• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 04:03

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Система за автоматична смяна на вода.

Започната от JayCutler, 07.06.2012 22:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

JayCutler

Колеги, от едно известно време ми се върти в главата една схема.Помъчих се да я пресъздам на Пейнт, не стана много угледно, но поне може да се добие представа.Та схемата е следната:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimage.org%2Fblv2pnid1%2Fssss.jpg&hash=f9fb0dce31eb6df29dfa0e86bcae8932ab230f3d

Какво мислите, дали ще се получи.Нямам много опит с водопроводните изпълнения, но мисля да я направя с тръби нибко.Идеята е на входа към канала и на кранчето за питейна вода да има някакви ел.магнитни клапани, които ще се управляват с таймери.Та след, като един път системата е обезвъздушена в зададеното време таймера към канала да се включва (източва, колкото съм му задал и спира). След няколко секунди отваря таймера от водопровода, работи толкова, колкото съм изчислил, че трябва и спира.

Въпросите ми са няколко.Преди да прибегна към действие какво мислите.Дали плана ми ще сработи?Относно клапаните имам опит с клапаните, които се слагат на бутилките за ЦО2 и от там знам, че си работят екстра.Само трябва да намеря такива, които са за примерно тръба 3/4 или 1/2.Би трябвало да има такива нали?Не съм срещал по магазините, но не съм и търсил.Би трябвало да могат да се намерят по магазините за пневматика..
Та ударете по едно мнение.

Относно всичко останало.Искам да направя системата поради естеството на рибите, които гледам в момента.Идеята е системата да сменя по 20% сутрин и по толкова вечер.Налива се директно студена вода, но тествах, че на моят обем 420 литра такова количество понижава около градус водата, което не е проблем.
Така или иначе веднъж в седмицата ще има 30-40%-на подмяна на вода със сифониране..


Caxapa

Като цялостно  замисъла е добър но има още недомилсености. От чертежа се вижда, че ще дърпа вода само от горните слоеве което създава предпоставка за натрупване на органика по дъното. Освен това , какво става ако входа е с малък дебит (налягане на водата) или изхода е затлачен? Предполагам трябва да помислиш и за аварийен вариант със сензор на определено ниво  който да спира притока на прясна вода+ втори сензор  който да задейства  потока прясна вода когато дстигне  долно  (зададено) ниво. Това с таймерите на включ/изключ е само за времето в което да се задейства машинарията- ден, седмица, месец или так дале. По този начин който ти предлагам става с програма на комп и всичко си е тип-топ. Сензори могат да се  набавят като тези по пречиствателните станции следящи нивото и потока на вода по канализациите като и програмата е предполагам почти същата с малки изменения което един програмист може да направи за да служи за замисъла който си започнал. Дано съм помогнал  и с моите "недомислици" по този проект който също ми е в някакви необозрими бъдещи планове и изпълнения. *DRINK*

JayCutler

Цитат на: Caxapa - 08.06.2012 02:40
Като цялостно  замисъла е добър но има още недомилсености. От чертежа се вижда, че ще дърпа вода само от горните слоеве което създава предпоставка за натрупване на органика по дъното. Освен това , какво става ако входа е с малък дебит (налягане на водата) или изхода е затлачен?

Колега, прочете ли обясненията под схемата?Въпреки системата съм обяснил, че ще има един път в седмицата сифониране :).
Мисля входа да е с тръба 3/4 или 1/2.Според мен няма да се затлачи от тази гледна точка, че няма да направя системата и да я зарежа.Все пак ще има известно наблюдение върху нея :).
Просто историята с вентилите още не ми е много ясна...

elblanko

Щом си го замислил няма как да не стане.  Какви са ти рибите че ще им сменяш по два пъти на ден 20% вода?
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

shrimp-now

А самата смяна толкова често не е ли опасна и то доста за рибите  да не говорим лошото качество на водата тази година.

Niikii

Системата може да се направи много добре. Аз бях правил преди време такава за управление на един водосборник. Като цяло моята идея е следната трябват ти два електромагнитни клапана, датчик за ниво, помпа и контролер. В зададен от тебе час се отваря клапана на изходната тръба. Ако тръбата е под нивото на водата може да стане и без помпа, ще се използва напора на водата от аквариума. Така като гледам обаче при теб схемата не е такава и няма да стане без помпа. Датчика (ултразвуков, поплавков или друг подходящ) следи нивото. Когато достигне долно ниво се спира помпата, затваря се клапана на изходящата вода и се отваря клапана на входящата. Водата почва да влиза в аквариума под напора водния стълб в тръбите. След като достигне горното ниво се затваря клапана на входящата и си в изходно положение със сменена вода. Програмката се пише за определен контролер, въвеждат се, свързват се изходи и входове, правят се тестове и работата е 6+.

dido 1

Тая цялата схема защо не я вържеш и с канистъра, тоест няма да има нужда да слагаш допълнителна тръба вътре в аквариума, от която да се точи водата към канала и да се долива, ами направо ползваш маркучите на канистъра.
Незнам с тия електроники дали няма да се случи вариант в който да стане някое наводнение.
Най простия вариант според мен ще бъде меканично със спирателни кранове - развърташ крана към канала - от там водата от смукателя на канистъра отива към канала и можеш да си източиш почти целия аквариум, защото смукателя е почти до дъното на аквариума. Като източиш завърташ крана и спираш притока към канализацията, после развърташ крана от водопровода и през флейтата на канистъра ти се пълни аквариума с нова вода, после завърташ крана и спираш водата от водопровода. Като приключи процедурата си пускаш канистъра и спи града и рупа джанки ;-)
544л. Малави

Caxapa

В моя вариант на замисъла бе да може да оставиш цялата система за по-дълго време сама да се обслужва като храненето също с таймер(автоматични) хранилки да се зададе.

kapacitet

Аз си мисля, че идеята е супер. Накратко как си го представям аз:
Тръбата да стига почти до дъното на аквариума. Пробивам дубка до там, до където спада нивото при източване на желаните от мен литри вода. При източване, понеже системата е пълна с вода, а канала се намира много по- ниско от нивото на аквариума, водата си се източва без проблеми и без да е нужна помпа. Когато нивото на водата в аквариума стигне до дубката, системата глътва въздух и просто спира да тегли вода от аквариума. Тръбите се изпразват от аквариумната вода и системата е готова за пълнене с прясна вода.
Тогава се отваря клапана на чистата вода, на която налягането е ограничено с обикновен спирателен кран, системата се напълва бавно с вода и аналогично пълни и аквариума. След определено време клапана затваря, системата остава пълна с прясна вода и готова за източване на следващия ден.
:popcorn:

JayCutler

Цитат на: Niikii - 08.06.2012 13:04
Системата може да се направи много добре. Аз бях правил преди време такава за управление на един водосборник. Като цяло моята идея е следната трябват ти два електромагнитни клапана, датчик за ниво, помпа и контролер. В зададен от тебе час се отваря клапана на изходната тръба. Ако тръбата е под нивото на водата може да стане и без помпа, ще се използва напора на водата от аквариума. Така като гледам обаче при теб схемата не е такава и няма да стане без помпа. Датчика (ултразвуков, поплавков или друг подходящ) следи нивото. Когато достигне долно ниво се спира помпата, затваря се клапана на изходящата вода и се отваря клапана на входящата. Водата почва да влиза в аквариума под напора водния стълб в тръбите. След като достигне горното ниво се затваря клапана на входящата и си в изходно положение със сменена вода. Програмката се пише за определен контролер, въвеждат се, свързват се изходи и входове, правят се тестове и работата е 6+.

Мнооого добре, казано колега браво.Мнението ти точно съвпада с идеята ми.Само да разясня,че ако се запази вакума на системата мисля, че ще стане цялата схема без помпа.Ще се използва принципа на скачените съдове.С датчиците нямам никакъв опит, но ще ги проуча.. :).
Като цяло се развива интересна дискусия.Мисля, че ще се окаже доста плодотворно не само за мен... :)


ЦитатЩом си го замислил няма как да не стане.  Какви са ти рибите че ще им сменяш по два пъти на ден 20% вода?
Дискуси. Условно написах два пъти по 20%. Най-вероятно ще е 20% вечер преди лягане :)

ЦитатВ моя вариант на замисъла бе да може да оставиш цялата система за по-дълго време сама да се обслужва като храненето също с таймер(автоматични) хранилки да се зададе.

Ползвам Ехейм-ска хранилка, когато ме няма.За в момента ме устройва екстра.

ЦитатА самата смяна толкова често не е ли опасна и то доста за рибите  да не говорим лошото качество на водата тази година.

Спокойно.Преди системата ще има включен проточен филтър тип Никол Н.В аквариума има постоянно активен въглен и т.н.Идеята е да спра да разпъвам постоянно маркучи.При положение, че има доста по лесен и качествен вариант.Като искам пак да подчертая веднъж на седмица или на две така или иначе ще има сифониране!От това удоволствие не трябва да бяга никой  *ROFL*.

goro

Има доста по-прост начин, но трябва да се разпробие страницата на акв. на нивото на водата.

Niikii

Колега до къде стигна с проекта ??? Има ли вече резултати ???

almaren

За моя проект който съм замислил около 1000 литра или малко повече ще бъде вграден в барплот,с дупчено дъно и свързана към канализацията тръба с кранче.Обмислям го как точно да стане за да не направя наводнение.А чешмата за чиста вода направо ще я изведа над аквариума.Предполагам че трябва да оставя място и за обърната бутилка с рязано дъно пълна с активен въглен между тях,която да ми обере хлора от чешмяната вода.Така няма да ми се налага да сифонирам дъното,нито да нося кофи,маркучи,сифони.   

kiril_m

Това с дупченото дъно, можеш ли да обясниш какво имаш предвид? И аз съм си мислел някакви такива схеми, но така и не стигнах до начин, който да е ефективен за широко дъно.

Да не отклоняваме много темата, jayCutler, до къде стигна с проекта?

paolo6481

При пробито дъно или странична стена се избягват всички разправии около преливника и ще трябва само един клапан за пълненето.Тези преливници ако не се обезвъздушават от допълнителна помпичка събират въздух и в даден момент просто не тръгват.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Similar topics (5)

32543

Публикации: 0
Прегледи: 2553

14291

Започната от basketboy


Публикации: 5
Прегледи: 5210

3956

Публикации: 7
Прегледи: 7171

4045

Публикации: 7
Прегледи: 5713