна! Един отвор се прави на машина за две секунди!!! 0,5лв. е цената. 1лв. най-много.
Лепило не ти трябва.Винтовете, достатъчно здраво ще го държат - 4х50мм.

kojuharov

bustama, и на мен цената никак не ми харесва, но на всички други места ме отсвириха, защото били само 8 дупки.

bustama

Бормашина, имаш ли? Купи си фрезер и действай. Няма нищо сложно!

kojuharov

Цитат на: bustama - 11.12.2015 13:23
Бормашина, имаш ли? Купи си фрезер и действай. Няма нищо сложно!

Тъкмо 3 :) сега ще разгледам за фрезер, не съм работил до сега с подобна играчка, но ще пробвам.
Благодаря за насоките.

А дали можеш да ми посочиш някое линкче за пободни фрезери? :)

bustama

Фрезер ф35мм. добрите струвам между 30 и 40лв. и нагоре. На един детайл - който не ти трябва, предварително, пробиваш 5/6 дупки - малко тренировка и след това, спокойно действаш в/у вратата.
Гледай на фрезера, върха - като го поставиш на равнина, да опре, краищата - на тях има елемент, който не позволява да ти мърда фрезера при работа. Та тези елементи - най вероятно са пластини - твърдосплавни, да са на отстояние 2-3мм от равнината! Така при работа - понеже нямаш опитност да държиш фрезера в отвесно положение, няма да се разходиш по вратичката. :-)

Линк... ще ти кажа фирми в София - Балкан Юг, Роси - тези са ти най-близо. Нали си в Левски?
Чакай, че в Роси не продаваха фрезери! Балкан Юг има!

:-D сега се замислих...кви 8 отвора?! Гледам имаш само две врати - по два отвара на врата!!!

kojuharov

Ще правя два шкафа.
Един за мен и един подарък. :)

Similar topics (5)

13555

Публикации: 12
Прегледи: 8130

23659

Публикации: 43
Прегледи: 19325

2226

Публикации: 17
Прегледи: 16416

49507

Публикации: 26
Прегледи: 10323

35628

Публикации: 8
Прегледи: 4793