• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 04:03

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Лепенe на аквариум

Започната от mistar_ti, 19.03.2007 01:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

terier4o

С риск да те подведа на мен поне не ми звучи, като добра идея да е без фуга. Това са близо половин кубик вода... Има колеги които лепят аквариуми... и такива които сами са лепили своите с подобни размери.... нека те да кажат. По-добре изчакай до като на получиш отговор.... *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

pro_filer

Силикона ще е dow corning 881. Идеята е да не се вижда почти силокон, та затова с минимална фуга...  *dontknow*

TUISTERa

Здравейте, планувам аквариум, който да монтирам в една стена. Аквариума ще е с размери 1650x400x500 . Не знам дали може да е с 8мм и дали няма да се презастраховам прекалено с 10мм? Удачно ли е да го лепя с 8мм ? За протокола - живея в блок на 4-тия етаж с паркет и евентуален инцидент би бил много неприятен.
Други два въпроса за стъклата - понеже ще има видима само предна и задна част мога ли да използвам клиървижън стъкла там? И голяма ли ще е разликата в цената? Във всеки стъкларски цех ли кантират и какъв кант трябва да се използва?
Относно лепенето - разбирам, че лепенето ще бъде изпълнено с вписано дъно, но не разбрах страниците дали трябва да са върху дъното или отстрани? Лично аз си го представям да е по-здраво ако дъното е между предната и задната част, а страниците са върху него?!?
1 туба силикон ще ми стигне ли? Не е проблем да си взема две, но после няма къде да го използвам ако не ми трябва втората туба...

Благодаря ви.
Callichthys callichthys(01.11.2014),Trichogaster trichopterus(01.12.2014),Ptrophyllum scalare x2 (01.12.2014),Gyrinocheilus aymonieri(29.05.2015),Trichogaster trichopterus(01.03.2016)

Cabral

Доколкото разбрах правиш обикновен аквариум, който не е "вграден"(с дъно и странични страни част от стената), а целият ще е от стъкло и едната му страна ще се показва през панелната стена, която е от 10-12 до 20 см.? 

TUISTERa

Стената е от итонг 10 сантиметра и не е подходяща за целта, но пък е много подходяща за изрязване на дупка в нея :) . Поради тази причина аквариума ще е стъкло отвсякъде. Представата ми е 5-10 сантиметра да излизат към хола с мдф рамка примерно, а останалите 20-25 да са към спалнята с подсилване от долния край(някакъв вид стойка или ще иззидам още един ред итонг до аквариума). Като цяло строителната част не съм я измислил все още, тия дни ще бъде прегледана ситуацията от майстор строител и ще решим как ще е "подпрян" аквариума
Callichthys callichthys(01.11.2014),Trichogaster trichopterus(01.12.2014),Ptrophyllum scalare x2 (01.12.2014),Gyrinocheilus aymonieri(29.05.2015),Trichogaster trichopterus(01.03.2016)

discusfen

От майстор специалист по изграждане на аквариумите трябва да бъде прегледана ситоацията не от строител.Строителя след това ще реже дупки и ще преправя стени след като бъде направен план проект за изграждането на аквариума за да не се окаже ,че няма къде да сложиш външна помпа и да се препъваш в нея .

TUISTERa

Две гледни точки има тука и двете са далече от въпросите ми като цяло.
Първата е на специалиста - той ще трябва да направи аквариума колкото може по здрав според настоящата ситуация и ще трябва само да правим дупки да речем.
Строителя пък ще трябва да направи мястото подходящо за аквариума без значение колко здрав е той - да речем този който съм намислил е 330 литра, та трябва да имам стойка,маса,или каквото и да е там което безпроблемно да носи 500 кг без значение че е аквариум.
А при положение че от едната страна ще си стърчи аквариума стабилно няма да има проблем с допълнителните аксесоари.
Та, ако изключим фактора "стена" засега въпросите ми остават актуални и без промяна
Callichthys callichthys(01.11.2014),Trichogaster trichopterus(01.12.2014),Ptrophyllum scalare x2 (01.12.2014),Gyrinocheilus aymonieri(29.05.2015),Trichogaster trichopterus(01.03.2016)

Cabral

Преди всичко застраховай апартамента на добра цена, като включиш и аквариума. Със системата дето си замислил ще хвърляш капа ако минеш само с наводнение. Дебелината на стъклото няма отношение. И при 5 мм. и при 10 мм. при земетресение движението на водата ще пречупи итонга, а ако го направиш плътен ще загубиш пространството отдолу, без да решиш проблема с устойчивостта.
Първо, размерите не са добри. Широчина от 40 см. обезсмисля голям аквариум, още повече такъв, който ще се гледа от двете страни. Според мен трябва да е поне 60 см. за да може в средата да се направи преграда от декорация или плътни растения, защото не е много удобно от хола да се вижда какво става в спалнята. По-добре намали дължината.
Второ, такъв аквариум трябва да е стъпил на много стабилна основа, аз лично за такъв размер бих ползвал едни скъпи плоскости, но в икономичен вариант от дебелия кофражен шпертплат, който от своя страна трябва да е на много стабилна основа - метална и/или дървена(плоскости) конструкция Плоскостите трябва да при всички случаи да обхващат и стърчащите 5-10 см. в хола, за да оформят аквариума като в рамка, която да пази опасните за чупене места по краищата. Частта в хола и под стената трябва да е затворена отгоре със стъкло, не може да работиш там, ще заздравиш много аквариума и най-вече гасиш вълните при земетресение.
Реши първо тези проблеми, дебелината е най-лесна, ако е с винкел може и с 4 мм да го направиш, лепен 8мм. му е горница, макар да намериш и таблици с по 12-14 мм., ама тях ги правят производители.
Клиър вижън само при стъклари, които работят с него, за да не платиш целия лист за две парчета.
Най-добре си поръчай аквариума на някой, който това работи. Турците казват: като имаш една крина брашно може да се опиташ сам да си направиш хляб, но като имаш 1 кило го дай на хлебаря да ти го направи, за да не останеш гладен.

discusfen

Изключвам възможността от 8мм стъкло при положение ,че 10мм стъкло е по скъпо с 10 лв на квадрат.Добър е размера те аквариумите които се вграждат в стени такива трябва да са.Имам правен аквариум в стена с размери 1200д,700в,260ш в бродоея в Тракия срещу шейсет класното училище в Пловдив може да го видиш.Важно е да се знае каква ще е филтрацията на аквариума и къде ще е и с какви размери ще е.Осветлението също местото за бъркане и поддръжка на аквариума.

TUISTERa


Цитат на: Cabral - 04.03.2016 13:21
Преди всичко застраховай апартамента на добра цена, като включиш и аквариума. Със системата дето си замислил ще хвърляш капа ако минеш само с наводнение. Дебелината на стъклото няма отношение. И при 5 мм. и при 10 мм. при земетресение движението на водата ще пречупи итонга, а ако го направиш плътен ще загубиш пространството отдолу, без да решиш проблема с устойчивостта.
Ето че опряхме до строителя, аз нямам намерение да разчитам на итонга при никакви обстоятелства. Смятам да изграждам подложка или маса някаква до пода. Това ще го прецени той. А относно земетресенитето ще разчитаме, че ще го няма просто. Застраховка ще направя, така или иначе смятам да правя, просто още един повод.

Цитат на: Cabral - 04.03.2016 13:21
Първо, размерите не са добри. Широчина от 40 см. обезсмисля голям аквариум, още повече такъв, който ще се гледа от двете страни. Според мен трябва да е поне 60 см. за да може в средата да се направи преграда от декорация или плътни растения, защото не е много удобно от хола да се вижда какво става в спалнята. По-добре намали дължината.
На стена 2.70 аквариума ще изглежда супер. Размерите са обмислени и няма нужда и място за разширяване.В момента 30 сантиметра на малкия аквариум са напълно достатъчни, тоест впечатления за актуална широчина имам и те са че дори и 30 ще ми стигне и при големи усложнения ще го намаля до толкова.  Аквариума ще е на височина около 1.5-1.6 м и видимостта от стая в стая няма да е проблем.  А и целта ми е да се вижда от двете страни, не да правя два аквариума за двете стаи...

Цитат на: Cabral - 04.03.2016 13:21
Второ, такъв аквариум трябва да е стъпил на много стабилна основа, аз лично за такъв размер бих ползвал едни скъпи плоскости, но в икономичен вариант от дебелия кофражен шпертплат, който от своя страна трябва да е на много стабилна основа - метална и/или дървена(плоскости) конструкция Плоскостите трябва да при всички случаи да обхващат и стърчащите 5-10 см. в хола, за да оформят аквариума като в рамка, която да пази опасните за чупене места по краищата. Частта в хола и под стената трябва да е затворена отгоре със стъкло, не може да работиш там, ще заздравиш много аквариума и най-вече гасиш вълните при земетресение.

Тези плоскости също искат здрава основа, тоест и с плоскост и без плоскост все едно. Това което ще се вижда в хола ще е затворено от всички краища и ще е точно каквото си го представяш, така или иначе тези 5-10 сантиметра не ми вършат работа за нищо.. Отпред ще има някаква импровизирана рамка, от гипс, от мдф, от пдч или каквото решим с жената... Няма да има проблем с краищата и "местата за чупене" понеже ще са облечени с някаква декорация...
Дупката в стената ще е по-висока от самия аквариум и ще има място за осветлението.

Цитат на: Cabral - 04.03.2016 13:21
Реши първо тези проблеми, дебелината е най-лесна, ако е с винкел може и с 4 мм да го направиш, лепен 8мм. му е горница, макар да намериш и таблици с по 12-14 мм., ама тях ги правят производители.
Клиър вижън само при стъклари, които работят с него, за да не платиш целия лист за две парчета.
Ще прегледам стъкларите в Асеновград, да видим дали ще намеря някой. А винкел нямам, пък и е грозно дори и да го скрия, лепен аквариум 330л не мисля че е проблем, хората по 1000л лепят...

Цитат на: Cabral - 04.03.2016 13:21
Най-добре си поръчай аквариума на някой, който това работи.
И аз знам, че е най-добре някой да ми го направи, но за да се случи това нещо трябва да имам коренна промяна в приходите :)

Цитат на: Cabral - 04.03.2016 13:21
Турците казват: като имаш една крина брашно може да се опиташ сам да си направиш хляб, но като имаш 1 кило го дай на хлебаря да ти го направи, за да не останеш гладен.
Много поздрави на турците, Дадеш ли 1 кило на хлебаря ще ти направи хляб от половината, другата ще ти открадне :)

Цитат на: discusfen - 04.03.2016 13:57
Изключвам възможността от 8мм сткло при положение ,че 10мм стъкло е по скъпо с 10 лв на квадрат.Добър е размера те аквариумите които се вграждат в стени такива трябва да са.Имам правен аквариум в стена с размери 1200д,70в,26ш в бродоея в тракия срещу шейсет класното училище в Пловдив може да го видиш.Важно е да се знае каква ще е филтрацията на аквариума и къде ще е и скакви размери ще е.Осветлението също местото за бъркане и поддръжка на аквариума.
10мм ще е тогава. Идната седмица ще отида специално да видя аквата. 70 см в не ми е проблем на стената, но аквата ще ми дойде високо за поддръжка после, ще трябва и да се гмуркам вътре ;) Колкото до широчината - в момента 80 литровия е с широчина 30 см и е достатъчен за декорация, дори първоначално си мислех за 30 см ш и след това отпуснах до 40 см ш :)
Callichthys callichthys(01.11.2014),Trichogaster trichopterus(01.12.2014),Ptrophyllum scalare x2 (01.12.2014),Gyrinocheilus aymonieri(29.05.2015),Trichogaster trichopterus(01.03.2016)

discusfen

Иди и виж те са два аквариума втория е над 2метра на 60 см височина на 40 см широчина.

Cabral

Проблемът при земетресенията е, че стават!
Тук съм виждал много аквариуми, добре направени и аранжирани, каквито аз не съм имал и вероятно не мога да направя, но съм имал по няколко аквариума през 80-те, когато земетресенията бяха през всеки сезон. Нито едно от тях не беше особено силно в София, но осигурация, че при аквариум по дълъг от 150 см. 1/3 от водата ще отиде в стаята и надолу, освен ако при воден стълб от 50 см. не е висок 80 см.
Най-опасното строително съоръжение е басейн на покрива, по същата причина - водата започва да се клати с променящ се център на тежеста и чупи колоните като клечки, естествено ако не е изчислен правилно.
Каквото и стъкло да слагате, както и да ги укрепвате, нямат ли нещо да гаси вълните - яка застраховка, ако един 80 см, висок 60 см. вдигне вълна от 10 см., този от 2 метра ще вдигне 30 см и всяка ще изплисква по 5-10 литра вода на посока. Отделно ще създаде и голямо напрежение в носещата конструкция.

Защото кибикът има право два пъти да се обади и веднъж да мести ще направя два модела на аквариум с тези размери.

1. Лепен от 10 мм. стъкло, челно и задно клиър вижън.:
Площ: 2.71 м2
Тегло: 65 кг.
Цена на материали ~ 160 лв. клиъра + 40 лв. страни и дъно обикновеното, общо 200 лв.;
Стъкларска работа - не знам, условно 60 лв., разпорки (не, че вършат каквато и да е работа) - 20 лв.
Общо материали без силикон - 280 лв.
Лепене, монтаж на място, стойка - мъка, зор, мъка.

2. Винкелен, 5 мм. стъкло и 10.2 линейни метра дебелостенен винкел 40х40х5 мм.
тегло: стъкло 32 кг., винкел 25 кг. общо 57 кг.
Цена на материали ~ 95 лв. клиъра, обикновенно - 20 лв. общо - 115 лв.;
Винкел ~ 60 лв. материал и заварка. Около 300 лв. неръждавейка;
Стъкларска работа - няма;
Общо материали без силикон - 175 лв. или 415 с неръждавейка;
Лепене, монтаж на място, стойка - песен, песен, лесно.

Разликата в парите е 105 лв., за винкела, и оскъпяване от 120 лв. при неръждавейката, но като се прибави и лепенето и монтажа, които ще са много по-трудоемки, конструкцията(шкафа), която при винкела ще е с вного по-малки изисквания и най-вече много по-голямата сигурност на винкелния и лесната работа с него (при работа със стълба или стол, ако се изтървеш върху стъклото може да дадеш фира, а върху винкела ще си натъртиш ребрата). Да не говорим, че при винкела няма да има нужда и от застраховка.

Кибикът се обади без да ангажира никого, това не е инструкция или предложение, а сравнение.





bustama

Кой ли са тези мастери, дето като ти направят каквото и да е, ще дадат писмена гаранция... Много пъти е ставало въпрос за земетресенията, да. То фермани са се изписвали! Не ми се влиза пак в подобен разговор, само ще кажа, че в България в близките 20г. е напълно възможно да стават земетресения, големи. Мислете вие с големите съдове и най-вече - дълги и високи. Дано издържат стъклата! Щото никой от вас, даже и тези, които лепят професионално аквариуми, не знаят как е правено стъклото. Помнете в БГ се продават най-вече второ качество стоки, че и трето, четвърто... нали трябва да има големи печалби!!!

discusfen

Aбе относителна е работата с големината на аквариумите и заметресенията.При всички положения по малката тежест ще играе повече в такта на земетръса.Сега дай да дигнем краката и рацете и да не правим аквариуми ,че ще дойде заметресение.

Cabral

Дебелината на стъклото не играе роля при земетресение, защото вълните са винаги към тесните, странични стъкла, които заради размера си са изключително здрави и няма как да се счупят. Проблемът е от изплискването на водата. Ако изплисканата вода е няколко литра може и да не стигне до долния етаж, но при 20-30 или 50-80 л. при голям аквариум определено ще мине през плочата. Най-безболезненото решение е да се залепят в двата края стъкла, с размер който не пречи на работата, което много вероятно ще намали височината на вълните. Другото е да се направи стабилен капак, който още повече ще намали изтичането.
Слабо звено е шкафът, затова ако аз правя голям аквариум и стената е железобетон ще хвана носещата конструкция и за стената. Ако шкафът е само от плоскости, ще трябва да се мисли как да се направи, не съм правил и не знам.

Similar topics (5)

8072

Публикации: 122
Прегледи: 75676

47521

Публикации: 6
Прегледи: 5513

2448

Публикации: 21
Прегледи: 14441

33676

Публикации: 13
Прегледи: 7834

58057

Публикации: 12
Прегледи: 6621